Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κωνσταντίνε ,

άλλη επιλογή είναι ,το πουλάς κι ότι πιάσεις π.χ 70-80Ε κι αγοράζεις μεταχειρισμένο πάλι ,βάλε το αγγελία όμως εδώ και στο ινσομνια

http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/sonyer/

 

καινούριο ...μονόδρομος απλά η άποψή μου ειδικά τώρα πια που έχουν πέσει τόσο οι τιμές.

 

 

100 ευρω αγγελια και μετα απο σκρουτζ ζ2 με δοσεις,,,λοιπον οποιος εχει δευτερο ας δωσει στον κωστη,,οχι γιατι ζητησε τιποτα το παιδι,αλλα τι κοινοτητα ειμαστε,χαλαλι του ,γιατι και βοηθησε κοσμο,και πολυ ενεργος στο φορουμ ειναι και παντα αντικειμενικος

 

Παιδες ευχαριστω πολυ ολους σας για τη συμπαρασταση. Η Ζετα ηταν το μοναδικο κινητο το οποιο δεν ειχα σκοπο να αλλαξω "ποτε" γιατι με καλυπτει απλα σε ολα. Ηταν ερωτας με την πρωτη ματια και χαιρομαι πολυ που με στηριζετε. Οπως και τα παιδια που μου στειλανε pm! Εχουμε φτιαξει ενα πολυ καλο παρεακι εδω μεσα..

αυριο θα βαλω αγγελια να δω μπας και το θελησει κανεις και αν δω οτι αργει να πωληθει θα πραξω αναλογα.

Να στε καλα παιδια και ευχομαι να μην εχει κανεις τη τυχη μου!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παιδια αξιζει ακομα σαν αγορα το Ζ? ειλικρινης απαντηση...
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αξιζει ακομα σαν αγορα το Ζ? ειλικρινης απαντηση...

Εγω θα το έπαιρνα ξανά με ευχαρίστηση πάντως, ότι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου.

Και δεν σκοπεύω να το αλλάξω για πολύ καιρό.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αξιζει ακομα σαν αγορα το Ζ? ειλικρινης απαντηση...

 

Το είχα δέκα μήνες και το πούλησα επειδή πήρα το Ζ2... Το κινητό είναι άψογο και αξίζει η αγορά του.Ειδικά στην τιμή που είναι τώρα...Εντός της εβδομάδας θα το αγοράσω ξανά το Ζ σε άσπρο αυτή την φορά γιατί μετάνιωσα που το πούλησα..Θα το έχω για δεύτερη συσκευή... Έψαξα για άλλες συσκευές αλλά μόνο το Ζ με ικανοποιεί.. Από τα υλικά κατασκευής και όλα τα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείτε να δείτε συζητήσεις για τα προβλήματα μετά την αναβάθμιση σε KitKat :

 

http://www.xperiablog.net/2014/05/29/xperia-z-owners-how-are-you-finding-kitkat/

http://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-Z-ZL-ZR/4-4-2-problems-for-xperia-z-zl-and-zr/td-p/690725

http://forum.xda-developers.com/xperia-z/general/discussion-xperia-z-4-4-2-bugs-errors-t2759394

 

Τα ποιο συνηθισμένα προβλήματα που αναφέρονται :

1. Battery drain

2. Google Play Service used 70 - 90 %

3. Home screen lags

(Αυτά τα έχω παρατηρήσει και εγώ....)

 

Και μερικές από τις λύσεις που προτείνονται μέχρι να βγει bugfix από την SONY :

1. Battery drain - settings > location and turned it of. The battery drain stopped.

2. Lag - settings >developer options > Force Gpu rendering and turned it on. The lag went away

Link to comment
Share on other sites

εγω στις ρυθμισεις δεν βρισκω πουθενα το developer

 

Πατάς 7-8 φορές επάνω στην αριθμό της έκδοσης (ρυθμίσεις -> ....) και μετά θα σου βγάλει μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε το menu.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείτε να δείτε συζητήσεις για τα προβλήματα μετά την αναβάθμιση σε KitKat :

 

http://www.xperiablog.net/2014/05/29/xperia-z-owners-how-are-you-finding-kitkat/

http://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-Z-ZL-ZR/4-4-2-problems-for-xperia-z-zl-and-zr/td-p/690725

http://forum.xda-developers.com/xperia-z/general/discussion-xperia-z-4-4-2-bugs-errors-t2759394

 

Τα ποιο συνηθισμένα προβλήματα που αναφέρονται :

1. Battery drain

2. Google Play Service used 70 - 90 %

3. Home screen lags

(Αυτά τα έχω παρατηρήσει και εγώ....)

