Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire X


Musitsa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, σήμερα είδα για πρώτη φορά από κοντά και δούλεψα το κινητό. Αρκετά εντυπωσιακό εμφανισιακά, χωρίς να παραπέμπει σε 4'' οθόνη! Το Sense απολαυστικό και η ανάλυση σε συνεργασία με την τεχνολογία οθόνης έδιναν ένα αποτέλεσμα αρκετά ζωντανό και ικανοποιητικό με ωραία χρώματα.

 

Μπήκα λοιπόν σε σκέψεις να αντικαταστήσω το Nexus S που έχω από 6/2011 ... αλλά, θεωρώ πως είναι αρκετά υψηλή η τιμή του για αυτά που προσφέρει και με μεγαλύτερο ενδοιασμό, αυτό της μνήμης RAM. Επειδή εγώ χειρίζομαι ένα κινητό με 512 mb RAM, ομολογώ πως είναι αρκετές οι φορές που κολλάει το λογισμικό και κάποιες από αυτές το Reboot είναι απογοητευτικός μονόδρομος. Αρκούν λοιπόν τα 768mb?

 

Η αντίπερα όχθη του ανταγωνισμού είναι το Galaxy S2 το οποίο αν προσπεράσουμε την πλαστική κατασκευή του και την μέτρια ανάλυση για τις ανάλογες ίντσες ( 4.3''/ 800Χ480pxls ), είναι πιο γρήγορο και πιο αποδοτικό από το καινούργιο Desire X.

 

Θα μπορούσα να έχω τις γνώμες σας λοιπόν σχετικά με τα 2 κινητά και πιο θα ήταν πιο "σωστό" για αγορά?

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 296
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://dl4.htc.com/Web_materials/Product_Photo_Gellary/htc-desire-x/download_1.jpg

Παρουσιάστηκε στις 30 Αυγούστου στην IFA, το HTC Desire X,

με οθόνη Super LCD 4" (800*480),

Android 4.0 και HTC Sense,

επεξεργαστή dual-core 1GHz Qualcomm Snapdragon S4, GPU Adreno 203,

768MB RAM, 4GB ROM, επέκταση με κάρτες microSD,

καθώς & προσφορά από το Dropbox, με 25GB δωρεάν για 2 χρόνια,

κάμερα 5MP, Auto Focus, LED Flash, video 480p, ταυτόχρονη καταγραφή video & φωτογραφιών,

μπαταρία 1650mAh,

διαστάσεις 118,5*62,3*9,3mm & βάρος 114g.

Τεχνικά χαρακτηριστικά

Εγχειρίδιο

Review από phonearena

Edited by Villis
Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο κινητό άκουσα καλά λόγια. Είναι αρκετά γρήγορο και εμφανισιακά μου άρεσε πολύ όταν το είδα. Πολύ συμμαζεμένο ακόμα και μεταξύ άλλων συσκευών με 4" οθόνη. Η τιμή του ωστόσο όπως είπε κι ο haki είναι κάπως τσιμπημένη... Πάντως γενικότερα τα καινούρια HTC μου έχουν αφήσει εξαιρετικές εντυπώσεις όσων αφορά το σχεδιασμό τους!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Στο review από phonearena αναφέρει οτι παίζει ως και 480p video... ισχύει? :confused:

 

Δυστυχως ισχυει...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

κρίμα γιατί ξάχνω συσκευή και ηταν πραγματικά πολύ όμορφη και με δυνατά χαρακτηριστικά... :cry:

παω για nexus... ;)

the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται, είδα εδώ, βγήκε all-in-one εργαλείο για root, ξεκλείδωμα bootloader κλπ κλπ
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Αν και όντως είναι υπερτιμημένο, σαν τηλέφωνο είναι πολύ αξιόλογο. Γρήγορο, ελαφρύ, όμορφο για τα γούστα μου και με ιδανικό μέγεθος. Ως μοναδικό μειονεκτημα βλέπω την απουσία της μπροστινής κάμερας. Σαν κάτοχος πάντως είμαι πολύ ευχαριστημενος.

My Smarphones after Siemens SX1

ΗTC P3300, HTC HD Mini, Lenovo S1, Lenovo S2, HTC Desire X, Samsung Galaxy S3, Lenovo K900, HTC One, Lenovo S650, Lenovo S860, HTC One E8, HTC One ME

Link to comment
Share on other sites

Τι sar έχει το κινητό;

 

 

1.11 W/kg (head) 0.63 W/kg (body)

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι σε αναζήτηση αγοράς νέου κινητού και κατά πάσα πιθανότητα καταλήγω στο συγκεκριμένο.

Αν και όντως είναι υπερτιμημένο, σαν τηλέφωνο είναι πολύ αξιόλογο. Γρήγορο, ελαφρύ, όμορφο για τα γούστα μου και με ιδανικό μέγεθος. Ως μοναδικό μειονεκτημα βλέπω την απουσία της μπροστινής κάμερας. Σαν κάτοχος πάντως είμαι πολύ ευχαριστημενος.

