Jump to content

[Επίσημο] HTC One SV


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ, αυτό έκανα και τώρα κατεβαίνει, να τονίσω ότι το μέγεθος είναι 431 ΜΒ οπότε περιμένω να το τεστάρω και να πω γνώμες, φαίνεται ότι το κινητό θα βελτιωθειί ,έχουμε εδώ και ένα sensation και με την 4.0.3 είναι ήδη αργό οπότε για τα παλιότερα κινητά έχω μεγάλες ενστάσεις...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η αναβάθμιση γίνεται απρόσκοπτα και περιλαμβάνει τα πάντα, φυσικά το σενς 5 δεν είναι τόσο εξωτικό, μπορω άραγε να έχω τα εφέ καιρού όπως πριν στην αρχική οθόνη και στην οθόνη κλειδώματος διατηρώντας έτσι το παλιό μοτίβο καιρού;
Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση γίνεται απρόσκοπτα και περιλαμβάνει τα πάντα, φυσικά το σενς 5 δεν είναι τόσο εξωτικό, μπορω άραγε να έχω τα εφέ καιρού όπως πριν στην αρχική οθόνη και στην οθόνη κλειδώματος διατηρώντας έτσι το παλιό μοτίβο καιρού;

Δυστυχως τον παλιο καιρο στο sense 5 τον ξεχνας , εκτος αν βγει κατι αλλο απο xda

αυτο που μπορεις να κανεις ,ειναι να βαλεις στο στυλ οθονη κλειδωματος τον καιρο και να τρεχει απο κει

Οσο για το sensetion που λες παραπανω ,εχω αρκετες μερες μια beta εκδοση του sense 5 για την γριουλα μας :p

και μπορω να σου πω πως τρεχει αρκετα καλα , φανταζομαι η τελικη εκδοση να ειναι καλυτερη.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να γραψω και γω τις εντυπωσεις μου μετα απο 5-6 μερες που την περασα. Το κινητο πηγαινει πολυ καλα και αν και αρχικα με χαλασε εμφανησιακα τελικα πολλα πραγματα φτιαχνουν και στη τελικη το κινητο γινετε και πιο λειτουργικο! Επειδη δεν εχα δουλεψει Blinkfeed νομιζα οτι μπορουμε να βαλουμε ειδησεις απο ελληνικα site αλλα τελικα διαπιστωσα πως δε γινετε παρα μονο μεσω facebook twitter κτλ, αλλα ευτυχως ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΟ ΓΥΡΙΣΕΙΣ στη παλια εμφανιση(κατι που δε γινετε σε ενα desire 500 που επιασα χθες και φορουσε sense 5 απο την αρχη!)! Κατι αλλο που μου αρεσε (και αυτο δε το ειχε το desire 500) ειναι πως οταν κατεβαζεις την οθονη το δεξια κουμπι πανω δε σε παει απευθειας στις ρυθμισεις αλλα σε μια καρτελα πρωτα οπου εχει δεδομενα κινητης,wifi,περιστροφη κτλ κατι που με βολεψε πολυ.

Η αναβάθμιση γίνεται απρόσκοπτα και περιλαμβάνει τα πάντα, φυσικά το σενς 5 δεν είναι τόσο εξωτικό, μπορω άραγε να έχω τα εφέ καιρού όπως πριν στην αρχική οθόνη και στην οθόνη κλειδώματος διατηρώντας έτσι το παλιό μοτίβο καιρού;

Αν καταλαβαινω καλα τι εννοεις φυσικα και μπορεις πας ρυθμισεις->προσαρμογη->Στυλ αρχικης οθονης->Παραδοσιακα και σου τα γυρναει ολα οπως τα ειχες πριν την αναβαθμιση!

 

Υ/Γ Κατι που με χαλασε και δε μπορω να βρω λυση ειναι το εξης, στην οθονη κλειδωματος δεν υπαρχει ρυθμισει να μην υπαρχει η μπαρα με τις συντομευσεις απο κατω η τουλαχιστον δεν εχω βρει εγω κατι οποτε οποιος γνωριζει ας βοηθησει γιατι μου εχει σπασει τα νευρα!

Edited by dertelous
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα αυτό με τον καιρό δεν το ήξερα ,άρα εσεις που πήρατε sense 5 επίσημα μπορείτε να επιστρέψετε στον παλιό καιρό.Αντίθετα στο sensation*στην beta custom έκδοση δεν γινετε .

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν καταλαβαινω καλα τι εννοεις φυσικα και μπορεις πας ρυθμισεις->προσαρμογη->Στυλ αρχικης οθονης->Παραδοσιακα και σου τα γυρναει ολα οπως τα ειχες πριν την αναβαθμιση...

