Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισης με το bsplayer εχεις και dts ηχο και αυτοματο κατεβασμα υποτιτλων κατα το ξεκινημα αναπαραγωγης ταινιων-σειρες.

Ο αγαπημενος μου media player σε Windows/Android

 

Εγώ όμως θέλω να παιζουν οι ταινίες απο το κινητό στην τηλεόραση με υπότιτλους . ξέρει κάποιος αν γίνεται αυτό ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ όμως θέλω να παιζουν οι ταινίες απο το κινητό στην τηλεόραση με υπότιτλους . ξέρει κάποιος αν γίνεται αυτό ?

 

Ακριβώς σε αυτό σου απαντάνε... σύνδεση του κινητού με την tv με hdmi (ή Miracast αν έχει τέτοια δυνατότητα η tv κτλ) ανοίγεις έναν απ τους Player που σου είπαν και παίζεις την ταινία.. που μπερδεύεσαι? :) τα μόνα που θα χρειαστείς είναι ένα mhl καλώδιο/μετατροπέα (mini usb σε hdmi) και μια βόλτα από το google play για να κατεβάσεις έναν απ τους 2 players (εγώ προτείνω τον bs player ειδικά για δικτυακή αναπαραγωγή, κατέβασμα υποτίτλων, dts ήχο κτλ...)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι από μένα. Να ρωτήσω κάτι. Πήρε ένας φίλος το Ζ και του είπε αυτός από τον οποίο το πήρε να βγάλει αν θέλει το ένα φίλτρο οθόνης αλλά όχι το κολλημένο στην οθόνη (ναι είχε δύο) γιατί είναι το εργοστασιακό το οποίο έχει και το λογότυπο Sony το οποίο λέει ξεκολλάει. Εγώ που το είδα μοιάζει σαν να μπήκε και λίγο κακό-κομμένο και δεν ξέρουμε τι να υποθέσουμε. Υπάρχει κανένα θέμα με την εργοστασιακή ζελατίνα οθόνης? Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το άσχετο.του θέματος...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση πρόσφατα απέκτησα ένα καινούργιο ζετακι το οποίο το έχω απείραχτο δλδ ούτε Ρουτ ούτε τίποτα.με πλήρη φόρτιση και όλη μέρα ανοιχτά 3g και WiFi μου άντεξε (10%μπαταρία) 23 ώρες με μιάμιση ώρα ενεργή οθόνη. Είναι φυσιολογικές τιμές αυτές ?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση πρόσφατα απέκτησα ένα καινούργιο ζετακι το οποίο το έχω απείραχτο δλδ ούτε Ρουτ ούτε τίποτα.με πλήρη φόρτιση και όλη μέρα ανοιχτά 3g και WiFi μου άντεξε (10%μπαταρία) 23 ώρες με μιάμιση ώρα ενεργή οθόνη. Είναι φυσιολογικές τιμές αυτές ?

 

Πόσες φορτίσεις του έχεις κάνει;; Τσέκαρε την μπαταρία μετά τις πρώτες 5 φορτίσεις. Στο δικό μου Ζ , με ανοιχτο 3g κτλ έβγαζε 2 30 με 3 ώρες μαξ.

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση πρόσφατα απέκτησα ένα καινούργιο ζετακι το οποίο το έχω απείραχτο δλδ ούτε Ρουτ ούτε τίποτα.με πλήρη φόρτιση και όλη μέρα ανοιχτά 3g και WiFi μου άντεξε (10%μπαταρία) 23 ώρες με μιάμιση ώρα ενεργή οθόνη. Είναι φυσιολογικές τιμές αυτές ?

 

Κάνε τις πρώτες φορτίσεις και οι χρόνοι θα αλλάξουν...

με 1 - 1,5 ώρα περίπου οθόνη, μερικά τηλεφωνήματα και λίγο browsing όταν χρειαστεί μέσα στην ημέρα και ενεργά wifi, 4g, bluetooth αλλά κλειστές τις περισσότερες ειδοποιήσεις (gtalk, facebook, mail και ότι άλλο συγχρονισμό δεν χρειάζεται σε google+ κτλ) και με προσοχή στο τι τρέχει στο background (όχι περίεργες εφαρμογές δηλαδή) με βγάζει πλέον πάνω από 3 μέρες (εννοείται stamina ενεργό).. έχω φτάσει και 4 με δεδομένα κινητής κλειστά κτλ αλλά καταλαβαίνω πως από ένα σημείο και μετά υπάρχει ένα όριο καθώς ο χρήστης θα νοιώθει πως δεν έχει πλέον smartphone :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τις πρώτες φορτίσεις και οι χρόνοι θα αλλάξουν...