 

Και μερικές από τις λύσεις που προτείνονται μέχρι να βγει bugfix από την SONY :

1. Battery drain - settings > location and turned it of. The battery drain stopped.

2. Lag - settings >developer options > Force Gpu rendering and turned it on. The lag went away

 

Ακριβώς αυτά τα προβλήματα έχω κι εγώ.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν ένας ευτυχής κάτοχος Xperia Z εδώ και 9 μήνες περίπου ,με την εξαίρεση του αδύναμου GPS και της μέτριας επίδοσης της κάμερας σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Ειδικά τα update του τηλεφώνου ήταν όλα άψογα και βελτίωναν την λειτουργία του τηλεφώνου. Όλα αυτά μέχρι την kitkat. Αφού έκανα τα πάντα ( clean install , format , στήσιμο από την αρχή ) δεν είδα καμία διαφορά . Το τηλέφωνο λειτουργούσε σαν να ήταν άνω των 2 ετών με κακοκογραμμένη ρομ. Ξαναέβαλα την 4.3 και ξαναβρήκα το παλιό καλό και πολύ γρήγορο τηλέφωνο μου και δεν θα ξαναγυρίσω σε kitkat παρά μόνο αν βγει άλλο update που διορθώνει την κατάσταση. Επίσης δεν είδα κάτι στην kitkat που να βελτίωνει κάτι και να δικαιολογεί την παραμονή μου σε αυτήν .
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Force gpu rendering στο ΟN και το lag στις ρυθμίσεις όντως εξαφανίστηκε!

Ευχαριστούμε για το tip!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν ένας ευτυχής κάτοχος Xperia Z εδώ και 9 μήνες περίπου ,με την εξαίρεση του αδύναμου GPS και της μέτριας επίδοσης της κάμερας σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Ειδικά τα update του τηλεφώνου ήταν όλα άψογα και βελτίωναν την λειτουργία του τηλεφώνου. Όλα αυτά μέχρι την kitkat. Αφού έκανα τα πάντα ( clean install , format , στήσιμο από την αρχή ) δεν είδα καμία διαφορά . Το τηλέφωνο λειτουργούσε σαν να ήταν άνω των 2 ετών με κακοκογραμμένη ρομ. Ξαναέβαλα την 4.3 και ξαναβρήκα το παλιό καλό και πολύ γρήγορο τηλέφωνο μου και δεν θα ξαναγυρίσω σε kitkat παρά μόνο αν βγει άλλο update που διορθώνει την κατάσταση. Επίσης δεν είδα κάτι στην kitkat που να βελτίωνει κάτι και να δικαιολογεί την παραμονή μου σε αυτήν .

 

Έχω το Ζ στην κατοχή μου ένα μήνα περίπου και αγοράζοντας το καινούριο του πέρασα κατευθείαν την 4.3 ,όπως και στο Sp .Όλα άψογα!

Εγκαθιστώντας την 4.4 πριν μια βδομάδα περίπου,δεν παρατήρησα κάτι προς το καλύτερο και ο λόγος που την έβαλα ήταν για να έχω την τελευταία έκδοση υποστήριξης του τηλεφώνου.Αυτό με την μπαταρία ισχύει ΑΝ και βλέπω τρομερή βελτίωση τις τελευταίες 2-3 μέρες σε σχέση με τις πρώτες ,όπως και με την απόδοση-ταχύτητα στο ίντερνετ. lags σε διάφορες εφαρμογές δεν έχω δει και το μόνο που μου παρουσιάζει καμιά φορά είναι η "αργή" ανταπόκριση στο κλείσω ή να ανοίξω την γραμμή κατά την διάρκεια μιας κλήσης (όχι πάντα). Κατά τα άλλα όταν σερφάρω συνήθως 15' και πάνω έχω την αίσθηση ότι ζεστένεται λιγάκι παραπάνω από ότι πριν.

