Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III LTE (I9305)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! μια βοηθεια, λοιπον εχω το τηλ αυτο που αναγραφετε και στο ποστ αυτο, εχω ενα προβλημα ομως παιδια το τηλ ειναι απο αμερικη ολα κομπλε ξεκλειδωμενο απο το παροχο, σιμ ολα οκ μπενω ιντερνετ 4g και wifi το προβλημα μου ειναι οταν παω στην εφαρμογη φορητο σημειο προσβασης και παω να το ανοιξω μου λεει αυτο, mobile data is not available or invalid sim τι ειναι τωρα αυτη η ******* κια μου εχει σπαση τα νευρα, να ενημερωσω πως το τηλ μου ειναι root...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια! μια βοηθεια, λοιπον εχω το τηλ αυτο που αναγραφετε και στο ποστ αυτο, εχω ενα προβλημα ομως παιδια το τηλ ειναι απο αμερικη ολα κομπλε ξεκλειδωμενο απο το παροχο, σιμ ολα οκ μπενω ιντερνετ 4g και wifi το προβλημα μου ειναι οταν παω στην εφαρμογη φορητο σημειο προσβασης και παω να το ανοιξω μου λεει αυτο, mobile data is not available or invalid sim τι ειναι τωρα αυτη η ******* κια μου εχει σπαση τα νευρα, να ενημερωσω πως το τηλ μου ειναι root...

 

Μπες στο μενού, ρυθμίσεις, Σχετικά με το Τηλέφωνο (τελευταία επιλογή τέρμα κάτω).

 

Στο μοντέλο τι ακριβώς σου λέει; i747, ή i9305; Αν και αυτο δεν έχει να κάνει κάτι με το Mobile WiFi Hotspot... Και αν θέλεις πόσταρε κανένα screenshot να το δω. Αν δεν ξέρεις πώς να βγάλεις screenshot, στην οθόνη που θέλεις να φωτογραφήσεις, απλά σύρε την παλάμη σου απο τα αριστερά προς τα δεξιά επάνω στην οθόνη :) Αλλιώς, τράβα μια φωτό με μια κάμερα ή με άλλο κινητό κι ανέβασέ την. Θέλω να το δω για να δούμε τι θα κάνουμε για σένα...

 

Και μια συμπλήρωση της τελευταίας στιγμής.... Το google είναι φίλος μας! Κατ' επανάληψη το έχουν πει και οι moderators, και άλλοι πολλοί, αλλά κι εγώ :) Δοκίμασες να γράψεις στο google mobile data is not available or invalid sim i9305; Εγώ το έκανα! Και η λύση σου, αφού είσαι και rooted, είναι η εξής:

 

ΛΥΣΗ 1:

1. Κατέβασε το Bloated Freezer

2. Εντόπισε το TetheringManager μέσα από την εφαρμογή

3. Κάνε Freeze το TetheringManager

4. Ετοιμος :)

 

ΛΥΣΗ 2 (δεν την συνιστώ, γιατί απεγκαθιστάς ένα κομμάτι του stock software που ίσως σου φανεί χρήσιμο σε κάποια φάση, αλλά ΔΕΝ είναι επικίνδυνο να το κάνεις, γιατί με ένα Firmware Update/Reflash stock ROM θα το έχεις πάλι):

1. Κατέβασε (αν δεν έχεις) το Titanium Backup. Αν έχεις και το Pro ($$$), ακόμα καλύτερα.

2. Βρες το TetheringManager

3. Κάντο Uninstall

4. Ετοιμος :)

 

Αν το τηλέφωνό σου έχει γίνει unlock μέσω του root και δεν είναι Permanently unlocked, προτίμησε τον 1ο τρόπο...

