Jump to content

[Note series] Αξεσουάρ γενικά


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η manna έχει άψογα μελετημένη προστασία, μην κοιτάς την ποσότητα αλλά την ποιότητα προστασίας

 

Έμενα πάντως ετσι που την βλέπω,μου φαίνεται οτι αν κάνει και πέσει το κινητό στο δρόμο με την manna...πολύ φοβαμαι οτι θα φωνάζουμε α ρε μάνα τι έπαθα...:lol: Ειδικά στο κάτω σημειο πάρα αφήνει ακάλυπτο το κινητο.Παντως είναι αρκετά όμορφη με πολύ καλές κριτικές....και καλή τιμη.

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για μένα τα σημεία που χρειάζονται περισσότερο προσοχή είναι η οθόνη και το μπεζελ. Η manna στη συγκεκριμένη το αφήνει ακάλυπτο κ δεν μου αρέσει αυτό. Πχ εγώ το χειμώνα το βάζω στην τσέπη απ το παλτό μαζί με κλειδιά κτλ γι αυτό έχω flip case που το καλύπτει κ γύρω γυρω
Link to comment
Share on other sites

Ειδα την mana σήμερα σε iPhone 5. Εντάξει μάγκες τρομερή ποιότητα δέρματος και πανέμορφη. Η φωτογραφίες την αδικούν. Λεω αδικούν γιατι εμένα δεν μου άρεσε στην αρχή
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Κι εκεί που έλεγα δεν έχει βγει καμιά καινούρια θήκη εδώ και καιρό κι έψαχνα να δω τι παίζει, μπαίνω στη Zenus και βλέπω τα εξής:

http://www.zenuscase.net/smart-phones/galaxy-note-2/zenus-mini-pack-case-for-galaxy-note-2html

http://www.zenuscase.net/smart-phones/galaxy-note-2/zenus-sneakers-diary-for-galaxy-note2html

Η πρώτη με το σακίδιο στην πλάτη, δεν υπάρχει!!!!! :lol::lol::lol:

Για μένα τα σημεία που χρειάζονται περισσότερο προσοχή είναι η οθόνη και το μπεζελ. Η manna στη συγκεκριμένη το αφήνει ακάλυπτο κ δεν μου αρέσει αυτό. Πχ εγώ το χειμώνα το βάζω στην τσέπη απ το παλτό μαζί με κλειδιά κτλ γι αυτό έχω flip case που το καλύπτει κ γύρω γυρω

Φαντάζομαι δεν έχεις την original γιατί κι αυτή ακάλυπτο το αφήνει. Πάντως κι εγώ στα ίδια σημεία εστιάζω. Ίσως λίγο περισσότερο στο bezel μια και έχω Screen Protector για την οθόνη.

Η τιμή θα πέσει γρήγορα ,πάντως κρίμα το hype τόσο καιρό

:blink::blink::blink:

Ειδα την mana σήμερα σε iPhone 5. Εντάξει μάγκες τρομερή ποιότητα δέρματος και πανέμορφη. Η φωτογραφίες την αδικούν. Λεω αδικούν γιατι εμένα δεν μου άρεσε στην αρχή

Δεν με τρελαίνει γιατί έχει ακάλυπτα σημεία και γενικώς αυτές οι book cases ανήκουν στην κατηγορία των θηκών που πάντα είναι στην wishlist και ποτέ δεν τις αγοράζω!! Αφενός γιατί είναι ψιλοογκώδεις για να τις κρατάς στο χερί και το άνοιξε, κλείσε δεν με τρελαίνει και αφετέρου γιατί βάζω το τηλ σε βάση στο αυτοκίνητο και θα πρέπει κάθε φορά να το βγάζω από τη θήκη. Από αυτού του τύπου μόνο της SGP που είναι δύο σε ένα νομίζω θα με κάλυπτε σε όσα θέλω αλλά κάνει και 60€. Η Manna είναι από τις πολύ συμμαζεμένες, πάντως.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Κι εκεί που έλεγα δεν έχει βγει καμιά καινούρια θήκη εδώ και καιρό κι έψαχνα να δω τι παίζει, μπαίνω στη Zenus και βλέπω τα εξής:

http://www.zenuscase.net/smart-phones/galaxy-note-2/zenus-mini-pack-case-for-galaxy-note-2html

http://www.zenuscase.net/smart-phones/galaxy-note-2/zenus-sneakers-diary-for-galaxy-note2html

Η πρώτη με το σακίδιο στην πλάτη, δεν υπάρχει!!!!! :lol::lol::lol:

 

Φαντάζομαι δεν έχεις την original γιατί κι αυτή ακάλυπτο το αφήνει. Πάντως κι εγώ στα ίδια σημεία εστιάζω. Ίσως λίγο περισσότερο στο bezel μια και έχω Screen Protector για την οθόνη.