Αυτά από μένα,γενικά θεωρώ ότι η μετάβασή μου από το Sp στο Ζ δεν με εντυπωσίασε όπως θα περίμενα,μιας και στο sp η 4.3 του είχε κάτσει γάντι(στην περίπτωσή μου) .Στο Nova Go να τονίσω βέβαια πως το Ζ είναι απόλαυση μιας και λόγω δουλειάς απουσιάζω συχνά από το σπίτι μου και με έχει βολέψει αφάνταστα στην παρακολούθηση πολλών αγώνων με ΜΗΔΕΝ (0) κυριολεκτικά κολλήματα.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Όντως η 4.4 έχει θέμα με την μπαταρία, αν και απ' ότι διαβάζω γι αυτό φταίει κάποιο bug στην τελευταία έκδοση Google Services που ουσιαστικά κρατάει ανοιχτό το gps συνεχώς. Με απενεργοποίησή του επανέρχεται στα επίπεδα της 4.3 η κατανάλωση μπαταρίας.

 

Απο ταχύτητα, πέραν μερικών σπαστικών τύπου lag στο settings menu, δεν νομίζω πως ειναι υποδεέστερη της 4.3. Πάντως είναι αλήθεια πως για το hardware του κινητού, θα μπορούσε να πετάει η ρομ (το Nexus 7 μου έχει ακριβώς το ίδιο chipset και η 4.4.2 του πετάει).

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Ζ στην κατοχή μου ένα μήνα περίπου και αγοράζοντας το καινούριο του πέρασα κατευθείαν την 4.3 ,όπως και στο Sp .Όλα άψογα!

Εγκαθιστώντας την 4.4 πριν μια βδομάδα περίπου,δεν παρατήρησα κάτι προς το καλύτερο και ο λόγος που την έβαλα ήταν για να έχω την τελευταία έκδοση υποστήριξης του τηλεφώνου.Αυτό με την μπαταρία ισχύει ΑΝ και βλέπω τρομερή βελτίωση τις τελευταίες 2-3 μέρες σε σχέση με τις πρώτες ,όπως και με την απόδοση-ταχύτητα στο ίντερνετ. lags σε διάφορες εφαρμογές δεν έχω δει και το μόνο που μου παρουσιάζει καμιά φορά είναι η "αργή" ανταπόκριση στο κλείσω ή να ανοίξω την γραμμή κατά την διάρκεια μιας κλήσης (όχι πάντα). Κατά τα άλλα όταν σερφάρω συνήθως 15' και πάνω έχω την αίσθηση ότι ζεστένεται λιγάκι παραπάνω από ότι πριν.

Αυτά από μένα,γενικά θεωρώ ότι η μετάβασή μου από το Sp στο Ζ δεν με εντυπωσίασε όπως θα περίμενα,μιας και στο sp η 4.3 του είχε κάτσει γάντι(στην περίπτωσή μου) .Στο Nova Go να τονίσω βέβαια πως το Ζ είναι απόλαυση μιας και λόγω δουλειάς απουσιάζω συχνά από το σπίτι μου και με έχει βολέψει αφάνταστα στην παρακολούθηση πολλών αγώνων με ΜΗΔΕΝ (0) κυριολεκτικά κολλήματα.

 

επειδη ειχα το Τ που μοιαζει με το SP και το Ζ και το Ζ1 μετα, αν θες να δεις τρομερη αλλαγη επρεπε να πας σε Ζ1..απλα αλλος θεος..το lag υπαρχει στο Ζ, και αν πας σε Ζ1 θα το καταλαβεις καλυτερα..

Απο εκει και περα εγω αν επαιρνα τωρα κινητο και δεν ηθελα να δωσω πολλα θα πηγαινα στο Ζ, αν και εχουν πλησιασει οι τιμες τους..

Κατα ταλλα νομιζω οτι η 4.4 δεν εφερε καμια βελτιωση, παρα μονο μικροθεματακια..που δεν ξερω αν φταιει η σονυ ή η google.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Force gpu rendering στο ΟN και το lag στις ρυθμίσεις όντως εξαφανίστηκε!

Ευχαριστούμε για το tip!