Edited by Aristeides Latou
google is our friend :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι χιλια ευχαριστω γιατην απαντηση σου θα προτιμουσα την λυση ενα αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοεις με το να εντοπισω, το τηλ ειναι το sgh-i747 η βερσιον ειναι 4.1.1
Link to comment
Share on other sites

Αντέγραψε όλα τα αρχεία σου στο PC, σε ένα φάκελο (πχ ΝΟΚΙΑ sd card)

Κάνε format την κάρτα σου σε μορφή FAT32

Πέρασε πάλι όλα τα αρχεία σου στην κάρτα sd

Βάλε την κάρτα στο S3 σου

 

voila :)

 

Αριστείδη, έκανα αυτο που μου περιγράφεις (φορματ σε μορφή FAT32) αλλά δεν την βλέπω την κάρτα μνήμης.. Μήπως φταίει που δεν εχω βάλει ακόμα την microsim στο κινητό (Μέχρι να μου έρθουν οι θήκες το λειτουργώ χωρίς microsim για να το σετάρω); Έχει σχέση αυτό; Που μπορώ να κοιτάξω αν έχει πρόβλημα το κινητό μου; Είμαι απο επαρχία και μόνο Γερμανό wind και vodafone εχει εδώ..Στο Γερμανό που πήγα, μοπυ είπε το ίδιο με εσένα και μου είπε να το κάνω μόνος μου το φορμάτ σε ερώτηση αν μπορεί να με βοηθήσει. Έχεις καμιά ιδέα τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αριστείδη, έκανα αυτο που μου περιγράφεις (φορματ σε μορφή FAT32) αλλά δεν την βλέπω την κάρτα μνήμης.. Μήπως φταίει που δεν εχω βάλει ακόμα την microsim στο κινητό (Μέχρι να μου έρθουν οι θήκες το λειτουργώ χωρίς microsim για να το σετάρω); Έχει σχέση αυτό; Που μπορώ να κοιτάξω αν έχει πρόβλημα το κινητό μου; Είμαι απο επαρχία και μόνο Γερμανό wind και vodafone εχει εδώ..Στο Γερμανό που πήγα, μοπυ είπε το ίδιο με εσένα και μου είπε να το κάνω μόνος μου το φορμάτ σε ερώτηση αν μπορεί να με βοηθήσει. Έχεις καμιά ιδέα τι να κάνω;

 

Αν δεν έπαιξε με FAT32, δοκίμασε να κάνεις ExFAT ή αλλιώς NTFS σαν ύστατη λύση, και όταν τη διαβάσει, μετά κάνε την μια εκκαθάριση ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ (Διαγραφή κάρτας μνήμης), και μετά βάλτην πάλι στον υπολογιστή, και πέρνα τα αρχεία.

 

Αν και πάλι δε δουλέψει, ή αν δουλέψει και με το που περνάς τα πάντα σταματάει, δοκίμασε να περάσεις επάνω στην κάρτα μόνο τις φωτό και τα τραγούδια σου και όχι τους άλλους φακέλους. Μήπως και μπλοκάρει με κάτι άλλο, από αυτά που μπαίνουν στους φακέλους από τα Symbian...

 

Αν με τίποτα από αυτά δε δουλέψει, παίζει να έχει "χτυπήσει" η κάρτα σου και να μη διαβάζεται από το Android. Μου είχε τύχει με μια κάρτα παό ένα Ν79 που τη διάβαζαν ΜΟΝΟ τα S60 κινητά που είχαμε στο σπίτι (ένα 6700 slide, ένα Ε52 κι ένα Ν85), ακόμα και μετά από format της κάρτας. Ο Θεός ξέρει γιατί....