με 1 - 1,5 ώρα περίπου οθόνη, μερικά τηλεφωνήματα και λίγο browsing όταν χρειαστεί μέσα στην ημέρα και ενεργά wifi, 4g, bluetooth αλλά κλειστές τις περισσότερες ειδοποιήσεις (gtalk, facebook, mail και ότι άλλο συγχρονισμό δεν χρειάζεται σε google+ κτλ) και με προσοχή στο τι τρέχει στο background (όχι περίεργες εφαρμογές δηλαδή) με βγάζει πλέον πάνω από 3 μέρες (εννοείται stamina ενεργό).. έχω φτάσει και 4 με δεδομένα κινητής κλειστά κτλ αλλά καταλαβαίνω πως από ένα σημείο και μετά υπάρχει ένα όριο καθώς ο χρήστης θα νοιώθει πως δεν έχει πλέον smartphone :)

 

ετσι ειναι, εγω το εφτασα 4 ημερες με 40% υπολοιπο αλλα μετα βαρεθηκα. ειχε 2 ωρες οθονης και τα δεδομενα κλειστα αλλα wifi ανοιχτο γιατι ετυχε ναμαι συνεχεια σπιτι ή χωραφι οπου το ειχα στο αυτοκινητο και δεν το χρησιμοποιουσα. επισης δεν το χρησιμοποιουσα σαν υπολογιστη γιατι ειχα το pc ανοιχτο συνεχεια, σαν πειραμα να δω ποσο βγαζει. παρολα αυτα εφοσον το κινητο ειναι smart-phone και οχι σκετο phone, τη μια μερα τη βγαζει ανετα χωρις το stamina και με ολα ανοιχτα και χρηση..μετα την 4η-5η φορτιση αυξανει πολυ ο χρονος αναμονης..απο εκει και περα, αν λιγο το προσεξεις και ανοιξεις και σταμινα, τοτε οι 2 μερες ειναι στο νερο..εννοειται με 3G και τετοια ανοιχτα, ακομα και ειδοποιησεις FB κτλ εχω ανοιχτα. απλα δεν το λιωνω χωρις λογο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

παίζει κανείς candy crush saga στο Z να μου πει πόσο κρατάει η μπαταρία; γιατί στο δικό μου το σκίζει

 

με mx player και bs player free από δίκτυο παίζω mkv αλλά δεν υποστηρίζουν ήχο AC3. Έχει κανείς ιδέα πως τα κάνω να υποστηρίζουν AC3;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έγινε κάτι πολύ παράξενο χθες! Είχα περάσει στο κινητό μια 4.3 rom και αφού την δοκίμασα λίγο προτίμησα να επιστρέψω στην miui ( που είναι πραγματικά πάρα πολύ καλή) και μόλις η μπαταρία έπεσε στο 9% πέρασα την προηγούμενη rom ενώ είχα το κινητό συνδεδεμένο στον φορτιστή και εδώ βρίσκεται το πολύ παράξενο φαινόμενο ότι μόλις την φλασαρα και το ενεργοποίησα η μπαταρία ήταν στο 100% και δεν ήταν εικονικό αλλά όντως η μπαταρία κατέβαινε φυσιολογικά μέχρι που τελείωσε μετά από πολύ ώρα!!! Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει αυτό?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τα ακουστικά είναι τραγικά χαμηλής έντασης ή τυχαίνει στο μοντέλο;

 

Ανακαλώ τα ακουστικά είχαν το θέμα μια χαρούλα είναι ο ήχος!

Edited by koulalexis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έγινε κάτι πολύ παράξενο χθες! Είχα περάσει στο κινητό μια 4.3 rom και αφού την δοκίμασα λίγο προτίμησα να επιστρέψω στην miui ( που είναι πραγματικά πάρα πολύ καλή) και μόλις η μπαταρία έπεσε στο 9% πέρασα την προηγούμενη rom ενώ είχα το κινητό συνδεδεμένο στον φορτιστή και εδώ βρίσκεται το πολύ παράξενο φαινόμενο ότι μόλις την φλασαρα και το ενεργοποίησα η μπαταρία ήταν στο 100% και δεν ήταν εικονικό αλλά όντως η μπαταρία κατέβαινε φυσιολογικά μέχρι που τελείωσε μετά από πολύ ώρα!!! Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει αυτό?

