Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως εξηγείται από τεχνικές άποψης το γεγονός ότι εμένα κάνει περισσότερο από 4 ως να φορτίσει από 20-30% έως 100%, αντί των 2 ωρών που λέτε;;; Απο που να ξεκινήσω; Απο καλώδιο;

 

Από μπριζα ξεκινάς :p

Χρησιμοποιείς το καλώδιο της συσκευής η κάποιο άλλο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατέβασε ένα πρόγραμμα που λέγεται Galaxy Charging Current. Αυτό που γράφει στο maximum και στο average είναι το ρεύμα που φορτίζεις.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τους φορτιστές δε βγάζεις άκρη. Έχω 2 φορτιστές λευκούς με λευκό καλώδιο Samsung. Ο ένας είναι ο αυθεντικός ο άλλος αγορασμένος από ebay. Ίδιοι σαν 2 σταγόνες νερό. Γράφουν επάνω και οι 2 ότι έχουν έξοδο 5V 2A. Βάση του προγράμματος ο ένας φορτίζει με 400 ο άλλος με 900 και ένας 3ος φορτιστής αυθεντικός HTC με έξοδο 1Α φορτίζει με 1200. Είναι μάλιστα τόσο γρήγορος όπου μέχρι να σου γράψω αυτό το μήνυμα έχω πάρει 2%. (τυχαινει να το φορτίζω παράλληλα)
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε ένα πρόγραμμα που λέγεται Galaxy Charging Current. Αυτό που γράφει στο maximum και στο average είναι το ρεύμα που φορτίζεις.

Σε ευχαριστώ πολύ hierophant! Εχω και εγώ 2-3 φορτιστές, θα τους δοκιμάσω όλους

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια υπαρχει κανεις να μου εξηγήσει τι ακριβώς ειναι αυτα τα δυο συστηματα αντροιντ κ ο διακομιστής μέσων;
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τους φορτιστές δε βγάζεις άκρη. Έχω 2 φορτιστές λευκούς με λευκό καλώδιο Samsung. Ο ένας είναι ο αυθεντικός ο άλλος αγορασμένος από ebay. Ίδιοι σαν 2 σταγόνες νερό. Γράφουν επάνω και οι 2 ότι έχουν έξοδο 5V 2A. Βάση του προγράμματος ο ένας φορτίζει με 400 ο άλλος με 900 και ένας 3ος φορτιστής αυθεντικός HTC με έξοδο 1Α φορτίζει με 1200. Είναι μάλιστα τόσο γρήγορος όπου μέχρι να σου γράψω αυτό το μήνυμα έχω πάρει 2%. (τυχαινει να το φορτίζω παράλληλα)

 

Προσωπικά με τον φορτιστή που είχε το κινητό στο κουτί παίρνω το παρακάτω. Γενικά τα έχει κάνει λίγο σαλάτα ή Sammy με την ποιότητα φορτιστων και καλωδίων σε αυτό το μοντέλο.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι ο ένας φορτιστής βγάζει:

Max: 400

Now: 1698

Avg: 400

Και έκανε 5+ ώρες να φορτίσει με ένδειξη AC (όχι USB).

(η μπαταρία κρατάει 4+ ώρες οθόνη, έως το βράδυ πέφτει στο 20-40%)

Αυτο θα δοκιμάσω με άλλο καλώδιο, μεθαύριο με άλλο φορτιστή (όλα γνήσια)

 

edit: το επιβεβαιώνω είναι θέμα καλωδίου, με το "καλο" καλώδιο και οι δύο φορτιστές δείχνουν:

Max: 1800

Now: 1698

Avg: 1800

Edited by ilpara
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε δοκίμασε άλλο καλώδιο. Ναι δεν είναι φυσιολογικό. δες και τα δικά μου παραπάνω.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Το βράδυ που λόγω ύπνου δεν με ενδιαφέρει αν θα φορτίσει σε 2 ή 5 ώρες, για την ζωή της μπαταρίας, πια φόρτιση είναι καλύτερη, η ταχεία ή η αργή;;; ταχεία= καλό καλώδιο, αργή= κακό καλώδιο

Link to comment
Share on other sites

Μα το βράδυ που κοιμόμαστε οι περισσότεροι το αφήνουμε επάνω στον φορτιστή. Νόμιζα ότι ειδικά αυτό το είχαμε λύσει. Γνωρίζει κανένας;;;

 

