Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

 

Εχω μια ψηφ. φωτογραφική μηχανή Olympus mju (αδιάβροχη) η οποία με έχει βολέψει απίστευτα λόγω του μικρού μεγέθους της, αλλά δυστηχώς τα βίντεο της είναι χαμηλής ποιότητας. Ψάχνω λοιπόν μια βιντεοκάμερα που να μην χρειαζεται τσάντα μεταφοράς και να χωράει στην τσέπη μου όπως η olympus :wacko:.

 

Έχετε κάτι να προτείνετε ;

 

ευχαριστώ και πάλι χρόνια πολλά

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

 

Εχω μια ψηφ. φωτογραφική μηχανή Olympus mju (αδιάβροχη) η οποία με έχει βολέψει απίστευτα λόγω του μικρού μεγέθους της, αλλά δυστηχώς τα βίντεο της είναι χαμηλής ποιότητας. Ψάχνω λοιπόν μια βιντεοκάμερα που να μην χρειαζεται τσάντα μεταφοράς και να χωράει στην τσέπη μου όπως η olympus :wacko:.

 

Έχετε κάτι να προτείνετε ;

 

ευχαριστώ και πάλι χρόνια πολλά

Χρόνια πολλά. Προφανώς ψάχνεις κάτι τέτοιο αλλά απ'όσο γνωρίζω το format microMV δεν "έπιασε" και η Sony έχει σταματήσει να παράγει σχετικά προϊόντα.. Αν κάποιος άλλος φίλος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω την υβριδικη βιντεοκαμερα-φωτογραφικη DSC-M2 της Sony και αν και σχετικα ικανοποιημενος απο τα βιντεακια που τραβαει,(η ελλειψη image stabilisation και η μη εργονομικη θεση του zoom button,τα μεγαλυτερα μειονεκτηματα),σκεφτομαι να κανω μια "αναβαθμιση" και να αγορασω τη Sanyo Xacti HD1000 που εχει αυτα τα παραπανω χαρακτηριστικα (και πιο εργονομικη και image stabilisation)

Επισης τραβαει High Definition και ειναι και αυτη πολυ μικρη,ωστε να τη κουβαλαω στη τσεπη μου...

Ποια η γνωμη σας,με δεδομενο οτι θα μου κοστισει γυρω στα 500 ευρω απο το εξωτερικο?

Ευχαριστω.

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Εχω την υβριδικη βιντεοκαμερα-φωτογραφικη DSC-M2 της Sony και αν και σχετικα ικανοποιημενος απο τα βιντεακια που τραβαει,(η ελλειψη image stabilisation και η μη εργονομικη θεση του zoom button,τα μεγαλυτερα μειονεκτηματα),σκεφτομαι να κανω μια "αναβαθμιση" και να αγορασω τη Sanyo Xacti HD1000 που εχει αυτα τα παραπανω χαρακτηριστικα (και πιο εργονομικη και image stabilisation)

Επισης τραβαει High Definition και ειναι και αυτη πολυ μικρη,ωστε να τη κουβαλαω στη τσεπη μου...

Ποια η γνωμη σας,με δεδομενο οτι θα μου κοστισει γυρω στα 500 ευρω απο το εξωτερικο?

Ευχαριστω.

 

καλή φαίνεται :O

 

και τα χαρακτηριστικά της είναι καλά

 

http://www.trustedreviews.com/images/article/inline/6024-hd1000k01.jpg

 

http://www.trustedreviews.com/images/article/inline/6024-hd1000k02.jpg

 

ας μας πει κάποιος που την έχει εντυπώσεις :rolleyes:

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

καλή φαίνεται :O

 

και τα χαρακτηριστικά της είναι καλά

 

http://www.trustedreviews.com/images/article/inline/6024-hd1000k01.jpg

 

http://www.trustedreviews.com/images/article/inline/6024-hd1000k02.jpg

 

ας μας πει κάποιος που την έχει εντυπώσεις :rolleyes:

 

Κοιταξτε και μερικα βιντεακια τραβηγμενα με τη xacti HD1000...

Εγω παντως εντυπωσιαστηκα...

Διαβαζοντας βεβαια διαφορα reviews,δεν γραφουν και τα καλυτερα λογια...Δε μπορει δηλάδη να συγκριθει με τις sony,panasonic κλπ...

Εγω παντως δεν εχω απαιτησεις επαγγελματικου βιντεο..

Και απο τα βιντεακια που ειδα..η συγκεκριμενη καμερα με αφηνει απολυτα ικανοποιημενο..

