Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια εχω την Sony handicam DCR PC 53E με mini DV σεταρω και συνδεω κανονικα την καμερα στον υπολογιστη αλλα δεν μπορω να αναπαραγω το βιντεο απο την καμερα στον υπολογιστη, μπορω να δω τι βλεπει εκεινη τη στιγμη η καμερα που την εχω ανοιχτη αλλα οχι αυτα που εχω τραβηξει. Τι προγραματα χρειαζεται για να μεταφερω τα βιντεο

 

Φαντάζομαι ότι συνδέεις κάμερα+pc μέσω firewire, σωστά?

Έχεις windows XP? Αν ναι, πήγαινε στα Αccesories -> windows movie maker.

Συνδέεις την κάμερα έχοντάς την ήδη σε playback κατάσταση.

Για να βλέπεις στο pc ό,τι τραβάει η κάμερα, προφανώς την έχεις στο record mode.

Αφού φτιάξειις τις ρυθμίσεις στο pc (ποιότητα, φάκελοι, κτλ) πατάς capture και λογικά θα σου εμφανίσει ένα μήνυμα που θα σε ρωτάει αν θέλεις να γυρίζει την κασέτα σου στην αρχή ή να ξεκινήση η εγγραφή από το σημείο που είναι η κασέτα.

 

That's all :)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά η Canon dc-100 τι λέει ή να προτιμήσω καμμία άλλη? Δεν θέλω να πάω πολύ πιό ψηλά στην τιμή (400-500euro)?
Link to comment
Share on other sites

ειμαι κατοζος απο εχθες μια σονυ dcr-50 me 30 giga σκληρο και 1 μεγαπιξελ αναλυση..αραγε αυτη η αναλυση ειναι για την καμερα η για την φωτογραφικη μηχανη>γνωριζει κανεις?

το προβλημα που διαπιστωσα σαν πρωτη εντυπωση,ειναι οτι σε νυχτερινη ληψη με φωτα δωματιου,το nightsoot poy εχει παραμορφωνει τα χρωαματα σες τετοιο βαθμο που τα μαυρα να τα βγαζει ...πρασινα!!

το εχει ξαναδει αυττο κανεις>πηγα σε ενα γαμο εχθες,τραβηξα με nightsoot γιατι ο φωτισμος ηταν χαμηλος,και τα χρωματα χαλια...ετσι ειναι σε ολες?γιατι πρωτη φορα περνω καμερα,και α σχολουμε ζεστα με το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

μα, καλα γιατι εχει επικρατησει τοσο η mini-dv αφου δεν ειναι καθαρα ψηφιακη τεχνολογια κ οταν την περναμε σε pc κανει κανονικα encoding?Δεν ξερω κ πολλα πανω στο θεμα, απλα ρωταω επειδη ειμαι κατοχος μιας Sony DCR-SR30E, κ θελω να δω αν τελικα συμφερε μονο ως προς τη χωρητικοτητα.Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

μα, καλα γιατι εχει επικρατησει τοσο η mini-dv αφου δεν ειναι καθαρα ψηφιακη τεχνολογια κ οταν την περναμε σε pc κανει κανονικα encoding?Δεν ξερω κ πολλα πανω στο θεμα, απλα ρωταω επειδη ειμαι κατοχος μιας Sony DCR-SR30E, κ θελω να δω αν τελικα συμφερε μονο ως προς τη χωρητικοτητα.Ευχαριστώ!

 

Ψηφιακότατη τεχνολογία είναι η mini-DV και δεν κάνεις encoding όταν την περνάς στο pc, εφόσον την περνάς ως dv-avi. Μόνο αν την περάσεις σε mpeg ή κάποιο άλλο φορμά κάνεις encoding.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

Εχω την καμερα Sony DCR PC 53E με Mini DV και δεν μπορω να κατεβασω τα βιντεο που τραβαω στον υπολογιστη. Ενω την συνδεω κανονικα στον υπολογιστη και βλεπω τι δειχνει εκεινη την στιγμη δεν εμφανιζει αυτα που εχω τραβιξει. Μηπως ξερετε καποιο αλλο προγραμμα μεταφορας απο καμερα σε pc γιατι τα δικα της προγραμματα δεν κανουν δουλεια.

Ευχαριστω και καλες γιορτες σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μια πολύ φτηνή κάμερα. Διότι τραβάω σπανιότατα βίντεο (προτιμώ τη φωτογραφία).

 

Θα ήθελα να εχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο αισθητήρα (άρα όχι μεγάλο ζουμ) και να αποδίδει "γλυκά" χρώματα. Οχι όπως αποδίδουν οι σονυ...