ΥΓ: Μήπως φθείρονται τα άκρα του micro-usb και δεν κάνουν επαφή και για αυτό φορτίζει στα 400 αντί 1800;;; Αναρωτιέμαι πως εξηγείται...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια να ρωτησω κατι,εχει παρατηρησει κανεις αν αφηνεις το τηλεφωνα να αποφορτιστει χαμηλα πχ στο 5% ή και χαμηλοτερα στο επομενο κυκλο φορτισης με την ιδια χρηση να κραταει η μπαταρια λιγοτερο σε σχεση αν το αφηνες να αποφορτιστει στο 15 ή 10%?Ειναι ιδεα μου?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]35851[/ATTACH] [ATTACH]35852[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

CyanogenMod 10.2

Devil 18/08

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι,εχει παρατηρησει κανεις αν αφηνεις το τηλεφωνα να αποφορτιστει χαμηλα πχ στο 5% ή και χαμηλοτερα στο επομενο κυκλο φορτισης με την ιδια χρηση να κραταει η μπαταρια λιγοτερο σε σχεση αν το αφηνες να αποφορτιστει στο 15 ή 10%?Ειναι ιδεα μου?

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Προσωπική εμπειρία δεν έχω σε αυτό που ρωτάς. Διάφοροι χρήστες όμως έχουν αναφέρει ότι γενικά δεν είναι καλό να αφήνεις το κινητό να φτάνει τόσο χαμηλά στην αποφόρτιση. Εγώ γενικώς το αφήνω να αποφορτιστεί στο 10-15% και κάθε 3-4 μήνες κάνω ένα calibration στην μπαταρία αφήνοντας το να αποφορτιστεί τελείως (έως ότου κλείσει) και φορτίζοντας το στην συνέχεια με κλειστό το τηλέφωνο. Δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο από την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι,εχει παρατηρησει κανεις αν αφηνεις το τηλεφωνα να αποφορτιστει χαμηλα πχ στο 5% ή και χαμηλοτερα στο επομενο κυκλο φορτισης με την ιδια χρηση να κραταει η μπαταρια λιγοτερο σε σχεση αν το αφηνες να αποφορτιστει στο 15 ή 10%?Ειναι ιδεα μου?

Δεν είναι καλό για τη μπαταρία να τη φορτίζεις τόσο χαμηλά. Προσπάθησε να το αποφεύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η εμπειρία μου λέει "όσο πιο συχνά [φορτίζεις], τόσο πιο καλά". Ειδικά με το iPhone 4 το είχα παρατηρήσει αυτό, αν 1-2 μέρες το έβαζα στη φόρτιση ενώ είχα 80% μπαταρία, την επόμενη κρατούσε αισθητά περισσότερο.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η εμπειρία μου λέει "όσο πιο συχνά [φορτίζεις], τόσο πιο καλά". Ειδικά με το iPhone 4 το είχα παρατηρήσει αυτό, αν 1-2 μέρες το έβαζα στη φόρτιση ενώ είχα 80% μπαταρία, την επόμενη κρατούσε αισθητά περισσότερο.

 

Πάντα μα πάντα πρέπει να κάνουμε μια στο τοσο ψηλές φορτίσεις.

Δεν είναι οτι το φορτιζεις συχνά είναι οτι κανεις ψηλές φορτίσεις δηλαδή πανω απο 60%

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Προσωπική εμπειρία δεν έχω σε αυτό που ρωτάς. Διάφοροι χρήστες όμως έχουν αναφέρει ότι γενικά δεν είναι καλό να αφήνεις το κινητό να φτάνει τόσο χαμηλά στην αποφόρτιση. Εγώ γενικώς το αφήνω να αποφορτιστεί στο 10-15% και κάθε 3-4 μήνες κάνω ένα calibration στην μπαταρία αφήνοντας το να αποφορτιστεί τελείως (έως ότου κλείσει) και φορτίζοντας το στην συνέχεια με κλειστό το τηλέφωνο. Δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο από την μπαταρία.

Δεν είναι καλό για τη μπαταρία να τη φορτίζεις τόσο χαμηλά. Προσπάθησε να το αποφεύγεις.
Γνωριζω οτι δεν ειναι καλο να αποφορτιζεται κατω απο 10% απλα στις 10 φορες θα τυχει στις 2 να πεσει χαμηλα γιατι οταν κινεισαι συνεχεια δε μπορεις να προγραματισεις ακριβως τι θα γινει με την μπαταρια.Απλα σε οσα τηλεφωνα ειχα μεχρι τωρα δεν ειχα παρατηρησει κατι αναλογο και μου φαινεται παραξενο.Μαλιστα εγω ολες τις φορες το φορτιζω παντα κλειστο,δε ξερω αν κερδιζω κατι με αυτο βεβαια.
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...