Jump to content

ZTE Blade III


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρουμε τι βελτιώνει; Αξίζει να το βάλουμε;

 

Την έχω βάλει δεν αξίζει. Είναι ίδια έκδοση με αυτήν που είχε το κινητό από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά!! Πήρα το κινητό αυτό στις 20/12/2012..Πριν περίπου 10 ημέρες μου έβγαλε πρόβλημα στη φόρτιση. Δεν μου έκανε καλή επαφή! Το πήγα στο Γερμανό και μου είπαν ότι το καλύπτει η εγγύηση και επέλεξα να το πάω μετά τις γιορτές! Χθες πήγα στο Γερμανό και ξαφνικά δεν το κάλυπτε η εγγύηση γιατί ο υπάλληλος στο service λέει ότι έχει γίνει από πτώση την ώρα που φόρτιζε γι αυτό έσπασε το βίσμα! Παρ' όλα αυτά, εμένα το κινητό δεν μου έχει πέσει ποτέ και δεν έχει καμία γρατζουνιά. Για να μου το φτιάξουν ζητάνε 90-100 Ευρώ!! ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ! το κινητό κοστίζει 170Ε και για να φτιαχτεί το βίσμα θέλουν 100Ε???? Τι να κάνω βρε παιδιά?? Πήγα και ρώτησα σε ένα μαγαζί που επισκευάζει κινητά και μου είπε ότι μπορεί να το επισκευάσει με 40Ε...Μου εξήγησε ότι στο Γερμανό θα αλλάξουν όλη τη πλακέτα γι αυτό ζητάνε τόσα..ενώ εκεί θα μου το επιδιορθώσει αυτό!! Έχει συμβεί σε κανέναν?? Ξέρει κάποιος κάτι?
Μην θεωρείται κανέναν ως "δεδομένο". Όσο κι αν σας αγαπά, κάποια στιγμή κουράζεται..
Link to comment
Share on other sites

Αν λες αλήθεια ότι δεν σου έπεσε, που δεν υπάρχει λόγος να μην πεις αλήθεια στο φορουμ, τότε ο υπάλληλις του Γερμανού είναι λάθος. Απλά πήγαινε σε άλλο κατάστημα Γερμανού και πες τους ότι το έκανε από τη πρώτη μέρα αλλά κάποιες φορές φορτίζει, και πως δεν μπορούσες να το πας πιο πριν, οπότε το πήγες μετά τις γιορτές. Επαναλαμβάνω ότι όντως πρέπει να μην σου έχει πέσει γιατί φαίνετε πολύ εύκολα αν είναι από πτώση ή από αστοχία.

 

Επίσης, μπορείς να το επισκευάσεις και μόνος σου αν πιάνουν τα χέρια σου. Θα σου κοστίσει περίπου 10 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά από ebay, και είναι σχετικά εύκολο.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει πέσει ποτέ! Το προσέχω πάρα πολύ! Αλλά μου έβγαλε θέμα ρε ****το! Δεν μπορώ να το κάνω μόνη μου..δεν πιάνουν τα χέρια μου με τίποτα! Θα πάω σε άλλο κατάστημα του Γερμανού σήμερα μήπως γίνει κάτι!! Αλλιώς στο άλλο κατάστημα να το φτιάξουν..Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!! Πάντως η cosmote τέλος για μένα..τον Ιούλιο που λήγει το συμβόλαιο αλλάζω εταιρεία! Έχω ανεχτεί πολλές βλακείες από τη cosmote..αλλά αυτό.. παρά ήταν!
Μην θεωρείται κανέναν ως "δεδομένο". Όσο κι αν σας αγαπά, κάποια στιγμή κουράζεται..
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό ψάξιμο είδα πως τελικά δεν είναι κοινό σε όλους το call delay. Εγώ θα το επιστρέψω στο Γερμανό και θα ζητήσω επιδιόρθωση... σε κάποιους συμβαίνει το delay, σε κάποιους άλλους όχι. Είναι πάντως απαράδεκτο να μην λειτουργεί 100% σαν τηλέφωνο πρώτα απ'όλα.

 

Ερώτηση: υπάρχει τουλάχιστον ένας που δεν του συμβαίνει το delay στις εισερχόμενες;;;; Γιατί αν δεν υπάρχει κανείς έχουμε θέμα γενικά με τις εισαγωγές προς Ελλάδα.

 

Για site βελτίωσης, μπορείς να δεις αυτό, που είναι εξαιρετικά ενεργό με όλα τα blade.