Πειτε μου κι εσεις τη γνωμη σας..

http://stevenunez.com/xactihd1000/xacti.html

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
THA ITHELA TIN GNVMI SAS GIA MIA AGORA VIDEOCAMERAS EOS 1000 EYRO .EIMAI ANAMESA SE SONY KAI CANON

 

Αν σε ενδιαφέρει απλά να κάνεις λήψεις και μετά να τις βλέπεις/αποθηκεύεις χωρίς ιδιαίτερη περαιτέρω επεξεργασία (επαγγελματικό μοντάζ) προτείνω αυτή:

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563245

 

Αν σε ενδιαφέρει περεταίρω επεξεργασία επαγγελματικού επιπέδου με π.χ. Adobe Premiere Pro, Adobe After Effects και παρόμοιες εφαρμογές προτείνω αυτή:

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563247

 

Μη σε ξεγελάει επειδή είναι πιο φθηνή, αυτό οφείλεται στο οτι είναι miniDV (γράφει σε κασέτα) αλλά εκεί είναι η μαγκιά! Έχουμε ξαναπεί οτι το miniDV είναι το ιδανικό format για περαιτέρω επεξεργασία/μοντάζ λόγω πολυπλοκότητας των frames του MPEG2 και επειδή είναι ελάχιστα απωλεστικός αλγόριθμος σε σχέση με το MPEG2 που γράφουν οι κάμερες HDD και DVD το οποίο είναι κατεξοχήν απωλεστικός αλγόριθμος απο τότε που εφευρέθηκε!

 

Επειδή είπες και για Canon γνώμη μου είναι οτι τα φθηνά μοντέλα της δεν είναι καθόλου ανταγωνιστικά συγκρινόμενα με τα φθηνά της Sony. Για να αγοράσεις μια καλή Canon πρέπει να επενδύσεις πάνω απο 1500 ευρώ. Παράδειγμα:

 

http://www.amazon.com/Canon-XL1S-MiniDV-Digital-Camcorder/dp/B00005NKXS

 

Η συγκεκριμένη Canon για μένα, αν και λίγο παλιά, είναι απλά ΚΟΡΥΦΑΙΑ! Την έχω δουλέψει πάρα πολύ (και ακόμα τη δουλεύω). Όταν κοιτάς το αποτέλεσμα στην τηλεόραση δεν πιστεύεις στα μάτια σου!

Link to comment
Share on other sites

Θελω αν αγορασω μια Ψηφιακη βιντεοκαμερα. Διαθετω απο 600-800 ευρω.

Αυτο που θελωνα ειναι να εχει σκληρο και εκτος των αλλων η αναλυση και η ποιοτητα εικονας να μπορω να τραβαω εναν αγωνα ποδοφαιρου απο κερκιδες γηπεδου σε αποσταση 10 -15 μετρων .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Ενδιαφερομαι για αγορα digital video καμερας .

Διαθετω γυρω στα 800.

Εκτος απο ολα τα αλλα την χρησιμοποιω ειναι να μπορω να τραβαω εναν αγωνα ποδοφαιρου απο κερκιδες σε αποσταση 10 μετρων απο το γηπεδο.

Επειδη δεν γνωριζω και πολλα θα ηθελα να μου προτεινετε καποια μοντελα και να μου πειτε τι πρεπει να προσεξω.

 

Με ενδιαφερει κυριως με HDD αλλα αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο οκ...

Link to comment
Share on other sites

KALISPERA PAIDIA EIMAI KENOYRGIOS STO MYPHONE KAI THA EITHELA TIN GNOMI SAS .EBDIAFEROME GIA TIN AGORA MIAS VIDEOCAMERA MEXRI 1000 EURI ALLA EXO MPERDEYTI .TI EINAI POIO KALO DVD SKLIROS DISKOS I KASETA. TO MONO POY ME ENDIAFERI EINAI NA EXEI KALO OPTIKO ZOOM
Link to comment
Share on other sites

KALISPERA PAIDIA EIMAI KENOYRGIOS STO MYPHONE KAI THA EITHELA TIN GNOMI SAS .EBDIAFEROME GIA TIN AGORA MIAS VIDEOCAMERA MEXRI 1000 EURI ALLA EXO MPERDEYTI .TI EINAI POIO KALO DVD SKLIROS DISKOS I KASETA. TO MONO POY ME ENDIAFERI EINAI NA EXEI KALO OPTIKO ZOOM

 

Καταρχήν καλωσόρισες και καλά posts! Αν ψάξεις λίγα posts πιο πίσω, έγινε ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια ερώτηση και μάλιστα έχει απαντηθεί από μένα... Όσον αφορά το δίλημμα HDD-DVD-κασέτα, πάλι έχει απαντηθεί μερικές σελίδες πιο πίσω και μάλιστα... πάλι από μένα!! :lol::lol:

 

Υ.Γ.: Αν σου είναι εύκολο να γράφεις με ελληνικά και χωρίς το caps lock πατημένο γιατί είναι τρομερά δυσανάγνωστο το post σου.

Link to comment
Share on other sites

Για το Διλλημα σου η απαντηση ειναι DVD.