 

:blink::blink::blink:

 

Δεν με τρελαίνει γιατί έχει ακάλυπτα σημεία και γενικώς αυτές οι book cases ανήκουν στην κατηγορία των θηκών που πάντα είναι στην wishlist και ποτέ δεν τις αγοράζω!! Αφενός γιατί είναι ψιλοογκώδεις για να τις κρατάς στο χερί και το άνοιξε, κλείσε δεν με τρελαίνει και αφετέρου γιατί βάζω το τηλ σε βάση στο αυτοκίνητο και θα πρέπει κάθε φορά να το βγάζω από τη θήκη. Από αυτού του τύπου μόνο της SGP που είναι δύο σε ένα νομίζω θα με κάλυπτε σε όσα θέλω αλλά κάνει και 60€. Η Manna είναι από τις πολύ συμμαζεμένες, πάντως.

 

Καλα το σακίδιο ειναι και σταντ καλο. Χαχαχα πρωτότυπο. .

Οσο για το bezel στο note απλα δεν νιώθει. Με ορίτζιναλ φλιπ είμαι και δεν εχει γρατζουνιά

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Έμενα πάντως ετσι που την βλέπω,μου φαίνεται οτι αν κάνει και πέσει το κινητό στο δρόμο με την manna...πολύ φοβαμαι οτι θα φωνάζουμε α ρε μάνα τι έπαθα...:lol: Ειδικά στο κάτω σημειο πάρα αφήνει ακάλυπτο το κινητο.Παντως είναι αρκετά όμορφη με πολύ καλές κριτικές....και καλή τιμη.

Δεν έχεις δίκιο. Το έχω αναλύσει σε παλαιότερο post, αν θες ψάξε να το βρεις. Προστατεύει γωνίες και αυτό είναι υπέρ αρκετό για να προστατεύει τα πάντα, εκτός αν πέσει εκτός πόλης, πχ σε βράχια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις δίκιο. Το έχω αναλύσει σε παλαιότερο post, αν θες ψάξε να το βρεις. Προστατεύει γωνίες και αυτό είναι υπέρ αρκετό για να προστατεύει τα πάντα, εκτός αν πέσει εκτός πόλης, πχ σε βράχια.

 

Δεν είναι αναγκη να πέσει φίλε μου εκτός πόλης...και μέσα στην πόλη καλλιστα μπορεί να βρει σε κάποια γωνιά η σε έδαφος που δεν είναι ομαλό..ακόμα και μέσα στο σπίτι μας.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο ρε παιδιά και απλό...στο άνοιξε- κλείσε για να μιλήσεις , στη συγκράτηση την ώρα ομιλίας, γενικά στην ευκολία χρήσης υπάρχει διαφορά ή όλες αυτές που ειπαμε (manna, zenus, original samsung) είναι το ίδιο;
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο ρε παιδιά και απλό...στο άνοιξε- κλείσε για να μιλήσεις , στη συγκράτηση την ώρα ομιλίας, γενικά στην ευκολία χρήσης υπάρχει διαφορά ή όλες αυτές που ειπαμε (manna, zenus, original samsung) είναι το ίδιο;