 

Καλησπέρα,

 

Τώρα διάβασα το μήνυμα σου και έμεινα! Δεν το είχα καταλάβει ότι εσύ έγραψες και στο Modaco! Εγώ σου έδωσα και την πρώτη απάντηση και την ιδέα για cm10. ;-)

 

Εγώ πχ Δεν έχω αυτό το πρόβλημα που λες...

 

Περίεργο πάντως...

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να γραψει εναν οδηγο στα ελληνικα για να περασουμε την CM10 rom?

 

Θα ετοιμάσω κάποιον οδηγό σύντομα... ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είναι λογικό να πατάω τον διαχειριστή έργου να κλείνω ότι έχει ανοιχτό το κινητό να πηγαίνω πηγή πληροφοριών και να βλέπω το cpu να ανεβοκατεβαίνει μεταξύ 80% και 40% ? ενώ στην ουσία δεν τρέχω κάτι ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι, είναι φυσικό. Θα σου πρότεινα όμως να μην κλείνεις εφαρμογές από τον διαχειριστή. Το android δεν είναι windows. Ελεύθερη ram είναι άχρηστη ram για το android, και κάθε φορά που εσύ κλείνεις εφαρμογές, ανοίγουν άλλες μετά από λίγο. Κλείνοντας εφαρμογές από την διαχείριση δεν το κάνεις πιο γρήγορο, καταναλώνεις περισσότερη μπαταρία και χρησιμοποιείς περισσότερη cpu όταν δεν χρειάζεται.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω τότε να μπορείς, εκτός κι αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα συμβατό με το samsung που να μπορεί να κάνει export τα sms σε μορφή xml ή excel.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το call delay στις εισερχόμενες: επικοινώνησα με την ZTE Κίνας, αλλά και με την cosmote. Το κινητό πήγε μια φορά για επισκευή, στην οποία φυσικά δεν βρήκαν κάτι, γιατί είναι θέμα ρομ. Η ΖΤΕ δεν θα δώσει update που να διορθώνει αυτό το πρόβλημα, εκτός αν της ζητηθεί από τον πάροχο (cosmote). Η cosmote με διαβεβαίωσε ότι θα ελέγξει το πρόβλημα, και θα ζητήσει update από την ΖΤΕ αν δουν το πρόβλημα (που λογικά θα το δουν, μάλλον 4.1.2 update)...

 

Θα πρότεινα όσοι έχετε λίγο χρόνο, να στείλετε ένα email στο customercare@cosmote.gr με μια απλή περιγραφή λίγων γραμμών του προβλήματος της καθυστέρησης των εισερχομένων κλήσεων, και μην φοβάστε πως κανείς δεν το διαβάζει... Λίγα email λογικά θα αρκούν για να ζητήσουν update από την ΖΤΕ...

 

Αν χρειαστεί θα ποστάρω και την επικοινωνία με ΖΤΕ και cosmote, αν και για τώρα δεν χρειάζεται, καθώς και από τις δύο μεριές ήταν πολύ ευγενικοί και δείχνουν πρόθυμοι να διορθώσουν το πρόβλημα... Το σίγουρο είναι πως και οι δύο το αναγνωρίζουν σαν ΠΡΟΒΛΗΜΑ, επομένως είναι κάτι που πρέπει να διορθωθεί, και όχι απλά "έτσι δουλεύει αυτό το κινητό"...

 

P.S:Προσπαθώ να κάνω compile την pacman έκδοση 4.2.2 για blade3, και δυστυχώς δεν γίνεται χωρίς να διορθωθεί αυτό το θέμα στις official (δεν ενεργοποιεί το mic στις κλήσεις με την 4.2.2 pacman, και δεν μπορεί να ξέρει κανείς αν φταίνε τα packs της official ή της custom. ).

 