 

Απ'ότι διάβασα, μπορεί να μειώνει το lag στα settings αλλά μπορεί να δείς μεγαλύτερο lag σε άλλες εφαρμογές.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς ...θα μπορούσε να πετάει!!!...δεν είναι άσχημα,όμως όπως προανέφερα δεν με έχει εντυπωσιάσει ,π.χ. στο S4 ενός φίλου μου την έβλεπα την διαφορά του 4πύρηνου σε σχέση με το Sp ενώ στο Ζ δεν έχω καταλάβει κάτι το τόσο σημαντικό.

Να τονίσω πως παιχνίδια δεν παίζω ίσως εκεί να φαινόντουσαν και οι διαφορές-προτερήματα του Ζ.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Παντως η 4.4 πρεπει να ειναι απο τη μανα της λιγο περιεργη.

Θεματα με μπαταρια εχουν και τα G2. Επισης μετα την αναβαθμιση του L9 II του κολητου μου, εχει μερικα θεματακια..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετά από συνεχόμενα restart στην 4.4.2 (να σημειώσω πως με την 4.3 το είχα μέχρι και μήνα χωρίς restart) με κλείσιμο της τοποθεσίας και με ότι ρυθμίσεις έχω ακούσει από εδώ, τελικά σήμερα δέησε να δείξει ικανοποιητική αυτονομία το στάμινα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειχα το Τ που μοιαζει με το SP και το Ζ και το Ζ1 μετα, αν θες να δεις τρομερη αλλαγη επρεπε να πας σε Ζ1..απλα αλλος θεος..το lag υπαρχει στο Ζ, και αν πας σε Ζ1 θα το καταλαβεις καλυτερα..

Απο εκει και περα εγω αν επαιρνα τωρα κινητο και δεν ηθελα να δωσω πολλα θα πηγαινα στο Ζ, αν και εχουν πλησιασει οι τιμες τους..

Κατα ταλλα νομιζω οτι η 4.4 δεν εφερε καμια βελτιωση, παρα μονο μικροθεματακια..που δεν ξερω αν φταιει η σονυ ή η google.

 

η χαμηλή τιμή του με έκανε να προβώ στην αγορά του Ζ (275 ευρώ) πριν ένα μήνα περίπου.Έδωσα στην γυναίκα μου το 8 μηνών (άψογο) Sp.To Z ανταπεξέρχεται στις απαιτήσεις μου απλά περίμενα περισσότερα, όπως πολύ σωστά τονίζεις.Σε "βαριές" εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ ,ίσως να φαινόντουσαν και οι διαφορές τους.Πάντως χορταστική η οθόνη του,αν και θα προτιμούσα μια σαν του Samsung S4 που εκμεταλλεύεται καλύτερα όλο το εύρος της οθόνης!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες ευχαριστω πολυ ολους σας για τη συμπαρασταση. Η Ζετα ηταν το μοναδικο κινητο το οποιο δεν ειχα σκοπο να αλλαξω "ποτε" γιατι με καλυπτει απλα σε ολα. Ηταν ερωτας με την πρωτη ματια και χαιρομαι πολυ που με στηριζετε. Οπως και τα παιδια που μου στειλανε pm! Εχουμε φτιαξει ενα πολυ καλο παρεακι εδω μεσα..

αυριο θα βαλω αγγελια να δω μπας και το θελησει κανεις και αν δω οτι αργει να πωληθει θα πραξω αναλογα.

Να στε καλα παιδια και ευχομαι να μην εχει κανεις τη τυχη μου!

