Jump to content

Oppo Find 5


nikosnt74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 904
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου ηρθε χθες το απογευμα(δωρακι για την γιορτη μου,λες και το ηξερε η dhl).Το κινητο ειναι φοβερο.Ενθουσιαστηκα.Περασα με την μια την color 1.02 και ειναι μια χαρα.Απλως να ρωτησω ,ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη rom και ποιος kernel αξιζει?
Link to comment
Share on other sites

Είπα, μετά από όλο τον ντόρο που έχει γίνει, να περάσω σήμερα το Cover. Ωραία.. δουλεύει:p, αλλά ΔΕΝ αντικαθιστά το lockscreen της ColorOS όπως θα έπρεπε. Ανταυτού πλέον έχω 2 locksceens:p, αλλά οκ, beta είναι ακόμα το app και χωρίς επίσημη υποστήριξη ακόμα για το Find 5.
Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Ok, ευχαριστω παιδια, θα το δοκιμασω...

Google now?

Περνει ποδι? :rolleyes:

 

Όταν κάνεις ρουτ, με Titanium backup θα το απεγκαταστήσεις. Είσαι καινούργιος στο android;

 

Μου ηρθε χθες το απογευμα(δωρακι για την γιορτη μου,λες και το ηξερε η dhl).Το κινητο ειναι φοβερο.Ενθουσιαστηκα.Περασα με την μια την color 1.02 και ειναι μια χαρα.Απλως να ρωτησω ,ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη rom και ποιος kernel αξιζει?

 

Εγώ χρησιμοποιώ την Color και επειδή μου κάθεται πολύ καλά δεν την αλλάζω. Και πριν την Color πάλι stock ήμουν, απλά με faux kernel. Εγώ σου προτείνω να το τρέξεις έτσι το κινητό για λίγες μέρες, να δεις πως πάει και μετά βάζεις ότι θέλεις και συγκρίνεις τι σου αρέσει, γενικά πάντως, maxwen και cm θεωρούνται οι καλύτερες...

 

Είπα, μετά από όλο τον ντόρο που έχει γίνει, να περάσω σήμερα το Cover. Ωραία.. δουλεύει:p, αλλά ΔΕΝ αντικαθιστά το lockscreen της ColorOS όπως θα έπρεπε. Ανταυτού πλέον έχω 2 locksceens:p, αλλά οκ, beta είναι ακόμα το app και χωρίς επίσημη υποστήριξη ακόμα για το Find 5.

 

Τώρα που μου δημιουργήθηκε η απορία, για δώσε λινκ με το cover και πες ποιο είναι είναι το app...:D

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις ρουτ, με Titanium backup θα το απεγκαταστήσεις. Είσαι καινούργιος στο android;

 

........

 

Και ναι και οχι (βασικα ..ναι)

Η προηγουμενη συσκευη που ειχα ειχε το 4.0.3 και δεν ειχα ασχοληθει καθολου με το λειτουργικο περα απο τα πολυ-πολυ βασικα.

Titanium backup το περασα και θα προχωρισω σε ενα γενικο backup αυριο.

Τα εικονιδια στην κεντρικη οθονη πως τα ομαδοποιω? Πχ εναν φακελο social οπου μεσα να εχω τις παρεμφερεις εφαρμογες twitter-FB κτλ κτλ :rolleyes:

 

Ευχαριστω για το ενδιαφερον και την βοηθεια.:cool:

Link to comment
Share on other sites

όπως στο ios πατημενο για λιγο tο εικονιδιο, θα αρχισουν να τρεμουν μετα όλα τα εικονίδια, οποτε παιρνεις αυτο που σε ενδιαφερει το σερνεις πάνω στο αλλο εικονιδιο και δημιουργείται φάκελος. Μέσα από τον φάκελο μπορείς να κάνεις batch edit και να προσθεσεις και αλλα apps.

 

Ερώτηση: Σας είναι πολύ χαμηλή ο ήχος στην τηλεφωνική κλήση? Γιατί εμένα με το ζόρι ακούω τον συνομιλητή μου. Αντιθέτως στο viber με ξεκουφαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζετε παιδια αν υποστηριζει mhl δηλαδη ανταπτορα που βγαζει σε hdmi ?

 

Ναι αλλά USB on-the-go δεν υποστηρίζει. Επίσης υποστηρίζει και ασύρματα πρότυπα μετάδοσης εικόνας

 

όπως στο ios πατημενο για λιγο tο εικονιδιο, θα αρχισουν να τρεμουν μετα όλα τα εικονίδια, οποτε παιρνεις αυτο που σε ενδιαφερει το σερνεις πάνω στο αλλο εικονιδιο και δημιουργείται φάκελος. Μέσα από τον φάκελο μπορείς να κάνεις batch edit και να προσθεσεις και αλλα apps.

 

Ερώτηση: Σας είναι πολύ χαμηλή ο ήχος στην τηλεφωνική κλήση? Γιατί εμένα με το ζόρι ακούω τον συνομιλητή μου. Αντιθέτως στο viber με ξεκουφαίνουν.

 

Εγώ γενικά βρίσκω δυνατό τον ήχο του και για αυτό τον διατηρώ χαμηλότερα παντού. Έχεις την τελευταία έκδοση του λειτουργικού; Σαν bug μου ακούγεται...

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μου δημιουργήθηκε η απορία, για δώσε λινκ με το cover και πες ποιο είναι είναι το app...:D

 

Voila, https://www.coverscreen.com/

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και εγώ για αγορά, σαν φωτογραφικη τι λέει; άξιζει; είναι παράγοντας μεγάλος για μενα

Επισης βλέπω η τιμή έχει πέσει στα 300,είναι μαζί με μεταφορικά; έχουμε θέμα με τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

'καλη' θα την ελεγα αλλα δεν ειμαι και ο αντικειμενικοτερος κριτης μιας και κυκλοφορω με d3x.

