Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά σίγουρα πως δεν συγκρίνονται αλλά έτσι για την ιστορία το είπα.

Μια χαρά ευχαριστημένος είμαι γιατί πάντα φτάνω τις 2 μερες και αρκετό χρόνο στην οθόνη. Απλά σήμερα με χάλασε. Ίσως φταίω και εγώ που το ψάχνω συνέχεια. Ευχαριστώ πολύ πάντως

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όχι τίποτα άλλο, θα μας ακούσουν και τίποτα χρήστες άλλων συσκευών που τις βάζουν για φόρτιση 2 φορές τη μέρα και θα σταυροκοπιουνται οι άνθρωποι :)
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Εχω ενα προβλημα, εβαλα σημερα στις 11.00 το πρωι το νοτε 2 να φορτιζει (απο 15 %) και ακομα δεν εχει φορτισει, ειναι περιπου στα 3/4 της πληρους φορτισης το εικονιδιο ενω πριν εκανε 2-2μιση ωρες... Τι μπορει να φταιει? Να εχει χαλασει η μπαταρια? Ο φορτιστης ειναι ο μαμισιος και το εχω παρει 22 Νοεμβριου δλδ σχετικα προσφατα... Με προβληματιζει γιατι απο οταν το πηρα ημουν πολυ προσεκτικος με τη μπαταρια, ειχα διαβασει εδω καποια ποστς και ειχα κανει και αυτο με τους ~ 5 κυκλους πληρους αποφορτισης κλπ ενω παντα το φορτιζα οταν εφτανε στο 15 - 20 % ... Ευχαριστω.

 

*τελικα φορτισε γυρω στις 17.00 δλδ εκανε 6 ωρες...

Edited by iz00007
Link to comment
Share on other sites

Ώρες Οθόνης:

Παρατήρησα ότι η ανοιχτή οθόνη έχει τελείως διαφορετική κατανάλωση μπαταρίας όταν η απεικόνιση/περιεχόμενο μεταβάλλεται συχνά (π.χ. web-browsing κλπ) σε σύγκριση με όταν η απεικόνιση/περιεχόμενο είναι σχετικά στατική (π.χ. χρήση ως κομπιουτεράκι ή λεξικό, όπου παραμένει ανοιχτή με screen on, αλλά χρησιμοποιείται αραιά και που). Εννοείται ότι στον ίδιο χρόνο ανοιχτής οθόνης, η κατανάλωση μπαταρίας είναι μεγαλύτερη στην πρώτη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Στο ξαναλέω: είσαι στις 23 ώρες και στο 32% μπαταρία. Δεν είσαι στις 23 ώρες και στο 10%. Που σημαίνει ότι δεν είναι αυτή η τελική διάρκεια. Λογικά θα είσαι στην 1 ημέρα και 10+ ώρες με νορμάλ χρήση. Αν ασχολείσαι θα είναι λιγότερες. Αν πας και κοιμηθείς θα είναι το πρωί στο 22-23% και θα είσαι στη 1 ημέρα και 7-8 ώρες. Δεν είπαμε ότι κρατάει 2 24ωρα με φουλ χρήση. Εμένα σίγουρα όχι.

Δεν ξέρω τι διάρκεια είχε το iPhone, ούτε και τη συμπεριφορά του αλλά τις συγκρίσεις τις κάνουμε με την ίδια συσκευή. Το iPhone 4 είχε και 3.5" οθόνη. Άλλη συσκευή, άλλα μέτρα, άλλα σταθμά. Δεν θα βρεις άκρη έτσι.

 

Θα σου πω εγώ τι αυτονομία είχε το iPhone 4 που το είχα 15 μήνες.

Ακριβώς την μισή από το Note2.

Ποτέ δεν έκανα την ίδια χρήση γιατί ήταν αδύνατον να σταθώ 8 ώρες μπροστά σε μια οθόνη 3.5" ιντσών.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αν σε βγάζει η μπαταρία από το πρωί που ξυπνάς μέχρι το βράδυ που πέφτεις για ύπνο, τότε δεν αξίζει extended battery. Και μου φαίνεται δύσκολο να μην σε βγάζει, εκτός και αν κάνεις ιδιαίτερη χρήση, πχ επαγγελματίας οδηγός με συνεχή χρήση gps (αλλά τότε έχεις φορτιστή αυτοκινήτου) κλπ
Link to comment
Share on other sites

Ώρες Οθόνης:

Παρατήρησα ότι η ανοιχτή οθόνη έχει τελείως διαφορετική κατανάλωση μπαταρίας όταν η απεικόνιση/περιεχόμενο μεταβάλλεται συχνά (π.χ. web-browsing κλπ) σε σύγκριση με όταν η απεικόνιση/περιεχόμενο είναι σχετικά στατική (π.χ. χρήση ως κομπιουτεράκι ή λεξικό, όπου παραμένει ανοιχτή με screen on, αλλά χρησιμοποιείται αραιά και που). Εννοείται ότι στον ίδιο χρόνο ανοιχτής οθόνης, η κατανάλωση μπαταρίας είναι μεγαλύτερη στην πρώτη περίπτωση.

