Jump to content

[Επισημο] Samsung Ativ S


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα πας σε αυτο το link http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/ruthmiseis-internet/

και θα πατήσεις windows phone, λογικά έχεις wind μέσα στις ρυθμίσεις της συσκευής θα πας κινητή τηλεφωνία και sim μετά θα πας ρυθμίσεις APN και θα βάλεις τις ρυθμίσεις από το PDF που θα κατεβασεις θα διαβάσεις και μέσα γράφει ρυθμίσεις ίντερνετ και θα κανεις ότι σου λέει, μετά θα ενεργοποιήσεις τις ρυθμίσεις δεδομένων και θα μπαίνεις κανονικά.

 

Για cosmote τις ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα πας σε αυτό το link http://www.google.gr και θα πατήσεις cosmote ρυθμίσεις ιντερνετ και θα στα βγάλει...

 

Πολυ απλοικη η απαντηση σου αλλα στο σαιτ της κοσμοτε λεει στειλτε ιντερνετ στο 1333 νομιζω? δεν θυμαμαι και βγαζει δεν υπαρχει υπηρεσια. Η απαντηση ειναι στο vpn απλα γραφουμε ιντερνετ και το αποθηκευουμε. Αν δεν γνωριζουμε καλο ειναι να μην απανταμε ετσι ευκολα, φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλοικη η απαντηση σου αλλα στο σαιτ της κοσμοτε λεει στειλτε ιντερνετ στο 1333 νομιζω? δεν θυμαμαι και βγαζει δεν υπαρχει υπηρεσια. Η απαντηση ειναι στο vpn απλα γραφουμε ιντερνετ και το αποθηκευουμε. Αν δεν γνωριζουμε καλο ειναι να μην απανταμε ετσι ευκολα, φιλικα

 

έτσι το βρήκα και εγώ που είχα το ίδιο πρόβλημα... μην τα θέλουμε όλα στο πιάτο μας... εντάξει δεν λέω να ρωτάμε στο φόρουμ για να το γεμίσουμε και να έχει traffic αλλά είναι τόσο απλό που μέχρι και η γιαγιά μου η συγχωρεμένη θα μπορούσε να το κάνει... !

Link to comment
Share on other sites

έτσι το βρήκα και εγώ που είχα το ίδιο πρόβλημα... μην τα θέλουμε όλα στο πιάτο μας... εντάξει δεν λέω να ρωτάμε στο φόρουμ για να το γεμίσουμε και να έχει traffic αλλά είναι τόσο απλό που μέχρι και η γιαγιά μου η συγχωρεμένη θα μπορούσε να το κάνει... !

 

Καμια φορά τι θες στο πιατο αλλα Google?

Link to comment
Share on other sites

GPRS
Η παρακάτω διαδικασία είναι για να ρυθμίσουμε τo Gprs για τα MMS.
Πηγαίνουμε στο μενού υπηρεσιών στο data account και πατάμε OK.
Επιλέγουμε το GPRS και πατάμε ΟΚ.
Εδώ δημιουργούμε έναν καινούργιο λογαριασμό ή κάνουμε edit σε έναν ήδη υπάρχον.
Βάζουμε τις ακόλουθες ρυθμίσεις:
Account name:  Cosmote  MMS
APN: mms
User Name: Το αφήνετε κενό
Password: Το αφήνετε κενό
Auth type: Επιλέξτε NORMAL
Primary DNS (Εάν υπάρχει): 000.000.000.000
Secondary DNS (Εάν υπάρχει): 000.000.000.000

Η παρακάτω διαδικασία είναι για να ρυθμίσουμε τo Gprs για τo Internet μέσω της κάρτας sim
Πηγαίνουμε στο μενού υπηρεσιών στο data account και πατάμε OK.
Επιλέγουμε το GPRS και πατάμε ΟΚ.
Εδώ δημιουργούμε έναν καινούργιο λογαριασμό ή κάνουμε edit σε έναν ήδη υπάρχον.
Βάζουμε τις ακόλουθες ρυθμίσεις:
Account name:  Cosmote Gprs
APN: internet
User Name: user
Password: pass
Auth type: Επιλέξτε NORMAL
Primary DNS (Εάν υπάρχει): 000.000.000.000
Secondary DNS (Εάν υπάρχει): 000.000.000.000


