Jump to content

Google Nexus 10 (by Samsung)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην απογοητεύεσαι.Εγώ έψαχνα για πλακέτα και μετά από 2 μέρες το έβαλα δοκιμαστικά και πήρε. Μπορείς να δεις προηγούμενες σελίδες που το ανέφερα και νομίζω είχα το ίδιο θέμα

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από ότι φαίνεται αρκετοί το παθαν και δεν ξέρουν πώς επανήλθε :lol:

Τώρα ευτυχώς έχει πάρει τα πάνω του και φορτιζει με 1,5Α, θα το αφήσω ήσυχο μέχρι αύριο και ελπίζω να ανακάμψει

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

This is the end.. Παρέδωσε πνεύμα τελικά :cry: Όποιος θέλει οθονη, μπαταρία κλπ διατίθεται (αν και ίσως το κρατήσω για ανταλλακτικά για τον αδερφό μου που έχει το ίδιο).

Το έδωσα σε τοπικό service, το κοιταξε τίποτα, το έστειλε και στη Samsung τίποτα, καμένο boot λεει

Και η απογοήτευση συνεχίζεται από κινέζικο ταμπλετ που πήρα και δεν έχει την παραμικρή σχέση με το nexus10 μας

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

This is the end.. Παρέδωσε πνεύμα τελικά :cry: Όποιος θέλει οθονη, μπαταρία κλπ διατίθεται (αν και ίσως το κρατήσω για ανταλλακτικά για τον αδερφό μου που έχει το ίδιο).

Το έδωσα σε τοπικό service, το κοιταξε τίποτα, το έστειλε και στη Samsung τίποτα, καμένο boot λεει

Και η απογοήτευση συνεχίζεται από κινέζικο ταμπλετ που πήρα και δεν έχει την παραμικρή σχέση με το nexus10 μας

Ω κρίμα... έτσι ξαφνικά, ε;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Ναι γμτ, ούτε εδειξε σημάδια πτώσης, ούτε η μπαταρία έκανε κιχ με πλήρη χρήση, φόρτιση-αποφορτιση καθημερινά. Νομίζω ότι δε θα ξαναβρώ αυτή την οθόνη πουθενά.. :(

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γμτ, ούτε εδειξε σημάδια πτώσης, ούτε η μπαταρία έκανε κιχ με πλήρη χρήση, φόρτιση-αποφορτιση καθημερινά. Νομίζω ότι δε θα ξαναβρώ αυτή την οθόνη πουθενά.. :(

 

O εφιάλτης κάθε ενός από εμάς....:cry:

Και δεν υπάρχει κάτι στην αγορά αντίστοιχο. Του έχω βάλει CM13 και είναι άψογο.

Πραγματικά κοιτάω και εγώ τα κινέζικα αλλά όσα διαβάζω με κρατάνε μακριά (τι μανία με τα windows πια...)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, το android πλέον παίζεται, αλλά τα windows είναι στάνταρ. 42gb το windows partition, 9gb το android, παρτο! Και αντε να μπλεξεις με μαγειρέματα firmware..

Το scrolling/touch απαράδεκτο, η φωτεινότητα στο 100% το 30% του nexus, το wifi απαράδεκτο, το led πολυτέλεια...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Διαβασα πως μπορουμε να βαλουμε cm13 στο nexus 10. Mηπως μπορει καποιος να μου δωσει ενα λινκ με τα gapps που εβαλε και δουλευουν σωστα; Διαβαζω στο xda για θεματακια με gapps (errors λογω μεγεθους, permissions ,bootloops....) και επειδη δεν ειμαι και κανενας

guru, δεν θελω να μπλεξω.

Eχω twrp 2.8.7.0 και δεν εχω βαλει ποτε αλλο firmware. Mονο root του εχω κανει για να διαβαζει στικακια μεσω otg.

 

Yποθετω πως κατεβαζω cm13 και τα gapps, τα βαζω στον αποθηκευτικο χωρο, κανω full wipe και εγκαθιστω πρωτα cm13 και μετα τα gapps. Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Διαβασα πως μπορουμε να βαλουμε cm13 στο nexus 10. Mηπως μπορει καποιος να μου δωσει ενα λινκ με τα gapps που εβαλε και δουλευουν σωστα; Διαβαζω στο xda για θεματακια με gapps (errors λογω μεγεθους, permissions ,bootloops....) και επειδη δεν ειμαι και κανενας

guru, δεν θελω να μπλεξω.

Eχω twrp 2.8.7.0 και δεν εχω βαλει ποτε αλλο firmware. Mονο root του εχω κανει για να διαβαζει στικακια μεσω otg.