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!!Μια ερωτηση θελω.Ειμαι κατοχος του s3 4G εδω και 3μερες.Το θεμα μου ειναι οτι οταν παω να βαλω ξυπνητηρι μου βγαζει "ρολοι διεκοπη" και οταν παω να αλλαξω ηχο κλησης μου βγαζει "android.process.media διεκοπη"..Τι μπορει να φταιει??Εχω βαλει avast kai norton scan αλλα δεν εχουν βρει κατι....Ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!!Μια ερωτηση θελω.Ειμαι κατοχος του s3 4G εδω και 3μερες.Το θεμα μου ειναι οτι οταν παω να βαλω ξυπνητηρι μου βγαζει "ρολοι διεκοπη" και οταν παω να αλλαξω ηχο κλησης μου βγαζει "android.process.media διεκοπη"..Τι μπορει να φταιει??Εχω βαλει avast kai norton scan αλλα δεν εχουν βρει κατι....Ευχαριστω πολυ

 

Το πήρες καινούριο η μεταχειρισμένο?Το άνοιξες και το ξαναέκλεισες να δείς αν συνεχίζει να το κάνει?Κάνε του ένα restart και δες αν το συνεχίζει.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το πήρες καινούριο η μεταχειρισμένο?Το άνοιξες και το ξαναέκλεισες να δείς αν συνεχίζει να το κάνει?Κάνε του ένα restart και δες αν το συνεχίζει.:)

Καινουριο...Του κουτιου.....

ναι εχω κανει restart κλπ παλι τα ιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!!Μια ερωτηση θελω.Ειμαι κατοχος του s3 4G εδω και 3μερες.Το θεμα μου ειναι οτι οταν παω να βαλω ξυπνητηρι μου βγαζει "ρολοι διεκοπη" και οταν παω να αλλαξω ηχο κλησης μου βγαζει "android.process.media διεκοπη"..Τι μπορει να φταιει??Εχω βαλει avast kai norton scan αλλα δεν εχουν βρει κατι....Ευχαριστω πολυ

 

Κανε μια εκκαθάριση δεδομένων στο media storage ,και αν δεν φτιάξει πας για factory reset .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ατυτο πως το κανουμε?Τι εννοεις?Ευχαριστω

 

Πας ρυθμίσεις > διαχειριστής εφαρμογών >όλα >και βρίσκεις media storage (στα ελληνικά πρέπει να είναι χώρος αποθήκευσης μέσων ) πατάς πάνω του και κάνεις εκκαθάριση δεδομένων ,και μετα reboot .

Αν δεν φτιάξει κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ,αφού έχεις κάνει backup αυτά που χρειάζεσαι .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια ερωτηση ειναι να παρω το s3 4g lte ειναι καλυτερο απο το ευροπαικο?σε θεμα τατχυτητας εχουν διαφορα?? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια ερωτηση ειναι να παρω το s3 4g lte ειναι καλυτερο απο το ευροπαικο?σε θεμα τατχυτητας εχουν διαφορα?? Ευχαριστω

 

Ποιο Ευρωπαϊκό εννοείς; δεν υπάρχει ευρωπαϊκό και μη ευρωπαϊκό, εκτός του αμερικάνου Ι747

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έπαιξε με FAT32, δοκίμασε να κάνεις ExFAT ή αλλιώς NTFS σαν ύστατη λύση, και όταν τη διαβάσει, μετά κάνε την μια εκκαθάριση ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ (Διαγραφή κάρτας μνήμης), και μετά βάλτην πάλι στον υπολογιστή, και πέρνα τα αρχεία.

 

Αν και πάλι δε δουλέψει, ή αν δουλέψει και με το που περνάς τα πάντα σταματάει, δοκίμασε να περάσεις επάνω στην κάρτα μόνο τις φωτό και τα τραγούδια σου και όχι τους άλλους φακέλους. Μήπως και μπλοκάρει με κάτι άλλο, από αυτά που μπαίνουν στους φακέλους από τα Symbian...

 

Αν με τίποτα από αυτά δε δουλέψει, παίζει να έχει "χτυπήσει" η κάρτα σου και να μη διαβάζεται από το Android. Μου είχε τύχει με μια κάρτα παό ένα Ν79 που τη διάβαζαν ΜΟΝΟ τα S60 κινητά που είχαμε στο σπίτι (ένα 6700 slide, ένα Ε52 κι ένα Ν85), ακόμα και μετά από format της κάρτας. Ο Θεός ξέρει γιατί....

