Jump to content

ZTE Blade III


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 108
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχω αγορασει εδω και ενα μηνα περιπου το κινητακι αλλα μεσω της εφαρμογης whatsapp δεν μπορω με τιποτα να ανεβασω φωτογραφια προφιλ απο τις φωτογραφιες μου η ακομα και να τραβηξω μια εκεινη την στιγμη.μου γραφει συνεχως αποτυχια φορτωσης δεδομενων εικονας.εχω ανοικτα τα δεδομενα και το 3g γιατι νομιζα οτι θα εφταιγε το οτι ηταν κλειστα τα δεδομενα αλλα απετυχα.εχετε καμια σκεψη/ιδεα/προταση γιατι στο φορουμ της εφαρμογης που εστειλα mail μου ειπαν οτι φταιει ρυθμιση της συσκευης
:)
Link to comment
Share on other sites

. χωρίς να το πειράξω η ελεύθερη ραμ ήταν στα 10mb μόνο.. όταν το έκανα ροοτ και διέγραψα μερικές βλακείες (δεν έχει πολλά είναι pure android) κατάφερα να το φτάσω στα 60mb..

το μόνο που δεν κατάφερα ήταν να διαβάσει usb flash drive.. δεν το έβρισκε καθόλου αλλά μπορεί να μην το υποστηρίζει

 

καποιο λαθος κανεις .μολις το πηρα,και μετα απο μερικα κατεβασματα παιχνιδιων και εφαρμογων,και με την χρηση advanced task killer,με αφηνει στα 160 mb απο 70 που ειναι πριν την χρηση του advanced task killer............

να ρωτησω κατι αλλο,εχω καρτα μνημης που εχει 2 διαμερισματα,ενα κανονικο και ενα για να μεταφερω τις εφαργογες εκει και να μην τρωει μνημη σε ενα joy που εχω.αυτο μπορω να το εκμεταλευτω?γιατι δεν το βλεπει το blade......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!

Αγόρασα εσπευσμένα το κινητό την Παρασκευή, γιατί το ίδιο πρωί μου έκλεψαν το Huawei Ideos X5 (που το είχα 2 χρόνια σχεδόν και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος) και δεν έβρισκα ετοιμοπαράδοτο το Huawei G300.

Νομίζω ότι -αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα- είναι μια πολύ καλή αγορά (149 €, από Cosmote).

Δυστυχώς, φαίνεται ότι δεν έχει πουλήσει αρκετά, γιατί το topic έχει πολύ λίγα μνμ.

Εχει κάποιος γνώμη για θήκη και ζελατίνα προστασίας;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Αγόρασα εσπευσμένα το κινητό την Παρασκευή, γιατί το ίδιο πρωί μου έκλεψαν το Huawei Ideos X5 (που το είχα 2 χρόνια σχεδόν και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος) και δεν έβρισκα ετοιμοπαράδοτο το Huawei G300.

Νομίζω ότι -αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα- είναι μια πολύ καλή αγορά (149 €, από Cosmote).

Δυστυχώς, φαίνεται ότι δεν έχει πουλήσει αρκετά, γιατί το topic έχει πολύ λίγα μνμ.

Εχει κάποιος γνώμη για θήκη και ζελατίνα προστασίας;

 

εγώ πήρα αυτή σε μπλε.. ποιοτική και αρκετά φθηνή και σου κάνει δώρο και screen protector..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μόλις χτες το πήρα, και ''επαιξα'' αρκετά μαζί του. Είμαι πολύ ευχαριστημένη για την σχέση-τιμής ποιότητας, αλλα έχω ένα πρόβλημα.

Δεν συνδεέται στο wifi. Με τίποτα. Απο άλλα κινητά συνδεομαι σε δίκτυα , απο αυτό τίποτα.

Πριν το δώσω πισω σαν ελλατωματικό, εχετε να προτείνετε καμια λύση όπως flashάρισμα? (και αν ναι.. πως γίνεται? Χάνω εγγυηση έτσι?)

Το έχει και άλλος το πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μόλις χτες το πήρα, και ''επαιξα'' αρκετά μαζί του. Είμαι πολύ ευχαριστημένη για την σχέση-τιμής ποιότητας, αλλα έχω ένα πρόβλημα.

Δεν συνδεέται στο wifi. Με τίποτα. Απο άλλα κινητά συνδεομαι σε δίκτυα , απο αυτό τίποτα.

