Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας σχετικά με τα music ID apps (Shazam, SoundHound, TrackID). Μόλις δοκίμασα το TrackID και του έριξα 2-3 τραγούδια των Delerium και δεν βρήκε κανένα... :(

 

Οπότε μάλλον πάω για τα SoundHound και musiXmatch. Πάντως μεγάλη χαζομάρα να μη μπορεί να αγοραστεί το Shazam Encore... Λεφτά τους δίνουμε, δεν τα θέλουν; :confused:

 

Ναι το track id είναι λιγο χάλια!εγώ προτιμώ το shazam

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ναι το track id είναι λιγο χάλια!εγώ προτιμώ το shazam

Κι εμένα μου αρέσει το Shazam (από εποχής iPhone 4), αλλά δεν με αφήνει να αγοράσω το Encore. Τελικά το TrackID δεν είναι και τόσο άσχημο (δες edit παραπάνω), αλλά και πάλι δεν περιμένω να φτάνει σε ακρίβεια και πληρότητα τα Shazam/Soundhound που είναι τα πιο γνωστά του είδους.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας σχετικά με τα music ID apps (Shazam, SoundHound, TrackID). Μόλις δοκίμασα το TrackID και του έριξα 2-3 τραγούδια των Delerium και δεν βρήκε κανένα... :(

 

Οπότε μάλλον πάω για τα SoundHound και musiXmatch. Πάντως μεγάλη χαζομάρα να μη μπορεί να αγοραστεί το Shazam Encore... Λεφτά τους δίνουμε, δεν τα θέλουν; :confused:

 

Edit: Ξαναδοκίμασα το TrackID της Sony με λίγο παλιότερα τραγούδια και τα βρήκε αμέσως όλα. Τελικά δεν είναι και τόσο άσχημο, απλά δεν είναι πολύ ενημερωμένο με τις τελευταίες κυκλοφορίες (τα τραγούδια που δεν βρίσκει είναι απ' το Music Box Opera των Delerium, που κυκλοφόρησε στις 30 Οκτωβρίου του 2012).

 

Δοκίμασα με το silence και το βρήκε. Μετά το angelicius ή κάπως έτσι και δεν βρήκε τίποτα. Το soundhound τα βρήκε όλα αμέσως. Το musicXmatch δεν είπα πως είναι το καλύτερο, αλλά υπάρχει σαν λύση. Είναι δωρεάν, βολεύει και για στίχους.

Edit: νόμιζα πως έλεγες για το musicXmatch, δεν κατάλαβα πως μιλούσες για άλλη εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας σχετικά με τα music ID apps (Shazam, SoundHound, TrackID). Μόλις δοκίμασα το TrackID και του έριξα 2-3 τραγούδια των Delerium και δεν βρήκε κανένα... :(

 

Οπότε μάλλον πάω για τα SoundHound και musiXmatch. Πάντως μεγάλη χαζομάρα να μη μπορεί να αγοραστεί το Shazam Encore... Λεφτά τους δίνουμε, δεν τα θέλουν; :confused:

Κώστα, η αλήθεια είναι ότι το είχα ψάξει κι εγώ και δεν το βρήκα ενώ παλαιότερα το έβρισκα. Είχα αγοράσει το SoundHound με την παλαιότερη προσφορά των 0,10 και τότε το έβρισκα καλύτερο από το Shazam σε κάποιες δοκιμές και μου άρεσε και σαν design περισσότερο. Πριν λίγο καιρό όντως είχε χειροτερέψει αλλά νομίζω έστρωσε με τα τελευταία updates. Δεν το έχω τεστάρει και σε δύσκολες συνθήκες απλά σε ελληνικά το shazam βρίσκει περισσότερα.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με το silence και το βρήκε. Μετά το angelicius ή κάπως έτσι και δεν βρήκε τίποτα. Το soundhound τα βρήκε όλα αμέσως. Το musicXmatch δεν είπα πως είναι το καλύτερο, αλλά υπάρχει σαν λύση. Είναι δωρεάν, βολεύει και για στίχους.

Edit: νόμιζα πως έλεγες για το musicXmatch, δεν κατάλαβα πως μιλούσες για άλλη εφαρμογή.