 

Δε γίνεται τίποτα. Και κενούρια που δοκίμασα στο γερμανό δεν τη διαβάζει..Το ετοιμάζω να το στείλω απο εκει που το πήρα για να το δουν αυτοί. Κρίμα και ήθελα τώρα που θα έχω χρόνο το Πάσχα να το μάθω λίγο..

Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμίσεις > διαχειριστής εφαρμογών >όλα >και βρίσκεις media storage (στα ελληνικά πρέπει να είναι χώρος αποθήκευσης μέσων ) πατάς πάνω του και κάνεις εκκαθάριση δεδομένων ,και μετα reboot .

Αν δεν φτιάξει κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ,αφού έχεις κάνει backup αυτά που χρειάζεσαι .

[ /quote]

Το έκανα κ δούλεψε! Σε ευχαριστώ πολύ! Ξέρεις για ποιο λόγο άραγε να είχε γίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα με τις φωτογραφιες , τις τραβαω ομορφα και ωραια και μετα απο μερικες μερες καταστρεφονται . Αυτο συμβενει ολο και ποιο συχνα (4 τον τελευτεο μηνα). Μηπως ειναι η sd?[ATTACH]32151[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εδω και λιγο καιρο εγω η ξαδερφη μου και ο ξαδερφος μου ειμαστε κατοχοι του S3 LTE. Ολα πολυ καλα εκτος απο ενα πραγμα που παρατηρησε εχθες ο ξεδερφος μου. Στις πληροφοριες συσκευης στον αριθμο κατασκευης, δεν του εμφανιζει κατι!!! Δεν εχει κανει root ουτε εχει βαλει καποια αλλη rom (δεν ξερω καν αν αυτα εχουν καποια σημασια, απλα σας δινω το ιστορικο χεχε). Αν δεν κανω λαθος αυτος ο αριθμος ειναι ο msisdn?
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα με τις φωτογραφιες , τις τραβαω ομορφα και ωραια και μετα απο μερικες μερες καταστρεφονται . Αυτο συμβενει ολο και ποιο συχνα (4 τον τελευτεο μηνα). Μηπως ειναι η sd?[ATTACH]32151[/ATTACH]

 

Δοκίμασε να αλλάξεις SD... Οντως αυτό μυρίζει, για να μην πω βρωμάει :)

 

Γεια σας. Εδω και λιγο καιρο εγω η ξαδερφη μου και ο ξαδερφος μου ειμαστε κατοχοι του S3 LTE. Ολα πολυ καλα εκτος απο ενα πραγμα που παρατηρησε εχθες ο ξεδερφος μου. Στις πληροφοριες συσκευης στον αριθμο κατασκευης, δεν του εμφανιζει κατι!!! Δεν εχει κανει root ουτε εχει βαλει καποια αλλη rom (δεν ξερω καν αν αυτα εχουν καποια σημασια, απλα σας δινω το ιστορικο χεχε). Αν δεν κανω λαθος αυτος ο αριθμος ειναι ο msisdn?

 

Οχι, άλλο το MSISDN, και άλλο ο Αριθμός κατασκευής (build number). To MSISDN είναι ο αριθμός συνδρομητή, και είναι λογικό μερικές φορές να μην βγάζει τον αριθμό του κινητού σου. Δεν το υποστηρίζουν όλες οι κάρτες sim! Το να μη βγάζει όμως τον αριθμό κατασκευής, δεν είναι λογικό....

 

Πάτα στην Κατάσταση, και δες... Το ΙΜΕΙ είναι το σωστό; αυτό που γράφει και στο κουτί του κινητού; Επίσης, ο Σειριακός αριθμός εμφανίζεται, ή βγάζει 12 μηδενικά; και τέλος, στην κατάσταση συσκευής, λέει ΚΑΝΟΝΙΚΟ, ή ΤΡΟΠΟΙΗΘΗΚΕ (Modified/Custom στα αγγλικά)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις SD... Οντως αυτό μυρίζει, για να μην πω βρωμάει :)

 

 

 

Οχι, άλλο το MSISDN, και άλλο ο Αριθμός κατασκευής (build number). To MSISDN είναι ο αριθμός συνδρομητή, και είναι λογικό μερικές φορές να μην βγάζει τον αριθμό του κινητού σου. Δεν το υποστηρίζουν όλες οι κάρτες sim! Το να μη βγάζει όμως τον αριθμό κατασκευής, δεν είναι λογικό....

