Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιπέδου reference η οθόνη ...

 

... του Butterfly ;)

 

Κρίμα γιατί σε όλα τα άλλα σημεία μου κάνει κλικ το Ζ.

 

To butterfly δεν ερχεται Ευρωπη, λογικα το One εχει την ιδια καλη οθονη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To butterfly δεν ερχεται Ευρωπη, λογικα το One εχει την ιδια καλη οθονη.

 

Στην Ρωσία έχει κυκλοφορήσει το Butterfly, αλλά δεν ξέρω αν θα έρθει και σε άλλες χώρες τις Ευρώπης.

 

Συνολικά το Ζ μου αρέσει πολύ περισσότερο αλλά αυτό το πράγμα με την οθόνη είναι κατά την γνώμη μου απαράδεκτο. Δεν είναι δυνατόν ρε Sony η οθόνη της ναυαρχίδας σου να έχει χειρότερη αντίθεση από τα εισαγωγικά σου smartphones των 150€. Εν τω μεταξύ τα χρώματα της οθόνης με βάση τις μετρήσεις είναι πιο κορεσμένα από το ιδανικό αλλά η χαμηλή αντίθεση (και το χαμηλό gamma) προκαλεί αυτή την ξεπλυμένη εικόνα που αναφέρουν αρκετοί.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και υπερτερεί σ αυτά. Όμως ένα smartphone δεν κρίνεται από ένα δύο σημεία, αλλά από την γενική αποδοτικότητα την αψεγάδιαστη λειτουργία του, την αυτονομία του κλπ.

Αν τα πάει καλά σε όλα αυτά δικαίως θα αποκτήσει αρκετά μεγάλο μερίδιο.

 

Συμφωνώ σ αυτά που λες φίλε μου και επαυξάνω. Μη ξεχνάς όμως ότι μερικοί έχουν θεοποιήσει το note 2 λέγοντας το μακρύ και το κοντό τους. Μέσα σ αυτούς ήμουν και γω- για να είμαι ειλικρινής- αλλά μόλις βγήκε το z με κέρδισε 1ον για την εμφάνιση του, νομίζω δεν είμαι ο μόνος και 2ον με τα χαρακτηριστικά του. Όσον αφορά αυτά που λες περί αυτονομίας, αποδοτικότητας, γενικής λειτουργίας, κτλ, δεν μπορούμε να εκφερουμε άποψη γιατί καλά καλά το κινητό δεν κυκλοφόρησε ακόμα στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αλήθεια και εγώ το note το είχα ψηλά αλλά με την εμφάνιση του xperia z ο πήχης ανέβηκε κατά πολύ οπότε θα πρέπει να δουμε καλύτερες απαντήσεις από samsung
Link to comment
Share on other sites

Μετά και την χθεσινή παρουσίαση του HTC ONE , το Xperia Z άρχισε ήδη να δείχνει αρκετά φτωχότερο στα μάτια μου.

Από τη μία η μέτρια οθόνη , από την άλλη οι ζελατίνες μπρος-πίσω και ο ήδη ξεπερασμένος επεξεργαστής με κάνουν να απορώ με τη Sony.

Δηλαδή ενώ υπάρχει ήδη διαθέσιμος ο Snapdragon 600 , πως γίνεται να επέλεξαν επεξεργαστή προηγούμενης γενιάς για τη ναυαρχίδα τους ;;;

Έτσι θα κάνουν το come back ;

 

Το τηλέφωνο θα κάνει θραύση σε όσους ψάχνουν μια αδιάβροχη συσκευή αλλά ως εκεί...

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μετα την παρουσιαση του htc one ειπα γεια στο z και μαλιστα χθες μου ηρθε και μηνυμα απο το expansys οτι το z ειναι ετοιμο για αποστολη και την ακυρωσα. Αυτο τοπροβλημα με την ξεπλημενη οθονη και μετρια φωτεινοτητα με ξενερωσε παρα πολυ
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέτε αλλά το HTC One έχει οθόνη 4,7 ιντσών...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι διανύουμε μια πολύ ενδιαφέρουσα χρονιά.

Προσωπικά δεν μ ενδιαφέρει ποιας εταιρείας θα είναι το καλύτερο.