 

Βρίσκω πχ

JVC GR-D325 189 ευρώ,

PANASONIC NV-GS37 329 ευρώ

PANASONIC NV-GS24 219

PANASONIC NV-GS27 265

Canon MV900 289

hitachi dz-bx37 349

 

Ποιά να προτιμήσω;

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους και καλη πρωτοχρονια να εχουμε :)

 

Μια ερωτησουλα γιατι ειμαι και ψιλοασχετος...

 

Τα 800.000 pixels (0,8mp) ειναι καλα για μια καμερα;

Προοριζεται για normal χρηση (Καμια γιορτη να τραβαμε, καμια παρελαση και κατι τετοια ! )

Link to comment
Share on other sites

Τα 800.000 pixels (0,8mp) ειναι καλα για μια καμερα;

Προοριζεται για normal χρηση (Καμια γιορτη να τραβαμε, καμια παρελαση και κατι τετοια ! )

Αν δεν θες να τις τυπώσεις, ικανοποιητική είναι (φαντάζομαι 1024x768[noparse];)[/noparse]. Νομίζω ότι το ελάχιστο πια για εκτύπωση (π.χ. σε 10x15 χαρτί) είναι 3Mpixel.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Mάγκες, αγόρασα την sony hdr-hc3. Έχω 5 κάμερες. Μια mini dv με 3 ccd και άλλες.

Ε, τις "πέταξα" όλες απο την στιγμή που μου έπεσε στα χέρια η sony που προανέφερα. Απίστευτη εικόνα με μεγάλη διαφορά.

Την συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να τις τυπώσεις, ικανοποιητική είναι (φαντάζομαι 1024x768[noparse];)[/noparse]. Νομίζω ότι το ελάχιστο πια για εκτύπωση (π.χ. σε 10x15 χαρτί) είναι 3Mpixel.

 

Ευχαριστω για την απαντηση aimilios :)

Νομιζω οτι αναφερεσαι σε Φωτογραφικη μηχανη;

Για βιντεοκαμερα ειναι καλα ομως;

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι έχεις γυρίσει το κουμπί της κάμερας σε play mode έτσι? Γιατί για να βλέπεις οτι βλέπει εκείνη τη στιγμή μάλλον την έχεις στο rec mode.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση aimilios :)

Νομιζω οτι αναφερεσαι σε Φωτογραφικη μηχανη;

Για βιντεοκαμερα ειναι καλα ομως;

 

Οι βιντεοκάμερες είτε γράφουν σε mini DV είτε σε DVD χρησιμοποιούν 720Χ576=414.720 bytes ~ 0.4 Mp για την εγγραφή του βίντεο. Αυτό σημαίνει ότι τόση είναι οι ενεργή ανάλυση του αισθητήρα όταν πρόκειται για βίντεο. Τα επιπλέον που αναφέρουν στα διαφημηστικά είναι για τις λήψεις φωτογραφίας.

 

Υπάρχουν μερικές εξαιρέσεις όπου χρησιμοποιούν επιπλέον pixels είτε για τη σταθεροποίηση της εικόνας, είτε για να καταγράψουν wide εικόνα, είτε..., είτε..., αλλά αυτό πρέπει να το δεις στα αναλυτικά τεχνικά χαρακτηριστικά της βιντεοκάμερας, αλλιώς να θεωρείς δεδομένο ότι για βίντεο θα έχεις τα κλασικά 0.4Mp.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση aimilios :)

Νομιζω οτι αναφερεσαι σε Φωτογραφικη μηχανη;

Για βιντεοκαμερα ειναι καλα ομως;

Ναι, αναφέρομαι στην φωτογραφική της μηχανή γιατί όπως πολύ σωστά έγραψε ο phph:

Οι βιντεοκάμερες είτε γράφουν σε mini DV είτε σε DVD χρησιμοποιούν 720Χ576=414.720 bytes ~ 0.4 Mp για την εγγραφή του βίντεο. Αυτό σημαίνει ότι τόση είναι οι ενεργή ανάλυση του αισθητήρα όταν πρόκειται για βίντεο. Τα επιπλέον που αναφέρουν στα διαφημηστικά είναι για τις λήψεις φωτογραφίας.

 

Υπάρχουν μερικές εξαιρέσεις όπου χρησιμοποιούν επιπλέον pixels είτε για τη σταθεροποίηση της εικόνας, είτε για να καταγράψουν wide εικόνα, είτε..., είτε..., αλλά αυτό πρέπει να το δεις στα αναλυτικά τεχνικά χαρακτηριστικά της βιντεοκάμερας, αλλιώς να θεωρείς δεδομένο ότι για βίντεο θα έχεις τα κλασικά 0.4Mp.

