Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και σε Samsung γίνεται αυτό. 
Όταν ανοίγεις το φακό στα Samsung με double tap όπως το έχω και εγώ στο πλαϊνό κουμπί της bixby του on off δηλαδή button στο galaxy note ανοίγει και φωτίζει και η οθόνη κλειδώματος.
Το ίδιο κι όταν κλείνεις το φακό.
Όταν είναι σκοτάδι εγώ δεν θέλω να φωτίζει η οθόνη τα μούτρα μου όσο καλά και να δουλεύει ο αισθητήρας που χαμηλώνει το φωτισμό.
Θέλω απλά να ανοίγει και να κλείνει ο φακός όπως γίνεται στα xiaomi τέλος!!
Μπορούσε να το κάνει αλλά δεν θέλει να το κάνει τόσα χρόνια.
Όπως δε θέλει και το να προσθέσει λουκετάκι να κλειδώνει η οθόνη μαμά στη home screen, όχι στην edge να πρέπει να κάνω εξτρά κινήσεις.
Και τα πιο πολλά screen off δεν δούλευαν ούτε δουλεύουν με το δακτυλικό αποτύπωμα της Samsung καλά γιατί μετά ζητούν pin ελέω και google βεβαίως με τις πολιτικές της!
Έχω βρει λύση όλα ok αλλά γιατί να προσθέτω εφαρμογές ενώ μπορούσες να το έχεις μαμά ρε Samsung.
Και καλά εγώ και αρκετοί εδώ μέσα που ψαχνόμαστε, ο πιο πολύς κόσμος έξω δεν έχει ιδέα ούτε τα απλά και βασικά!
Όσο για το double tap το ανέφερα ότι είναι μεγάλη ευκολία που ούτε αυτό το είχε πιο παλιά η Samsung σε αντίθεση με την LG πχ
Ευτυχώς τώρα όλα οκ!


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το Viber στο κινητό του υιού μου, το παρακάτω.

Έχω αγοράσει εδώ και 3-4 μήνες νέα κάρτα SIM για τον υιό μου, στην οποία έχω φτιάξει λογαριασμούς Viber και WhatsApp και οι οποίοι λειτουργούν κανονικά.

Αλλάζω συσκευή κινητού εχθές (ίδιας μάρκας, άλλο μοντέλο) και προσπαθώ να ενεργοποιήσω το Viber, αλλά βγάζει διαρκώς μήνυμα αδυναμίας ενεργοποίησης (Activation Fail) και με παραπέμπει στην σελίδα οδηγιών ενεργοποίησης, μέσω της οποίας έστειλα μήνυμα στο help desk για επίλυση.

Ήρθε λοιπόν μετά από λίγα λεπτά απάντηση ότι έχει καταχωρηθεί ως spam number ο αριθμός αυτός και δεν γίνεται ενεργοποίηση, ούτε λύνεται αυτό το πρόβλημα, δια παντός!

Το κινητό ουδέποτε έστειλε τέτοια μηνύματα, εγώ το είχα στα χέρια μου, μέχρι πριν από λίγα λεπτά, και μάλιστα έκανα και back up στο Google Drive τα δεδομένα για να τα δω στο νέο κινητό με την εκ νέου ενεργοποίηση του.

Τι έγινε ρε παιδιά; Δηλαδή δεν πρόκειται να εγκατασταθεί ποτέ το Viber στο κινητό νούμερο αυτό πλέον; Πρέπει να αλλάξω αριθμό δηλαδή; Στο WhatsApp μια χαρά δουλεύει.

Άλλος με παρόμοιο πρόβλημα; Λύσεις;

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λύθηκε το πρόβλημα, ζήτησα αλλαγή αριθμού τηλεφωνικά από την Wind, σε 48ωρες έγινε αυτόματα (χρέωση 6€) και με την εκ νέου εγκατάσταση του Viber, όλα δουλεύουν ρολόι πλέον.