Αρκεί να είναι το καλύτερο. Δεν είμαι οπαδός καμίας απ αυτές. Θα επιλέξω όταν έλθει η ώρα με μοναδικό κριτήριο το τι είναι καλύτερο για μένα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Οριστε το πρωτο αναλυτικο review απο το engadget

http://www.engadget.com/2013/02/20/sony-xperia-z-review/

 

Τα βασικα απο το review

 

Pros

 

-The most beautiful Sony phone yet

-Water resistance on a flagship device

-Strong performance

 

Cons

 

-Disappointing battery life

-Poor viewing angles

 

Bottom Line

 

The Xperia Z proves that Sony has what it takes to make a compelling phone in an increasingly competitive market, but issues like battery life need to be confronted, even at the expense of the design.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.xperiablog.net/2013/02/19/xperia-z-versus-htc-one-specs-compared/ Edited by nick2crete
sorry ,wrong edit

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Τι συγκρινεις ρε Νικολα και συ? Μονο και μονο απο σχεδιασμο το χει χασει το Οne. Μια συσκευη που απο πισω μοιαζει με το xperia p και απο μπροστα με το i5 (μη πω για τις τρυπουλες) τι να πει μπροστα στο διαμαντι?

Τωρα αν στα μπεντσμαρκς βγαζει 50 βαθμους παραπανω, σιγα τα αυγα.

Οπως και να χει εγω παντα κοιταω πρωτα την εξωτερικη εμφανιση της συσκευης γιατι μιλαμε για ενα gadget που το χουμε στο χερι μας 24/7.

Τωρα λιγο χειροτερες επιδοσεις, λιγο καλυτερη μπαταρια, λιγο χειροτερη καμερα ή οθονη ειπαμε. Δεν σκοπευω ουτε να αντικαταστησω τη συσκευη με το λαπτοπ μου ουτε με το PS3 ουτε με την ψηφιακη μου. Αν τα κανει ολα καλα και μαλιστα σε ενα εξαιρετικο σασι, τοτε δε πα να βγαλει η σαμσουνγκ και η HTC ο,τι θελει?

Εκτος και το S4 ειναι πολυ ομορφο..γιατι το One με ξενερωσε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι συγκρινεις ρε Νικολα και συ? Μονο και μονο απο σχεδιασμο το χει χασει το Οne. Μια συσκευη που απο πισω μοιαζει με το xperia p και απο μπροστα με το i5 (μη πω για τις τρυπουλες) τι να πει μπροστα στο διαμαντι?

Τωρα αν στα μπεντσμαρκς βγαζει 50 βαθμους παραπανω, σιγα τα αυγα.

Οπως και να χει εγω παντα κοιταω πρωτα την εξωτερικη εμφανιση της συσκευης γιατι μιλαμε για ενα gadget που το χουμε στο χερι μας 24/7.

Τωρα λιγο χειροτερες επιδοσεις, λιγο καλυτερη μπαταρια, λιγο χειροτερη καμερα ή οθονη ειπαμε. Δεν σκοπευω ουτε να αντικαταστησω τη συσκευη με το λαπτοπ μου ουτε με το PS3 ουτε με την ψηφιακη μου. Αν τα κανει ολα καλα και μαλιστα σε ενα εξαιρετικο σασι, τοτε δε πα να βγαλει η σαμσουνγκ και η HTC ο,τι θελει?

Εκτος και το S4 ειναι πολυ ομορφο..γιατι το One με ξενερωσε

 

Απλά γνώμη σού φιλέ μου:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

@konstantinoslsp

 

Εφόσον επιλέγεις με αυτά τα κριτήρια, και σου αρέσει περισσότερο το Ζ, θα πας σε αυτό.

Η εμφάνιση κρίνεται υποκειμενικά.

Το Ζ είναι πιο ανθεκτικό σε γρατζουνιές λόγο κρυστάλλου σε σχέση με το αλουμίνιο.

 

Από εκεί και πέρα καθένας επιλέγει διαφορετικά.

Προσωπικά θα με ενδιέφερε ο 600 γιατί δεν είναι μόνο θέμα επιδόσεων. Κάθε νέα γενιά επεξεργαστών βελτιώνει πολλά πράγματα, όπως αυτονομία, θερμοκρασία λειτουργίας κλπ.

Ο S4 χρησιμοποιείται καιρό τώρα σε πολλές συσκευές. Είναι τεχνολογίας 2012.

Η Sony δεν συνηθίζει να τοποθετεί στις συσκευές της ούτε τις τελευταίες εκδόσεις hardware ούτε software.

Συνεπώς απευθύνεται σε κοινό που επιλέγει με κριτήρια παροιμία με τα δικά σου.

Ίσως αυτό αρκεί για καλές πωλήσεις. Δεν φτάνει όμως για να πας παραπάνω.

