Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III LTE (I9305)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν παταω το LTE και μου βγάζει τα εξής:

1 Debug screen

2 LTE RF

3 reserved

4 BACKOFF FPLMB TIMER

 

ΤΙ ΕΠΙΛΈΓΩ ΑΠΌ ΑΥΤΑ?

 

Το 2ο, αλλά δε νομίζω ότι είναι αυτό που θες... και το συγκεκριμένο setting δεν υπάρχει στο δικό μου... εμένα έχει ένα Set Channel, και Cell Locking, και σου δίνει επιλογή να κλειδώσεις τον τρόπο... προφανώς στο 9305 είναι διαφορετικό, μάλλον το 2 θα σου δώσει επιλογή για το ποια Radio Frequency θες για το LTE (900ΜΗz στην Ελλάδα), ή θα σου πει ποια έχει το τηλέφωνο... δεν ξέρω, πάτα το να δεις.

Τελικά μάλλον το καλύτερο (αφού έχεις και Cosmote) θα είναι να βάλεις απλά τη σωστή rom, αλλά είναι αξιοπερίεργο που η rom της Vodafone UK δεν έχει το setting.

(μάλλον επειδη εδώ στην Αγγλία η Vodafone ΔΕΝ παρέχει 4G).

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καθε μερα ανεβαινουν οι τιμες στο Samsung Galaxy s3 LTE.Οποιος προλαβε πηρε:worry:

 

Πληθωρισμος. Οποιος δεν αντεχει τον ογκο του note 2 s3 lte παιρνει για τα 2gb ram....

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ ελπίζω να το πήρες και περιμένω εντυπώσεις !!!!

 

Τελικά το πήρα! Ναι, μετά από μεγάλη αναμονή (και καθόλου υπομονή ;) ) το έχω στα χέρια μου.

Είχα "κρατημένη" την τιμή στα 420€ οπότε νιώθω κ τυχερός ;)

Το κουτάκι σφραγισμένο. Το κινητό παντού γράφει i9305 χωρίς έξτρα γραμματάκι (N ή T) οπότε υποθέτω πως είναι όντως το non-regional (αν κ τηλεφωνικά μου είχαν πει πως θα είναι το Ν). Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο και να μην κοιτάω στο σωστό σημείο;;;

 

Ήρθε στα χέρια μου με περασμένη την 4.1.2 της Cosmote. Πώς έγινε αυτό δεν μπορώ να ξέρω. Πάντως είναι κάπως περίεργο έχοντας Vodafone να βλέπεις Cosmote στο άνοιγμα και στο κλείσιμο της συσκευής... (αλήθεια αυτά πώς φεύγουν; Πρέπει να κάνω root τη συσκευή πρώτα;)

 

Η συσκευή ως τώρα άψογη αν και δε βρήκα τι χρειάζεται να κάνω για να παίζουν όλα τα motions: πχ. Το γύρισμα ανάποδα για να σταματάει το media player και για να κάνει Mute το Ringer. Αν ξέρει κάποιος ας μου πει. Αντίθετα, το σήκωμα στο αυτί για να πάρει αυτόματα τηλ την επαφή που κοιτάς παίζει....

 

Αυτά ως τώρα. Φορτώνω αβέρτα εφαρμογές από GPlay και κάνω δοκιμές ;)

 

edit: Για το φίλο Dellapo που έχει το θέμα με το LTE: Φίλε μου εμένα μου βγάζει τις εξής επιλογές πάντως:

1.Μονο GSM

2.Μονο WCDMΑ

3.LTE/GSM/WCDMA (Αυτοματη Λειτουργια)

Edited by dchrys
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παταω το LTE και μου βγάζει τα εξής:

1 Debug screen

2 LTE RF

3 reserved

4 BACKOFF FPLMB TIMER

 

ΤΙ ΕΠΙΛΈΓΩ ΑΠΌ ΑΥΤΑ?

 

Αν θέλεις, μπες στο http://www.imei.info, βάλε το ΙΜΕΙ σου, και πες μας τι μοντέλο σου λέει και brand.... Εχω μεγάλη περιέργεια, κι ακόμα μεγαλύτερη υποψία...