Λυπάμαι και εγώ για τη ζημιά αυτή, αν και δε σε βοηθάω έτσι. Να σκεφτείς ότι έχω πάρει αυτή τη θήκη, αλλά η αίσθηση που σου δίνει το γυαλί, χάνεται με οποιαδήποτε θήκη. Όμως μετά την ατυχία που είχες, το ξανά σκέφτηκα και αποφάσισα ότι καλύτερα να το χαίρομαι μέσα σε θήκη, παρά να έχω τέτοιου είδους περιπέτειες. Πιστεύω ότι θα πουληθεί δύσκολα. Κατά τη γνώμη μου, εκτός από την αγγελία που μπορείς να βάλεις, εάν έχεις τον τρόπο να απευθυνθείς και σε καταστήματα που μπορούν να το χρησιμοποιήσουν σαν ανταλλακτικά για άλλο Ζ. Δεν ξέρω από πού είσαι, αλλά εάν είσαι Αθήνα, μπορείς να πας από κάποια μαγαζιά (υπάρχουν πολλά σε σχέση με επαρχεία π.χ. Πάτρα που είμαι εγώ) και να ρωτήσεις εάν τους ενδιαφέρει η αγορά του.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι και εγώ για τη ζημιά αυτή, αν και δε σε βοηθάω έτσι. Να σκεφτείς ότι έχω πάρει αυτή τη θήκη, αλλά η αίσθηση που σου δίνει το γυαλί, χάνεται με οποιαδήποτε θήκη. Όμως μετά την ατυχία που είχες, το ξανά σκέφτηκα και αποφάσισα ότι καλύτερα να το χαίρομαι μέσα σε θήκη, παρά να έχω τέτοιου είδους περιπέτειες. Πιστεύω ότι θα πουληθεί δύσκολα. Κατά τη γνώμη μου, εκτός από την αγγελία που μπορείς να βάλεις, εάν έχεις τον τρόπο να απευθυνθείς και σε καταστήματα που μπορούν να το χρησιμοποιήσουν σαν ανταλλακτικά για άλλο Ζ. Δεν ξέρω από πού είσαι, αλλά εάν είσαι Αθήνα, μπορείς να πας από κάποια μαγαζιά (υπάρχουν πολλά σε σχέση με επαρχεία π.χ. Πάτρα που είμαι εγώ) και να ρωτήσεις εάν τους ενδιαφέρει η αγορά του.

 

Φίλε Τάσο σε ευχαριστώ και σένα για την στήριξη. Την έβαλα την αγγελία αλλά αν δω ότι δεν "κινείται" καθώς είναι δύσκολο να το πάρει κάποιος και μάλιστα σε "καλή" τιμή μάλλον θα πάω για φτιάξιμο και ας χάσω αδιαβροχοποίηση.

Όσον αφορά στη θήκη, έχεις πολύ δίκιο. Θα το είχα γλιτώσει αν είχα μία τέτοια αλλά δεν μπορώ να κρατάω αυτό το κόσμημα κλεισμένο σε θήκες...

Στα buy and sell πάντως δεν αγοράζουν σπασμένα κινητά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε κοίταξες ebay για ανταλλακτικά; Αν ναι, πόσο έχουν; Αν συμφέρει φέρτο μου να το ανοιξουμε να το φτιάξουμε.

 

Τώρα είδα τα post σου γιατί ήμουν εξωτερικό και πραγματικά ξενέρωσα... :(

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κωνσταντίνε, εσύ να σαι καλά και όλα τ'άλλα φτιάχνονται!;) (και όλοι μας βέβαια):p

 

Nαι αγαπητέ μου.. Υγεία να έχουμε και τα άλλα φτιάχνονται. απλά τώρα είμαι με ένα Samsung του 15ευρου και νοιώθω λειψός. :p Έκανα τα πάντα με τη Ζέτα. :(

 

Κωνσταντίνε κοίταξες ebay για ανταλλακτικά; Αν ναι, πόσο έχουν; Αν συμφέρει φέρτο μου να το ανοιξουμε να το φτιάξουμε.

 

Τώρα είδα τα post σου γιατί ήμουν εξωτερικό και πραγματικά ξενέρωσα... :(

 

Γιώργη μου, τώρα δίνεις άλλη τροπή στα δεδομένα! Μπορείς να αντικαταστήσεις οθόνη και μάλιστα σε μία τέτοια συσκευή; Γιατί από,τι μου λέγανε στο τηλέφωνο αυτοί που το φτιάχνουν (με 190 παρακαλώ) είναι δύσκολη η διαδικασία γιατί, αν κατάλαβα καλά, οθόνη και τζαμάκι βγάινουν μαζί. Και λόγω της φύσης της αδιαβροχοποίησης φοβάμαι μήπως το κολλάνε διαφορετικά και θέλει ειδικά μηχανήματα. Είδα για ανταλλακτικά στο ebay και μπορείς να βρεις οθόνη και digitizer στις 80 λίρες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...