 

 

Δεν θα έλεγα πως έχει τόσο να κάνει με την στατικότητα η μη της οθόνης.Τουλάχιστον με τις δικές μου παρατηρήσεις.Μάλλον θέμα εφαρμογής θα έλεγα πως είναι και πόσα γραφικά φορτώνει.Έχω δοκιμάσει πχ χρήση του κινητού με tapatalk ΜΟΝΟ,όπου το UI είναι απλό χωρίς φρου φρου και έχω βγάλει 10 ώρες οθόνης +

 

Έχω δοκιμάσει κ κανονικό browsing που φορτώνει διάφορα πάνω και οι ώρες οθόνης ήταν μειωμένες εμφανώς.Γύρω στις 6 αν θυμάμαι καλά..

me > you
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα πως έχει τόσο να κάνει με την στατικότητα η μη της οθόνης.Τουλάχιστον με τις δικές μου παρατηρήσεις.Μάλλον θέμα εφαρμογής θα έλεγα πως είναι και πόσα γραφικά φορτώνει.Έχω δοκιμάσει πχ χρήση του κινητού με tapatalk ΜΟΝΟ,όπου το UI είναι απλό χωρίς φρου φρου και έχω βγάλει 10 ώρες οθόνης +

 

Έχω δοκιμάσει κ κανονικό browsing που φορτώνει διάφορα πάνω και οι ώρες οθόνης ήταν μειωμένες εμφανώς.Γύρω στις 6 αν θυμάμαι καλά..

 

Εννοείται ότι με συνεχές browsing θα μειωθεί αρκετά. Μπορείτε να δείτε τις πραγματικές ώρες σε browsing στο τεστ του gsmarena. Είναι πραγματικές.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι με συνεχές browsing θα μειωθεί αρκετά. Μπορείτε να δείτε τις πραγματικές ώρες σε browsing στο τεστ του gsmarena. Είναι πραγματικές.

 

Πόσο μάλλον αν το browsing γίνεται με την χρήση 3G με τα σκαμπανεβάσματα στην ποιότητα σύνδεσης.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σήμερα το βράδυ είχα drain 5% με τα πάντα κλειστά. Πριν δεν έχανα ούτε 1 τι πρωτοκοιταω; στις ρυθμισεις δεν δείχνει να έφαγε κατι
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Κατανάλωση με χρήση 3g: Από 100% έως 49% οθόνη 2:42'

 

Κατανάλωση με wifi: Από 49% έως 5%, οθόνη 3:51'

 

Σύνολο ωρών χωρίς φόρτιση 16:27'

Μοιρασμένη χρήση 3g και wifi.

Κοντά στις 7 ώρες οθόνη.

Πολύ καλά. Αυτή είναι η καθημερινή χρήση μου τις εργάσιμες.

Εννοείται όλοι οι συγχρονισμοί ανοικτοί και 3g που δεν κλείνει ποτέ.

 

Αν πάμε μόνο με 3g τότε έχω maximum 5,5 ώρες οθόνη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κατανάλωση με χρήση 3g: Από 100% έως 49% οθόνη 2:42'

 

Κατανάλωση με wifi: Από 49% έως 5%, οθόνη 3:51'

 

Σύνολο ωρών χωρίς φόρτιση 16:27'

Μοιρασμένη χρήση 3g και wifi.

Κοντά στις 7 ώρες οθόνη.

Πολύ καλά. Αυτή είναι η καθημερινή χρήση μου τις εργάσιμες.

Εννοείται όλοι οι συγχρονισμοί ανοικτοί και 3g που δεν κλείνει ποτέ.

 

Αν πάμε μόνο με 3g τότε έχω maximum 5,5 ώρες οθόνη.

 

Επιτέλους συμβαδίζω με τα στατιστικά σου. Είσαι κατι σαν ο γκουρου της μπαταρίας

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Κατανάλωση με χρήση 3g: Από 100% έως 49% οθόνη 2:42'

 

Κατανάλωση με wifi: Από 49% έως 5%, οθόνη 3:51'

 

Σύνολο ωρών χωρίς φόρτιση 16:27'

Μοιρασμένη χρήση 3g και wifi.