MMS
Η παρακάτω διαδικασία είναι για να ρυθμίσουμε τα MMS
Πηγαίνουμε στο μενού MMS και επιλέγουμε ρυθμίσεις MMS (MMS Settings)
Επόμενη κίνηση πάμε στα Profiles και πατάμε ΟΚ.
Επιλέγουμε την κάρτα που έχουμε σύνδεση Cosmote (SIM1 ή SIM2) και πατάμε ΟΚ.
Επιλέγουμε Add new και πατάμε ΟΚ.
Εδώ βάζουμε τις εξής ρυθμίσεις:
Profile name: Cosmote mms Server
MMSC address: http://195.167.065.220
Data account: Επιλέξτε Gprs πατήστε ΟΚ και Cosmote MMS απο τη λίστα
Connection type: HTTP και πατάτε ΟΚ.
(Σε αυτό το μενού επιλέγετε τις ακόλουθες ρυθμίσεις):
Use proxy: Yes
Proxy address: 010.010.010.020
Proxy port: 8080
Πατήστε πίσω για να βγείτε στο προηγούμενο μενού
User name: Το αφήνετε κενό
Password: Το αφήνετε κενό


WAP
Η παρακάτω διαδικασία είναι για να ρυθμίσουμε τα WAP για τo Internet μέσω της κάρτας sim
Πηγαίνουμε στο μενού WAP και επιλέγουμε ρυθμίσεις (Settings)
Επόμενη κίνηση πάμε στα Profiles και πατάμε ΟΚ.
Επιλέγουμε την κάρτα που έχουμε σύνδεση Cosmote (SIM1 ή SIM2) και πατάμε ΟΚ.
Επιλέγουμε Add new και πατάμε ΟΚ.
Εδώ βάζουμε τις εξής ρυθμίσεις:
Profile name: Cosmote Internet
Homepage: (Μία σελίδα της επιλογής σας πχ. http://www.cityshop.gr)
Data account: Επιλέξτε Gprs πατήστε ΟΚ και Cosmote Gprs απο τη λίστα
Connection type: HTTP και πατάτε ΟΚ. (Σε αυτό το μενού επιλέγετε τις ακόλουθες ρυθμίσεις: Use proxy: NO και πηγαίνετε πίσω (back)
User name : Το αφήνετε κενό
Password: Το αφήνετε κενό

 

Πηγή: http://www.cityshop.gr/index.php?target=topics&topic_id=21

 

ή μπες εδώ και ψάξε τις ρυθμίσεις ανάλογα την συσκευή σου: http://www.cosmote.gr/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=T58&catName=ServiceInstr&cat=ServiceInstr

 

 

 

better now? :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , μήπως ξέρετε , εάν έχει βγει η τελική έκδοση των windows phone 8.1 για το κινητό μας .

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , μήπως ξέρετε , εάν έχει βγει η τελική έκδοση των windows phone 8.1 για το κινητό μας .

Ευχαριστώ.

 

τίποτε ακόμη, ελπίζω να μας έρθει πριν τον Αύγουστο, και μια πιο προσωπική επιθυμία... ενεργοποίησε βρε Samsung και το ραδιοφωνάκι!!! έτσι για το ****το

Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε αυτό το link http://www.google.gr και θα πατήσεις cosmote ρυθμίσεις ιντερνετ και θα στα βγάλει...

 

Αυτη ειναι η μονη σωστη, λογικη και εγκυρη απαντηση που θα μπορουσε κανεις να δωσει σε ενα τετοιο ερωτημα και δε κανω πλακα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η μονη σωστη, λογικη και εγκυρη απαντηση που θα μπορουσε κανεις να δωσει σε ενα τετοιο ερωτημα και δε κανω πλακα.

 

Να και ένας που με καταλαβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν είναι σωστά εδώ για να το ρωτήσω αλλά σπάω το κεφάλι μου και δεν μπορώ να θυμηθώ ποιος και που είχε γράψει έναν οδηγό μαζί με τα αρχεία που πρέπει να κατεβάσω για να flashάρω το κινητό από developers preview 8.1 σε 8 με αυθεντικά αρχεία... !
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν είναι σωστά εδώ για να το ρωτήσω αλλά σπάω το κεφάλι μου και δεν μπορώ να θυμηθώ ποιος και που είχε γράψει έναν οδηγό μαζί με τα αρχεία που πρέπει να κατεβάσω για να flashάρω το κινητό από developers preview 8.1 σε 8 με αυθεντικά αρχεία... !