UPDATE 3/6: επικοινώνησαν μαζί μου από την ΖΤΕ Ελλάδας και μου είπαν πως είδαν το πρόβλημα με όλες τις συσκευές. Δουλεύουν μαζί με την ΖΤΕ Κίνας για να διορθώσουν το πρόβλημα, και σύντομα θα ξαναεπικοινωνήσουν μαζί μου για την λύση. Δεν γνωρίζω αν θα είναι μία official jb rom ή απλά μία διορθωμένη ics. Πάντως, σου δίνουν την εντύπωση ότι θέλουν να συνεργαστούν μαζί με τον πελάτη για την επίλυση, καθώς μου ζήτησαν και τους έδωσα όλα τα logcats και ότι άλλο modification είχα κάνει στην προσπάθειά μου να το διορθώσω. Δεν τους ένοιαξε καθόλου αν το κινητό πέρασε από custom rom ή όχι, αλλά τους ένοιαξε η ουσία, ότι το κινητό έχει θέμα με τις εισερχόμενες, κάτι που με εξέπληξε θετικά. Μέχρι τώρα τουλάχιστον, η ΖΤΕ έχει φερθεί πολύ καλύτερα από άλλες εταιρίες του χώρου που έχουν πολύ ακριβότερες συσκευές στην αγορά... δεν προσπαθώ να κάνω διαφήμιση, αλλά κάποια πράγματα θετικά πρέπει να λέγονται και όχι μόνο τα αρνητικά... Να δούμε πως θα καταλήξει. Λογικά, αν πάνε σε jb update θα είναι για όλη την Ευρώπη, και φυσικά οι devs θα κάνουν πανηγύρι.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το call delay στις εισερχόμενες: επικοινώνησα με την ZTE Κίνας, αλλά και με την cosmote. Το κινητό πήγε μια φορά για επισκευή, στην οποία φυσικά δεν βρήκαν κάτι, γιατί είναι θέμα ρομ. Η ΖΤΕ δεν θα δώσει update που να διορθώνει αυτό το πρόβλημα, εκτός αν της ζητηθεί από τον πάροχο (cosmote). Η cosmote με διαβεβαίωσε ότι θα ελέγξει το πρόβλημα, και θα ζητήσει update από την ΖΤΕ αν δουν το πρόβλημα (που λογικά θα το δουν, μάλλον 4.1.2 update)...

 

Θα πρότεινα όσοι έχετε λίγο χρόνο, να στείλετε ένα email στο customercare@cosmote.gr με μια απλή περιγραφή λίγων γραμμών του προβλήματος της καθυστέρησης των εισερχομένων κλήσεων, και μην φοβάστε πως κανείς δεν το διαβάζει... Λίγα email λογικά θα αρκούν για να ζητήσουν update από την ΖΤΕ...

 

Αν χρειαστεί θα ποστάρω και την επικοινωνία με ΖΤΕ και cosmote, αν και για τώρα δεν χρειάζεται, καθώς και από τις δύο μεριές ήταν πολύ ευγενικοί και δείχνουν πρόθυμοι να διορθώσουν το πρόβλημα... Το σίγουρο είναι πως και οι δύο το αναγνωρίζουν σαν ΠΡΟΒΛΗΜΑ, επομένως είναι κάτι που πρέπει να διορθωθεί, και όχι απλά "έτσι δουλεύει αυτό το κινητό"...

 

P.S:Προσπαθώ να κάνω compile την pacman έκδοση 4.2.2 για blade3, και δυστυχώς δεν γίνεται χωρίς να διορθωθεί αυτό το θέμα στις official (δεν ενεργοποιεί το mic στις κλήσεις με την 4.2.2 pacman, και δεν μπορεί να ξέρει κανείς αν φταίνε τα packs της official ή της custom. ).

 

UPDATE 3/6: επικοινώνησαν μαζί μου από την ΖΤΕ Ελλάδας και μου είπαν πως είδαν το πρόβλημα με όλες τις συσκευές. Δουλεύουν μαζί με την ΖΤΕ Κίνας για να διορθώσουν το πρόβλημα, και σύντομα θα ξαναεπικοινωνήσουν μαζί μου για την λύση. Δεν γνωρίζω αν θα είναι μία official jb rom ή απλά μία διορθωμένη ics. Πάντως, σου δίνουν την εντύπωση ότι θέλουν να συνεργαστούν μαζί με τον πελάτη για την επίλυση, καθώς μου ζήτησαν και τους έδωσα όλα τα logcats και ότι άλλο modification είχα κάνει στην προσπάθειά μου να το διορθώσω. Δεν τους ένοιαξε καθόλου αν το κινητό πέρασε από custom rom ή όχι, αλλά τους ένοιαξε η ουσία, ότι το κινητό έχει θέμα με τις εισερχόμενες, κάτι που με εξέπληξε θετικά. Μέχρι τώρα τουλάχιστον, η ΖΤΕ έχει φερθεί πολύ καλύτερα από άλλες εταιρίες του χώρου που έχουν πολύ ακριβότερες συσκευές στην αγορά... δεν προσπαθώ να κάνω διαφήμιση, αλλά κάποια πράγματα θετικά πρέπει να λέγονται και όχι μόνο τα αρνητικά... Να δούμε πως θα καταλήξει. Λογικά, αν πάνε σε jb update θα είναι για όλη την Ευρώπη, και φυσικά οι devs θα κάνουν πανηγύρι.