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καί καλή εβδομάδα σε όλοι την ομάδα, θέλω να ρωτήσω παιδιά αν υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορώ να αποθηκεύω στο κινητό μου τραγούδια από το Spotify.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mixalis123 said:

Καλημέρα καί καλή εβδομάδα σε όλοι την ομάδα, θέλω να ρωτήσω παιδιά αν υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορώ να αποθηκεύω στο κινητό μου τραγούδια από το Spotify.

Η εφαρμογη του spotify εχει επιλογη για download τραγουδιων ή ολοκληρων playlists, το οποιο ομως υποστηριζεται μονο σε συνδρομητες premium.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε κι εσείς πρόβλημα με Xiaomi συσκευή και να πατιέται ότι να ναι κατά τη διάρκεια μιας κλήσης...
Η λύση δεν ήρθε από την Χiaomi αλλά από τον Marko Lettieri και το playstore!
Το πρόγραμμα λέγεται call proximity sensor fix και επιτέλους δεν πατιέται τίποτα, μπορεί να χάσω ίσως από μπαταρία αλλά κερδίζω το νευρικό μου σύστημα...


Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιο παλιά όταν αλλάζαμε νούμερα στα κινητά, έμπαινα στον τηλεφωνητή και ηχογραφούσα το νέο μου νούμερο. Μετά εκτροπή όλων των κλήσεων εκεί και ξεμπερδευα.

Δεν ξέρω εάν σε βολεύει κάτι τέτοιο που νομίζω γίνεται και σήμερα.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, akilleas said:

Εγώ πιο παλιά όταν αλλάζαμε νούμερα στα κινητά, έμπαινα στον τηλεφωνητή και ηχογραφούσα το νέο μου νούμερο. Μετά εκτροπή όλων των κλήσεων εκεί και ξεμπερδευα.

Δεν ξέρω εάν σε βολεύει κάτι τέτοιο που νομίζω γίνεται και σήμερα.

μιας και ανεφερες τηλεφωνητη επειδη δεν θελω το τηλεφωνητη της wind (δεν ξερω καν πως μπαινει) αλλα θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καμια εφαρμογη που με ενα διακοπτη οταν θελω ενεργοποιω τον τηλεφωνητη να απανταει μετα απο Χ κτυπους και  οταν δεν θελω τον απενεργοποιω!υπαρχει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε ήχο ειδοποίησης στο Samsung Email;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας 'καταδρομικος' video player στο android;

Τι εννοω;

Να τα παιζει, τα παντα ολα, ακομη και αν δεν ειναι 'σωστα'.

Βιντεο που μπορει να ειναι ημιτελη στο κατεβασμα, βιντεο με οχι καλη κωδικοποιηση κλπ

 

Δυστυχως, ενω πχ το vlc στον υπολογιστη παιζει κυριολεκτικα 'τα παντα ολα',

στο android ειναι πιο 'εκλεκτικο', και 'ευαισθητο', και δεν παιζει βιντεο 'προβληματικα'.

Link to comment
Share on other sites



Υπαρχει κανενας 'καταδρομικος' video player στο android;

Τι εννοω;

Να τα παιζει, τα παντα ολα, ακομη και αν δεν ειναι 'σωστα'.

Βιντεο που μπορει να ειναι ημιτελη στο κατεβασμα, βιντεο με οχι καλη κωδικοποιηση κλπ


 
Δυστυχως, ενω πχ το vlc στον υπολογιστη παιζει κυριολεκτικα 'τα παντα ολα',

στο android ειναι πιο 'εκλεκτικο', και 'ευαισθητο', και δεν παιζει βιντεο 'προβληματικα'.


Εγώ χρησιμοποιώ σχεδόν από την 1η μέρα που έγινε το release του (2011) τον MX Player.

Σύμφωνα και με τις κριτικές είναι ένας από τους καλύτερους video players στον χώρο του Android, αν όχι ο καλύτερος.

Έχω την paid version, αλλά αν θέλεις δοκίμασε την free να δεις αν κάνει αυτό που θέλεις.

