Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω παραγγείλει αυτή και αυτή .

 

Ελπιζω η δευτερη να μην εχει το κλασικο θεμα με το φλας που εχουν αυτες οι θηκες..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ελπιζω η δευτερη να μην εχει το κλασικο θεμα με το φλας που εχουν αυτες οι θηκες..

Σε samsung galaxy nexus που είχα πριν και είχα παρόμοια θήκη δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε στο να βγάζω φωτογραφίες ούτε στο να έχω πρόσβαση σε όλα τα πλήκτρα (πλαϊνά) και στην USB θύρα. Με το xperia δεν ξέρω ακόμη. Τις περιμένω μέρα με τη μέρα και θα σου γράψω εντυπώσεις εάν ενδιαφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη η πρωτη...καποιος που να εχει βρει απο καποιο ελληνικο καταστημα καποια καλη θηκη??

Samsung Note 9

Link to comment
Share on other sites

Σε samsung galaxy nexus που είχα πριν και είχα παρόμοια θήκη δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε στο να βγάζω φωτογραφίες ούτε στο να έχω πρόσβαση σε όλα τα πλήκτρα (πλαϊνά) και στην USB θύρα. Με το xperia δεν ξέρω ακόμη. Τις περιμένω μέρα με τη μέρα και θα σου γράψω εντυπώσεις εάν ενδιαφέρεσαι.

 

Ψαχνω για μπαμπερ γιατι δεν μπορω με τιποτα να μην νοιωθω το γυαλι στην πλατη..:$

Αλλα χθες εφαγε την πρωτη του σουπα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη η πρωτη...καποιος που να εχει βρει απο καποιο ελληνικο καταστημα καποια καλη θηκη??

Αν κάνεις μία αναζήτηση στο skroutz π.χ. για θήκες για το Ζ μας θα βρεις πάρα πολλές. Όμως πιστεύω ότι στο ebay θα βρεις φθηνότερες.

Link to comment
Share on other sites

Μολις μου εβγαλε ΟΤΑ την .101. Προς το παρον δεν την βαζω. Θελω να δω πως θα συμπεριφερθει το mw1 (οταν το παρω).

Απο κει και περα αν την περασω ΟΤΑ θα κρατησω αραγε το root;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μολις μου εβγαλε ΟΤΑ την .101. Προς το παρον δεν την βαζω. Θελω να δω πως θα συμπεριφερθει το mw1 (οταν το παρω).

Απο κει και περα αν την περασω ΟΤΑ θα κρατησω αραγε το root;;

Κοίτα Κώστα, κατά πάσα πιθανότητα το root θα μείνει. Θυμάμαι ότι το είχε κάνει σε μια παρελθόντα αναβάθμιση, άρα για πιο λόγο να μην το κάνει και τώρα.

Φυσικά θυμάμαι σε μια παρελθόντα αναβάθμιση, δεν προχωρούσε τα βήματα μέσω ΟΤΑ διότι υπήρχε το root.

Μόλις μου ήρθε και εμένα η αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ (το πρωί δλδ) αλλά δεν την προχώρησα, αφενός γιατί δεν έχω παράπονα με την. 569 και αφετέρου διότι περιμένω σύντομα σε αναβάθμιση kit Kat 4.4.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι ψήνομαι να την περάσω μόνο και μόνο για να μου φύγει η περιέργεια αν θα περάσει από πάνω χωρίς να χάσω το root.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Κώστα, κατά πάσα πιθανότητα το root θα μείνει. Θυμάμαι ότι το είχε κάνει σε μια παρελθόντα αναβάθμιση, άρα για πιο λόγο να μην το κάνει και τώρα.

Φυσικά θυμάμαι σε μια παρελθόντα αναβάθμιση, δεν προχωρούσε τα βήματα μέσω ΟΤΑ διότι υπήρχε το root.

Μόλις μου ήρθε και εμένα η αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ (το πρωί δλδ) αλλά δεν την προχώρησα, αφενός γιατί δεν έχω παράπονα με την. 569 και αφετέρου διότι περιμένω σύντομα σε αναβάθμιση kit Kat 4.4.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι ψήνομαι να την περάσω μόνο και μόνο για να μου φύγει η περιέργεια αν θα περάσει από πάνω χωρίς να χάσω το root.

 

Ευχαριστω Κωστη! Η αληθεια ειναι οτι απο εποχες Xperia S θυμαμαι οτι το root εμενε με ΟΤΑ αναβαθμιση.