 

Yποθετω πως κατεβαζω cm13 και τα gapps, τα βαζω στον αποθηκευτικο χωρο, κανω full wipe και εγκαθιστω πρωτα cm13 και μετα τα gapps. Σωστα;

Σωστά. Δοκίμασε opengapps Pico ή micro.

 

 

Edit. Βάλε τη τελευταία twrp πριν. Φλασαρε από την ήδη υπάρχουσα αφού αλλάξεις σε img την επιλογή από το μενού της. Ή όπως αλλιώς θες. https://dl.twrp.me/manta/twrp-3.0.2-0-manta.img.html

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Edited by Gialakias

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Λογικά θα μπορώ να περάσω την τελευταία twrp και από το Nexus root toolkit.

Το τελευταίο με την αλλαγή δεν το έπιασα. Όπως είπα δεν έχω και καλή γνώση της διαδικασίας.

Anyway,το έχεις δοκιμάσει και δουλεύει με αυτόν τον τροπο; Διάβασα στο xda πώς με την twrp 3.x υπάρχει πρόβλημα με τα gapps και επιστρέφουν στη 2.8.7.0.

Φοβάμαι μήπως το μπρικαρω και δεν είναι καιρός για αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Λογικά θα μπορώ να περάσω την τελευταία twrp και από το Nexus root toolkit.

Το τελευταίο με την αλλαγή δεν το έπιασα. Όπως είπα δεν έχω και καλή γνώση της διαδικασίας.

Anyway,το έχεις δοκιμάσει και δουλεύει με αυτόν τον τροπο; Διάβασα στο xda πώς με την twrp 3.x υπάρχει πρόβλημα με τα gapps και επιστρέφουν στη 2.8.7.0.

Φοβάμαι μήπως το μπρικαρω και δεν είναι καιρός για αλλαγές.

Δεν μπρικαρονται τα Nexus αν δεν φλασαρεις λάθος πράγματα σε λάθος θέσεις. Προχώρα άφοβα. Αν δεν παίζει, γύρνα στην παλιά σου.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πέρασα την cm13 το έχω μετανιώσει πάντως.το τάμπλετ βάρυνε πολύ και στην πλοήγησή στο launcher laggarei σαν να πέφτουν τα fps.κακή αναβάθμιση δν την προτείνω

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ζητείται Nexus 10 με σπασμένη οθόνη ή χαλασμένη μπαταρία ή και τα δύο!

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα τελικά την cm13. Με twrp 2.8.7.0 και Pico gapps. Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση.Προς το παρόν όλα καλά, αλλά έχω κάτι θεματάκια. 1.Η stock camera συνέχεια βγάζει σφάλμα μόλις τραβήξεις φωτο. Με άλλη εφαρμογή, ολα καλά.

2.Έβαλα otg στικακι με σειρές, το είδε μέσω stickmount .Μόνο το mx player μου παίζει τους υπότιτλους,αλλά δεν έχω ήχο και πρέπει να περάσω codecs για ac3 και dts . Bρηκα αντίστοιχο θέμα στο xda ,οποτε μάλλον θα τα καταφέρω.

Vlc, Bs player έχουν ήχο αλλά δεν φορτώνουν υπότιτλους(έχουν ίδιο όνομα με την ταινία). Ούτε manual γιατί δεν μπορώ να ψάξω μέσα στο στικακι για να τους φορτώσω. Με αφήνει να ψάξω μόνο στον αποθηκευτικό χώρο του tablet.

 

Θα το δοκιμάσω μερικές μέρες ακόμη και βλέπουμε...

 

Περασα και τους codecs και πλεον εχω ηχο στο mxplayer.

 

Δυστυχως ομως δεν εχω υποτιτλους ουτε με το mxplayer , ουτε με καποιον αλλο player μεσω otg. Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει. Βρηκα τροπο να τους αναπαραγω , αλλα δε βολευει και πολυ. Πρεπει να τους αντιγραψω μεσω ES καπου στον αποθηκευτικο χωρο του nexus και να τους φορτωνω manual απο το Mxplayer.Σαν να μην τους βλεπει καθολου. Επισης κανενας player δε φαινεται να εχει προσβαση στο στικακι. Μονο αν βρω το αρχειο και πατησω αναπαραγωγη , ξεκιναει να παιζει. Aν βαλω την ταινια και τους υποτιτλους μεσα στον αποθηκευτικο χωρο του nexus , παιζουν κανονικα.:angry:

 

Kαμια ιδεα;

 

Ακυρο. Αναβαθμισα το superSu και ολα δουλεψαν οπως πρεπει!