Για το TrackID έλεγα. Δοκίμασα το Silence και το βρήκε. Το Angelicus ΔΕΝ το βρήκε, όπως ΔΕΝ βρήκε και ένα άλλο (το Apparition) απ' το ίδιο άλμπουμ με το Angelicus. Τελικά είναι μέτριο το TrackID... :( Νομίζω πως δεν μπορεί να συγκριθεί με Shazam/SoundHound.

 

Κώστα, η αλήθεια είναι ότι το είχα ψάξει κι εγώ και δεν το βρήκα ενώ παλαιότερα το έβρισκα. Είχα αγοράσει το SoundHound με την παλαιότερη προσφορά των 0,10 και τότε το έβρισκα καλύτερο από το Shazam σε κάποιες δοκιμές και μου άρεσε και σαν design περισσότερο. Πριν λίγο καιρό όντως είχε χειροτερέψει αλλά νομίζω έστρωσε με τα τελευταία updates. Δεν το έχω τεστάρει και σε δύσκολες συνθήκες απλά σε ελληνικά το shazam βρίσκει περισσότερα.

Μάλλον είναι όπως τα λες Ελένη. Στο iPhone 4 είχα το Shazam και δούλευε καλά, αλλά θέλω την έκδοση Encore που δεν πουλιέται στην Ελλάδα ( γιατί άραγε; ). Μένει το SoundHound που διαβάζω ότι πρόσφατα χειροτέρεψε, αλλά απ' ό,τι λες έχει ήδη στρώσει οπότε ίσως το χτυπήσω. Νομίζω με το SoundHound μπορείς και να του τραγουδήσεις με το στόμα και να στο βρει, που το βρίσκω πολύ καλό feature.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Για το TrackID έλεγα. Δοκίμασα το Silence και το βρήκε. Το Angelicus ΔΕΝ το βρήκε, όπως ΔΕΝ βρήκε και ένα άλλο (το Apparition) απ' το ίδιο άλμπουμ με το Angelicus. Τελικά είναι μέτριο το TrackID... :( Νομίζω πως δεν μπορεί να συγκριθεί με Shazam/SoundHound.

 

 

Μάλλον είναι όπως τα λες Ελένη. Στο iPhone 4 είχα το Shazam και δούλευε καλά, αλλά θέλω την έκδοση Encore που δεν πουλιέται στην Ελλάδα ( γιατί άραγε; ). Μένει το SoundHound που διαβάζω ότι πρόσφατα χειροτέρεψε, αλλά απ' ό,τι λες έχει ήδη στρώσει οπότε ίσως το χτυπήσω. Νομίζω με το SoundHound μπορείς και να του τραγουδήσεις με το στόμα και να στο βρει, που το βρίσκω πολύ καλό feature.

Κι εγώ δεν τα χρησιμοποιώ πολύ συχνά. Πάντως ναι, είναι καλύτερο γιατί κάποια περίοδο δεν έβρισκε τίποτα. Για τεστ έβαλα στο SoundHound τα τραγούδια που ανέφερες (το Silence και το Angelicus) και τα βρήκε. Δεν ξέρω και σε τι τιμή είναι τώρα αλλά αν το πάρεις λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.:) Τώρα αν του τραγουδήσουμε φαντάζομαι θα θέλει να πατάμε και καμιά νότα για να μας καταλάβει..:lol:

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Για το TrackID έλεγα. Δοκίμασα το Silence και το βρήκε. Το Angelicus ΔΕΝ το βρήκε, όπως ΔΕΝ βρήκε και ένα άλλο (το Apparition) απ' το ίδιο άλμπουμ με το Angelicus. Τελικά είναι μέτριο το TrackID... :( Νομίζω πως δεν μπορεί να συγκριθεί με Shazam/SoundHound.