 

Επίσης, πιο αναλυτικά μπορείς να το κοιτάξεις κι εδώ: http://www.numberingplans.com/?page=analysis&sub=imeinr

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις, μπες στο http://www.imei.info, βάλε το ΙΜΕΙ σου, και πες μας τι μοντέλο σου λέει και brand.... Εχω μεγάλη περιέργεια, κι ακόμα μεγαλύτερη υποψία...

 

Επίσης, πιο αναλυτικά μπορείς να το κοιτάξεις κι εδώ: http://www.numberingplans.com/?page=analysis&sub=imeinr

ι9300 s3!!!!!!!!!!! είναι δυνατόν??????????????????? (imei info)

Add missing IMEI information below (numberingplans)

Edited by dellapo
Link to comment
Share on other sites

LOL!

Πάντως εμένα και τα 2 sites στα οποία έβαλα το IMEI δεν βρήκαν τη συσκευή...

Το πρώτο μ έδειξε ένα Sharp :S και το δεύτερο δεν έβγαλε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και στα δυο το βρήκανε κανονικά το imei. Έχω το απλό S3

 

Τελικά ο φίλος dellapo, μάλλον έβγαλε λαβράκι πού λένε.

Είναι δυνατόν να αγόρασε το 9305, και να έχει το απλό?

Επάνω στο κουτί τι γράφει? Στο πίσω καπάκι γράφει LTE? Η αγορά από πού έγινε?

Μήπως έκανε λαδιά ο πωλητής και πέρασε στο 9300, ρομ του 9305 και έχει τόση μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας, σύμφωνα με τα λεγόμενα του Dellapo?

Η μήπως κατά λάθος περάστηκε ρομ από το απλό 9300 στο 9305?

Τι να πω? Είναι λίγο κουφό το όλο θέμα.

Περιμένουμε νέα σου για το τι τελικά έγινε.

Edited by katerini
Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα! Ναι, μετά από μεγάλη αναμονή (και καθόλου υπομονή ;) ) το έχω στα χέρια μου.

Είχα "κρατημένη" την τιμή στα 420€ οπότε νιώθω κ τυχερός ;)

Το κουτάκι σφραγισμένο. Το κινητό παντού γράφει i9305 χωρίς έξτρα γραμματάκι (N ή T) οπότε υποθέτω πως είναι όντως το non-regional (αν κ τηλεφωνικά μου είχαν πει πως θα είναι το Ν). Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο και να μην κοιτάω στο σωστό σημείο;;;

 

Ήρθε στα χέρια μου με περασμένη την 4.1.2 της Cosmote. Πώς έγινε αυτό δεν μπορώ να ξέρω. Πάντως είναι κάπως περίεργο έχοντας Vodafone να βλέπεις Cosmote στο άνοιγμα και στο κλείσιμο της συσκευής... (αλήθεια αυτά πώς φεύγουν; Πρέπει να κάνω root τη συσκευή πρώτα;)

 

Η συσκευή ως τώρα άψογη αν και δε βρήκα τι χρειάζεται να κάνω για να παίζουν όλα τα motions: πχ. Το γύρισμα ανάποδα για να σταματάει το media player και για να κάνει Mute το Ringer. Αν ξέρει κάποιος ας μου πει. Αντίθετα, το σήκωμα στο αυτί για να πάρει αυτόματα τηλ την επαφή που κοιτάς παίζει....

 

Αυτά ως τώρα. Φορτώνω αβέρτα εφαρμογές από GPlay και κάνω δοκιμές ;)

 

edit: Για το φίλο Dellapo που έχει το θέμα με το LTE: Φίλε μου εμένα μου βγάζει τις εξής επιλογές πάντως:

1.Μονο GSM

2.Μονο WCDMΑ

3.LTE/GSM/WCDMA (Αυτοματη Λειτουργια)

 

αν θυμαμαι καλα το πηρες απο το 247? Χρονος Παραδοσης?