Η προσωπική μου άποψη: οι Zenus είναι απόλαυση να τις κοιτάς (πανέμορφες) αλλά όχι τόσο χρηστικές στην καθημερινότητα γιατί έχουν κουμπώματα, λουράκια και ανούσια μπιχλιμπιδάκια που κρέμονται, προεξέχουν και σκαλώνουν στο βάλε-βγάλε σε τσέπες κτλ. Η Manna είναι όμορφη, λιτή, σοβαρή και δίνει τη μέγιστη χρηστικότητα λόγω του τρόπου κουμπώματός της και του ότι τα κουμπάκια volume up/down είναι πάντα προσβάσιμα ακόμα και με κλειστή τη θήκη. Επίσης έχει stand, ενώ οι Zenus δεν έχουν. Οι Zenus θα σε σαγηνέψουν μόλις τις δεις και τις αγγίξεις και θα θέλεις να τις αγοράσεις. Η Manna δεν θα σε συναρπάσει μόλις τη δεις, αλλά μετά από 1-2 μήνες θα εκτιμήσεις τη χρηστικότητα που σου δίνει, που είναι πολύ καλύτερη από αυτή των Zenus.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:οσοι εχετε την γνήσια flip,αν το κοιταξετε κατω απο νταλα ηλιο (να καθρεφτιζει ο ηλιος στην οθονη)με σβηστή οθόνη μήπως βλέπετε κάποιες πολύχρωμες οριζόντιες παράλληλες λωρίδες? Το ειδα ξαφνικα πριν 10 μερες και τρελάθηκα.Ουτε με το υγρο οθονων που χρησιμοποιω για καθαρισμα γινοταν τιποτα. Εβγαλα τη flip και την αλλη μερα ηταν παλι ολα οκ και ουτε που ξαναειδα κατι τετοιο

Παντως η flip εκτος απο μοστρα δεν ειναι για κατι αλλο και το εχω ξαναγραψει

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:οσοι εχετε την γνήσια flip,αν το κοιταξετε κατω απο νταλα ηλιο (να καθρεφτιζει ο ηλιος στην οθονη)με σβηστή οθόνη μήπως βλέπετε κάποιες πολύχρωμες οριζόντιες παράλληλες λωρίδες? Το ειδα ξαφνικα πριν 10 μερες και τρελάθηκα.Ουτε με το υγρο οθονων που χρησιμοποιω για καθαρισμα γινοταν τιποτα. Εβγαλα τη flip και την αλλη μερα ηταν παλι ολα οκ και ουτε που ξαναειδα κατι τετοιο

Παντως η flip εκτος απο μοστρα δεν ειναι για κατι αλλο και το εχω ξαναγραψει

 

δεν βλεπω κατι εγω που την εχω βαλει

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Περιεργα πραγματα, θα την ξαναβάλω να το δοκιμασω πάλι. Παντως δεν είναι πρακτική στο πιάσιμο
Link to comment
Share on other sites

Περιεργα πραγματα, θα την ξαναβάλω να το δοκιμασω πάλι. Παντως δεν είναι πρακτική στο πιάσιμο

 

συνηθεια ειναι και εγω μια την εχω μια την βγαζω

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι μετά την original flip δεν μπορώ καμία άλλη θήκη. Απλά όταν χρειάζομαι το stand σε κανενα αεροπλάνο πχ βάζω την μαννα.
Link to comment
Share on other sites

θέλω να αγοράσω από το ebay ανταπτορα για hdmi άλλα έχει διαφόρων τύπον άλλα θέλω να ρωτήσω θα έχει κάποια διαφορά στην ποιότητα εικόνας?
Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε την πρώτη, είναι κορυφαία θήκη. Η δεύτερη είναι κι αυτή πανέμορφη, αλλά το υλικό της είναι συνθετικό δέρμα που θα αρχίσει να ξεφτίζει μετά από 1-2 μήνες.

 

Για κατάστημα προτείνω το e-Click.gr που έχει πληθώρα θηκών να πας να δεις και να διαλέξεις. Από εκεί έχω αγοράσει και τις δύο Zenus που αναφέρεις, συνήθως τις έχει ετοιμοπαράδοτες. Δεν έχω κάποιο όφελος που το προτείνω, απλά με ικανοποίησε σαν κατάστημα.

 

Edit: +1 και για τη Manna που λέει ο φίλος tpal. Σταθερή αξία για μένα. Σήμερα ήμουν σε καφέ και σερφάριζα έχοντας το Νοτέλι στο stand της Manna. Και τα δύο χέρια ελεύθερα, άψογη αίσθηση.