Πριν το δώσω πισω σαν ελλατωματικό, εχετε να προτείνετε καμια λύση όπως flashάρισμα? (και αν ναι.. πως γίνεται? Χάνω εγγυηση έτσι?)

Το έχει και άλλος το πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

Βαζεις τον κωδικο απο το ρουτερ και δεν συνδεεται?

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις τον κωδικο απο το ρουτερ και δεν συνδεεται?

Βάζω το κλειδί wap/wep (αναλόγως) και δεν συνδέεται. Με το παλαιότερο μου κινητό (alcatel) και το blackberry 9360 που έχω, δεν αντιμετωπίζω κανένα προβλημα. Αυτό δεν μπορεί να συνδεθεί ούτε καν σε ανοιχτά δίκτυα!

Link to comment
Share on other sites

Βάζω το κλειδί wap/wep (αναλόγως) και δεν συνδέεται. Με το παλαιότερο μου κινητό (alcatel) και το blackberry 9360 που έχω, δεν αντιμετωπίζω κανένα προβλημα. Αυτό δεν μπορεί να συνδεθεί ούτε καν σε ανοιχτά δίκτυα!

Δοκειμασε να πρωτα να εχεις το ρουτερ ελευθερο και δες αν συνδεεται

Link to comment
Share on other sites

Δοκειμασε να πρωτα να εχεις το ρουτερ ελευθερο και δες αν συνδεεται

Δεν είναι αυτό!

Βασικά, νομίζω οτι βρήκα την λύση, μιας και συνδέθηκε σε ένα δίκτυο, ΜΟΝΟ έτσι.

Είναι πρόβλημα και σε android και σε linux.

http://community.bt.com/t5/Other-BB-Queries/BT-HomeHub-firmware-upgrade-broken-network-connectivity-Ubuntu/m-p/287685/highlight/true#M44559

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά.. επειδή βλέπω λίγη νέκρα στο συγκεκριμένο θέμα ας ποστάρω μερικά λινκ... το κινητό το αγόρασε ο γαμπρός μου και το ροοταρα χωρίς πρόβλημα!

 

1.) ροοτ για να κάνεις ροοτ πρέπει να ενεργοποιήσεις το usb debugging από τις ρυθμίσεις (κάτι με προγραμματιστές λέει δεν θυμάμαι)

2.)Cyanogenmod 10 (χρησιμοποιήστε την μετάφραση από google..) δεν την έχω τεστάρει να δω αν δουλεύει βέβαια οπότε προσοχή.

3.) επειδή εγώ αντιμετώπισα το πρόβλημα ότι δεν μου αναγνώριζε το κινητό ο υπολογιστής μου πάρτε άλλο ένα λινκ με κάποια αρχεία που εμένα με βοήθησαν.. επίσης για να το εντοπίσει ο υπολογιστής πρέπει να πάτε στις ρυθμίσεις->αποθηκευτικός χώρος-> πατάμε το πλήκτρο μενού-> τικάρουμε την επιλογή MTP.

 

Σε γενικές γραμμές το κινητό μου φάνηκε καλό.. η οθόνη του δεν πιξελιαζε (όπως πχ το xperia go που έχει η αδερφή μου), ήταν γρήγορο στις περιηγήσεις στα μενού, έπαιζε με άνεση δυο τρία παιχνίδια που δοκίμασα. χωρίς να το πειράξω η ελεύθερη ραμ ήταν στα 10mb μόνο.. όταν το έκανα ροοτ και διέγραψα μερικές βλακείες (δεν έχει πολλά είναι pure android) κατάφερα να το φτάσω στα 60mb.. τώρα αν το πλακώσεις στις εφαρμογές δεν ξέρω κατά πόσο θα συνεχίσει να λειτουργεί απροβλημάτιστα αλλά με πάνω κάτω 170 ευρώ δεν περιμένεις ότι θα λειτουργεί σαν το note.. για μια πρώτη επαφή με android το συνιστώ..

το μόνο που δεν κατάφερα ήταν να διαβάσει usb flash drive.. δεν το έβρισκε καθόλου αλλά μπορεί να μην το υποστηρίζει

 

Καλησπέρα!

Επιβεβαιώνω ότι έκανα root το κινητό ακολουθώντας την πιο πάνω διαδικασία.:)

Το "http://zteblade3.blogspot.hu" μου φαίνεται χρήσιμο (είναι ουγγρικό, αλλά μεταφράζεται αυτόματα από τον chrome), αν και δεν πρόκειται ν' αλλάξω rom προς το παρόν.

