Jump to content

[Επίσημο] Nokia 206


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα.Ψάχνω τις τελευταίες μέρες για κινητά dual sim και έπεσε το μάτι μου στο 206 που μου άρεσε. Διάβασα όλες τις προηγούμενες σελίδες και έχω μια ερώτηση. Όταν μιλάς στην μία SIM και σε καλέσουν στην άλλη το κινητό θα φαίνεται απενεργοποιημένο ή θα σε βάλει σε κατάσταση αναμονής? Είναι δηλαδή dual sim active ή standby?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 585
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα στην παρέα.Ψάχνω τις τελευταίες μέρες για κινητά dual sim και έπεσε το μάτι μου στο 206 που μου άρεσε. Διάβασα όλες τις προηγούμενες σελίδες και έχω μια ερώτηση. Όταν μιλάς στην μία SIM και σε καλέσουν στην άλλη το κινητό θα φαίνεται απενεργοποιημένο ή θα σε βάλει σε κατάσταση αναμονής? Είναι δηλαδή dual sim active ή standby?

Ευχαριστώ

 

Όπως όλα τα τελευταία κινητά τηλέφωνα, είναι dual sim standby.

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα σήμερα το single sim σε μαύρο απο τα media markt με ελληνικούς χαρακτήρες στα πλήκτρα μάλιστα, στα 65 ευρώ.

σκόπευα να το δώσω στον πάτερα μου μετά απο λίγες μέρες, αλλά το ερωτεύτηκα αμέσως και μάλλον θα το κρατήσω εστω και σαν δεύτερο..

 

η ''κλήση προσομοίωσης'' παιδιά πραγματικά δεν υπάρχει, απίστευτα εφετζίδικη..δημιουργείς μια εικονική επαφή με όποιο όνομα ή αριθμό θέλεις εσύ, το ρυθμίζεις με χρονοδιακόπτη πότε θες να χτυπήσει και το κινητό χτυπάει κανονικά αναγράφοντας στην οθόνη τον fake καλούντα!

 

απο το απόγευμα που το άνοιξα και το σκαλίζω ολη την ώρα, η μπαταρία δεν έπεσε ούτε ενα κουτάκι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλώς σας βρήκα φίλοι μου, από σήμερα ανήκω κ εγώ σε αυτό το άκρως ενημερωτικό φόρουμ.Σήμερα έγινα κάτοχος ενός μαύρου ΝΟΚΙΑ 206 διπλής κάρτας(χρησιμοποιώ μια κάρτα) κ έχω ένα θέμα στην οθόνη.Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος μπορεί να μου πει αν μπορώ να βγάλω από την αρχική οθόνη για να φαίνετε η φωτο μου οι ενδείξεις 1 Cosmote και 2 δεν υπάρχει SIM.Ευχαριστώ

:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλώς σας βρήκα φίλοι μου, από σήμερα ανήκω κ εγώ σε αυτό το άκρως ενημερωτικό φόρουμ.Σήμερα έγινα κάτοχος ενός μαύρου ΝΟΚΙΑ 206 διπλής κάρτας(χρησιμοποιώ μια κάρτα) κ έχω ένα θέμα στην οθόνη.Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος μπορεί να μου πει αν μπορώ να βγάλω από την αρχική οθόνη για να φαίνετε η φωτο μου οι ενδείξεις 1 Cosmote και 2 δεν υπάρχει SIM.Ευχαριστώ

:)

 

Ρυθμίσεις-Εμφάνιση-Ενεργοποίηση Αρχικής Οθόνης και εκεί επιλέγεις τι θέλεις να φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Όπως όλα τα τελευταία κινητά τηλέφωνα, είναι dual sim standby.

 

Σευχαριστώ bomber21 μια ακόμα ερώτηση μπορώ να σου κάνω. μήπως γνωρίζεις αν υπάρχει διαφορά μεταξύ nokia 206 dual sim

και nokia asha 206 dual sim. το βλέπω σε πολλές μηχανές αναζήτησης και αναρωτιέμαι μπορεί να κάνω και λάθος. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστώ bomber21 μια ακόμα ερώτηση μπορώ να σου κάνω. μήπως γνωρίζεις αν υπάρχει διαφορά μεταξύ nokia 206 dual sim

και nokia asha 206 dual sim. το βλέπω σε πολλές μηχανές αναζήτησης και αναρωτιέμαι μπορεί να κάνω και λάθος. Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

το ίδιο τηλέφωνο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και χρησιμοποιώ το 206 DS αποκλειστικά για κλήσεις και μηνύματα, είπα να επωφεληθώ της κάτωθι προσφοράς

http://cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/section/Summer_Offer_prs

και να "σερφάρω" λίγο για να δω τις δυνατότητες του.