@JEAN εκτός από την κάμερα, που προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου, έχεις κάτι άλλο να σημειώσεις όσον αφορά τα μειονεκτήματα του κινητού;

Σε κάποια reviews είδα να αναφέρεται πως ο stock browser είναι σχετικά αργός, καθώς και πως τα hardware buttons να μην έχουν άμεση απόκριση, κάτι που συμβαίνει και στο Desire μου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έχει παρει κανένας να μας πει εντυπώσεις?

 

Πολυ ομορφο, λεπτο, καλη ποιοτητα κατασκευης, καθεται ωραια στο χερι, τραβαει βλεματα, αρκετα smooth, οταν το βλεπεις κλειστο δεν σου γεμιζει το ματι οτι ειναι 4 οθονη, αρκετα γρηγορο, sense light version με ηλιθια κλειδωματα άρα και μετρια παραμετροποιηση (πχ lock screen, notification light e.t.c), μπαταρια απλα ανεκτή, μετριο (επιεικώς) ηχειο στην ανοικτη ακροαση και αναπαραγωγη μουσικης, πολυ καλο σημα και ποιοτητα ακουστικου, πολυ καλο wifi, καλες φωτό, μετρια video

 

Σε γενικες γραμμες γυρω στα 70-80 ευρω ακριβοτερο απο ο,τι θα επρεπε αλλα αν στο χαριζανε (οπως σε εμενα) θα ησουνα χαρουμενος να το εχεις για mid level android

Link to comment
Share on other sites

Ασχοληθηκα λιγο με την συσκευη στο Πλαισιο προχθες και συμφωνω απολυτως με τα παραπανω οσον αφορα το πως δειχνει το κινητο και τι αισθηση αφηνει. Η τιμη του ομως ειναι αρκετα τσιμπημενη σε σχεση με τα υπολοιπα "εισαγωγικα διπυρηνα" (Sole, Ace2, S Advance κλπ).

 

Review απο το GSMArena: http://www.gsmarena.com/htc_desire_x-review-847.php

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις ακόμα, για όποιον γνωρίζει...

 

Πρώτον, ισχύει ότι δεν έχει πυξίδα; :confused:

Δηλαδή όταν χρησιμοποιείς ένα GPS πρόγραμμα, στον χάρτη δεν σου δείχνει κατεύθυνση; Επίσης να φανταστώ ότι όλα τα aps που κάνουν χρήση της πυξίδας δεν θα λειτουργούν;

 

Δεύτερον, η έλλειψη εγγραφής και αναπαραγωγής 720p video, οφείλεται σε hardware limitation ή είναι καθαρά software, οπότε μπορεί να προστεθεί σε μελλοντικά updates (κάτι το οποίο μου φαίνεται είχε συμβεί στο Desire);

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις ακόμα, για όποιον γνωρίζει...

 

Πρώτον, ισχύει ότι δεν έχει πυξίδα; :confused:

Δηλαδή όταν χρησιμοποιείς ένα GPS πρόγραμμα, στον χάρτη δεν σου δείχνει κατεύθυνση; Επίσης να φανταστώ ότι όλα τα aps που κάνουν χρήση της πυξίδας δεν θα λειτουργούν;

 

Δεύτερον, η έλλειψη εγγραφής και αναπαραγωγής 720p video, οφείλεται σε hardware limitation ή είναι καθαρά software, οπότε μπορεί να προστεθεί σε μελλοντικά updates (κάτι το οποίο μου φαίνεται είχε συμβεί στο Desire);

 

1)Επειδη δεν ασχολουμαι με GPS κατεβασα μια εφαρμογη compass, η οποια οταν ξεκιναει βγαζει μηνυμα <<there is no magnetic sensor>>, άρα μαλλον αληθευει οτι δεν εχει πυξιδα

 

2)Αν και εψαξα αρκετα δεν βρηκα καπου να εξηγει αν ειναι hardware ή software limitation

Link to comment
Share on other sites

@ringo7213 Ευχαριστώ, αν και κάπως καθυστερημένα, για τη βοήθεια!

 

Τελικά προχώρησα στην αγορά ενός Desire X.

 

Οι πρώτες μέρες "συμβίωσης" με το κινητό, αφήνουν πιο πολύ θετικές εντυπώσεις, μιας και είναι εμφανώς πιο γρήγορο από το Desire που είχα και πολύ πιο όμορφο (κάτι το οποίο βέβαια είναι υποκειμενικό).

 

Τα μειονεκτήματα που βρήκα μετά από λίγες μέρες χρήσης...

1. Το κινητό χρειάζεται επειγόντως θήκη, μιας και η επιφάνειά του είναι πολύ λεία με αποτέλεσμα να γλιστράει αρκετά εύκολα.

