Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III LTE (I9305)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ είδα κ μου φάνηκε ενδιαφέρον. Έστειλα ένα μήνυμα ρωτώντας κάποια πραγματάκια και περιμένω απάντηση.

Απλά, διαβάζοντας τα posts εδώ μου μπήκαν ψύλλοι για την έκδοση του S3 (αν θα είναι Ν ή Τ κλπ) και δε γράφει στο site τους κάτι σχετικά.

Αν είχε κάποιος πάρε-δώσε με το συγκεκριμένο μαγαζί ας μοιραστεί μαζί μας εντυπώσεις.

 

Έχεις κάποια απάντηση; Πάντως σαν τιμή είναι πολύ ελκυστική.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια μολις εβαλα την Ripper rom, αυτο που θελω να ρωτισω ειναι, τι ειναι το Perseus kernel?(ειναι σαν το bios στο pc) να το εγκαταστησω? το εχει η ρομ σαν update.

και αν ειναι ευκολο να μου προτείνετε ενα modem για vodafone δυκτιο

 

ευχαριστω

Edited by spinaci
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εάν έχει κάποιος ακούσει για το κατάστημα ALFA MOBILES ας απαντησει γιατί οι τιμές είναι αρκετά καλές και πιστεύω πως δεν θέλει κανενας να την πατήσει...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο Alfa είναι το i9305N (μετά από τηλέφωνο). Το σκέφτηκα, το ζύγισα και τελικά λύγισα :p

Τσιμπάω το Ν σε γκρι (έχει σε μάυρο και γκρι τώρα).

Θα σας πω εντυπώσεις όταν το πιάσω στα χέρια μου (από άποψη μαγαζιού).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο Alfa είναι το i9305N (μετά από τηλέφωνο). Το σκέφτηκα, το ζύγισα και τελικά λύγισα :p

Τσιμπάω το Ν σε γκρι (έχει σε μάυρο και γκρι τώρα).

Θα σας πω εντυπώσεις όταν το πιάσω στα χέρια μου (από άποψη μαγαζιού).

 

Το σκέφτηκες πριν πάρεις ένα LTE Regional τηλέφωνο, κι όχι ένα κλασικό NON-Regional (όχι το Ν δηλαδή); Δε θα σε βλάψει σε κάτι και δε θα καταλάβεις διαφορά! Η μόνη διαφορά που είχα εντοπίσει είναι πως τρώει λίγο πιο γρήγορα τη μπαταρία του. Και ΜΠΟΡΕΙΣ να το φλασάρεις κανονικά με όλες τις rom για το κανονικό 9305! Δοκιμασμένο :) Οσο για την ΑΛΦΑ είναι δοκιμασμένη και καλή. Δε θα έχεις θέματα!

 

Ποια ακριβώς η διαφορά του Ν;

 

i9305: lte 800/1800/2600

i9305N: lte 900/1800/2600

 

Στην Ελλάδα η αδειοδότηση από την ΕΕΤΤ είναι στα 1800. 2100, 2600, με προοπτική να δοθεί και το 800άρι φάσμα ΟΤΑΝ κατέβουν όλα τα αναλογικά κανάλια από τα UHF και ανοίξει το φάσμα. Αλλά όχι πριν το 2014 που είναι να δημοπρατηθούν οι άδειες της συχνότητας. Επίσης, στα 900MHz παίζουν πλέον όλα τα δίκτυα (ακόμα και η Cosmote έχει αγοράσει φάσμα στα 900!), και ειδικά η Vodafone έχει δώσει μεγάλη βαρύτητα στην ανάπτυξη του DC-HSDPA (ή αλλιώς HSPA+, ή αλλιώς 42MBps download), οπότε εκμεταλλεύονται στο έπακρο τα 900MHz όλα τα δίκτυα. Κι αν έδιναν 4G σε αυτή τη συχνότητα, θα μπούκωνε πολύ το σήμα. Κι εκτός αυτού, το 900άρι είναι REGIONAL στο lte! Το LTE Cat. 3 καθαρά παίζει στα 800, 1800, 2600.