 

Και εγώ προσπαθώ να βρω τη Zenus αλλά δεν τη βρίσκω πουθενά. Την έχει εντοπίσει κανείς σε κανένα κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

@DrMobile απ οτι κατάλαβα τις έχεις δοκιμάσει και τις δύο θήκες, ερώτηση λοιπόν:εκεί που εφαρμόζουν οι θήκες στο τηλέφωνο, είναι μαλακό το υλικό? Έχεις παρατηρήσει με τον καιρό φθορά στο bezel ειδικα στις γωνίες?
Link to comment
Share on other sites

@Bezbozny: Χτες που τσεκάρισα στο e-Click.gr παρατήρησα ότι δεν είχε τη μεγάλη ποικιλία των Zenus που είχε κάποτε... Μάλλον η εποχή του Note II τελειώνει σιγά σιγά και δεν υπάρχει η μεγάλη ζήτηση που υπήρχε παλιότερα για τόσο ακριβές θήκες. Δοκίμασε στο MobileFun.co.uk και στο Amazon.co.uk. Την πρώτη μου Zenus Neo Vintage την είχα πάρει απ' το πρώτο. Γενικά και τα δύο έχουν άψογη εξυπηρέτηση.

 

http://www.mobilefun.co.uk/zenus-neo-vintage-diary-case-for-samsung-galaxy-note-2-brown-p36750.htm

 

http://www.amazon.co.uk/Zenus-Prestige-ZCG2NVVB-Vintage-Leather/dp/B00A3PEVIO/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1375595863&sr=8-1&keywords=zenus+neo+vintage

http://www.amazon.co.uk/Zenus-Galaxy-Masstige-Series-Chocolate/dp/B009S9DZCY/ref=sr_1_3?s=electronics&ie=UTF8&qid=1375595892&sr=1-3&keywords=zenus+masstige+color+point

 

@truckman: Και στις δύο θήκες (Zenus/Manna) το υλικό είναι πολύ μαλακό (κάτι σαν πανάκι microfiber). Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με το bezel. Χτες έβγαλα το Note II μου απ' τη Manna στην οποία το είχα συνεχόμενα για πάνω από 3 μήνες και τσεκάρισα τα σημεία που εφάπτεται με τη θήκη. Κανένα απολύτως ίχνος. Η συσκευή είναι σαν την πρώτη μέρα. Βασικά ο λόγος που το έβγαλα ήταν γιατί σκεφτόμουν να καταργήσω τελείως τη θήκη και να το έχω σκέτο, αλλά όταν είδα πόσο τέλεια διατηρημένο το έχει κρατήσει η Manna το ξανάβαλα μέσα και δεν πρόκειται να το ξαναβγάλω... :lol:

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

 

@truckman: Και στις δύο θήκες (Zenus/Manna) το υλικό είναι πολύ μαλακό (κάτι σαν πανάκι microfiber). Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με το bezel. Χτες έβγαλα το Note II μου απ' τη Manna στην οποία το είχα συνεχόμενα για πάνω από 3 μήνες και τσεκάρισα τα σημεία που εφάπτεται με τη θήκη. Κανένα απολύτως ίχνος. Η συσκευή είναι σαν την πρώτη μέρα. Βασικά ο λόγος που το έβγαλα ήταν γιατί σκεφτόμουν να καταργήσω τελείως τη θήκη και να το έχω σκέτο, αλλά όταν είδα πόσο τέλεια διατηρημένο το έχει κρατήσει η Manna το ξανάβαλα μέσα και δεν πρόκειται να το ξαναβγάλω... :lol:

 

Nα υποθεσω οτι το κουμπωμα της θηκης δεν γινεται με μαγνητες,σωστα?Με εχεις βαλει στην πριζα να την δοκιμασω...:D

Link to comment
Share on other sites

@Bezbozny: Χτες που τσεκάρισα στο e-Click.gr παρατήρησα ότι δεν είχε τη μεγάλη ποικιλία των Zenus που είχε κάποτε... Μάλλον η εποχή του Note II τελειώνει σιγά σιγά και δεν υπάρχει η μεγάλη ζήτηση που υπήρχε παλιότερα για τόσο ακριβές θήκες. Δοκίμασε στο MobileFun.co.uk και στο Amazon.co.uk. Την πρώτη μου Zenus Neo Vintage την είχα πάρει απ' το πρώτο. Γενικά και τα δύο έχουν άψογη εξυπηρέτηση.