Εγω ψηνομαι να την περασω μονο αν εχω θεμα με την συμβατοτητα του BT. Η ΚΚ λογικα θα αργησει να ερθει.. κατα τον Απριλη τους κοβω. Αν κανεις αναβαθμιση πες μας πως πηγε και αν κρατησε το root

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχα παραγγείλει κατά λάθος μία θήκη για το Ζ1 αντί για το Ζ και όταν το κατάλαβα, έστειλα email στον πωλητή (από Κίνα), ο οποίος και τα χρήματα μου επέστρεψε και μου έστειλε αντίστοιχη θήκη για το Ζ. Όμως είναι άβολη και δεν τη συνιστώ. Συγκεκριμένα επειδή συγκρατεί το τηλέφωνο σε 4 βάσεις, η μία από αυτές καλύπτει το κάλυμμα της θύρας USB για τη φόρτιση με αποτέλεσμα να πρέπει κάθε φορά που θέλεις να φορτίσεις το τηλέφωνο, να το βγάζεις από τη θήκη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους παιδιά. Είμαι καινούργιος χρήστης του φόρουμ αν και με την τεχνολογία τα πάω πολύ καλά!

Σκέφτομαι να αγοράσω το sony xperia z . Θα ήθελα να μου πείτε εσείς που το έχετε σε γενικές γραμμές εντυπώσεις ( διάβασα αρκετά πράματα στις προηγούμενες σελίδες ) , και γενικά αν αξίζει να το πάρω.

Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το nexus 5 ( αν και από ομορφιά το Ζ είναι πολύ μπροστά ).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους παιδιά. Είμαι καινούργιος χρήστης του φόρουμ αν και με την τεχνολογία τα πάω πολύ καλά!

Σκέφτομαι να αγοράσω το sony xperia z . Θα ήθελα να μου πείτε εσείς που το έχετε σε γενικές γραμμές εντυπώσεις ( διάβασα αρκετά πράματα στις προηγούμενες σελίδες ) , και γενικά αν αξίζει να το πάρω.

Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το nexus 5 ( αν και από ομορφιά το Ζ είναι πολύ μπροστά ).

 

Προσωπική μου άποψη, πάρτο με χίλια... Είμαι στον ένα χρόνο "δεσμευμένος" με το Ζ, και για πολύ καιρό ακόμη δεν πρόκειται να ασχοληθώ με άλλη συσκευή.

"Τέρας" δυνατοτήτων, και πλέον με πολλή καλή τιμή για να το αγοράσει ο οποιοσδήποτε. Δεν έχω να πω άλλα, αφού έχεις διαβάσει κι όλας θα έχεις δει λίγα παράπονα για την συσκευή.

 

Λοιπόν για όποιον ενδιαφέρεται, καλούδι από το Xperia Z2 ονομάζεται λειτουργία σκίτσων και το κατεβάζετε από εδώ http://www.sendspace.com/file/kphe1c

Είναι μόνο για root συσκευές, και για να το περάσετε σωστά ακολουθείτε τις παρακάτω οδηγίες: Με έναν file explorer που υποστηρίζει root ή με τον root explorer αποκοπή το αρχείο και επικόλληση στο system, εκεί μέσα από τις ιδιότητες φτιάχνετε τα permission σε rw-r-r η 644 για αυτούς που ξέρουν κάτι παραπάνω, μετά αποκοπή το αρχείο και το κάνετε επικόλληση στον φάκελο app. Reboot το κινητό σας και έχετε το πρόγραμμα λειτουργία σκίτσων πλέον μέσα στις εφαρμογές σας.

Ελπίζω να σας αρέσει η εφαρμογή, εγώ λίγο που δοκίμασα είναι πολύ καλή. Δεν ξέρω για πόσο καιρό θα είναι το link ενεργό, αλλά για όποιον το θέλει αρκεί να στείλει ένα μην.

 

Κάνει για όλες τις εκδόσεις 4.3 jelly bean.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Από ποιότητα κατασκευής τα σπάει το έχω δουλέψει σε μαγαζί το κινητό και αυτό φαίνεται ότι είναι πολύ προσεγμένο.

Εκεί για να το φορτίσεις κτλ δεν χαλάνε τα κουμπάκια? Καλύτερα να πάρω τον ασύρματο φορτιστή?

Δεν θέλω να πάρω το nexus γιατί το nexus 4 το διέλυσα από τα root και τα overclock μέχρι που κάηκε :lol:

Και τώρα αποφάσισα να πάρω κάτι και να μην το πειράξω ( ούτε γω με πιστεύω οκ :p )

Έχετε καμιά θήκη/screen protector etc να μου προτείνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χαλανε αυτα αν δεν τα τραβας απροσεχτα για παραδειγμα.. μισο χρονο ειναι σαν να τα χω πρωτη μερα. Μην τα φοβασαι..