 

Εδώ όμως επιχειρηματολογούμε. Σ' ακούμε λοιπόν! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω την SONY DCR-PC350E και προσπάθησα σήμερα να κάνω την εγκατάσταση στον Η/Υ. Το πρόγραμμα που συνοδεύεται με την κάμερα είναι το PICTURE PACKAGE. Ενώ λοιπόν το εγκατέστησα επιτυχώς και εξασφαλίστηκε η επικοινωνία κάμερα-Η/Υ (με USB καλώδιο), μου εμφανίζεται μήνυμα στην οθόνη πως το PICTURE PACKAGE δεν μπορεί να ανοίξει χωρίς το MACROMEDIA FLASH PLAYER,

πρόγραμμα όμως το οποίο το έχω ήδη εγκατεστημένο. Ξέρει κάποιος να μου πει τί συμβαίνει;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ενδιαφερομαι για μια ψηφιακη βιντεοκαμερα που να ειναι ανθεκτικη σε χιονια-πεσιματα-χτυπηματα....καλα καταλαβατε...για εγγραφη σε καταβασεις σκι και διαφορα αλλα τετοια...εχετε να μου προτεινετε και καλο? Οτι νομιζετε οτι ειναι καλο και κορυφαιο ανεξαρτητως τιμης.

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πάρε μια θήκη για υποβρύχιες λήψεις και βαζεις όποια θές:) γιατί ειναι όλες ευαίσθητες πλέον λόγω μικρού όγκου.

 

Καλησπέρα,

Έχω την SONY DCR-PC350E και προσπάθησα σήμερα να κάνω την εγκατάσταση στον Η/Υ. Το πρόγραμμα που συνοδεύεται με την κάμερα είναι το PICTURE PACKAGE. Ενώ λοιπόν το εγκατέστησα επιτυχώς και εξασφαλίστηκε η επικοινωνία κάμερα-Η/Υ (με USB καλώδιο), μου εμφανίζεται μήνυμα στην οθόνη πως το PICTURE PACKAGE δεν μπορεί να ανοίξει χωρίς το MACROMEDIA FLASH PLAYER,

πρόγραμμα όμως το οποίο το έχω ήδη εγκατεστημένο. Ξέρει κάποιος να μου πει τί συμβαίνει;:confused:

 

Δοκίμασε να κάνεις uninstall και ξανα εγκατάσταση τον πακέτο.Ισως περιλαμβανει τον player που είναι συμβατο με το προγραμμα.

Αν δεν το δέχεται δοκίμασε το MACROMEDIA FLASH PLAYER το κανονικό πακέτο,όχι τον player.Θα το "αγοράσεις" από τα μαγαζια του internet που θα βρείς:)

Link to comment
Share on other sites

paidia geia sas.brika metaxeirismeni tin sony dvd dcr 405 sta 390e.ti lete gia tin kamera afti?aksizei?tin exei kaneneas na mou pei ta meionektimata tis?se sxesi me ta simerina antistoixa montela px. 406,410 pou pisteuete oti ysterei?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. εγω εχω την sony dcr hc37.ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανενας αν υπαρχει τροπος να χρησιμοποιηθει σας webcamera.στο mannual δεν λεει κατι απλα ρωταω αν γνωριζει καποιος καποια πατεντα.σας ευχαριστω/
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. εγω εχω την sony dcr hc37.ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανενας αν υπαρχει τροπος να χρησιμοποιηθει σας webcamera.στο mannual δεν λεει κατι απλα ρωταω αν γνωριζει καποιος καποια πατεντα.σας ευχαριστω/

 

1. Οποιαδήποτε συσκευή λήψης εικόνας μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν web camera αν ο υπολογιστής σου διαθέτει αναλογική είσοδο εικόνας (AV in). Τέτοιες εισόδους συναντάμε σε κάρτες τηλεόρασης και σε ορισμένα μοντέλα (ακριβά συνήθως) καρτών γραφικών.

 

2. Μια άλλη εκδοχή είναι αν η κάμερα σου υποστηρίζει σύνδεση usb (συνήθως υποστηρίζουν μόνο firewire). Αν ναι τότε λογικά (με λίγο παίδεμα και ψάξιμο) υπάρχει τρόπος να την αναγνωρίσει το msn!

 

Για την πρώτη λύση είμαι απόλυτα σίγουρος. Για τη δεύτερη διατηρώ τις επιφυλάξεις μου αλλά δε χάνεις τίποτα να πειραματιστείς λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γενικα για τις βιντεοκαμερες canon τι αποψη εχετε?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γενικα για τις βιντεοκαμερες canon τι αποψη εχετε?

 

Τα high end μοντέλα της (όπως η XL-1S) είναι πολύ καλά, τα φθηνά μοντέλα της δε μου γεμίζουν το μάτι προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω απο οτι ειδα,διαπιστωσα οτι στα ακριβα μοντελα της βρισκεις μια μεγαλη γκαμα πλουσιων δυνατοτητων και οχι μονο!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...