2. Ο Sense 4 κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά πιο άσχημος από τον Sense 3, αλλά αυτό αλλάζει με μία απλή εγκατάσταση ενός third-party launcer.

3. Απογοητευτικό browsing. Ο stock browser (όχι ο Chrome), με δυσκολεύει πολύ. Συνεχώς κάνει auto-refresh όταν ξαναπάς σε ένα tab που ήταν στο παρασκήνιο ενώ είναι και αρκετά αργός.

 

Και για το τέλος μία ερώτηση.

Το κινητό αποδείχτηκε ότι είναι παραεισαγωγής και μετά από μία επαναφορά δεδομένων, η ελληνική γλώσσα εξαφανίστηκε και δεν είναι καν διαθέσιμη.

Μπορώ να περάσω κάποια RUU για να επαναφερθεί η ελληνική γλώσσα ή θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα; Κι αν ναί, έχετε να προτείνετε κάποια;

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερον, η έλλειψη εγγραφής και αναπαραγωγής 720p video, οφείλεται σε hardware limitation ή είναι καθαρά software, οπότε μπορεί να προστεθεί σε μελλοντικά updates (κάτι το οποίο μου φαίνεται είχε συμβεί στο Desire);

 

Οφείλεται σε hardware limitation, αδύναμο τσιπακι γραφικών.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα τη συγκεκριμένη ROM από εδώ.

Αν και περάστηκε επιτυχώς, δυστυχώς δεν έχω επιλογή για εγκατάσταση ελληνικής γλώσσας.

Για την ακρίβεια, μόλις πέρασα τη ROM, η γλώσσα του συστήματος ήταν η ελληνική, ωστόσο με έβγαλε κατ'ευθείαν στο μενού επιλογής γλώσσας, στο οποίο υπήρχαν μόνο η αγγλική, γερμανική, ιταλική, γαλλική και τούρκικη.

Δυστυχώς έπρεπε να επιλέξω υποχρεωτικά, οπότε αυτόματα αλλάχθηκε σε αγγλική, μιας ήταν αυτή που επέλεξα.

Οφείλεται σε hardware limitation, αδύναμο τσιπακι γραφικών.

Thanks για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά θα μπορούσες να βάλεις την εφαρμογή morelocale2 και να αποκτούσες και πάλι τα ελληνικά, αλλά αφού το πρόβλημα λύθηκε, είμαστε εντάξει! Απλά το λέω για να το έχεις υπόψιν για αντίστοιχη περίπτωση στο μέλλον :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχε λυθεί, μιας και αν και η ελληνική γλώσσα χάθηκε όταν αναγκάστηκα να επιλέξω μετά των άλλων που προανέφερα. Sorry αν δεν το εξήγησα σωστά.

 

Δεν πειράζει πάντως, χάρη στην εφαρμογή που παρέθεσες όλα έγιναν όπως ήθελα! Ευχαριστώ @Villis!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει πυξίδα πάντως το GPS με το ndrive δουλεύει μια χαρά. Προς το παρον απόλυτα ευχαριστημενος. Να πω επίσης ότι έχω να του κάνω restart περίπου 10 μέρες. Αδιαφορώ που δεν έχει τόσο καλή κάμερα ενώ όσον αφορά το 1080 πραγματικά αναρωτιέμαι ποιος βλέπει ταινίες σε 4 ίντσες οθόνη! Συνδυάζεται άψογα με το λάπτοπ και το tablet μου. Ενώ δοκίμασα και το DLNA στην TV. Μόνο η απουσία εμπρός κάμερας με χαλάει στο Skype.

My Smarphones after Siemens SX1

ΗTC P3300, HTC HD Mini, Lenovo S1, Lenovo S2, HTC Desire X, Samsung Galaxy S3, Lenovo K900, HTC One, Lenovo S650, Lenovo S860, HTC One E8, HTC One ME

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν θα το φέρει η Wind;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι κάτοχος του συγκεκριμενου κινητού και εντελώς αρχάριος..! Έχω πολύ θετικές εντυπώσεις από το κινητό και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Πως μπορώ να του περάσω το android 4.2?

Θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει οδηγίες η ένα link που να τις περιέχει?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα konos5!

 

Το τηλέφωνο έρχεται από την HTC με Android 4.0.4 και προς το παρόν, δεν γνωρίζουμε με βεβαιότητα αν θα υπάρξει επίσημη αναβάθμιση σε Android 4.1. Οπότε καταλαβαίνεις πως για Android 4.2 ούτε λόγος.

 

Επίσης, απ'ότι βλέπω στο xda, η κοινότητα του Desire X είναι πολύ μικρή ακόμα, με αποτέλεσμα να υπάρχουν διαθέσιμες unofficial ROMs για το τηλέφωνό μας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...