Δεν γνωρίζω πάντως αν μπορεί να τρέξει video το οποίο ημιτελές, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

Από κωδικοποιήσεις παίζει τα πάντα, το μόνο θέμα είναι με τον DTS ήχο ο οποίος δεν υπάρχει ενσωματωμένος στον player (λόγω copyright), και αν τον χρειάζεσαι, πρέπει να κατεβάσεις το αρχείο που αφορά τον τύπο αρχιτεκτονικής της συσκευής σου από τους XDA, και να περάσεις το αρχείο στον player μέσα από τις ρυθμίσεις του.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tsiftsism said:

Εγώ χρησιμοποιώ σχεδόν από την 1η μέρα που έγινε το release του (2011) τον MX Player.

Δοκίμασε τον XPlayer και θα αναθεωρήσεις!

Παίζει όλα τα φορμά βίντεο... και DTS χωρίς να κατεβάζεις codec και χαζομάρες κάθε φορά που κάνει update!!!

Kαι εγώ με τον mxplayer έπαιζα αλλά μόλις δοκίμασα τον παραπάνω εξεπλάγην ευχάριστα και ο mx διαγράφηκε με συνοπτικές διαδικασίες:classic_cool:

Edited by tsiv
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν βασικό player mx κσι ότι δεν παίζει αυτός x player παίζει ταυ πάντα. Μου αρέσει πιο πολύ το περιβάλλον του mx γι'αυτό τόν χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Από dialer τι προτείνετε που να δουλεύει σωστά;

Δοκίμασε τον XPlayer και θα αναθεωρήσεις!
Παίζει όλα τα φορμά βίντεο... και DTS χωρίς να κατεβάζεις codec και χαζομάρες κάθε φορά που κάνει update!!!
Kαι εγώ με τον mxplayer έπαιζα αλλά μόλις δοκίμασα τον παραπάνω εξεπλάγην ευχάριστα και ο mx διαγράφηκε με συνοπτικές διαδικασίες:classic_cool:
Αν σταματήσω μια ταινία σε ένα σημείο και την ξαναβάλω να παίζει κάποια στιγμή άλλη 'θυμάται' το σημείο ή ξεκινά από την αρχή;
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, dgl said:

Από dialer τι προτείνετε που να δουλεύει σωστά;

Αν σταματήσω μια ταινία σε ένα σημείο και την ξαναβάλω να παίζει κάποια στιγμή άλλη 'θυμάται' το σημείο ή ξεκινά από την αρχή;

Το "θυμάται"

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τον XPlayer και θα αναθεωρήσεις!
Παίζει όλα τα φορμά βίντεο... και DTS χωρίς να κατεβάζεις codec και χαζομάρες κάθε φορά που κάνει update!!!
Kαι εγώ με τον mxplayer έπαιζα αλλά μόλις δοκίμασα τον παραπάνω εξεπλάγην ευχάριστα και ο mx διαγράφηκε με συνοπτικές διαδικασίες:classic_cool:
Έβαλα τον player δοκιμαστικά στο tablet μου, και βλέπω ότι υπάρχει και σ' αυτόν τον player paid έκδοση.

Τί ακριβώς παραπάνω δίνει;

Με το λίγο που τον χρησιμοποίησα δεν είδα να έχει κάτι παραπάνω από τον MX Player τον οποίο έχω αγορασμένο (άρα δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος να αγοράσω ακόμη έναν player που θα κάνει τα ίδια πράγματα).
Ίσως μία ευκολία στο να μεγαλώσεις/μικρύνεις την γραμματοσειρά των υποτίτλων με finger gesture, το οποίο βέβαια δεν χρειάζεσαι και σε καθημερινή βάση, ρύθμισα το επιθυμητό μέγεθος των 1η φορά στον MX και δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ ξανά.