 

Τα ίδια χάλια & χειρότερα υπάρχουν & στο ZTE Acqua της Wind.

Μετά από αρκετούς μήνες, με 10δες mail & τηλεφωνήματα προς τη Wind

(η ZTE μου είπε τα ίδια, ότι είναι θέμα παρόχου), αποφάσισα να τα παρατήσω.

Μόνο την ψυχική του υγεία μπορεί να επιβαρύνει κάποιος, όταν περιμένει από αδιάφορες πραγματικά εταιρίες,

να πιέσουν μια τρίτη (δεν καταλαβαίνω τι είδος συμφωνία είναι αυτή), για να διορθώσουν τα όποια προβλήματα.

Τα πράγματα είναι απλά: ποτέ ξανά κινητά από αυτή την εταιρία,

ή από οποιαδήποτε άλλη πλασάρει αποκλειστικά κινητά για τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας.

Edited by paschos76
Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να επικοινωνήσεις με Κίνα. Ίσως αυτό να τους έκανε να κουνηθούν στην περίπτωση του blade 3. Άσε που αν δεν κάνω λάθος, το ελληνικό τμήμα έχει αλλάξει πλέον χέρια και δεν είναι όσο αυτόνομο ήταν πριν, κάτι το οποιό είναι καλό. Στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρο βέβαια, να δούμε πως θα καταλήξει

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Για να λέμε και τα καλά... Μετά από λίγες εβδομάδες καλής συνεργασίας με την ΖΤΕ hellas και ΖΤΕ Κίνας, φτιάξαμε update για το zte blade 3 που επιδιορθώνει το πρόβλημα καθυστέρησης ενεργοποίησης του μικροφώνου στις εισερχόμενες κλήσεις. Το update ήρθε OTA στη συσκευή μου και δοκιμάστηκε. Το πρόβλημα έχει πλέον διορθωθεί. Θα ενσωματωθεί σύντομα και στην aurora custom rom, και θα δούμε με τον konsta πως θα μπορέσει να περαστεί σε zip ώστε να μπορούν να το φλασάρουν όλοι με cwm ή με επίσημο recovery tool. Επίσης, κάποια στιγμή θα μπει και επίσημα στο site της zte. Περισσότερα νέα σε λίγες μέρες. Το πρώτο forum που ήρθε το νέο είναι το myphone, μιας και η πρώτη χώρα που θα πάρει το update fix είναι η Ελλάδα. Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και τα καλά... Μετά από λίγες εβδομάδες καλής συνεργασίας με την ΖΤΕ hellas και ΖΤΕ Κίνας, φτιάξαμε update για το zte blade 3 που επιδιορθώνει το πρόβλημα καθυστέρησης ενεργοποίησης του μικροφώνου στις εισερχόμενες κλήσεις. Το update ήρθε OTA στη συσκευή μου και δοκιμάστηκε. Το πρόβλημα έχει πλέον διορθωθεί. Θα ενσωματωθεί σύντομα και στην aurora custom rom, και θα δούμε με τον konsta πως θα μπορέσει να περαστεί σε zip ώστε να μπορούν να το φλασάρουν όλοι με cwm ή με επίσημο recovery tool. Επίσης, κάποια στιγμή θα μπει και επίσημα στο site της zte. Περισσότερα νέα σε λίγες μέρες. Το πρώτο forum που ήρθε το νέο είναι το myphone, μιας και η πρώτη χώρα που θα πάρει το update fix είναι η Ελλάδα.

 

Καλησπέρα.

Εγώ χθες στο κινητό της γυναίκας πήρα το update over OTA. Σε ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες για την λύση.

Link to comment
Share on other sites

εαν & ειχα στειλει στην cosmote mail σχετικα με το προβλημα, εδειξαν ενδιαφερον δεν μπορω να πω, ανταλλαξαμε 3-4 mails με cosmote, σημερα ηρθε το update...... Σε ευχαριστω πολυ & εγω με την σειρα μου!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ που πάλεψες για αυτό το πρόβλημα. Φυσικά ταλαιπωρεί και εμένα.

Για να το διορθώσω τι θα κάνω? Θα πρέπει να το παω σε κατάστημα για να το φτιάξουν?

Link to comment
Share on other sites

Αύριο πρωί πρωί θα ποστάρω το fix (επίσημο) με οδηγίες αναβάθμισης

Τέλεια. Περιμένω το ποστ σου να το φτιάξουμε επιτέλους το προβληματάκι:D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade III

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...