 

Κωστη μου, τι ακριβως κανει αυτη η εφαρμογη??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν χαλανε αυτα αν δεν τα τραβας απροσεχτα για παραδειγμα.. μισο χρονο ειναι σαν να τα χω πρωτη μερα. Μην τα φοβασαι..

 

Κωστη μου, τι ακριβως κανει αυτη η εφαρμογη??

 

Έβαλα και screen shot Κώστα μου, είναι βασικά σαν την ζωγραφική στα windows απλά μπορείς να επεξεργαστείς και φωτογραφίες..δοκίμασε την δεν έχεις να χάσεις τίποτα.....εγώ σήμερα παραλίγο να το φορμάρω με τις δοκιμές, προσπαθούσα να αλλάξω το εικονίδιο της μπαταρίας αλλάζοντας το SystemUi.apk.......και παραλίγο να το "χάσω", ευτυχώς το έσωσα επειδή είχα το titanium και κατάφερα να το παγώσω, και με τον solid explorer κατάφερα να περάσω το μαμά SystemUi.apk το οποίο είχα φροντίσει να κρατήσω back up.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ξαφνικα ενω ακουγα ραδιοφωνο με ωραιο καθαρο ηχο επεσαν παρασιτα και απο τοτε το ραδιοφωνο παιζει ετσι.Διεγραψα δεδομενα της εφαρμογης τιποτα,ξαναπερασα την ρομ τιποτα.Eιμαι root με existenz 6 δηλαδη .101.

Ξερει κανεις τιποτα? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα φιλε Κωστη!! Για γρηγορες σημειωσεις και επεξεργασια-αποστολη στα γρηγορα ενα πραμα. Μαρεσουν αυτα απλα για αρχη φοβαμαι να πειραξω το system.

 

Κι εγω στο xperia ray, το ειχα μπρικαρει οταν πηγα να αλλαξω τα εικονιδια της μπαρας!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ξαφνικα ενω ακουγα ραδιοφωνο με ωραιο καθαρο ηχο επεσαν παρασιτα και απο τοτε το ραδιοφωνο παιζει ετσι.Διεγραψα δεδομενα της εφαρμογης τιποτα,ξαναπερασα την ρομ τιποτα.Eιμαι root με existenz 6 δηλαδη .101.

Ξερει κανεις τιποτα? Ευχαριστω

 

Μου κάνει περισσότερο για πρόβλημα hardware και όχι software ,φυσικά και εγώ αν το πάθαινα τις ίδιες κινήσεις που έκανες εσύ θα έκανα. Ελπίζω, αφού δεν διορθώθηκε με πέρασμα της Rom να έχεις εγγύηση και να μπορέσεις να το διορθώσεις.

 

Καταλαβα φιλε Κωστη!! Για γρηγορες σημειωσεις και επεξεργασια-αποστολη στα γρηγορα ενα πραμα. Μαρεσουν αυτα απλα για αρχη φοβαμαι να πειραξω το system.

 

Κι εγω στο xperia ray, το ειχα μπρικαρει οταν πηγα να αλλαξω τα εικονιδια της μπαρας!!

Εσύ είσαι παλιός μέσα στα κόλπα Κώστα, τι είναι για εσένα μια αντιγραφή- επικόλληση ενός Αρχείου, πολύ εύκολα γίνεται και είναι ένα από τα πολλά που έχω περάσει από το Ζ2, απλά αυτό είναι σταθερό και δεν έχει κάνει κάτι που να μη με αφήνει να το μοιραστώ με τους άλλους εδώ μέσα.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Η εγγυηση ειναι δυο χρονια.

Καλυτερα να περασεις την μαμα ρομ ωστε να μην εχεις και root..

 

Κωστα εχεις δικιο. Απλες ειναι οι οδηγιες.. ημουν στο δρομο και το διαβασα ξαφνικα. Θα το δοκιμασω βραδακι λογικα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες

 

Με την αναβαμιση σε 4.3, εχω προβλημα με την -χρησιμοτατη- επιλογη "reject with message" οταν δεχομαι κλησεις.

 

Πιο αναλυτικα, οταν ανοιγω το roll up menu με τις διαφορες επιλογες μηνυματος, δεν φευγει κανενα οταν τα παταω. Εχει συμβει σε κανεναν αλλο χρηστη?:confused:

 

Λογικά μόνο σε μένα συμβαίνει. :confused:

 

Παραθέτω και ένα screenshot όπου φαίνεται οτι την ώρα που δέχομαι κλήση, δεν μπορώ να επιλέξω το μενού reject with message γιατί κάτι φαίνεται οτι "πατάει" επάνω του - π.χ. η μπάρα του back, google now, Running apps κλπ

 

 

http://img247.imagevenue.com/loc246/th_020552274_callcheck_122_246lo.jpg

 

any help at all, greatly appreciated. :)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μόνο σε μένα συμβαίνει. :confused:

 

Παραθέτω και ένα screenshot όπου φαίνεται οτι την ώρα που δέχομαι κλήση, δεν μπορώ να επιλέξω το μενού reject with message γιατί κάτι φαίνεται οτι "πατάει" επάνω του - π.χ. η μπάρα του back, google now, Running apps κλπ

 

 

http://img247.imagevenue.com/loc246/th_020552274_callcheck_122_246lo.jpg

 

any help at all, greatly appreciated. :)

 

Περιεργο bug..