Θα φανεί στην πορεία ποιος έχει δίκιο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικα ρε παιδια και ειναι γνωμη δικια μου. Απαντησα στον φιλο Νικο. Πριν λεγαμε για τις οθονες αλλα ακομα και περα απο αυτο το χαρακτηριστικο, το νουμερο ενα χαρακτηριστικο ΓΙΑ ΜΕΝΑ ειναι η εμφανιση. Εχω την ταση να βαριεμαι σχετικα ευκολα τις συσκευες. Οποτε με γνωμονα αυτο, ψαχνω τη συσκευη που θα μου αρεσει περισσοτερο.

Φυσικα το One απο θεμα χαρακτηριστικων και υλικων (αγαπαμε αλουμινιο) ειναι τουμπανο. Αλλα απο εμφανιση, δεν... μη μου πειτε οτι συγκρινεται με το πανεμορφο one s.

Και φυσικα, φιλε Τe_salat, αν επαιζαν ρολο τα υλικα και η ομορφια για να φτασει μια συσκευη να γινει no1, τοτε το S3 θα πρεπε να χε πουλησει ελαχιστα.. προσωπικη αποψη φυσικα γιατι μερικοι χρηστες "τσιμπανε" χωρις λογο. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παντως να πω την αμαρτια μου κι εγω μετα την παρουσιαση του one εβγαλα απο το μυαλο μου το z.περιμενω βεβαια να τα δω απο κοντα αλλα...

 

Κι ενα hands on απο Βλαχακη που παλι δεν θυμαται-ξερει τα μισα αλλα τον αγαπαμε!!

 

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ κάθετα! καταρχήν από θέμα design δεν καινοτόμησε και καθόλου η HTC μιας και εμένα μου μοιάζει με το iphone5. Και απο θέμα spec νομίζω ότι θα πάνε περίπατο με αυτό το frontend που κοτσάρανε πάνω από το android.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ κάθετα! καταρχήν από θέμα design δεν καινοτόμησε και καθόλου η HTC μιας και εμένα μου μοιάζει με το iphone5. Και απο θέμα spec νομίζω ότι θα πάνε περίπατο με αυτό το frontend που κοτσάρανε πάνω από το android.

 

Ενώ πρωτοπορησε το z?δε νομίζω,προσωπικά δεν με ελκύει ΟΣΟ το htc.

Anyway.μαλλον 5 Μαρτίου θα το εχει το παρακάτω κατάστημα.http://www.armaoseshop.gr/e-shop.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=25679&category_id=89

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ πρωτοπορησε το z?δε νομίζω,προσωπικά δεν με ελκύει ΟΣΟ το htc.

Anyway.μαλλον 5 Μαρτίου θα το εχει το παρακάτω κατάστημα.http://www.armaoseshop.gr/e-shop.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=25679&category_id=89

 

Δεν εχεις δικιο ,σαφως και πρωτοπορησε στο design οπως και συνηθιζει η Sony,γυαλι μπρος πισω ,καταδυτης .. ,οκ γουστα ειναι αυτα ,εμενα παλι προσωπικα το htc μου θυμιζει κακη μιξ αντιγραφη με δυνατο hardware ..so what ?

Ερχομαι στα λογια του Κωνσταντινου μια σελιδα πισω κι επαυξανω 100%

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Καλα στον ηχο νομιζω οτι ειναι πολυ καλυτερο το z!!Τωρα στο βιντεο μια χαρα μου φανηκε αν και νομιζω οτι το iphone ειχε λιιιγο πιο ζωντανα-ξεκαθαρα χρωματα απο το z,του z ειναι λιγο πιο "ξεπλυμενα" ας πουμε..Τι εννοουσε ο ποιητης με τα stabilization errors?εχανε την σταθεροτητα της η καμερα??
Link to comment
Share on other sites

εγώ το αντίθετο βλέπω. πιο ζωηρά χρώματα μου φαίνεται πως έχει το xperia z (όπως το βλέπει ο καθένα :) )

όσον αφορά τον ήχο, ε sony είναι αυτή, ογικό να έχει πολύ καλό ήχο

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραια δουλεια εχει κανει ο τυπος

 

κι εδω ενα αλλο για τους ποδοσφαιροφιλους

 

 

Πραγματικό συγκριτικό τεστ. Έτσι θα έπρεπε να γίνονται όλα.

Με ευχαρίστησε το αποτέλεσμα γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις το Ζ είναι λίγο καλύτερο.

Να δω με τις φετινές Android συσκευές τι θα μείνει στους Apple fan να καυχιέται.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...