Και όσον αφορά τα file types, δεν έχω βρει μέχρι τώρα κάποιον τύπο αρχείου που να μην μπορεί να τον δείξει.
Σε μια μόνο σειρά μόνο βρήκα όλα αυτά τα χρόνια πρόβλημα, στο Yellowstone, αλλά μιλάμε για αναπαραγωγή αρχείου στο TV box μου για το οποίο η εφαρμογή δεν βγαίνει επίσημα και την έχω περάσει με sideload, οπότε ίσως το πρόβλημα να έχει να κάνει μ' αυτό, και να μην είναι άξιο συζήτησης.
Άλλωστε την ίδια ώρα, τα ίδια .mkv αρχεία της σειράς παίζουν απροβλημάτιστα με την paid έκδοση στο κινητό και στο tablet μου.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τον mx player δούλευα μέχρι που τον πούλησαν και τον γέμισαν bloatware. Μετά από δοκιμές κατέληξα στον nova video player όπου έχει και υποστήριξη smb1 και dts. Το καλύτερο είναι τα posters και οι πληροφορίες της ταινίας ή σειράς.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα τον Nova player και είναι ίδιος με τον archos player που συνεχίζω να χρησιμοποιώ λόγω smb αλλά δυστυχώς δεν κάνει update εγω και 5 χρόνια

Πιθανόν ο Nova να είναι συνεχιστής του.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τον mx player δούλευα μέχρι που τον πούλησαν και τον γέμισαν bloatware. Μετά από δοκιμές κατέληξα στον nova video player όπου έχει και υποστήριξη smb1 και dts. Το καλύτερο είναι τα posters και οι πληροφορίες της ταινίας ή σειράς.
Έχω μία ταινία και 4 επεισόδια από διαφορετικές σειρές αποθηκευμένα στο tablet μου (στο path /torrent), και δεν μου εμφανίζει τα poster τους.

Χρειάζεται κάποια ειδική ρύθμιση;

Επίσης όταν προσπαθώ να συνδεθώ στο trakt μού βγάζει μήνυμα αδυναμίας σύνδεσης στο internet, και όπως είναι λογικό αποτυγχάνει να συνδεθεί στον λογαριασμό μου.


Edit: Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς λέγοντας ότι γέμισαν τον MX Player με bloatware.
Edit 2: Δεν μπορείς να επιλέξεις αρχείο υποτίτλων που έχεις αποθηκευμένο σε διαφορετικό path από αυτό που βρίσκεται το video file.



Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro



Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία ταινία και 4 επεισόδια από διαφορετικές σειρές αποθηκευμένα στο tablet μου (στο path /torrent), και δεν μου εμφανίζει τα poster τους.

Χρειάζεται κάποια ειδική ρύθμιση;

Επίσης όταν προσπαθώ να συνδεθώ στο trakt μού βγάζει μήνυμα αδυναμίας σύνδεσης στο internet, και όπως είναι λογικό αποτυγχάνει να συνδεθεί στον λογαριασμό μου.


Edit: Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς λέγοντας ότι γέμισαν τον MX Player με bloatware.
Edit 2: Δεν μπορείς να επιλέξεις αρχείο υποτίτλων που έχεις αποθηκευμένο σε διαφορετικό path από αυτό που βρίσκεται το video file.



Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro



Πωλήθηκε σε πακιστανούς Ινδούς δε ξέρω Γω τι, γέμισε με πράγματα που δε θέλω και να βλέπω πακιστανικες ταινίες.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ο mxplayer γέμισε με ott δυνατότητες μόνο για Ινδία. 

Ο nova ναι είναι η συνέχεια του Archos, είναι free και με καλύτερη υποστήριξη smb. 

Για το trkt δεν ξέρω γιατί δεν την χρησιμοποιώ την υπηρεσία. 

Για τα poster που δεν εμφανίζει δοκίμασε να κάνεις χειροκίνητη αναζήτηση info. 

Για τους υπότιτλους τι να σου πω εγώ από παλιά με τα divx τους έχω πάντα στον ίδιο φάκελο με το βίντεο και με την ίδια ονομασία. Το καλό σε σχέση με το mxplayer είναι ότι δεν χρειάζεται να αντιγράφω τον υπότιτλο στην συσκευή κάθε φορά που ανοίγω ένα βίντεο μέσω smb. 