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλά κρατάει νομίζω για 3 χρόνων ταμπλετακι.. εννοείται στοκ 5.1.1 και δεν νομίζω να αλλάξω σε κάτι άλλο.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160709/8ad12d68de8a95368bfaff5138dc3bea.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160709/a5135f5e45f69fb0454b8ad2149fc4df.jpg

 

Στάλθηκε από το Nexus 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κυκλοφόρησε περίεργο security? patch για το 10αρι μας.

http://www.androidpolice.com/2016/08/08/aosp-changelogs-posted-for-august-security-patches-developer-preview-5-wear-preview-2-and-a-mystery-lollipop-update-for-the-nexus-10/

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε περίεργο security? patch για το 10αρι μας.

http://www.androidpolice.com/2016/08/08/aosp-changelogs-posted-for-august-security-patches-developer-preview-5-wear-preview-2-and-a-mystery-lollipop-update-for-the-nexus-10/

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ενδιαφέρον...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από πάνω από 2,5 χρόνια παρέα, με άφησε....

 

Μέχρι προχθές το βράδυ, όλα καλά. Ξαφνικά σταματησε να φωρτίζει. Δηλάδή υπάρχει η ένδειξη φόρτισης αλλά τα ποσσοστά δεν ανέβαιναν αλλά σταδικά έπεφταν μέχρι που έφτασαν στο 9% και μετά απότομα στο 0%. Μετά από δοκιμές με 3 φορτιστές, τίποτα. Ανάβει το led της φόρτισης αλλά δεν φορτίζει πραγματικά.

Η μόνη αλλαγή που είχα κάνει είναι να περάσω την αναβάθμιση (nightly) της CM13 που φοράει τους τελευταίους μήνες. Προσπάθησα να το ανοίξω για να περάσω την προυγούμενη (μην είναι αυτό το πρόβλημα) αλλά βγάζει ότι δεν έχει μπαταρία και κλείνει.

Το πιο πιθανό σενάριο είναι να τα έχει παίξει η μπαταρία. Παρήγγειλα μία από το e-bay να έρχεται.

Υπάρχει βέβαια περίπτωση είτε να φταίει η rom (αλλά και κλειστό το ίδιο κάνει, δεν θα έπρεπε να φορτίζει, ανεξάρτητα rom;)

Ή, το χειρότερο σενάριο, να τα έχει παίξει το τσιπάκι/ελεγκτής φόρτισης, οπότε την έκατσα οριστικά

 

Με βλέπω να τα σκάω για νέα ταμπλέτα....

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το ταμπλετακι μου πέθανε.. Το άφησα χθες το βράδυ στο 7% να φορτιζει (όχι με το δικό του φορτιστή) και κάποια στιγμή μες στη νύχτα έσβησε και το βρήκα κολλημενο στο "google" και με το power εσβηνε και άναβε πάλι μόνο του και εμενε κολλημένο στο "google". Με παρατεταμενο πατημα το power σβήνει και ανάβει και μένει πάντα στο google, δε σβήνει ποτέ οριστικά. Με volume+ και power μπαίνει σε download mode αλλά τα κουμπιά volume δε λειτουργούν, ώστε να αλλάξει από start σε recovery/fastboot/power off κτλ, ενώ τη μοναδική φορά που έπιασε και πάτησα recovery, αυτό έμεινε κολλημενο στη μπλε οθόνη του TWRP. Το άφησα έτσι μέχρι που μάλλον έσβησε από μπαταρία, το έβαλα στο ρεύμα αλλά δείχνει μόνο τη μπαταρία με τον κεραυνό και δεν ανάβει, δε μπαινει σε κανένα mode με τα volume buttons, ενώ το ρεύμα που δέχεται είναι μόλις 0,42Α.

Είναι η μπαταρία που ξελιγωθηκε ή κάτι άλλο..; :cry:

This is the end.. Παρέδωσε πνεύμα τελικά :cry: Όποιος θέλει οθονη, μπαταρία κλπ διατίθεται (αν και ίσως το κρατήσω για ανταλλακτικά για τον αδερφό μου που έχει το ίδιο).

Το έδωσα σε τοπικό service, το κοιταξε τίποτα, το έστειλε και στη Samsung τίποτα, καμένο boot λεει

Και η απογοήτευση συνεχίζεται από κινέζικο ταμπλετ που πήρα και δεν έχει την παραμικρή σχέση με το nexus10 μας

Μετά από πάνω από 2,5 χρόνια παρέα, με άφησε....

 

Μέχρι προχθές το βράδυ, όλα καλά. Ξαφνικά σταματησε να φωρτίζει. Δηλάδή υπάρχει η ένδειξη φόρτισης αλλά τα ποσσοστά δεν ανέβαιναν αλλά σταδικά έπεφταν μέχρι που έφτασαν στο 9% και μετά απότομα στο 0%. Μετά από δοκιμές με 3 φορτιστές, τίποτα. Ανάβει το led της φόρτισης αλλά δεν φορτίζει πραγματικά.