Αυτό διάβασα παραπάνω, αλλα παρά την επιλογή μονο το μοτίβο του widget παραμένει όχι όμως η παλιά συνολική εικόνα του. Γενικά είναι καλύτερο αλλα πολυ απλοποιημένος...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα,

 

σε 2-3 μέρες θα έρθει στα χέρια μου ένα καινούργιο one SV και επειδή από τα λίγα που διάβασα έχω μπερδευτεί λίγο με το S-On κτλ, μπορεί κάποιος να μου δώσει τα βασικά βήματα για το πως θα το κάνω ρουτ (υποθέτω αφού το κάνω update στην τελευταία έκδοση android); Ή να μου δώσει κάποια ενημερωμένα λινκ να διαβάσω σχετικά, γιατί καταλαβαίνω οτι στο xda έχει "παλιούς" και "καινούργιους" τρόπους....

 

Δεν με ενδιαφέρει να περάσω κάποια ρομ, απλά να ρουτάρω για να σβήσω εφαρμογές που δεν χρειάζομαι.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά, δεν το πολυβλέπω ενεργό το thread, ίσως γιατί το One SV δεν έχει προβλήματα?!?!

 

Έκανα το διάβασμά μου για fastboot, ξεκλείδωμα bootloader κτλ αλλά αν κατάλαβα καλά, ξεκλειδώνοντας bootloader ξεχνάς τα ΟΤΑ, οπότε περιμένω να πάρω την 4.2.2 πριν κάνω οτιδήποτε. Έλα όμως που ενώ έχω CID HTC_203 (που σημαίνει οτι είναi vanilla και όχι vodafone branded) δεν βρίσκει ενημέρωση... Όσοι την έχετε πάρει τι cid έχετε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα. Μπορει καποιος που εχει την συσκευη να μου πει αν στην δημιουργια νεου APN (Access Point NAme) υπαρχει η επιλογη για IPv4v6 APN type??

 

Γιατι στο manual δεν υπαρχει αυτη η πληροφορια.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, είμαι νέος στο forum κι έχω ένα πρόβλημα με το htc one sv. Συγκεκριμένα όταν ανόιγω τον browser εμφανίζεται το μήνυμα "το ίντερνετ σταμάτησε απροσδόκητα" και όταν πάω να ανοίξω την κάμερα εμφανίζεται "αδύνατη η έναρξη της κάμερας". Έχω δοκιμάσει επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις και με διαγραφή δεδομένων κάρτας και τηλεφώνου, ωστόσο το πρόβλημα εξακολουθεί να εμφανίζεται.

 

Το τηλέφωνο δεν είναι ούτε rooted ούτε πειραγμένο με οποιονδήποτε τρόπο. Από την υποστήριξη μου είπαν ότι πρέπει να το πάω στο service όμως δεν υπάρχει ο χρόνος.

 

Αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι πρέπει να περάσω με κάποιο τρόπο το firmware που υπάρχει στη σελίδα htcdev, αλλά το θέμα είναι ποιό και πώς.

 

Thanks in advance.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ας γράψω εδώ την εμπειρία μου με το One SV.

 

Το αγόρασα το Σεπτέμβρη του 2013. Πριν απ αυτό είχα ένα LG 2X, το οποίο μου είχε παρουσιάσει πάρα πολλά προβλήματα (είναι εύκολο να βρει κανείς παλιές μου δημοσιεύσεις, αφού έχω γράψε ελάχιστα στο φορουμ), αλλά είχε τουλάχιστον καλή ποιότητα κατασκευής και πολύ καλή οθόνη.

 

Το HTC το πήρα με δικαίωμα επιδότησης από την Κοσμοτε. Ήρθε στα χέρια μου και το πρώτο πράγμα που παρατήρησα ήταν η εξαιρετική ποιότητά του. Τρομερά καλοκατασκευασμένο τηλέφωνο και στιβαρό. Η οθόνη ήταν καλή, αλλά δεν έφτανε τα επίπεδα του LG, αλλά μέσα σε 2-3 μέρες είχα ξεχάσει τη διαφορά...

