Jump to content

Newman N2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια κατι περιεργο παιζει με το recovery...παταω το power on και το volume down και μου γραφει κατι κουλα...αλλα δεν μου δινει επιλογες...κατεβασα την xperia joy για να την περασω αλλα δεν μου δινει επιλογες στο recovery. κανω κατι λαθος ?

Στο recovery μπαινεις με volume UP+power

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο recovery μπαινεις με volume UP+power

πατησα και volume up και power αλλα τιποτα. γιατι ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Kernel version γράφει 21 April 2014 , δεν ξέρω αν η rom είναι παλιότερη και απλά περάσαν αυτόν τον kernel.

Έχεις δίκιο, είναι ενός χρόνου , το αναφέρει εδώ http://vondroid.com/threads/newman-n2-freelander-i20-official-firmware-jb-4-1-1.11488/ και το ποστ έχει γίνει 27-05-2013.

 

 

Την rom αυτή την αναφέρει κάποιος εδώ και λέει ότι είναι άψογη.

http://vondroid.com/threads/latest-software-version.22403/page-6#post-58580

Και το λινκ της :

http://vondroid.com/threads/new-xperia-joy-ics-by-alfa.15179/#.U2fzKiiiWGw

Την έχει περάσει κάποιος να μας πει τι γίνεται?

Αν χρειαστεί να την περάσω θα χάσω ότι έχω στο τηλέφωνο και θα χρειαστούν πέρασμα από την αρχη?

τελικα μπηκε σε recovery mode εκανα wipe caches και data αλλα μετα δεν βρηκα το install ics...τι εχω κανει λαθος ξερει καποιος ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατι περιεργο παιζει με το recovery...παταω το power on και το volume down και μου γραφει κατι κουλα...αλλα δεν μου δινει επιλογες...κατεβασα την xperia joy για να την περασω αλλα δεν μου δινει επιλογες στο recovery. κανω κατι λαθος ?

Πρέπει να έχεις την μπαταρία φορτισμένη. Αν το βάλεις στην πρίζα θα στο βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις την μπαταρία φορτισμένη. Αν το βάλεις στην πρίζα θα στο βγάλει.

φορτισμενη ειναι η μπαταρια...πρεπει να ειναι και συνδεμενο με τον υπολογιστη για να το βγαλει ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

φορτισμενη ειναι η μπαταρια...πρεπει να ειναι και συνδεμενο με τον υπολογιστη για να το βγαλει ?

φορτισμενο και συνδεμενο με τον υπολογιστη δεν μου βγαζει καποια επιλογη που να λεει install ics. Μου βγαζει μια επιλογη που λεει ( apply update from external storage ) παταω σε αυτη αλλα ουτε εκει το βρισκω. παρακαλω βοηθηστε :(

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι δεν μπορω να το συνδεσω με τον υπολογιστη ? κανει οτι μου το εμφανιζει στον υπολογιστη μου και κατεθειαν το εξαφανιζει. τι τρεχει ? βοηθηστε...

 

Δοκίμασε άλλο καλώδιο. Αυτό που ήρθε με τη συσκευή είναι για τα σκουπίδια...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλο καλώδιο. Αυτό που ήρθε με τη συσκευή είναι για τα σκουπίδια...

βαζω του αλλου μου κινητου αλλα τπτ ? αυτους τους 3 φακελους που κατεβαζουμε. firmware / meta INF / system απλα τους μεταφερουμε στην sd card η πρεπει να κανουμε και κατι αλλο ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βαζω του αλλου μου κινητου αλλα τπτ ? αυτους τους 3 φακελους που κατεβαζουμε. firmware / meta INF / system απλα τους μεταφερουμε στην sd card η πρεπει να κανουμε και κατι αλλο ?

ειναι μεσα σε καποιο απο αυτα το install Ics ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι ζητατε μονο μερικο refund? Αν τους επιστρεψεις το κινητο σαν ελαττωματικο, δεν ειναι υποχρεωμενοι να δωσουν full refund?