Κοντά στις 7 ώρες οθόνη.

Πολύ καλά. Αυτή είναι η καθημερινή χρήση μου τις εργάσιμες.

Εννοείται όλοι οι συγχρονισμοί ανοικτοί και 3g που δεν κλείνει ποτέ.

 

Αν πάμε μόνο με 3g τότε έχω maximum 5,5 ώρες οθόνη.

Πολύ καλά μπορώ να πω! Τέτοια χρήση δεν έχω κάνει για να δω ώρες. Την περνάω τη μια μέρα. Σήμερα με 4:30 ώρες οθόνη περίπου και 1,5 μέρα και κάτι χωρίς φόρτιση, με κάποιες ώρες (περίπου 7) εκτός wifi και εννοείται τα πάντα ανοιχτά, νομίζω πως είναι από τις πολύ καλές μου φορές!

Πάντως η μπαταρία του είναι πραγματικά εξαιρετική. Εγώ τέτοιους χρόνους από όταν πρωτοέπιασα smartphone το 2005 δεν είχα δει ποτέ με χρήση πολύ πιο συντηρητική (αναγκαστικά) από το Note.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Κατανάλωση με χρήση 3g: Από 100% έως 49% οθόνη 2:42'

 

Κατανάλωση με wifi: Από 49% έως 5%, οθόνη 3:51'

 

Σύνολο ωρών χωρίς φόρτιση 16:27'

Μοιρασμένη χρήση 3g και wifi.

Κοντά στις 7 ώρες οθόνη.

Πολύ καλά. Αυτή είναι η καθημερινή χρήση μου τις εργάσιμες.

Εννοείται όλοι οι συγχρονισμοί ανοικτοί και 3g που δεν κλείνει ποτέ.

 

Αν πάμε μόνο με 3g τότε έχω maximum 5,5 ώρες οθόνη.

 

Te_salat και λοιποί βάλτε και πια ρομ φοράτε να συγκρίνουμε γιατί εγώ με την revolution hd 9.2 σε 3g από 100 σε 50% από 2 ώρες με 2.5 ώρες οθόνη με βγάζει

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Te_salat και λοιποί βάλτε και πια ρομ φοράτε να συγκρίνουμε γιατί εγώ με την revolution hd 9.2 σε 3g από 100 σε 50% από 2 ώρες με 2.5 ώρες οθόνη με βγάζει

 

Official 4.1.2 χωρίς root και tweaks.Το 2.5 είναι καλό. Εξαρτάται και από την χρήση και την ποιότητα σήματος βέβαια.

Εκεί είναι η αυτονομία μόνο με χρήση 3g. Από 5 έως 6 ώρες οθόνης.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη διάρκεια της οθόνης

 

ρε μεγαλε εσυ την εκανες αυτην την αυτονομια...?

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

ρε μεγαλε εσυ την εκανες αυτην την αυτονομια...?

 

Ένας τύπος στο xda,που διάβαζα

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Android Operating System και Android System δεν έχει αυτός? :wacko:

 

 

το ρωτησα,και μου απαντησε αυτο:

 

my phone only show that.i wonder if it normal.

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πήρα προχτές μια θήκη flip cover και έβαλα μια εφαρμογή το simple cover lock και όπως βλέπεται στα screenshots έφαγε 32% μπαταρία, δεν είναι πολύ το 32%; να βάλω κάποια άλλη εφαρμογή η το ίδιο θα είναι στην μπαταρία;

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πήρα προχτές μια θήκη flip cover και έβαλα μια εφαρμογή το simple cover lock και όπως βλέπεται στα screenshots έφαγε 32% μπαταρία, δεν είναι πολύ το 32%; να βάλω κάποια άλλη εφαρμογή η το ίδιο θα είναι στην μπαταρία;

 

Χμμμ την ίδια χρησιμοποιώ με την original flip cover και δεν έχω δει κατανάλωση πάνω από 7%. Είμαι πολύ ικανοποιημενος από την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Σκανδιναβική DBM2 με perseus 32, μονταρισμενο governor για την cpu (min freq @ 500 MHz και rapid ανέβασμα στα 1100 όταν η cpu φορτώσει πάνω από 30%, μετα το 60% πάει με ένα βήμα στα 1600MHz, ψιλοκλεμμένο στήσιμο από το nexus 4, θα ετοιμάσω άλλο ποστ στις τροποποιήσεις όταν έρθει η ώρα) μόνο WiFi και φωτεινότητα στο αυτόματο σε εσωτερικό χώρο.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...