Παρατήρησα ένα πρόβλημα: το πρόγραμμα για το ραδιόφωνο δεν έχει ολόκληρη τη μπάντα, σταματάει στο 104.00 (ενώ το φάσμα των συχνοτήτων τνω σταθμών φτάνει ως το 108.00). :!:

Υπάρχει κάποια ενναλακτική λύση-εφαρμογή (όχι για streaming μέσω internet);

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

ποιο ειναι το τελευταιο update?

http://www.ztedevices.com/support/smart_phone/0a5b3ba2-c732-40dd-94c5-8aa6586df558.html

ενος φιλου του λενε να του κανουν update για 3η φορα:p και βλεπω οτι δεν υπαρχει αλλο official up apo to 11/12

τωρα φοραει andorid 4.0.4 βασικο φασμα p772n10B01 kernel v. 3.0.8-perf.....452

Link to comment
Share on other sites

παιδια να σας ρωτησω για το κινητο σας εχει βγει καλωδιο ποα να συνδεται με την τηλεοραση? και αν ναι εχετε κατι να προτηνετε?

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Μία γρήγορη ερώτηση για τους κατόχους του blade3... Αγόρασα ένα blade 3 πρόσφατα. Είναι ακόμα με την επίσημη rom (ακόμα το κινητό δεν έχει μπει ούτε στο internet, ούτε λογαριασμός για το play δεν έχει μπει... τελείος "μαμίσιο" δηλαδή, και πολύ πολύ καινούργιο). Όταν όμως δέχομαι μία κλήση, υπάρχει μία καθυστέρηση ενός δευτερολέπτου για να με ακούσει ο συνομιλητής. Τι εννοώ:

 

Πέρνω τηλέφωνο στο blade 3 από το σταθερό μου, ή από άλλο κινητό. Απαντώ την κλήση και ΑΜΕΣΩΣ λέω "παρακαλώ"... αυτό δεν ακούγετε στο τηλέφωνο που με κάλεσε... Αν ξαναπώ "παρακαλώ" μετά από 1 δευτερόλεπτο, ακούγεται και όλα καλά. Επίσης, όταν απαντάω από το blade3, το πρώτο πράγμα που ακούω από το σταθερό είναι ένας παράξενος ήχος (σαν υπόκοφος ήχος σύνδεσης, αν βγάζει κανένα νόημα αυτό... δεν μπορώ να το περιγράψω).

 

Γενικά, είναι λες και αργεί λίγο να κάνει την σύνδεση το blade3 όταν απαντώ μια κλήση... είναι κοινό σε όλους ή να κοιτάξω να το πάω πίσω;

---------------

ro.build.display.id=P772N10_COSMOTEV1.0.0B01

ro.build.version.release=4.0.4

ro.build.date=Thu Oct 11 11:05:00 CST 2012

ro.product.model=Blade III

ro.product.name=P772N10_COSMOTE

----------------------

 

P.S.: ψάχνω και για το καλώδιο σύνδεσης με TV που ρώτησε ο φίλος παραπάνω, και θα επανέλθω σχετικά... περιμένω να μου έρθει το αντίστοιχο καλώδιο για το galaxy s2 και θα το δοκιμάσω και στο blade3

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

 

Γενικά, είναι λες και αργεί λίγο να κάνει την σύνδεση το blade3 όταν απαντώ μια κλήση... είναι κοινό σε όλους ή να κοιτάξω να το πάω πίσω;

πρεπει να ειναι κοινο σε ολους,γιατι και στο δικο μου ετσι κανει.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι κοινο σε ολους,γιατι και στο δικο μου ετσι κανει.

 

Καλημέρα!

Και το δικό μου έτσι "δουλεύει".

Γενικά, παρατηρώ μια καθυστέρηση στην ανταπόκριση σε όλες τις λειτουργίες (εναλλαγές στο menu, είσοδος σε εφαρμογές κλπ).

Σε σχέση με το Ideos X5 που είχα πριν (και εκλάπη, οπότε και πήρα το BLADE 3), μετά από περίπου 2 μήνες λειτουργίας, είναι σαφώς υποδεέστερο, αν και με καλύτερο -υποτίθεται- επεξεργαστή και πολύ νεότερο μοντέλο....:O

Επίσης, φαίνεται ότι δεν έχει αγοραστεί, γιατί το forum έχει ελάχιστα μνμ και δεν βγαίνουν roms, updates κλπ.