 

Από τα παραπάνω, αυτό που μπορείς να συμπεράνεις είναι πως είτε πάρεις το ένα, είτε το άλλο, μέεεεεεεεεεεχρι να δημοπρατηθεί το φάσμα των 800MHz για lte, και μέεεεεεεεεεεχρι να αρχίσει να δουλεύει και σε αυτήν τη συχνότητα, εσύ θα έχεις πουλήσει αυτή τη συσκευή, και θα ψάχνεις ήδη να αγοράσεις το S5 :) Αρα όποιο και να αγοράσεις, είναι ένα και το αυτό :)

 

Και για όσους λέτε για την εγγύηση, και τις βλακείες που ακούω κι εδώ και στο insomnia, και σε πολλά fora, ακόμα και στο xda να το ρωτάει ελληνάρας για εγγύηση συσκευής εξωτερικού!!!!! ΑΝ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ 24 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ MARKET ΟΠΟΥ Η SAMSUNG ΚΑΙ Η ΚΑΘΕ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑ, Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! Δεν πάει να είναι Γερμανικό της T-Mobile που αγοράστηκε στην Ελλάδα, δεν πάει να είναι Ελληνικό της Cosmote που πουλήθηκε στη Γερμανία... Εγγύηση έχει ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ Η ΚΑΘΕ ΣΥΣΚΕΥΗ αν συνοδεύεται από το παραστατικό της.

 

Κι αν αποφασίσετε να πειράξετε κάποια rom, όπως εγώ που πήρα το δικό μου σε γκρι branded από την T-Mobile DE, να έχετε έτοιμη και την αντίστοιχη rom από το sammobile ή από αλλού αν κατεβάζετε από αλλού, ΑΝ χρειαστεί να το πάτε στο service. Γιατί μπορεί σε ένα της ΤΜΟΒ να φλασάρετε τη rom της Cosmote, αλλά η Smartec με το σειριακό του τηλεφώνου θα καταλάβει από ποια χώρα ή/και ποιον πάροχο είναι (ή/και, γιατί της Vodafone είναι ακριβώς το ίδιο και το αγγλικό, και το γερμανικό, και το ελληνικό!!), κι αν δει σε τηλέφωνο παρόχου Α τη rom παρόχου Β, ακόμα και official να είναι, ακόμα και στο Binary counter να μην έχει γράψει, ακόμα και ! να μην έχει εμφανίσει, θα το αναφέρει "ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟ" και θα χάσετε την εγγύηση.

 

Επί του παρόντος ψάχνω να βρω κανένα site στο οποίο μπορείς να βάλεις το s/n του τηλεφώνου και να σου λέει από ποιο δίκτυο είναι (όπως με το whatiPhone όπου βάζεις τον κωδικό του μοντέλου MXyyyXX/X και σου ξερνάει τα πάντα!) για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή η κοσμοτέ ας πούμε σε τι συχνότητα παίζει το 4g; Θα παίζει με το n μοντέλο; Αν κατάλαβα καλά με τα 900Mhz θα έχει θεωρητικά ταχύτητα μέχρι 42 download;
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή η κοσμοτέ ας πούμε σε τι συχνότητα παίζει το 4g; Θα παίζει με το n μοντέλο; Αν κατάλαβα καλά με τα 900Mhz θα έχει θεωρητικά ταχύτητα μέχρι 42 download;

 

ΑΠό όσο ξέρω, αυτή τη στιγμή παίζει στα 1800 για να καλύπτει και το iPhone, και όλα τα υπόλοιπα μοντέλα.

Στα 900MHz ΔΕΝ θα παίξει στην Ελλάδα lte. Η Cosmote δίνει σήμα δικτύου 2G/3G στα 900 και στα 1800, lte στα 1800.