Link to comment
Share on other sites

Απίθανη βρίσκω τη θεωρία, ακόμα και να ταίριαζε η ρομ, που πολύ αμφιβάλλω, δε θα είχαν εξαφανιστεί επιλογές, δε θα εμφανιζόταν μαγικά ένα ακόμα gb, κτλ. Η πρόταση μου ισχύει, βάλε τη ρομ της cosmote...
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Απίθανη βρίσκω τη θεωρία, ακόμα και να ταίριαζε η ρομ, που πολύ αμφιβάλλω, δε θα είχαν εξαφανιστεί επιλογές, δε θα εμφανιζόταν μαγικά ένα ακόμα gb, κτλ. Η πρόταση μου ισχύει, βάλε τη ρομ της cosmote...

 

Στο i9305 ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ Η ROM ΑΠΟ ΤΟ i9300. Και αντίστροφα δεν ισχύει επίσης...

 

Τη ΣΙΓΟΥΡΗ αλήθεια θα στην πει αυτό: https://play.google.com/store/account

 

Αν πας και κάνεις login, Πας στο MY ACCOUNT, κι από την καρτέλα ORDERS, πας στην καρτέλα SETTINGS, εκεί θα σου γράφει ακριβώς το μοντέλο σου, καθώς και όσα άλλα μοντέλα έχεις αλλάξει. Δες ένα screenshot από το δικό μου Play Store για να καταλάβεις (είναι ένα μέρος από τα μοντέλα που χρησιμοποίησα φέτος μόνο!!). Ξεχωρίζει ακόμα και το 9305 από το 9305Ν, και σίγουρα από το 9300.

 

Από εκεί θα μας πεις ακριβώς ποιο μοντέλο έχεις , βάσει του τι σου λέει η ΙΔΙΑ η google :) Κι αν η google πει 9305, είναι 9305! Τέλος :)

 

http://users.otenet.gr/~latou/models.jpg

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Kαλό, αλλά δε χρειάζεται τόση μανούρα, αρκεί να βάλει το serial number του στο Kies, όπως λέει το FAQ. Το play store παίρνει την πληροφορία από το build.prop όταν συνδέεσαι, αν λέει άσχετα αυτό, το ίδιο θα πει και το play store. Έτσι μπορείς να το ξεγελάσεις εύκολα για να κατεβάσεις πχ πράγματα όπως το google wallet, και άλλα... Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, για να λύσω τυχόν απορίες...

το κινητό είναι αγορασμένο καινούριο - σφραγισμένο από KAIZERSHOP.

Το κουτί γράφει LTE και στο πίσω καπάκι επίσης.

Το να έχω πάρει i9300 αντί για i9305 το θεωρώ απίθανο για δύο βασικούε λόγους:

1. δεν γίνεται σε ι9300 να περαστεί ρομ ι9305

2. τα 2gb ρομ πως τα κατάφεραν και τα "δημιούργησαν"???

Τεσπα, πάω να περάσω official rom cosmote και επιστρέφω με νεώτερα....

Link to comment
Share on other sites

Kαλό, αλλά δε χρειάζεται τόση μανούρα, αρκεί να βάλει το serial number του στο Kies, όπως λέει το FAQ. Το play store παίρνει την πληροφορία από το build.prop όταν συνδέεσαι, αν λέει άσχετα αυτό, το ίδιο θα πει και το play store. Έτσι μπορείς να το ξεγελάσεις εύκολα για να κατεβάσεις πχ πράγματα όπως το google wallet, και άλλα...

λοιπόν στο KIES βάζω μοντέλο GT-I9305 και μετά το serial number και μου βγάζει μήνυμα : TO S/N ΠΟΥ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΗΣΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ!!!

Τι παίζει ρε παιδιά?????

Link to comment
Share on other sites

Στο i9305 ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ Η ROM ΑΠΟ ΤΟ i9300. Και αντίστροφα δεν ισχύει επίσης...