 

http://www.mobilefun.co.uk/zenus-neo-vintage-diary-case-for-samsung-galaxy-note-2-brown-p36750.htm

 

http://www.amazon.co.uk/Zenus-Prestige-ZCG2NVVB-Vintage-Leather/dp/B00A3PEVIO/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1375595863&sr=8-1&keywords=zenus+neo+vintage

http://www.amazon.co.uk/Zenus-Galaxy-Masstige-Series-Chocolate/dp/B009S9DZCY/ref=sr_1_3?s=electronics&ie=UTF8&qid=1375595892&sr=1-3&keywords=zenus+masstige+color+point

 

@truckman: Και στις δύο θήκες (Zenus/Manna) το υλικό είναι πολύ μαλακό (κάτι σαν πανάκι microfiber). Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με το bezel. Χτες έβγαλα το Note II μου απ' τη Manna στην οποία το είχα συνεχόμενα για πάνω από 3 μήνες και τσεκάρισα τα σημεία που εφάπτεται με τη θήκη. Κανένα απολύτως ίχνος. Η συσκευή είναι σαν την πρώτη μέρα. Βασικά ο λόγος που το έβγαλα ήταν γιατί σκεφτόμουν να καταργήσω τελείως τη θήκη και να το έχω σκέτο, αλλά όταν είδα πόσο τέλεια διατηρημένο το έχει κρατήσει η Manna το ξανάβαλα μέσα και δεν πρόκειται να το ξαναβγάλω... :lol:

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς φεύγω για το εξωτερικό σε 4 μέρες και δεν προλαβαίνω να παραγγείλω από το διαδίκτυο. Για αυτό ήθελα κάποιο κατάστημα που να την έχει ετοιμοπαράδοτη εδώ στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Nα υποθεσω οτι το κουμπωμα της θηκης δεν γινεται με μαγνητες,σωστα?Με εχεις βαλει στην πριζα να την δοκιμασω...:D

Δεν θέλω να σε παρασύρω, η Manna είναι ιδιαίτερη θήκη, με ελαφρώς "εκκεντρικό" design, μπορεί και να μην σου αρέσει εμφανισιακά. Δες τις φωτογραφίες στο Amazon.co.uk και κρίνε.

 

Για το κούμπωμα, όχι, δεν έχει πουθενά μαγνήτες, αλλά μια σκληρή "γλώσσα" (επενδυμένη με πανάκι microfiber εσωτερικά) που αγκαλιάζει το σώμα της συσκευής, με αποτέλεσμα να μην προεξέχει τίποτα όταν είναι κουμπωμένη (δες τις φωτογραφίες). Αυτό σημαίνει ευκολία στο βάλε-βγάλε σε τσέπες, κάτι στο οποίο οι Zenus δυστυχώς υστερούν πολύ και είναι ένας απ' τους λόγους που τις εγκατέλειψα.

 

Αν ευκαιρήσω αργότερα (έχω να κάνω και τη δήλωση Ε1 σήμερα, απ' το πρωί μετράω αποδείξεις...), θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες της Manna + το λευκό Νοτέλι μου.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:οσοι εχετε την γνήσια flip,αν το κοιταξετε κατω απο νταλα ηλιο (να καθρεφτιζει ο ηλιος στην οθονη)με σβηστή οθόνη μήπως βλέπετε κάποιες πολύχρωμες οριζόντιες παράλληλες λωρίδες?

 

Φίλε μόλις διαβασα το post σου και επειδή με σκάλωσες δεν σου κρύβω, βγήκα στην ταράτσα του σπιτιου μου και το κοίταξα lol

Δεν παρατηρώ καμία πολύχρωμη οριζοντία παράλληλη λωρίδα ή οτιδήποτε που να παραπέμπει σε κάτι παρόμοιο...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μόλις διαβασα το post σου και επειδή με σκάλωσες δεν σου κρύβω, βγήκα στην ταράτσα του σπιτιου μου και το κοίταξα lol

Δεν παρατηρώ καμία πολύχρωμη οριζοντία παράλληλη λωρίδα ή οτιδήποτε που να παραπέμπει σε κάτι παρόμοιο...

 

Την εχω ξαναβαλει και το τεσταρω.Παντως εχω διαβάσει αναφορες χρηστων και απο αλλου τυπου flip να λενε οτι παρατηρησαν διαφορα "αποτυπωματα" στις οθονες που προφανως ηταν απο τις θηκες.Ισως καποιος συνδιασμος του καθαριστικου που χρησιμοποιω με το υλικο της flip να δημιουργησε κατι τετοιο (λεω εγω τωρα...).Το θεμα ειναι οτι μολις την ειχα βγάλει εξαφανιστηκαν δια μαγείας ολα.Θα δειξει...

 

 

@DrMobile Σε ευχαριστω :)

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Αξεσουάρ γενικά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...