Προσωπικά δεν θέλω να μπλέξω με επιστροφές, ταχυδρομεια και αναμονές. Θα το κρατήσω έστω και σαν ˊˊtabletˊˊ έχοντας το πάντα δίπλα σε φορτιστή.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

βαζω του αλλου μου κινητου αλλα τπτ ? αυτους τους 3 φακελους που κατεβαζουμε. firmware / meta INF / system απλα τους μεταφερουμε στην sd card η πρεπει να κανουμε και κατι αλλο ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ειναι μεσα σε καποιο απο αυτα το install Ics ?

 

 

Βάζεις οπως ειναι το .zip χύμα στην κάρτα ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΣΥΜΠΙΕΖΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΑΝΟΥΝ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΑΥΤΟΙ ΦΑΚΕΛΟΙ.μετα επιλέγεις

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις οπως ειναι το .zip χύμα στην κάρτα ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΣΥΜΠΙΕΖΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΑΝΟΥΝ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΑΥΤΟΙ ΦΑΚΕΛΟΙ.μετα επιλέγεις

Signomi gia ta greeklish apla den exo ellinika sto tilefono. Ma otan to katevazw apo to link mou katevazei autous tous 3 fakelous. Prepei na kano kati i na to metonomasw?

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ηρθε το πρωι.Αναβοσβηνε η οθονη και εβγαζε ειδοποιηση για μπαταρια ενω ηταν στην μεση η τουλαχιστον αυτο εδειχνε.

Εκανα dispute στο pp και θα το παω σε claim λογικα.Ζητησα 35$ και περιμενω.Τωρα θα βαλω την 0,13

 

Αν ειδες σε ολους τα κανει αυτα. Ενημερωσε μας ποσα θα παρεις οταν τελειωσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα,Το πρωί έλαβα κ γω το κινητό όπου το μόνο που έκανα να μπει για φόρτιση,με άλλο φορτιστή όμως.

Αύριο θα κάτσω να ασχοληθώ λόγο χρόνου κ δουλειάς.

Θα χρειαστώ βοήθεια σε μερικές απορίες,για να δουλέψει σωστά,χωρίς να ζητάω κατι τρελό πρέπει να περαστεί η 00.13?

Ότι λέει στο post 754 ή να δοκιμάσω αυτα στο post 1000?

Ακόμα χρειάζεται να γίνει root με το Framaroot ή με κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα?

Τώρα για την μπαταρία θέλει καλιμπραρισμα ή αγορά νέας?

Link to comment
Share on other sites

φορτισμενη ειναι η μπαταρια...πρεπει να ειναι και συνδεμενο με τον υπολογιστη για να το βγαλει ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

φορτισμενο και συνδεμενο με τον υπολογιστη δεν μου βγαζει καποια επιλογη που να λεει install ics. Μου βγαζει μια επιλογη που λεει ( apply update from external storage ) παταω σε αυτη αλλα ουτε εκει το βρισκω. παρακαλω βοηθηστε :(

 

Μήπως δεν έχεις βάλει CWM? Το recovery που βλέπεις τι επιλογές έχει?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση μονο κι απο μενα: να βαλουμε την xperia ICS αμέσως, η πρώτα να περασομε την τελευταία official 00.13 και μετά να φλασάρουμε?
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κι εγώ την Experia Joy και για πρώτη φορά κλείδωσε το gps. Γρήγορη και νοιώθω πως εδώ θα μείνω γιατί είναι για γονείς και είναι αρκετό. Ωστόσο θέλω να ρωτήσω, μήπως πρέπει να αναβαθμίσω το κέρνελ γιατί στην εικόνα φαίνεται ότι είναι πολύ παλιό.Kernel:

 

Kernel:
· Official:
· For 4.1.1: 00.18
· For 4.0.3: 00.29​
· Scorpio92:
· For 4.1: Exynos4Brothers 1.2 Experimental ​
· KARMELON:
· For 4.1: GoldMaster v1​

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησαν από το Pandawill στο dispute.