Υπάρχουν συστάσεις για sites όπου μπορούν να βρεθούν τρόποι βελτίωσης της λειτουργίας του; :!:

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και εγώ πριν 2 μέρες το κινητό, μετά από 3 χρόνια με Nokia N97 mini μου δίνει την αίσθηση μιας τεράστιας αναβάθμισης...Ωστόσο ενώ σαν αίσθηση στο χέρι με ικανοποιεί παρατηρώ αρκετά lags όταν το χρησιμοποιώ...γενικά δεν είναι αυτό που λέμε smooth...χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι είναι και δύσχρηστο...Είναι η πρώτη μου επαφή με android και λέω να κάτσω λίγο να την ψάξω την δουλειά..
Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το τελευταιο update?

http://www.ztedevices.com/support/smart_phone/0a5b3ba2-c732-40dd-94c5-8aa6586df558.html

ενος φιλου του λενε να του κανουν update για 3η φορα:p και βλεπω οτι δεν υπαρχει αλλο official up apo to 11/12

τωρα φοραει andorid 4.0.4 βασικο φασμα p772n10B01 kernel v. 3.0.8-perf.....452

 

καινούριο update 2013-04-26

 

http://www.ztedevices.com/support/smart_phone/0a5b3ba2-c732-40dd-94c5-8aa6586df558.html?type=software

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Και το δικό μου έτσι "δουλεύει".

Γενικά, παρατηρώ μια καθυστέρηση στην ανταπόκριση σε όλες τις λειτουργίες (εναλλαγές στο menu, είσοδος σε εφαρμογές κλπ).

Σε σχέση με το Ideos X5 που είχα πριν (και εκλάπη, οπότε και πήρα το BLADE 3), μετά από περίπου 2 μήνες λειτουργίας, είναι σαφώς υποδεέστερο, αν και με καλύτερο -υποτίθεται- επεξεργαστή και πολύ νεότερο μοντέλο....:O

Επίσης, φαίνεται ότι δεν έχει αγοραστεί, γιατί το forum έχει ελάχιστα μνμ και δεν βγαίνουν roms, updates κλπ.

Υπάρχουν συστάσεις για sites όπου μπορούν να βρεθούν τρόποι βελτίωσης της λειτουργίας του; :!:

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο είδα πως τελικά δεν είναι κοινό σε όλους το call delay. Εγώ θα το επιστρέψω στο Γερμανό και θα ζητήσω επιδιόρθωση... σε κάποιους συμβαίνει το delay, σε κάποιους άλλους όχι. Είναι πάντως απαράδεκτο να μην λειτουργεί 100% σαν τηλέφωνο πρώτα απ'όλα.

 

Ερώτηση: υπάρχει τουλάχιστον ένας που δεν του συμβαίνει το delay στις εισερχόμενες;;;; Γιατί αν δεν υπάρχει κανείς έχουμε θέμα γενικά με τις εισαγωγές προς Ελλάδα.

 

Για site βελτίωσης, μπορείς να δεις αυτό, που είναι εξαιρετικά ενεργό με όλα τα blade.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

 

Ξέρουμε τι βελτιώνει; Αξίζει να το βάλουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τι βελτιώνει; Αξίζει να το βάλουμε;

 

Δεν βελτιώνει τίποτα, και δεν είναι πραγματικό update... είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια έκδοση με αυτήν που είχε το κινητό από την αρχή, χωρίς απολύτως καμία αλλαγή...

και οι δύο εκδόσεις που υπάρχουν στο site της zte δεν έχουν καμία διαφορά, εκτός από την ημερομηνία που ανέβηκαν στο site της zte... ακόμα και η δημιουργία του αρχείου και το crc είναι ακριβώς το ίδιο: 12-10-2012, 04:25:27, CRC:3F6A18E9

1. http://download.ztedevices.com/UploadFiles/product/541/1163/manual/P020121114440737184454.zip

2. http://download.ztedevices.com/UpLoadFiles/product/541/1163/soft/2013042617082177.zip

 

ro.build.display.id=P772N10_COSMOTEV1.0.0B01

ro.build.version.release=4.0.4

ro.build.date=Thu Oct 11 11:05:00 CST 2012

ro.product.model=Blade III

ro.product.name=P772N10_COSMOTE

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade III

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...