Κατ'αρχην είναι root το κινητό?

Αν ναι και το προβλημα δημιουργηθηκε μετά από το install καποιου mod, δοκιμασε να κανεις clear dalvik και cache και μετά reboot ή απλά βγάλε το mod (νομίζω θα το είχες κάνει ήδη...)

 

Aν όχι, δοκίμασες να κάνεις clear cache στην εφαρμογή "Phone" μήπως στρώσει? Μήπως έχεις βάλει κανένα dialer app και τα κάνει αυτα?

 

Αλλιώς σε κόβω για κανα factory reset.. :X

Link to comment
Share on other sites

α παιδια οποιος θελει θηκη για το Ζ ας μου στιλει p.m εχω 2 συλικονης ευκαμπτη sorry για το of topic δεν ξανα περνας το λογισμικο καθαρα απο το sues με εργοστασιακες ρυθμισεις εγω παντα αυτο κανω και τα ξανα περναω ολα βεβεα αλα ξερω οτι θα δουλεψει μακρυα απο εμας τα bungs φτου φτου κυριε
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, την ''πάτησα'' ας πούμε δεύτερη φορά με θήκη. Παράγγειλα από ebay αυτή η οποία, κατά τη γνώμη μου, είναι πολύ όμορφη. Όμως έχει ένα ελάττωμα ας πούμε. Επειδή είναι από αλουμίνιο υπάρχει πρόβλημα με το σήμα της συσκευής. Στην εργασία μου έχω γενικά ασθενές σήμα, αλλά με αυτή τη θήκη έβλεπα συνέχεια ένα κόκκινο Χ. Στην αρχή νόμιζα ότι υπάρχει πρόβλημα με τη sim αλλά κατάλαβα αμέσως ότι έφταιγε η θήκη γιατί μόλις έβγαζα το κινητό από αυτή, το σήμα ήταν όπως πριν. Δυστυχώς, αν και μου αρέσει πολύ, δεν θα τη χρησιμοποιήσω. Το γράφω για να το έχει υπόψη του κάποιος που θα ήθελε να παραγγείλει παρόμοια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, την ''πάτησα'' ας πούμε δεύτερη φορά με θήκη. Παράγγειλα από ebay αυτή η οποία, κατά τη γνώμη μου, είναι πολύ όμορφη. Όμως έχει ένα ελάττωμα ας πούμε. Επειδή είναι από αλουμίνιο υπάρχει πρόβλημα με το σήμα της συσκευής. Στην εργασία μου έχω γενικά ασθενές σήμα, αλλά με αυτή τη θήκη έβλεπα συνέχεια ένα κόκκινο Χ. Στην αρχή νόμιζα ότι υπάρχει πρόβλημα με τη sim αλλά κατάλαβα αμέσως ότι έφταιγε η θήκη γιατί μόλις έβγαζα το κινητό από αυτή, το σήμα ήταν όπως πριν. Δυστυχώς, αν και μου αρέσει πολύ, δεν θα τη χρησιμοποιήσω. Το γράφω για να το έχει υπόψη του κάποιος που θα ήθελε να παραγγείλει παρόμοια.

 

Ποσο την πουλας και σε ποιο χρωμα ειναι? :p

Επειδη δεν βλεπω να εχει κανεις bumper να μου πουλησει σκεφτομουν για μια τετοια μεταλλικη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποσο την πουλας και σε ποιο χρωμα ειναι? :p

Επειδη δεν βλεπω να εχει κανεις bumper να μου πουλησει σκεφτομουν για μια τετοια μεταλλικη.

Επειδή έχω το λευκό Ζ την πήρα σε ασημί. Δεν την πουλάω όμως γιατί όπως έγραψα μου αρέσει πολύ και μάλλον θα παρακάμψω το πρόβλημα με το σήμα που το έχω τουλάχιστον στη δουλειά μου, όπου και το κινητό δεν το χρησιμοποιώ πολύ αφού είμαι ανάμεσα σε σταθερά και δεν έχω θέμα επικοινωνίας. Γιατί δεν ψάχνεις στο ebay για θήκη; Εγώ παράγγειλα επίσης και αυτή και την περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...