Έχω μόνο μια μικρή επιφύλαξη μήπως τα παραπάνω pixel από τα 720x576 βοηθούν και στην ποιότητα του βίντεο, αλλά δεν είμαι σίγουρος...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας και καλη χρονια να εχετε :)

 

Αρα συμφωνα με τα λεγομενα σας τα 0,8mp που προσφερουν οι περισσοτερες "προσιτες" σε τιμη καμερες ειναι καλα...

Η επομενη απορια μου ειναι, να προτιμησω καμερα που να γραφει σε mini DV ή σε DVD;

Ποια τα καλα και ποια τα κακα σε καθε περιπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Το DVD υπερέχει μόνο στο ότι έχεις έτοιμο το «προϊόν» για να παίξει σε player που υπάρχει πια σε όλα τα σπίτια. Και φυσικά μιλάμε για δίσκο όπου πας πολύ γρήγορα σε όποιο σημείο θες, αντίθετα με την κασέτα. Όμως ο αλγόριθμος συμπίεσης του DVD (MPEG-2) είναι απωλεστικός και ρίχνει την ποιότητα από λίγο εως πολύ. Ακόμα, αν χρειαστείς να περάσεις το υλικό για μοντάζ ή έστω κάποια ελάχιστη επεξεργασία (π.χ. τίτλους) θα δυσκολευτείς σαφώς περισσότερο σε σχέση με την κασέτα και μια σύνδεση firewire (να και θα πάρει περισσότερο χρόνο για την κασέτα).

 

Δες και αυτό τον οδηγό (link) και τον πίνακα που έχει.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Το link ηταν πολυ χρησιμο και κατεληξα στην αγορα βιντεοκαμερας με Mini DV :)

Ετσι κι αλλιως εχω αγορασει ενα μοντουλακι για να μετατρεπω τις κασετες σε DVD κι ετσι η χρηση Mini DV θα με βολεψει περισσοτερο...

 

Θα παω να αγορασω αυτην :

http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=DCR-HC24E&site=odw_el_GR&pageType=Overview&category=SDH+MiniDV

Link to comment
Share on other sites

kalispera k xronia polla. sto dilhma panasonic vdr-d250 h sony dcr-sr30e mporei na voithisei kapoios? to kserw oti den einai akrivws sygrisimes oi 2 cameres alla ayto einai to xrhmatiko orio pou mporw na kinithw (gyrw sta 500e) k psaxnontas kateliksa se aytes
Link to comment
Share on other sites

lol, για αυτό ξεκίνησα με το "φαντάζομαι"...

 

κοίτα έχει πολλές παραμέτρους το θέμα, όπως πχ πως την συνδέεις... εγώ πχ την συνδέω μέσω firewire και τα win xp την αναγνωρίζουν αμέσως, χωρίς κάποιο ενδοιάμεσο πρόγραμμα "συνδεσης".

 

Χρησιμοποιώ το ulead movie factory, το οποίο είναι αρκετά εύκολο και ελαφρύ και το βρίσκεις και σχετικά εύκολα (δεν είναι free, PM for more info). Με το που συνδέω την κάμερα, στο πεδίο capture του movie factory μου δίνει ότι feed παίρνει από την κάμερα, οπότε αν την έχω σε rec mode μπορώ να γράψω ότι βλέπει εκείνη την στιγμή, ενώ αν την βάλω σε play mode αρχίζει να παίζει την κασσέτα.

Link to comment
Share on other sites

δεν κοιτάς και την panasonic gs180 ή την canon mvx450?

 

Από τις 2 που λες θα προτιμούσα την panasonic. Νομίζω αποδίδει καλύτερα το χρώμα.

 

ευχαριστώ για την βοήθεια. θα προτιμούσα (για λόγους ευκολίας) DVD και οχι mini-dv

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα

σημερα πηγανα δω ορισμενες βιντεοκαμερες.

μου αρεσε παρα πολυ μια hitachi που παραλληλα γραδει και σε dvd και HD (σκληρο δισκο)

μοντελο DZ-HS300 Hybrid HDD/DVD

τιμη 540 €

σκληρο 8 GB

οπτικο ζοομ 25x

ψηφιακο ζοομ 1200x

γενικα για τις hitachi πως τησ βλεπεται??

http://www.galaxy92.gr/photos/funtaksidia/cfiles/plastira1.jpg

Λίμνη Πλαστήρα (Ν. Καρδίτσας)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...