Μου αντιπροτείνουν να μου στείλουν 2 μπαταρίες.

Οπότε το πρόβλημα το έχουν ξανασυναντήσει και δεν το απορρίπτουν.

Θα ζητήσω μία μπαταρία να δω αν αλλάξει κάτι και μία power bank. Αν η μπαταρία δεν δουλέψει σωστά θα έχω τουλάχιστον την power bank την οποία θα την φορτίζω παράλληλα με την μπαταρία του τηλεφώνου και δεν θα χρειάζεται να βάζω και να βγάζω συνεχώς το καπάκι του τηλεφώνου.

 

Έβαλα κι εγώ την Experia Joy και για πρώτη φορά κλείδωσε το gps. Γρήγορη και νοιώθω πως εδώ θα μείνω γιατί είναι για γονείς και είναι αρκετό. Ωστόσο θέλω να ρωτήσω, μήπως πρέπει να αναβαθμίσω το κέρνελ γιατί στην εικόνα φαίνεται ότι είναι πολύ παλιό.

 

Το πρόβλημα της μπαταρίας το λύνει? Μπορείς να δεις πόσο σου κρατάει και να ενημερώσεις?

Edited by hoannis
Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ηθελαν να μου στειλουν 1 μπαταρια οι τσιπιδες . το ανεβασα σε claim , και κατεβασα το refund στο μισο (47USD) . Για να δουμε τι θα πουν τα παιδια του ΠΠ ... Ta odds ειναι καθαρα υπέρ μας πάντως ...
Link to comment
Share on other sites

Με ποια Rom σας δουλεύει το FM RADIO ? με Miui kai Google Edition στο δικο μου κρεμάει και ζητάει force close . Λέω να περάσω Χperia , έχεις κανείς ιδέα αν παιζει με αυτη ? Θελω να πιστευω οτι ειναι θεμα της Rom και οχι καποιο ακομα issue του τηλεφώνου :mad:

 

Με Jellykat δοκίμασα προχτές στο εξοχικό και ήταν μια χαρά. Μάλιστα έχει και αρκετά καλή λήψη, τουλάχιστον δύο φορές καλύτερη από το LG 4X που είχα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια ειναι αναγκαστικο για να βαλουμε καποια ROM να εχουμε SD card ? γιατι εγω δεν εχω.... αν ναι τι τυπου SD card παιρνει.?

 

Παίρνει Micro SD, μέχρι και 64GB, FAT32 formated. Λογικά θα βλέπει και 128GB FAT32 formated, αλλά δεν έχω ακόμα καμία.

 

Το CWM δεν βλέπει τις 64GB κάρτες όμως.

 

Την εκάστοτε rom μπορείς να την γράψεις και στην εσωτερική rom για να φλασάρεις. Απλά μετά το φλασάρισμα κάνε κάνα δυο wipes, ένα από το CWM και ένα μέσα από τη ROM. Υπερβολή το ξέρω, αλλά εμένα έτσι δούλεψε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ρε παιδια γιατι δεν μπορω να το συνδεσω με τον υπολογιστη ? κανει οτι μου το εμφανιζει στον υπολογιστη μου και κατεθειαν το εξαφανιζει. τι τρεχει ? βοηθηστε...

 

Όπως προτάθηκε ήδη, θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις άλλο καλώδιο και ιδιαίτερα κοντό καλώδιο ~50cm.

 

Επίσης αυτό το καλώδιο να το έχεις συνδεδεμένο στις φυσικές θύρες USB της μητρικής και όχι σε αυτές του κουτιού, γιατί και αυτές έχουν εσωτερικά καλώδιο που πάει στην μητρική, οπότε περισσότερο καλώδιο, περισσότερη αντίσταση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εφόσον έχουμε CWM για να περάσουμε την jellykat θα κάνουμε αυτήν την διαδικασία ?