 

Φιλε μη χολοσκας σε λιγες μερες (θελω να πιστευω) θα εχουμε την επισημη και θα διορθωθουν ολα (επισης θελω να πιστευω)

Μεχρι τοτε μπορεις να κανεις λιγο υπομονη αλλα αν θες τοσο πολυ να κανεις downgrade νομιζω πως καπου σε αυτη την ενοτητα αναφερουν το τροπο και αν δε κανω λαθος γινετε μονο σε nokia, ριξε μια ματια

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=389759

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η μονη σωστη, λογικη και εγκυρη απαντηση που θα μπορουσε κανεις να δωσει σε ενα τετοιο ερωτημα και δε κανω πλακα.

 

Να και ένας που με καταλαβαίνει...

 

Ρε τι εξυπνα παιδια εισαστε εσείς, λέτε να μην το έκανα αυτο πριν ρωτήσω εδώ? Και όπως απάντησα πιο πριν η απάντηση στην ερώτηση μου ειναϊ: Γράφουμε ΙΝΤΕΡΝΕΤ στο πεδιο ΑPN τίποτα αλλο. Τα link που έδωσε ο AnGeLLuS δεν παρειχαν καμια πληροφορία, τόσο απλα! Ειδικά το site της cosmote δεν εχει το ATIV S στις επιλογες.

Edited by rec
Link to comment
Share on other sites

και στο δικό μου γίνεται... μια φορά το έκανα βρίσκοντας τον οδηγό εδώ αλλά τώρα δεν μπορώ να τον βρω και σπάω το κεφάλι μου.... θα προσπαθήσω να ξανακοιτάξω ίσως τον ξανά πετύχω πουθενά και θα σε πω... ! παρόλα αυτά και να βγει η επίσημη δεν μπορώ να την βάλω γιατί ήδη φαίνεται ότι έχω τα 8.1 οπότε τσάμπα ο κόπος, πρέπει αναγκαστικά να κάνω downgrade !

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε τι εξυπνα παιδια εισαστε εσείς, λέτε να μην το έκανα αυτο πριν ρωτήσω εδώ? Και όπως απάντησα πιο πριν η απάντηση στην ερώτηση μου ειναϊ: Γράφουμε ΙΝΤΕΡΝΕΤ στο πεδιο ΑPN τίποτα αλλο. Τα link που έδωσε ο AnGeLLuS δεν παρειχαν καμια πληροφορία, τόσο απλα! Ειδικά το site της cosmote δεν εχει το ATIV S στις επιλογες.

 

είδες τι παλικάρια βγάζει η Θεσσαλονίκη ? όσο για το site της cosmote όντως δεν βγάζει το ativ s, οπότε τα βάζεις χειροκίνητα... !

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε μη χολοσκας σε λιγες μερες (θελω να πιστευω) θα εχουμε την επισημη και θα διορθωθουν ολα (επισης θελω να πιστευω)

Μεχρι τοτε μπορεις να κανεις λιγο υπομονη αλλα αν θες τοσο πολυ να κανεις downgrade νομιζω πως καπου σε αυτη την ενοτητα αναφερουν το τροπο και αν δε κανω λαθος γινετε μονο σε nokia, ριξε μια ματια

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=389759

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2391138

τελικά ήταν σε άλλο forum... ! το βρήκα όμως... ο επιμένων νικά !

 

 

επειδή τα links για τα αρχεία και τις GDR είναι νεκρά, βρήκα κάτι καλύτερο... ! ----->>>

http://theunlockr.com/2014/05/22/flash-different-stock-rom-samsung-ativ-s/

Edited by AnGeLLuS
Link to comment
Share on other sites

ok τώρα έχω άλλο θέμα... δεν μπορώ να κάνω το flash διότι δεν μπορώ να κάνω την εγκατάσταση του USB Driver στα Windows 8.1 64bit :/ Edited by AnGeLLuS
Link to comment
Share on other sites

Ωπα για να καταλάβω τι ήταν αυτο που έγραψες πιο πάνω, δηλαδή οποιος έχει στο ativ τη developer preview δεν θα του έρθει η επίσημη αναβάθμιση?