 

Το κινητό δούλεψε πραγματικά απροβλημάτιστα μέχρι τις αρχές Ιουνίου. Ούτε ένα κόλλημα, μπλοκάρισμα ή κάτι άλλο. Κάποιες φορές είχα παράπονα από τη συνομιλία (δε με άκουγαν καλά), αλλά μέχρι εκεί. Κατά τον Μάη εμφάνισε κάποιες θαμπάδες στην οθόνη, σαν αυτοκόλλητο που δεν είναι καλά κολλημένο περίπου. Το πήγα σε ένα κατάστημα Γερμανός της περιοχής μου, όπου μου είπαν οτι μάλλον από πτώση έχουν προκληθεί α στίγματα (αν και μιλάμε για το πολύ 1 ή 2 πτώσεις κι αυτές όχι έντονες) κι οτι θα έχανα την εγγύηση κτλ. Το κράτησα το τηλέφωνο και για να είμαι ειλικρινής οι θαμπάδες ήταν τόσο ανεπαίσθητες, που μόνο σε λευκή φουλ φωτισμένη οθόνη φαίνονταν (πχ όταν φόρτωνε σελίδα στο ιντερνετ). Το κινητό δούλευε απροβλημάτιστα πραγματικά, εξαιρετικά γρήγορο και με πολύ σκληρή χρήση multitasking, δούλευε μάλιστα τόσο καλά που, έχοντας και την αρνητική εμπειρία του LG, πλέον θεωρούσα δεδομένο οτι θα δουλεύει πάντα... Εκει την πάτησα και δεν έκανα κανένα back-up τους τελευταίος 3-4 μήνες, με αποτέλεσμα το κινητό μια μέρα απλά να μην...ανάβει! Άναβε για ένα δευτερόλεπτο και έσβηνε. Το πήγα για σέρβις και ισχυρίστηκαν είσοδο υγρασίας (πράγμα που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ισχύει, αφού το πρόσεχα πάρα πολύ στο θέμα αυτό), δεν μου έδωσαν φωτογραφίες απ το σέρβις, μου ζήτησαν και 140 ευρώ και φυσικά δεν το επισκεύασα, χάνοντας επαγγελματικές επαφές κτλ. Πήρα στα γρήγορα ένα HTC 310 και δίχως να το σκεφτώ και το κινητό είναι απλά τραγικό σε όλα του (πραγματικά τραγικό όμως)

 

Να τονίσω οτι στο HTC (κάποιο μικρότερο μοντέλο που δε θυμάμαι τώρα) του αδελφού μου, χρειάστηκε να γίνουν 2 αλλαγές οθόνης (3 οθόνες συνολικά δλδ) σε 12 μήνες, μέχρι που κάποιος του το έκλεψε.

 

Πλέον περιμένω το Asus Zen5 και εύχομαι να είναι καλύτερο. Δυστυχώς όλα τα παραπάνω με έχουν κάνει δύσπιστο για την HTC και δεν ξέρω αν θα ξαναγοράσω κινητό της, αν και ξέρω οτι είναι σοβαρή εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ξαφνικά μου παρουσίασε πρόβλημα η κάμερα. Βγάζει θολές φωτογραφίες. Είναι λίγο γρατζουνισμένο το γυαλάκι στη κάμερα αλλά έτσι ήταν πριν παρουσιάσει το πρόβλημα. Είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα;
...Life goes on...;)
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά μου παρουσίασε πρόβλημα η κάμερα. Βγάζει θολές φωτογραφίες. Είναι λίγο γρατζουνισμένο το γυαλάκι στη κάμερα αλλά έτσι ήταν πριν παρουσιάσει το πρόβλημα. Είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα;

 

το έχω με 4.2.2 και εκδοση κ'αμερας 5.1.2319 χωρις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Γίνετε να περάσουμε εφαρμογές στην κάρτα sd γιατί από τις Ρυθμισεις-Εφαρμογές "μετακίνηση σε" μου βγάζει μόνο επιλογή "μετακίνηση στο χώρο του τηλεφώνου"?
Link to comment
Share on other sites

Γίνετε να περάσουμε εφαρμογές στην κάρτα sd γιατί από τις Ρυθμισεις-Εφαρμογές "μετακίνηση σε" μου βγάζει μόνο επιλογή "μετακίνηση στο χώρο του τηλεφώνου"?

 

χρειάζεσαι ρουτ, το οποίο για το HTV One SV χρειάζεται ξεκλείδωμα bootloader (κατά 99% χάνεις την εγγύηση) και μετά custom recovery με κάτι εντολές που θα περάσεις με fastboot- ψιλοθρίλερ η κατάσταση, το έκανα πριν από κανένα χρόνο και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες να σου πω, αλλά θυμάμαι τα threads που ξεκοκάλισα τότε:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2113671 εδώ προτείνει να βάλει CWM αλλά μπορείς ν αφλασάρεις και TWRP από αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2357107

 

http://androidforums.com/forums/htc-one-sv.2061/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2292432

 

αυτό που λεει swap internal with sd card έχει μάλλον υψηλό ποσοστό αποτυχίας οπότε δεν στο προτείνω (και γιαυτό ρουτ θα χρειαστείς έτσι και αλλιώς)

Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...