 

Δλδ θα το πρότεινες;

Θα πρότεινα. Το είχα! Και ήταν όλα καλά! Του είχα περάσει πάνω και τη rom της Vodafone, και ήταν αστέρι :) Απλά να γνωρίζεις πως αν περάσεις άλλη rom, θα σου λέει στο Odin Official, και στη ROM: Custom ROM!! Μη σε τρομάζει αυτό, δεν θα δεις τριγωνάκια και θαυμαστικά. ΑΝ θελήσεις να ξαναπεράσεις την rom της COV που φοράει από τη μάνα του, απλά την περνάς με το odin, και θα σου λέει Official/Samsung Official, και το Binary counter παραμένει άθικτο :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

ΑΠό όσο ξέρω, αυτή τη στιγμή παίζει στα 1800 για να καλύπτει και το iPhone, και όλα τα υπόλοιπα μοντέλα.

Στα 900MHz ΔΕΝ θα παίξει στην Ελλάδα lte. Η Cosmote δίνει σήμα δικτύου 2G/3G στα 900 και στα 1800, lte στα 1800.

 

 

Θα πρότεινα. Το είχα! Και ήταν όλα καλά! Του είχα περάσει πάνω και τη rom της Vodafone, και ήταν αστέρι :) Απλά να γνωρίζεις πως αν περάσεις άλλη rom, θα σου λέει στο Odin Official, και στη ROM: Custom ROM!! Μη σε τρομάζει αυτό, δεν θα δεις τριγωνάκια και θαυμαστικά. ΑΝ θελήσεις να ξαναπεράσεις την rom της COV που φοράει από τη μάνα του, απλά την περνάς με το odin, και θα σου λέει Official/Samsung Official, και το Binary counter παραμένει άθικτο :)

 

Φίλε σε κουράζω αλλά αν δεν πειράξω το κινητό θα μπορώ να έχω 4G?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά θα πρέπει να κάνεις ένα τηλ. στην Cosmote για να σου δώσουν πρόσβαση, και να έχεις πρόγραμμα πάνω από το παλιό ή το νέο Απεριόριστα 35

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά από που θα καταλάβεις οτι ειναι TMobile ή Vodafone Γερμανιας η συσκευή; Θα το γραφει πίσω το καπάκι του S3; Θα φανει οταν το ανοιξεις που θα χει προεγκατεστημένες εφαρμογες τους;

Και κάτι άλλο, το i9305 οχι n και t εχει την ρομ της cosmote ή πρεπει οποιο και να πάρεις να την εγκαταστήσεις;

Edited by manosve
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά από που θα καταλάβεις οτι ειναι TMobile ή Vodafone Γερμανιας η συσκευή; Θα το γραφει πίσω το καπάκι του S3; Θα φανει οταν το ανοιξεις που θα χει προεγκατεστημένες εφαρμογες τους;

Και κάτι άλλο, το i9305 οχι n και t εχει την ρομ της cosmote ή πρεπει οποιο και να πάρεις να την εγκαταστήσεις;

 

Κάπου είχα διαβάσει για τα χρώματα κλπ... Το σίγουρο για να το καταλάβεις, είναι από το bloatware που έχει η κάθε συσκευή. Ενα κιν. της Vodafone δε θα έχει προεγκατεστημένα τα προγράμματα της Τ, κι αντίστροφα :) Από εκεί και πέρα, δεν το γράφει πουθενά σε καπάκια και πακέτο, συν ότι το 9305 της Τ, όταν το ανάβεις, αντί να βγάζει το κλασσικό Samsung, βγάζει το λογότυπο της T Mobile... κάτι σαν τα Vodafone-branded Nokia Που έρχονται στην Ελλάδα...

 

ΚΑΝΕΝΑ τηλέφωνο από το σκρουτζ δεν έρχεται preloaded με τη rom της cosmote. Απλά παίρνεις το τηλ και την κατεβάζεις και την περνάς!