 

Η τιμη (299€) ειναι τελικη τιμη και δεν εxεις κανενα απολυτως θεμα με δασμους μιας και το καταστημα ειναι Αγγλια. Τωρα εαν επιλεξεις να το φερεις απο Κινα υπαρχει η πιθανοτητα -αν και μικρη-να το σταματισουν.

Ομως το ρισκαρεις;

Οταν η ιδια η εταιρια εχει το δικο της on-line store στην ΕΕ επισημα χωρια την εγγυηση (νομιζω 2ετη διορθωστε με) για λιγα € παρακατω; Χωρια κανα 20ημερο που θα κανει να ελθει στην καλυτερη περπτωση....

 

Μεχρι στιγμης παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος με μονη παρατηρηση την διαρκεια της μπαταριας που εγω τουλαχιστον θα την ηθελα λιγο παραπανω με το colorOS102i....

Edited by maroubas
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχει βγει καμια rom-kernel που να υποστηριζει usb-otg?

Κρίμα δεν είναι τέτοια συσκευή να μην το έχει με μονο 10giga ουσιαστική μνήμη που μας μένει τελικά?

Παιζει να το έχουμε κάποτε?

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

'καλη' θα την ελεγα αλλα δεν ειμαι και ο αντικειμενικοτερος κριτης μιας και κυκλοφορω με d3x.

 

Η τιμη (299€) ειναι τελικη τιμη και δεν εxεις κανενα απολυτως θεμα με δασμους μιας και το καταστημα ειναι Αγγλια. Τωρα εαν επιλεξεις να το φερεις απο Κινα υπαρχει η πιθανοτητα -αν και μικρη-να το σταματισουν.

Ομως το ρισκαρεις;

Οταν η ιδια η εταιρια εχει το δικο της on-line store στην ΕΕ επισημα χωρια την εγγυηση (νομιζω 2ετη διορθωστε με) για λιγα € παρακατω; Χωρια κανα 20ημερο που θα κανει να ελθει στην καλυτερη περπτωση....

 

Μεχρι στιγμης παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος με μονη παρατηρηση την διαρκεια της μπαταριας που εγω τουλαχιστον θα την ηθελα λιγο παραπανω με το colorOS102i....

 

Η εγγύηση είναι όντως 2 χρόνια. (1 χρόνο απο την Oppo και τον επόμενο χρόνο απο την Oppo Style).

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά USB on-the-go δεν υποστηρίζει. Επίσης υποστηρίζει και ασύρματα πρότυπα μετάδοσης εικόνας

 

 

 

Εγώ γενικά βρίσκω δυνατό τον ήχο του και για αυτό τον διατηρώ χαμηλότερα παντού. Έχεις την τελευταία έκδοση του λειτουργικού; Σαν bug μου ακούγεται...

 

ναι τελευταια και το 1,02 coloros. πρεπει να κλεισω τα αυτια μου για να ακουσω τι λενε...

Link to comment
Share on other sites

αν το παραγγειλω απο εδω οπως πολλοι που το εχετε παρει http://europe.oppostyle.com/ ποσο καιρο θα κανει περιπου να ερθει Ελλαδα

βαζω dhl αφοβα τελωνειο δεν παιζει λογω ευρωπης

Link to comment
Share on other sites

αν το παραγγειλω απο εδω οπως πολλοι που το εχετε παρει http://europe.oppostyle.com/ ποσο καιρο θα κανει περιπου να ερθει Ελλαδα

βαζω dhl αφοβα τελωνειο δεν παιζει λογω ευρωπης

Ναι απο εκαι, σου το στελνουν απο μονοι τους με dhl (αφοβα-δεν παιζει τελωνειο εντος Ευρωπης) και maximum σε 3-4 εργασιμες το εχεις σπιτι σου!:)

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Eτσι ακριβως οπως τα λεει ο φιλος ειναι...

Παρτο αφοβα εαν εχεις καταληξει σε αυτο και δεν θες να περιμενεις το 7.

 

Ερωτηs: Περα απο το colorOS εχετε περασει κανενα αλλο λογισμικο?:O

Εντυπωσεις?

Link to comment
Share on other sites

omnirom (kitkat), μιας και προτιμώ το λειτουργικό στο κινητό μου να είναι πιο κοντά σε pure android - να πλησιάζει σε nexus.
Link to comment
Share on other sites

μηδέν lag, η μπαταρία με αρκετή χρήση 3g & wifi, και μουσική κανένα 3ωρο τη μέρα (poweramp), βγάζει ένα 16ωρο άνετα, με ~3 ώρες οθόνη.

Η διάρκεια μπαταρίας είναι το μόνο που με χαλάει σε αυτό το κινητό, να πω την αλήθεια μου. Αλλά είναι τόσο όμορφο, τόσο καλοφτιαγμένο, και με τόσο ωραία οθόνη, που δυσκολεύομαι να το δώσω πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Πανωκατω οι ιδιες διαπιστωσεις-παρατηρησεις με την μονη διαφορα οτι εγω εχω βαλει το coloros. Παντως θα το δοκιμασω και το αλλο αφου πρωτα κανω ενα πληρες backup.... Edited by maroubas
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα, το έβαλα αγγελία και αν βρεθεί κάποιος έχει καλώς, αλλιώς το κρατάω το Find 5 (ας όψεται το G2 που με κέρδισε τελικά..).:p
Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...