Η μόνη αλλαγή που είχα κάνει είναι να περάσω την αναβάθμιση (nightly) της CM13 που φοράει τους τελευταίους μήνες. Προσπάθησα να το ανοίξω για να περάσω την προυγούμενη (μην είναι αυτό το πρόβλημα) αλλά βγάζει ότι δεν έχει μπαταρία και κλείνει.

Το πιο πιθανό σενάριο είναι να τα έχει παίξει η μπαταρία. Παρήγγειλα μία από το e-bay να έρχεται.

Υπάρχει βέβαια περίπτωση είτε να φταίει η rom (αλλά και κλειστό το ίδιο κάνει, δεν θα έπρεπε να φορτίζει, ανεξάρτητα rom;)

Ή, το χειρότερο σενάριο, να τα έχει παίξει το τσιπάκι/ελεγκτής φόρτισης, οπότε την έκατσα οριστικά

 

Με βλέπω να τα σκάω για νέα ταμπλέτα....

Δε διαβαζες μια σελιδα πισω;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαβαζες μια σελιδα πισω;

Αν το βάλω να ξεκινήσει (με φορτιστή) ξεκινάει, bootαρει κανονικά. Αλλά με του που ανοίξει, ξανακλείνει λόγο άδειας μπαταρίας.

Σε dοwnload mode επίσης μπήκε κανονικά. Αλλά δεν τολμάω να φλασάρω τίποτα με 0% μπαταρία (αν φταίει το image που φόρεσα)

 

Στο μεταξύ, το άνοιξα, αποσύνδεσα την μπαταρία και την ξανασύνδεσα μετά από 30 δεύτερα, μην είχε κολήσει τίποτα (λέμε τώρα, ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται)

 

Θα μείνει σε αναμονή μέχρι να έρθει η άλλη μπαταρία. Εκεί (λογικά θα έρθει με ~50% φόρτιση) θα γίνουν ξανά όλες οι δοκιμές....

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ γιατί μας αφήνουν ένα ένα τα ταμπλετάκια μας;;; Είμαι με οφίσιαλ ρομ αλλά δεν έχει να λέει κάτι αυτό. Είναι μια συσκευή τούμπανο από πολλές πλευρές και δεν την έχω ευχαριστηθεί όσο θα ήθελα. Μακάρι να αντέξει, γιατί δεν παίζει να ψωνίσω κάτι άλλο τώρα, αν τυχόν τα παίξει και το δικό μου...
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και από τα πειράγματα, έτσι μου είπε ο σερβισάς, αλλά δεν τον πολυπίστεψα, το εχω σκαλισει από την πρώτη μέρα που το πήρα, μετά από 3 χρονια το θυμήθηκε;

Εμένα δε με πείραξε που χάλασε, τα έχει βγάλει τα λεφτά του 3 φορές, αλλά που δεν έχω να το αντικαταστήσω με κάτι παρόμοιο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και από τα πειράγματα, έτσι μου είπε ο σερβισάς, αλλά δεν τον πολυπίστεψα, το εχω σκαλισει από την πρώτη μέρα που το πήρα, μετά από 3 χρονια το θυμήθηκε;

Εμένα δε με πείραξε που χάλασε, τα έχει βγάλει τα λεφτά του 3 φορές, αλλά που δεν έχω να το αντικαταστήσω με κάτι παρόμοιο

 

To μόνο που βρήκα κοντά είναι το Galaxy ΤΑΒ Α 10.1 (2016).

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μακριά! Το μόνο που μοιάζει από samsung είναι το tab s2.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μακριά! Το μόνο που μοιάζει από samsung είναι το tab s2.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το tab S2 είναι πολύ ακριβό.

Πήρα το tab A 10.1 4G. Μια χαρά είναι, πολύ πιο μαζεμένο από το Nexus σε bezels, καλή οθόνη με μικρότερη ανάλυση (1080p) αλλά συνολικά καλύτερη (χρώματα, αντίθεση, φωτεινότητα refresh rate), πολύ καλύτερη μπαταρία (από την ταλαιπωρημένη του Nexus), έχει και 4G και κάρτα μνήμης. Σε ταχύτητα είναι πιο γρήγορο. Δεν μπορώ να βρώ κάτι στο οποίο να είναι χειρότερο. Δεν είναι όμως και καμιά σοβαρή αναβάθμιση.

 

Περιμένω και την νέα μπαταρία, μπας και σώσω το nexus.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 10 (by Samsung)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...