Πολυ απλα δεν ειχες κανει reset την battery cashe.. ;)

 

Btw επειδη την miui την σκεφτομαι εδω και καιρο... μπορεις να μου πεις τι παιζει απο αυτονομια καθως και να μας δωσεις καποια screenshots απο την lock screen οταν εχεις λαβει sms ή κλήση... ?

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι τότε μπορούμε να μην κάνουμε wipe την μπαταρία και να είμαστε με αφορτιστο κινητό για καμιά βδομάδα :P για την miui το μόνο που έχω να πω είναι ότι με το hardware που έχει το κινητακι μας πηγαίνει τέλεια! Από μπαταρία τα πηγαίνει αρκετά καλά μπορώ να πω αλλά δεν έχει στρώσει ακόμα γιατί περνάω συχνά τις αναβαθμίσεις τους και κάνω full wipe. Στην συνιστώ ανεπιφύλακτα πάντως και θα επανέλθω με μερικά screenshot! Το μόνο θέμα που παρατήρησα είναι ότι δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το mod του ήχου που λέει ότι έχει ενσωματώσει και ότι είναι τόσο δυνατό που δεν φέρει καμία ευθύνη αν πάθει κάτι το ηχείο ή τα αφτιά μας!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τι κανετε ?? θα μπουσε καποιος να με βοηθησει που μπορω να μαθω γιατι δεν μ εχει ερθει ακομα η .67 και γιατι ? το εχω παρει απο την vodafone !
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τι κανετε ?? θα μπουσε καποιος να με βοηθησει που μπορω να μαθω γιατι δεν μ εχει ερθει ακομα η .67 και γιατι ? το εχω παρει απο την vodafone !

 

Απλά αργεί σε κάποιες χώρες και ειδικά για branded κινητα. Μη φοβάσαι θα έρθει απλά λίγο υπομονή. Αν θέλεις τόσο πολύ να την περάσεις, δες τον οδηγό επιβίωσης του Minotavrs για να την περάσεις μεσω flashtool;)

Edited by dimitrissa
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Απλά αργεί σε κάποιες χώρες και ειδικά για branded κινητα. Μη φοβάσαι θα έρθει απλά λίγο υπομονή. Αν θέλεις τόσο πολύ να την περάσεις, δες τον οδηγό επιβίωσης του minitavrs για να την περάσεις μεσω flashtool;)

 

φοβαμαι να το κανω αυτο ειναι η αληθεια μην κανω καμια βλακεια αλλα τεσπα !!! μηπως ξερετε ποτε βγηκε και ποτε μπορει να μου ερθει ???

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι να το κανω αυτο ειναι η αληθεια μην κανω καμια βλακεια αλλα τεσπα !!! μηπως ξερετε ποτε βγηκε και ποτε μπορει να μου ερθει ???

 

Αν φοβάσε τότε περίμενε αν και δεν είναι κάτι. Δεν νομίζω να αργήσει τραγικά πολύ. Παρ ολα αυτά, αν εσύ έχεις την .244 δε θα δεις και τεράστιες διαφορές οπότε μην αγχώνεσαι.

 

Σκέψου πρίν πουλήσω το Ζ ούτε καν αναβάθμισα σε 67 και έτρεχα την 244 ;)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς σκεφτεί να κάνει ανταλλαγή με Ζ1?? λέω εγώ τώρα...... αν και ακόμα δεν το έχω βρει πουθενά να το δω παρά μόνο σε ψεύτικο στον γερμανο...
Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς σκεφτεί να κάνει ανταλλαγή με Ζ1?? λέω εγώ τώρα...... αν και ακόμα δεν το έχω βρει πουθενά να το δω παρά μόνο σε ψεύτικο στον γερμανο...

 

τι εννοεις? εγω το ψιλοσκεφτομαι μονο και μονο γιατι ισως δεν παρω του χρονου νεα συσκευη..

 

φοβαμαι να το κανω αυτο ειναι η αληθεια μην κανω καμια βλακεια αλλα τεσπα !!! μηπως ξερετε ποτε βγηκε και ποτε μπορει να μου ερθει ???

 

φιλαρακι, ειναι παρα πολυ ευκολο να το περασεις και θα ξενοιασεις με τις μπουρδες της vodafone, αν εχει μεσα το κινητο..εγω θα σου ελεγα να το κανεις! αλλιως περιμενε την 4.3 που θα ερθει τελος του μηνα νομιζω ή τελος νοεμβριου, δε θυμαμαι, να το κανεις μια και καλη...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις? εγω το ψιλοσκεφτομαι μονο και μονο γιατι ισως δεν παρω του χρονου νεα συσκευη..