 

 

Μάλλον είναι όπως τα λες Ελένη. Στο iPhone 4 είχα το Shazam και δούλευε καλά, αλλά θέλω την έκδοση Encore που δεν πουλιέται στην Ελλάδα ( γιατί άραγε; ). Μένει το SoundHound που διαβάζω ότι πρόσφατα χειροτέρεψε, αλλά απ' ό,τι λες έχει ήδη στρώσει οπότε ίσως το χτυπήσω. Νομίζω με το SoundHound μπορείς και να του τραγουδήσεις με το στόμα και να στο βρει, που το βρίσκω πολύ καλό feature.

 

Μπες εδώ από το κινητό, πιθανόν να στο βγάλει. Πολλές φορές κάνω το ίδιο πράγμα, αναζητώ στο Google με το όνομα την εφαρμογή, βγάζει το link του play store και μου ανοίγει κανονικά.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.shazam.encore.android

Link to comment
Share on other sites

Μπες εδώ από το κινητό, πιθανόν να στο βγάλει. Πολλές φορές κάνω το ίδιο πράγμα, αναζητώ στο Google με το όνομα την εφαρμογή, βγάζει το link του play store και μου ανοίγει κανονικά.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.shazam.encore.android

Μόλις μπήκα απ' το κινητό αλλά και απ' το PC και βγάζει ότι δεν είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα (όχι ακριβώς έτσι αλλά περίπου αυτό έλεγε).

 

Κάτι τέτοια έκανε και το App Store της Apple μερικές φορές και φτιαχνόταν μετά από λίγο καιρό. Θα στείλω και κανένα email στη Shazam Entertainment Limited μήπως βγάλω άκρη.

 

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκα απ' το κινητό αλλά και απ' το PC και βγάζει ότι δεν είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα (όχι ακριβώς έτσι αλλά περίπου αυτό έλεγε).

 

Κάτι τέτοια έκανε και το App Store της Apple μερικές φορές και φτιαχνόταν μετά από λίγο καιρό. Θα στείλω και κανένα email στη Shazam Entertainment Limited μήπως βγάλω άκρη.

 

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

 

Αν βγάλεις άκρη κάνε σε παρακαλώ και μια ενημέρωση εδώ γιατί όντως είναι ενδιαφέρον το γεγονός ότι δεν αφήνουν την αγορά του από χρήστες που ζουν Ελλάδα. :)

Link to comment
Share on other sites

Cloud SMS

 

Άκουσα για αυτή την εφαρμογή που σου επιτρέπει να στέλνεις sms μέσω ταμπλέτας.

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές adaway και adfree κάνουν δουλεια αν είσαι ροοτ γιατί σε μένα έχει διαφημίσεις ακόμα εκτός αν φταίει η stok rom.

 

Για μεταφορά αρχείων μέσω wifi χρησιμοποιώ το web pc suite που είναι μέσα στο file expert, προτείνεται κάποιο άλλο?

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Για μεταφορά αρχείων μέσω wifi χρησιμοποιώ το web pc suite που είναι μέσα στο file expert, προτείνεται κάποιο άλλο?

 

Δοκίμασε και το airdroid. Πολύ χρήσιμες και οι υπόλοιπες λειτουργίες του.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το airdroid. Πολύ χρήσιμες και οι υπόλοιπες λειτουργίες του.

 

Πολύ καλή εφαρμογή.

 

Εκτός από το file expert ποια άλλη εφαρμογή θα μπορούσα να έχω για file manager?

Edited by pagratios

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή εφαρμογή.

 

Εκτός από το file expert ποια άλλη εφαρμογή θα μπορούσα να έχω για file manager?

 

Es explorer,astro file manager,solid!εγώ έχω τον es κ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκα απ' το κινητό αλλά και απ' το PC και βγάζει ότι δεν είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα (όχι ακριβώς έτσι αλλά περίπου αυτό έλεγε).

 

Κάτι τέτοια έκανε και το App Store της Apple μερικές φορές και φτιαχνόταν μετά από λίγο καιρό. Θα στείλω και κανένα email στη Shazam Entertainment Limited μήπως βγάλω άκρη.