 

Τη ΣΙΓΟΥΡΗ αλήθεια θα στην πει αυτό: https://play.google.com/store/account

 

Αν πας και κάνεις login, Πας στο MY ACCOUNT, κι από την καρτέλα ORDERS, πας στην καρτέλα SETTINGS, εκεί θα σου γράφει ακριβώς το μοντέλο σου, καθώς και όσα άλλα μοντέλα έχεις αλλάξει. Δες ένα screenshot από το δικό μου Play Store για να καταλάβεις (είναι ένα μέρος από τα μοντέλα που χρησιμοποίησα φέτος μόνο!!). Ξεχωρίζει ακόμα και το 9305 από το 9305Ν, και σίγουρα από το 9300.

 

Από εκεί θα μας πεις ακριβώς ποιο μοντέλο έχεις , βάσει του τι σου λέει η ΙΔΙΑ η google :) Κι αν η google πει 9305, είναι 9305! Τέλος :)

 

http://users.otenet.gr/~latou/models.jpg

το έβαλα και μου λέει: SAMSUNG GT -I9305 COSMOTE

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν στο KIES βάζω μοντέλο GT-I9305 και μετά το serial number και μου βγάζει μήνυμα : TO S/N ΠΟΥ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΗΣΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ!!!

Τι παίζει ρε παιδιά?????

 

Θέλει κεφαλαία, και στο μοντέλο και στο S/N... αν θες στείλε μου σε pm να κοιτάξω εγώ.

Όσο για το τι λέει το play, όπως είπα παραπάνω, δεν έχει σχέση το Cosmote με τη rom που φοράει, απλά με την κάρτα που έχει μέσα. Στο λέω σίγουρα γιατί κάθε φορά που αλλάζω χώρα το play μου λέει ότι έχω τηλέφωνο του εκάστοτε παρόχου.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

OK, έβαλα ρομ cosmote και μου βγάζει πλέον κανονικά την επιλογή για LTE. Το θέμα είναι όμως ότι:

1. στο kies λεέι ότι δεν υποστηρίζεται αναβάθμιση λογισμικού, παρόλο που κατέβασα ρομ που είχε δίπλα το εικονίδιο kies ενεργοποιημένο και

2. στο λογισμικό που γράφει στο kies είναι το προηγούμενο που φόραγα (VF UK) και όχι το τωρινό!!!

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα το πηρες απο το 247? Χρονος Παραδοσης?

 

Ο χρόνος παράδοσης - αν διάβασες και τα προηγούμενα posts μου - ήταν λίγο περίεργος και "τραβηγμένος" λόγω του Καθολικού Πάσχα και τις αργίες στη Γερμανία. Συγκεκριμένα έκανε 10 μέρες από την παραγγελία.

Το μαγαζί είναι το Alfa mobiles.

Link to comment
Share on other sites

OK, έβαλα ρομ cosmote και μου βγάζει πλέον κανονικά την επιλογή για LTE. Το θέμα είναι όμως ότι:

1. στο kies λεέι ότι δεν υποστηρίζεται αναβάθμιση λογισμικού, παρόλο που κατέβασα ρομ που είχε δίπλα το εικονίδιο kies ενεργοποιημένο και

2. στο λογισμικό που γράφει στο kies είναι το προηγούμενο που φόραγα (VF UK) και όχι το τωρινό!!!

 

Το csc φταίει, άλλαξε το σε cos και κάνε factory reset. Πρέπει να είσαι root.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

πώς θα το κάνω αυτό? είμαι rooted...

λοιπόν βρήκα την εφαρμογή CSC SELECTOR και την κατέβασα. Μόλις πάω να αλλάξω μου βγάζει ήδη COS και δεν με αφηνει να συνεχίσω....

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν βρήκα την εφαρμογή CSC SELECTOR και την κατέβασα. Μόλις πάω να αλλάξω μου βγάζει ήδη COS και δεν με αφηνει να συνεχίσω....

 

Ναι είναι λίγο πιο πολύπλοκο για σένα επειδή η rom σου είναι ήδη single csc...

Έχεις CWM, ή mobile Odin?

 

Στο csc selector επέλεξες το setting για root από το μενου;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.@Dellapo σου αναψα φωτιες απο οτι βλεπω γραφοντας τις επιλογες που εχει η συσκευη μου.Ελπιζω να βγαλεις ακρη.Παντος τα παιδια το κατεχουν πολυ το θεμα και θα βρουν λυση σιγουρα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...