 

Install ROM :

CWM

Step 1: Download the custom ROM copied to an external SD card root directory

Step 2: the shutdown state. While holding down:

– Power button + volume button up, to enter the recovery mode.

– Wipe Data / Factory Reset -> delete all user data

– Wipe Cache Partition -> Wipe cache

– Advanced -> Wipe Dalvik Cache

Step 3: Return to recovery main interface Install zip from sdcard -> choose zip from sdcard -> Select your ROM

Step 4: Brush complete, restart the phone Patience required – first boot takes a while

 

Ναι έτσι. Και κάνει κάνα δυο wipes!

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και σε εμένα πότε πέφτει πολύ γρήγορα ,πότε δεν λέει να πέσει...

Το φαινόμενο όταν μένει idle το τηλέφωνο να ανεβαίνει η μπαταρία το κάνει και σε εμένα π.χ. πριν από καμία ώρα περίπου ήταν στο 62% τώρα είναι στο 76% , απλά σταμάτησα να το σκαλίζω και εννοείται χωρίς να είναι συνδεδεμένος ο φορτιστής.

Δεν ξέρω αν είναι θέμα ROM ή μπαταρίας αλλά αν κάποιος έχει πάρει άλλη μπαταρία ας δοκιμάσει. Ίσως να είναι πρόβλημα μπαταρίας γιατί στο ANTUTU TESTER όταν πάω να κάνω το battery test μου βγάζει μήνυμα ότι η μπαταρία είναι ελλατωματική.

Δείτε όσοι μπορείτε αν το κάνει και σε εσάς.

 

Με την jellykat, το μόνο περίεργο που έχω δει με την μπαταρία είναι ότι όταν φτάνει στο 9%, αρχίζει και ανεβοκατεβαίνει για κάνα μισάωρο, 9-10-11%. Μετά πέφτει κανονικά. Επίσης φορτίζει μια χαρά μέχρι 100% μέσα σε δύο ώρες και ένα τέταρτο, από 4% στο 100%.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με το antutu tester και σε εμενα λεει οτι η μπαταρια ειναι ελλατωματικη οποτε δε προχωραει και το test

 

Εμένα το Antutu το έβγαλε με σκορ 399, με Jellykat. Έκτοτε νομίζω ότι η μπαταρία έχει βελτιωθεί ακόμα περισσότερο στη χρήση του, γιατί του έκανα μερικούς πλήρους κύκλους φόρτισης εκφόρτισης. Θα το ξαναδοκιμάσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτη η περιβοητη jellycat διορθωνει το προβλημα της μπαταριας? τουλαχιστον η ενδειξη να ειναι σωστη και ας ξεφορτιζει σε οσο διαστημα θελει. αντε γιατι θα καταντησουμε παρανοικοι με αυτο το τηλεφωνο

 

Εμένα τουλάχιστον παίζει μια χαρά.

 

Για του λόγου το αληθές...

 

http://i1129.photobucket.com/albums/m507/psolord/newman%20n2%20tests/20140507-152309.jpeg

 

http://i1129.photobucket.com/albums/m507/psolord/newman%20n2%20tests/20140507-152331.jpeg

 

Όπως φαίνεται, σε αναμονή το κινητό, με κλειστό wifi, έχει πολύ σταθερή και αργή αποφόρτιση της μπαταρίας. Σε 50 ώρες έκαψε το 30%.

 

Αυτό δείχνει ότι δεν έχει και τα διάφορα wake events που αναφέρουν άλλοι φίλοι.

 

Τώρα τι να πω? Ότι είμαι τυχερός? Ότι απλά έχω προσέξει τι θα φορτώνει με τον boot guard του exposed? Δεν ξέρω. Πάντως δουλεύει μια χαρά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έχω βάλει την 0.13, δεν αναβοσβήνει πλέον η οθόνη αλλά μερικές φορές ανάβει το λεντακι κόκκινο σαν να έχω κάποιο μήνυμα ή αναπάντητη ενώ δεν έχω. Το έχει κανείς άλλος το πρόβλημα; ξέρετε που μπορεί να οφείλεται?