 

Πάτα στην Κατάσταση, και δες... Το ΙΜΕΙ είναι το σωστό; αυτό που γράφει και στο κουτί του κινητού; Επίσης, ο Σειριακός αριθμός εμφανίζεται, ή βγάζει 12 μηδενικά; και τέλος, στην κατάσταση συσκευής, λέει ΚΑΝΟΝΙΚΟ, ή ΤΡΟΠΟΙΗΘΗΚΕ (Modified/Custom στα αγγλικά)

 

Κατασταση συσκευης κανονικο, ο σειριακος αριθμος βγαζει αριθμους και γραμματα οποτε λογικα ειναι μια χαρα, το IMEI ειναι σωστο και του βγαζει και ακομα εναν αριθμο αν το γραφω σωστα ERI version μη διαθεσιμο. αυτα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εδω και λιγο καιρο εγω η ξαδερφη μου και ο ξαδερφος μου ειμαστε κατοχοι του S3 LTE. Ολα πολυ καλα εκτος απο ενα πραγμα που παρατηρησε εχθες ο ξεδερφος μου. Στις πληροφοριες συσκευης στον αριθμο κατασκευης, δεν του εμφανιζει κατι!!! Δεν εχει κανει root ουτε εχει βαλει καποια αλλη rom (δεν ξερω καν αν αυτα εχουν καποια σημασια, απλα σας δινω το ιστορικο χεχε). Αν δεν κανω λαθος αυτος ο αριθμος ειναι ο msisdn?

 

Αν το συνδέσει στο kies τι του γράφει για το λογισμικό; το πήρατε όλοι από γνωστό μαγαζί; φαίνεται ότι δεν έχει περαστεί καλά η ρομ.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν το συνδέσει στο kies τι του γράφει για το λογισμικό; το πήρατε όλοι από γνωστό μαγαζί; φαίνεται ότι δεν έχει περαστεί καλά η ρομ.

 

+1... Flash πάλι τη ROM που φοράει :) Θα τη βρεις στο sammobile.com (official & stock rom)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Αν το συνδέσει στο kies τι του γράφει για το λογισμικό; το πήρατε όλοι από γνωστό μαγαζί; φαίνεται ότι δεν έχει περαστεί καλά η ρομ.

 

παιδια ακυρο. χιλια συγγνωμη εγινε χαζομαρα. ολα οκ μπερδευτικαμε με τους αριθμους. αλλον μου λεγε ο ξαδερφος μου αλλον καταλαβα εγω!! το msisdn δεν του βγαζει τελικα οχι τον αριθμο κατασκευης (αυτον τον βγαζει κανονικα). οποτε μια χαρα!! ευχαριστω πολυ παντως για την αμεση αποκριση. Χρονια πολλα σε ολους :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!

Πριν λίγες ημέρες αγόρασα το s3 i9305 lte από birdphone. Είμαι γενικά ευχαριστημένος από το τηλέφωνο, απλά με απασχολεί ένα θεματάκι με την οθόνη του. Να τονίσω ότι είμαι αρκετά ''ψείρας'' σε προϊόντα τεχνολογίας. Παρατηρώ λοιπόν κάτι σταθερά σημάδια-στίγματα σαν κουκκίδες που σχηματίζουν γραμμές, τα οποία είναι ορατά μόνο στο μαύρο φόντο και σε περιβάλλον με χαμηλό φωτισμό. Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα; Αξίζει τον κόπο να το επιστρέψω για αντικατάσταση; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...