 

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

Θα παρεξηγηθώ σίγουρα αλλά γιατί πρέπει να σεβόμαστε τον developer όταν αυτός δε μας σέβεται ως καταναλωτές? :ninja: Οταν ξεκίνησα την ενασχόληση μου με το android πριν 2,5 χρόνια περίπου ο έλληνας χρήστης χωρίς πατέντες,δε μπορούσε να αγοράσει από το τότε market καμμία εφαρμογή. Επρεπε να κάνεις root για να αγορασεις εφαρμογές από το επίσημο κατάστημα της google!!!Το shazam και όχι μόνο δεν ειναι ότι κάτι έχει χαλάσει και βγάζει αυτό το μήνυμα.Ειναι γιατί η συγκεκριμένη εταιρία,επέλεξε ώστε το προϊόν της να ειναι διαθέσιμο σε συγκεκριμένες αγορές του play store.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κα΄ποιος τα αρνητικά του Ρουτ, ή δεν υπάρχουν, όπως χάσιμο εγγύησης για παράδειγμα.

Thanks ;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κα΄ποιος τα αρνητικά του Ρουτ, ή δεν υπάρχουν, όπως χάσιμο εγγύησης για παράδειγμα.

Thanks ;)

 

Πάτησε στο link που γράφει 'Τέρμα ο μύθος του root, αναλυτική επεξήγηση', από αυτή τη σελίδα.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να αγοράσουμε τραγούδια απο το play store η από το Google Music? Επίσης άμα ξέρετε κανένα Music store.
Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις άκρη κάνε σε παρακαλώ και μια ενημέρωση εδώ γιατί όντως είναι ενδιαφέρον το γεγονός ότι δεν αφήνουν την αγορά του από χρήστες που ζουν Ελλάδα. :)

Επικοινώνησα με τον developer, θα δω τι θα μου πει και θα ενημερώσω.

 

Θα παρεξηγηθώ σίγουρα αλλά γιατί πρέπει να σεβόμαστε τον developer όταν αυτός δε μας σέβεται ως καταναλωτές? :ninja: Οταν ξεκίνησα την ενασχόληση μου με το android πριν 2,5 χρόνια περίπου ο έλληνας χρήστης χωρίς πατέντες,δε μπορούσε να αγοράσει από το τότε market καμμία εφαρμογή. Επρεπε να κάνεις root για να αγορασεις εφαρμογές από το επίσημο κατάστημα της google!!!Το shazam και όχι μόνο δεν ειναι ότι κάτι έχει χαλάσει και βγάζει αυτό το μήνυμα.Ειναι γιατί η συγκεκριμένη εταιρία,επέλεξε ώστε το προϊόν της να ειναι διαθέσιμο σε συγκεκριμένες αγορές του play store.

Συμφωνώ σ' αυτό που λες. Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που είμαστε banned σαν χώρα. Τι φοβούνται; Μήπως τους κλέψουμε λόγω κρίσης; Απαράδεκτο. Και δεν είναι και φτηνό, 4,41 € έχει. Τι να πεις...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εφαρμογη για το πληκτρολογιο να του μιλας κ να στα γραφει στα ελληνικα..??:p

 

Φυσικά και υπάρχει. Μπες από το κινητό στη σελίδα beta.swype.com και κατέβασε τη νέα beta έκδοση του Swype η οποία υποστηρίζει και Ελληνική φωνητική πληκτρολόγηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή να αγοράσω αεροπορικά εισιτήρια αλλά όχι μόνο με την εφαρμογή της Aegean που φυσικά λέει μόνο τις δικιές της πτήσεις.

Θέλω πχ Αθήνα-Φρανκφούρτη να μου βγάλει όλες τις αεροπορικές που έχουν πτήσεις αλλά και να μπορώ να αγοράσω εισιτήριο μέσα από την εφαρμογή όπως της Aegean. Υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή να αγοράσω αεροπορικά εισιτήρια αλλά όχι μόνο με την εφαρμογή της Aegean που φυσικά λέει μόνο τις δικιές της πτήσεις.

Θέλω πχ Αθήνα-Φρανκφούρτη να μου βγάλει όλες τις αεροπορικές που έχουν πτήσεις αλλά και να μπορώ να αγοράσω εισιτήριο μέσα από την εφαρμογή όπως της Aegean. Υπάρχει;

 

Υπαρχει και το airtickets

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...