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος να παίζουν οι υπότιτλοι που έχω κατεβάσει αυτοματα;

Ενώ έχω επιλέξει τα ελληνικά, πάντα παίζει τα αγγλικά και μέσα στην ταινία επιλέγω τον εξωτερικό εξωτερικό υπότιτλο. (Τον εμφανίζει ως nov)

Link to comment
Share on other sites



Για το trkt δεν ξέρω γιατί δεν την χρησιμοποιώ την υπηρεσία. 
Για τα poster που δεν εμφανίζει δοκίμασε να κάνεις χειροκίνητη αναζήτηση info. 
Για τους υπότιτλους τι να σου πω εγώ από παλιά με τα divx τους έχω πάντα στον ίδιο φάκελο με το βίντεο και με την ίδια ονομασία. Το καλό σε σχέση με το mxplayer είναι ότι δεν χρειάζεται να αντιγράφω τον υπότιτλο στην συσκευή κάθε φορά που ανοίγω ένα βίντεο μέσω smb.


Δεν το έγραψα σωστά.
Όταν είδα UI της εφαρμογής υπέθεσα ότι θα λειτουργεί όπως το Kodi. Θα κάνει search το path με τις ταινίες και τις σειρές που θα του ορίσεις, θα τις βρίσκει, και θα τις τοποθετεί στο ανάλογο Tab.

Αν τα παραπάνω είναι σωστά, τότε η εφαρμογή δείχνει να μην μπορεί να διαβάσει τις ταινίες/σειρές που έχω αποθηκευμένες στη συσκευή μου.
Στα tabs Movies και TV Shows δεν εμφανίζει τίποτα, είναι κενά, με συνέπεια να μην εμφανίζει και τα posters τους.
Φυσικά δεν έχει νόημα να κάνω και χειροκίνητη αναζήτηση για τα posters αφού η εφαρμογή δεν γνωρίζει για ποια ταινία/σειρά να βρει poster.

Εγώ για να δω κάποιο από τα επεισόδια που έχω αποθηκευμένο πρέπει να πάω στο Tab Folders, να επιλέξω το folder που θέλω (/torrent) και να επιλέξω το αρχείο !!


Από εκεί και πέρα καταλαβαίνω αυτό που λες με τους υπότιτλους, κι εγώ με αυτόν τον τρόπο τα έχω, στο ίδιο folder το .mkv και το .srt με την ίδια ονομασία, αν και θεωρώ βασικό ένας media player να έχει στο μενού του επιλογή για Open subtitle from, και να μπορείς να επιλέξεις διαφορετικό path, αλλά και αρχείο με διαφορετική ονομασία.

Έλα όμως που έκανε μακακία η Xiaomi στην τελευταία αναβάθμιση του box που έχω, και ο εξωτερικός σκληρός έχει read only διακαιώματα, και όχι read/write.
Έτσι, για να κατεβάζω κάποια ταινία ή επεισόδιο σειράς που παρακολουθώ στον εξωτερικό σκληρό (πρώτα τα έκανα όλα από το box), τον συνδέω στον υπολογιστή μου, κατεβάζω τα .mkv και απλά περιμένω πότε θα βγουν οι υπότιτλοι. Όταν βγουν, τους κατεβάζω στο internal memory του box και με τον MX player επιλέγω τον υπότιτλο από το διαφορετικό path, όποιο όνομα αρχείου και αν έχει.

Έτσι κάνω τη δουλειά μου, με τον Nova δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω αυτό, και όταν βγει ο υπότιτλος θα πρέπει να ανοίξω και πάλι υπολογιστή. ;)

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πατήσεις all videos αντί να πας στο path.

Τώρα για τους υπότιτλους μπορείς να δεις αν βρίσκει στους online. 

Εμένα με βόλεψε ο nova γιατί αποθηκεύει αρχείο resume στον smb κι έτσι αν μπω από άλλη συσκευή μπορώ να συνεχίσω από εκεί που το άφησα. 

Το ενοχλητικό είναι ότι κάθε φορά που περνάω μια ταινία στον smb πρέπει να κάνω rescan index στον φάκελο που έχω τις ταινίες. 

Γενικά με βόλεψε πάρα πολύ ο nova, εσένα τώρα αν σε βολεύει ο mx τότε μην ψάχνεστε πολύ και μείνε εκεί. Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις την ζωή σου πιο δύσκολη. 

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...