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε δυο καταστηματα που ρώτησα το ενα μου είπε οτι τα τηλεφωνα που εχει ειναι branded και στο άλλο unbranded. Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι τα branded θα χουν πχ Vodafone apps μεσα κλπ. ενω τα unbranded θα χουν "ευρωπαικη rom" οπως τα απλα s3 που κυκλοφορούν χωρις bloatware απο cariers και θα αναβαθμίζεται κανονικά. Σωστα τα εχω καταλάβει;

Επισης η ρομ της Cosmote τι το ιδιαιτερο έχει σε σχεση με την ρομ που εχουν τα unbranded i9305;

Link to comment
Share on other sites

Οποιο και να πάρεις, το κάνεις debrand. Της Cosmote τίποτα... Απλά τις βλακείες της εταιρίας. Bloatware που θα φόρτων κάποια άλλη, τα φορτώνει η Cosmote :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Wind lte? Αυτό ήταν το ανέκδοτο της ημέρας!

 

Η VF δίνει 1800 (και νομίζω 2100 ώστε να μπορέσει να καλύψει και τα iPhone). Οπως και η Cosmote

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια απο τα σκρουτζομαγαζα ειναι καποιο αξιο εμπιστοσυνης; τι εννοω αν το παραγγειλω θα το παρω σε 5 μερες η σε 5 εβδομαδες;
Link to comment
Share on other sites

Alfa Mobiles, Kaizer, kinitomania, birdphone, στα εγγυώμαι με κλειστά τα μάτια. Αν παραγγείλεις πριν τις 3 το μεσημέρι, την επόμενη το έχεις (αν λέει πως είναι άμεσα διαθέσιμο). Στο birdphone δε, αν μια συσκευή δεν είναι διαθέσιμη, δεν εμφανίζεται στο e-shop :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

Αντιμετωπίζω ενα θεματάκι με το κινητό. Εχω παρατηρήσει wake lag στο κινητό. Όταν η οθόνη παραμένει σβηστή για παραπάνω απο 30 δευτερόλεπτα (deep sleep) πατώντας το κουμπί για να ξεκλειδωσω το κινητό μεσολαβούν 2-3 δευτερόλεπτα !! μεχρι να ανοίξει η οθόνη.Το ίδιο γίνεται και με το home button. Εχω ψιλοαπογοητευτεί καθώς έκανα διαφορα πράγματα που δεν έπιασαν(απενεργοποίηση home button απο Svoice,αφαιρεση sd card,απενεργοποιηση κυματων και ζωντανης ταπετσαριας στην οθόνη κλειδώματος κτλ).Διαβάζοντας λίγο σε forums(xda κτλ) είδα οτι είναι ψιλογενικό πρόβλημα σε μερικές περιπτώσεις των sgs2,sgs3 ,note2 κτλ. Και ευθύνεται ο επεξεργαστής(exynos) για το wake lag.

Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα;Έχει κανείς κάποια λύση ??

Link to comment
Share on other sites

Το αντιμετώπισα με γαλλική rom και 32άρα micro sd class 4. Οταν έβαλα πάνω class 10 καρτούλα και γερμανική rom, πήγε σφαίρα, και με εγκατεστημένες 80+ εφαρμογές, ΣΥΝ τις εργοστασιακές :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά, εχω το i9305 εδω και καμιά βδομάδα και βλέπω μεγάλη κατανάλωση μπαταριάς. Έχει πάνω την official γερμανική rom και φοράει 4.1.2. Πριν είχα το απλό i9300 και έχει μεγάλη διαφορά στην μπαταρία. Από εφαρμογές έχω περάσει τις ίδιες ακριβώς που είχα και πριν (και λιγότερες μπορώ να πω!) Επίσης δεν έχω ενεργοποιημένο το 4g. Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα? Καμιά ιδέα?????
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά, εχω το i9305 εδω και καμιά βδομάδα και βλέπω μεγάλη κατανάλωση μπαταριάς. Έχει πάνω την official γερμανική rom και φοράει 4.1.2. Πριν είχα το απλό i9300 και έχει μεγάλη διαφορά στην μπαταρία. Από εφαρμογές έχω περάσει τις ίδιες ακριβώς που είχα και πριν (και λιγότερες μπορώ να πω!) Επίσης δεν έχω ενεργοποιημένο το 4g. Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα? Καμιά ιδέα?????

αυτό που υποψιάζομαι είναι μήπως φταίει το firmware, γιατί με την 4.1.1. στο i9300 δεν είχα θέμα μπαταρίας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...