 

Κόκκινο λαμπάκι μου ανάβει μόνο όταν φορτίζει.

 

Μπλε λαμπάκι μου βγάζει όταν το κινητό έχει αδιάβαστο μήνυμα ή αναπάντητη.

 

Jellykat rom.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι δοκιμασατε custom rom απο εδω, με ποια συμπεριφερεται καλύτερα το τηλέφωνο μας;

 

http://vondroid.com/resources/categories/newman-n2-custom-rom.94/

 

Είμαι ευχαριστημένος με την Jellykat. Δουλεύουν τα πάντα όλα, GPS, LED, BT, Radio, GSM, WiFi, Camera, you name it.

 

Έχει λίγο lag όμως, αλλά έχω βάλει και 450 εφαρμογές που είναι σαφώς κυρίως στην external SD. Οπότε λογικό να λαγκάρει λίγο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

H rom jellykat έχει ελληνικά ?

 

Έχει Ελληνικά μια χαρά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακολουθώντας τις παραπάνω διαδικασίες η οθόνη συνεχίζει να αναβοσβήνει!! Διαβάζω ταυτόχρονα και το vondroid και προσπαθώ να βγάλω άκρη. Θα δοκιμάσω 1-2 rom ακόμα και μετά θα γυρίσω στη stock για να δω πως θα παίζει.

 

Περίεργο.

 

Δεν αντιλέγω φυσικά.

 

Εμένα δεν είχε wake ups ούτε με την rom της μάνας του, από το Pandawill, αν και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος διότι εκείνη η rom έμεινε για λίγη ώρα, μέχρι να δω ότι είχα πρόβλημα με τα paid apps. Μετά έβαλα Jellykat+xposed και play store de-ecryption module.

Link to comment
Share on other sites

μολιε παρελαβα το newman , το εβαλα για φορτιση κι αναβοσβηνει ενα κοκκινο φωτακι , το κινητο μ παντως δεν ανοιγει , να ανυσηχω ?

 

Έβγαλες το προστατευτικό πλαστικό από την μπαταρία ;

Link to comment
Share on other sites

πάει σε κανέναν άλλον λάθος η ώρα; με τον αυτόματο συγχρονισμό πάει πάντα μια ώρα μετά :-/

επίσης δεν βλέπω προκοπη με το gps παρόλο που έχω περάσει jellykat δεν βλέπω να κατεβάζει το αρχείο .lto

 

Και εμένα το ίδιο με την Jellykat! Και νόμιζα ότι ήμουν τρελός! :p

 

Τελικά επέλεξα GMT+2, Central European summer time.

 

Πλάκα πλάκα αυτό είναι το μόνο πρόβλημα που έχω μέχρι στιγμής με το κινητό!

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορεί κάποιος να πει αν δουλεύει το led notification π.χ σε αναπάντητες ή sms και με ποιον τρόπο? Ευχαριστώ.

 

Σε ποια rom αναφέρεσαι?

 

Στην Jellykat έχει στο display μία επιλογή για το led η οποία ήταν ενεργοποιημένη και γενικά, δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

μολιε παρελαβα το newman , το εβαλα για φορτιση κι αναβοσβηνει ενα κοκκινο φωτακι , το κινητο μ παντως δεν ανοιγει , να ανυσηχω ?

Την ζελατίνα από τους ακροδέκτες της μπαταρίας τους έβγαλες?

Και εγώ έτσι την πάτησα, έδειχνε να φορτίζει αλλά δεν άνοιγε. Δεν θυμαμαι αν αναβόσβηνε ή αν ήταν συνεχώς αναμμένο το λαμπάκι.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...