Είσαι σίγουρος? Πρώτη φορά το ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα για να καταλάβω τι ήταν αυτο που έγραψες πιο πάνω, δηλαδή οποιος έχει στο ativ τη developer preview δεν θα του έρθει η επίσημη αναβάθμιση?

Είσαι σίγουρος? Πρώτη φορά το ακούω.

 

Έτσι πιστεύω ρε παλικαρε... Από την στιγμη που έχεις την developer φαίνεται ότι έχεις τα 8.1 άρα μάλλον δεν θα μπορείς και να βάλεις την επίσημη... Εκτός αν η επίσημη έρθει σαν patch πάνω στην developer... Κάπου το είχα διαβάσει αυτό νομίζω... Για τα Nokia Lumia.. Οποτε θα ισχύει και για το Ativ S ....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πιστεύω ρε παλικαρε... Από την στιγμη που έχεις την developer φαίνεται ότι έχεις τα 8.1 άρα μάλλον δεν θα μπορείς και να βάλεις την επίσημη... Εκτός αν η επίσημη έρθει σαν patch πάνω στην developer... Κάπου το είχα διαβάσει αυτό νομίζω... Για τα Nokia Lumia.. Οποτε θα ισχύει και για το Ativ S ....

 

για τα Nokia Lumia δεν ισχύει σίγουρα αφού κάποιες συσκευές άρχισαν ήδη να παίρνουν την αναβάθμιση..!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα downgrade σε 8 τελικα στο ativ επιτυχως, εχω παρει καποια γνωμη αλλα θα ηθελα να μου πειτε και τη δικη σας αν θα εχω καποιο προβλημα με την εγγυηση επειδη η συσκευη μου προοριζετε για σλοβακια αλλα εβαλα αλλο κωδικο συγκεκριμενα BTU (Αγγλια) επειδη το προγραμμα δεν ειχε αλλες χωρες, αν παρω κανονικα μετα την 8.1 οταν ερθει χωρις να εχω προβλημα με το bitlocker και αν εκανα καλα που μετα το downgrade σε GDR2 εκανα πρωτα τα τελευταια update του windows 8 GDR3 και μετα hard reset.

 

Και τελως η τελικη επισημη εκδοση μεχρι τωρα ειναι η 8.0.10517.150 σωστα?

Edited by giorgosmc
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θέλω να κάνω downgrade αλλά με τα windows 8.1 δεν μπορώ... Έχω θέμα με τον usb driver που κάνει επικοινωνία με το προγραμμα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πολύ πολύ να βάλω virtual box και windows 7 και να ξαναπροσπαθησω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με την 8.1 preview αμα κανεις επαναφορα τηλεφωνου εχει κανα θεμα το κινητο...

 

ρωταω γιατι τοτε με την GDR3 preview αμα εκανες επαναφορα στο Αtiv εβγαζε μετα μονο μαυρη οθονη

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με την 8.1 preview αμα κανεις επαναφορα τηλεφωνου εχει κανα θεμα το κινητο...

 

ρωταω γιατι τοτε με την GDR3 preview αμα εκανες επαναφορα στο Αtiv εβγαζε μετα μονο μαυρη οθονη

 

 

Οχι, ειχα κανει πανω απο μια φορα επαναφορα οταν ειχα την 8.1 preview και δεν συνεβει ποτε αυτο που ανεφερες, σε εμενα τουλαχιστον.

 

EDIT: Και μια προσωπικη συμβουλη αν θες τη γνωμη μου οχι μονο προς εσενα αλλα και προς ολους αν δεν ειστε πραγματικα developers και εχετε ativ μη κανετε το λαθος να εγκαταστησετε την 8.1 preview οπως εκανα εγω, ειχα τη χειροτερη εμπειρια που ειχα ποτε με συσκευη κυριολεκτικα ηταν 100% αχρηστη, απο χθες που εκανα downgrade στα 8 κυριολεκτικα ειναι λες και αγορασα καινουριο τηλεφωνο.

Edited by giorgosmc
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω τοτε και ο θεός βοηθός!!! Την έχω πάρει την τρομάρα μια φορά γι αυτό το φοβάμαι

 

Μη τρελενεσε κανε επαναφορα αφοβα δεν εχω ακουσει κανενα τετοιο περιστατικο με την 8.1 preview, τωρα αν εισαι τοσο γκαντεμης και τυχει σε εσενα τι να πω! :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...