Επειδή τόσο καιρό η σύνδεση μέσω bluetooth με το Nokia Suite δεν έδινε κάποια αναβάθμιση firmware πέραν της εργοστασιακής v.3.58, παρόλο που διάβαζα στο internet ότι υπάρχουν και με αφορμή και την κάτωθι σελίδα

http://developer.nokia.com/Community/Wiki/Firmware_change_logs_for_Nokia_Asha_(Series_40)_devices

προσπάθησα να συνδεθώ (Λήψη λογισμικού τηλ.) και να κατεβάσω τυχόν ενημερώσεις FOTA (F irmware O ver T he A ir).

Με έκπληξη διαπίστωσα ότι υπήρχε αναβάθμιση και αμέσως συνδέθηκε για να την κατεβάσει.

Ύστερα από αρκετά λεπτά, αφού άναψε το τηλέφωνο μετά την εγκατάσταση, μου εμφάνισε ότι είχε εγκαταστήσει την v.3.60.

Με μεγάλη έκπλήξη διαπίστωσα ότι δεν ήταν αυτή η πιο πρόσφατη ενημέρωση, ξανασυνδέθηκα και ζήτησε ξανά να κατεβάσει καινούργια έκδοση.

Ίδια διαδικασία και μετά το boot, ωωωωωωωπππ εγκατεστημένη η v.4.51.

Δεν κατάφερα να διαπιστώσω τυχόν πλεονεκτήματα, αλλά σίγουρα προστέθηκε εικονίδιο εφαρμογών YouTube (έπαιξε ένα βιντεάκι με κολλήματα), WhatsAapp (μου ζήτησε αναβάθμιση από την 0.2.2 στην 2.10.9) και ένα Nokia In-App Payment Enabler.

Αναβάθμισα και την εφαρμογή eBuddy (μου ζήτησε αναβάθμιση από την 0.2.3 στην 3.3.7).

Το Viber και το Facebook τα είχα αναβαθμίσει κάποια στιγμή παλαιότερα, καθώς και το Nokia Store, αλλά γι'αυτό υπήρχε καινούργια έκδοση (μου ζήτησε αναβάθμιση από την 3.32.2 στην 3.34.1).

Διορθώθηκε και η επανενεργοποίηση του κειμ. βοηθ. μετά από κάθε reboot.

Δεν σβήστηκε τίποτα από το κινητό κατά τη διαδικασία των αναβαθμίσεων.

Αυτά. Δοκιμάστε τα κι εσείς... ;)

Edited by rufous
"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να τονίσω πως το δικό μου είναι ελληνικής αντιπροσωπείας με ελληνικά γράμματα στο πληκτρολόγιο...
"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Με έκπληξη διαπίστωσα ότι υπήρχε αναβάθμιση και αμέσως συνδέθηκε για να την κατεβάσει.

...............................................................................................................................

Ίδια διαδικασία και μετά το boot, ωωωωωωωπππ εγκατεστημένη η v.4.51.

.....................................................................................................................

Διορθώθηκε και η επανενεργοποίηση του κειμ. βοηθ. μετά από κάθε reboot.

Δεν σβήστηκε τίποτα από το κινητό κατά τη διαδικασία των αναβαθμίσεων.

Αυτά. Δοκιμάστε τα κι εσείς... ;)

 

Σ' ευχαριστούμε rufous για τις πολύτιμες πληροφορίες σου!:)

Πολύ θέλω να δοκιμάσω αλλά έχω πρόβλημα με την χωρητικότητα της μνήμης του κινητού και δεν γνωρίζω πώς να το επιλύσω:

Μετά από μία ενημέρωση για το viber που κατέβασα + μία ενημέρωση για το ebuddy + τις φωτογραφίες μερικών επαφών στο viber έχω ελάχιστη ελεύθερη μνήμη (παρά την διαγραφή sms) και κατά καιρούς η ενημέρωση των λιστών αναπαραγωγής καταλαμβάνει κάποια kb μνήμης.

Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα από το μενού της συσκευής να διαγράψω προεγκατεστημένες εφαρμογές που δεν χρειάζομαι (π.χ. παιχνίδια, facebook κλπ) τα οποία θα απελευθέρωναν πολύτιμο χώρο μνήμης γιατί εμφανίζει "θολές" την επιλογή διαγραφή, μετακίνηση κλπ.

Μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις?:blink:

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ, ΠΑΡΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΠΟΛΩΝΙΑ, ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ NOKIA CARE. ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ, ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΣΤΗΝ NOKIA CARE, ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ, ΝΕΟ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ. ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΡΙΣΤΑ... ΤΕΛΕΙΟ!!!

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το δικο μου 206 ειναι απο ινδια μερια ετσι λεει και εχει μεσα την βερσιον (V 03.58 05-12-12 RM-872),υπαρχει νεα εκδοση λογισμικου και αν ναι πως την περναω γιατι το βλεπω να μην ανταποκρινεται τοσο γρηγορα οσο π.χ το 6300 που ειχα. Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το δικο μου 206 ειναι απο ινδια μερια ετσι λεει κ εχει μεσα την βερσιον (V 03.58 05-12-12 RM-872),υπαρχει νεα εκδοση λογισμικου κ αν ναι πως την περναω γτ το βλεπω να μην ανταποκρινεται τοσο γρηγορα οσο π.χ το 6300 που ειχα.

 

Αν την περάσεις, κατά πάσα πιθανότητα θα χάσεις τα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

bomber21 για πιο λογο ψιλοαργει σε οτιδηποτε κανω?δεν το χω φορτωμενο το τηλεφωνο ουτε με τραγουδια,βιντεο κτλ. Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

bomber21 για πιο λογο ψιλοαργει σε οτιδηποτε κανω?δεν το χω φορτωμενο το τηλ ουτε με τραγουδια,βιντεο κτλ.

 

Όπως έχω πει, εμένα δε μου αργεί αλλά αρκετά παιδιά από εδώ μέσα έχουν παραπονεθεί για το θέμα αυτό. Δεν ξέρω τι να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το δικο μου 206 ειναι απο ινδια μερια ετσι λεει κ εχει μεσα την βερσιον (V 03.58 05-12-12 RM-872),υπαρχει νεα εκδοση λογισμικου κ αν ναι πως την περναω γτ το βλεπω να μην ανταποκρινεται τοσο γρηγορα οσο π.χ το 6300 που ειχα.

 

εμενα ειναι πολονικο,ειχε την ιδια εκδοση λογισμικου με εσενα.περασα σε nokia care την πιο νεα κ ελληνικη εκδοση δωρεαν.στην αρχη ετρεχε σφαιρα.οσο περναει ο καιρος,παλι καθυστερει.εβγαλα τη 1 σιμ τα ιδια.μαλλον εχει μικρο επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

φιλε bdros να παω σε νοκια κεαρ να περασω νεα εκδοση?φοβαμαι μην χασω κ τα ελληνικα...

 

Βαζουν πιο νεα ελληνικη εκδοση.ΕΛΛΗΝΙΚΑ......απλως σβηνονται οτι εχεις στο τηλεφωνο σου.πεστους οτι καθυστερει το τηλεφωνο,κ στο κανουν δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα ενα 206 σε cyan για τον αδερφο μου και στο ανοιγμα μου εβγαλε και εμενα το μηνυμα που αναφερθηκε απο προηγουμεο χρηστη. Εδω και αναλυτικα τα screenshots:

 

http://i.imgur.com/JuXMlBG.jpghttp://i.imgur.com/Dw6W1Vf.jpghttp://i.imgur.com/Gcf6L7B.jpghttp://i.imgur.com/QbaLImR.jpg

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Στις Επιλογές, τι επιλογές έχει;

 

Αν θυμαμαι καλα απλα την δυνατοτητα να πας στις ρυθμισεις προσωπικων δεδομενων. Εχω την εντυπωση πως δεν υπηρχε τροπος να παρακαμφθει μεσω πληκτρων. Δεν το εψαξα περισσοτερο γιατι το βουτηξε ο αδερφος μου που βιαζοταν να το σεταρει και πατησε αποδοχη :lol:

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...