 

σκεφτόμουν να δώσω το Ζ για να μειώσω την τιμή του Ζ1 γιατί με τα χαρακτηριστικά που βλέπω με έχει ήδη ψήσει! Να το αγοράσω απλά και να έχω και τα δύο δεν βγαίνω οπότε.... αλλά αξίζει άραγε?

ενδεικτικά σε ένα κατάστημα στην περιοχή μου που ρώτησα μου είπε θα πάει από 650€ αν δεν κάνω λάθος, 350€ το Ζ1 αν του δώσω το Ζ... (με προϋπόθεση οτι δουλεύει κομπλέ και οτι έιναι στην εγγύηση και οτι έχω όλα του τα εξαρτήματα και το κουτί -που τα έχω)

Link to comment
Share on other sites

σκεφτόμουν να δώσω το Ζ για να μειώσω την τιμή του Ζ1 γιατί με τα χαρακτηριστικά που βλέπω με έχει ήδη ψήσει! Να το αγοράσω απλά και να έχω και τα δύο δεν βγαίνω οπότε.... αλλά αξίζει άραγε?

ενδεικτικά σε ένα κατάστημα στην περιοχή μου που ρώτησα μου είπε θα πάει από 650€ αν δεν κάνω λάθος, 350€ το Ζ1 αν του δώσω το Ζ... (με προϋπόθεση οτι δουλεύει κομπλέ και οτι έιναι στην εγγύηση και οτι έχω όλα του τα εξαρτήματα και το κουτί -που τα έχω)

 

Τι παραπανω θα κανεις με το Ζ1 που δεν κανεις με το Ζ;

Καμερα ας πουμε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σκεφτόμουν να δώσω το Ζ για να μειώσω την τιμή του Ζ1 γιατί με τα χαρακτηριστικά που βλέπω με έχει ήδη ψήσει! Να το αγοράσω απλά και να έχω και τα δύο δεν βγαίνω οπότε.... αλλά αξίζει άραγε?

ενδεικτικά σε ένα κατάστημα στην περιοχή μου που ρώτησα μου είπε θα πάει από 650€ αν δεν κάνω λάθος, 350€ το Ζ1 αν του δώσω το Ζ... (με προϋπόθεση οτι δουλεύει κομπλέ και οτι έιναι στην εγγύηση και οτι έχω όλα του τα εξαρτήματα και το κουτί -που τα έχω)

 

καταρχην στο σκρουτζ το Ζ1 ξεκιναει απο 530 χοντρικα και δεν εχει καμια διαφορα απο αυτα τα μαγαζια που το δινουν 650, γιατι να σκασεις τοσα????

για μενα βαλε αγγελια εδω το Ζ και μολις το διωξεις (μες το φορουμ φευγουν ανετα τα κινητα αυτα) το τσιμπας το Ζ1.. και εμενα με εχει ψησει αλλα απο την αλλη ακομα και 100 ευρω να δωσω (γιατι σκεφτομαι να το βρω μεταχειρισμενο το Ζ1) βλεπω οτι δεν αξιζει. το Ζ παει σφαιρα, δεν θα δω διαφορα με Ζ1 και τσαμπα θα φορτωθω μεγαλυτερο μεγεθος, πιο παχυ κτλ, ισως πιο ασχημο, το Ζ το θεωρω πιο ωραιο ειδικα στο πλαινο, αυτο το αλουμινιο δε μαρεσε του Ζ1 και τελος, αφου δεν εχει OIS, στη φωτο δεν κερδιζεις τοοοσα πολλα... ραμ δεν εχει παραπανω να πεις οτι θα το μπουκωσεις οσο παει, αρα τελικα καταληγω στο να περιμενω κανα Ζ2.. ή πια, λογω φωτο σε κανα 1020 νοκια που εκει εχεις ζουμ, οχι αστεια..καθαρα και μονο για να ξεφορτωθω την ψηφιακη εντελως!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τι παραπανω θα κανεις με το Ζ1 που δεν κανεις με το Ζ;

Καμερα ας πουμε;

 

αυτό περιμένω να δω...τι λέει η περιβόητη κάμερα του! Γιατί κατά τα άλλα δεν έχει διαφορές ιδιαίτερες...για αυτό είπα να ρωτήσω και εδώ καμια γνώμη

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...