Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα ελληνικής αντιπροσωπείας, συγκεκριμένα της Cosmote,έχουν πάρει .434?

 

 

Μέχρι και το προηγούμενο ΣΚ όχι όπου και γύρισα σε unbranded.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και εγώ branded της vodafone, το έκανα root και πέρασα μία unbranded της γερμανίας που βρήκα. Μια χαρά πάει.

τώρα βρήκα μία έκδοση global που έχει σχέση με ελλάδα και λέω να περάσω αυτή.

 

το ζήτημα που έχω είναι το nfc τώρα που είναι root. αν το κλείσω δεν ανοίγει ξανά. Μόνο μετά από restart.

ξέρει κανείς πως το ξεπερνάμε;

Link to comment
Share on other sites

και εγώ branded της vodafone, το έκανα root και πέρασα μία unbranded της γερμανίας που βρήκα. Μια χαρά πάει.

τώρα βρήκα μία έκδοση global που έχει σχέση με ελλάδα και λέω να περάσω αυτή.

 

το ζήτημα που έχω είναι το nfc τώρα που είναι root. αν το κλείσω δεν ανοίγει ξανά. Μόνο μετά από restart.

ξέρει κανείς πως το ξεπερνάμε;

 

σβηνεις τον φακελο /data/usf με root explorer και κανεις μια επανεκιννηση και εισαι μια χαρα:happy:

Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε τελικα να κανουμε φακελους στις εφαρμογες για καλυτερη ομαδοποιηση τους?

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε τελικα να κανουμε φακελους στις εφαρμογες για καλυτερη ομαδοποιηση τους?

 

Αν εννοείς κάτι τέτοιο, και βέβαια μπορείς...

Υπάρχουν επίσης πολύ launcher που μπορείς να παίξεις nova κτλ...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εννοει μεσα στο app draw..

 

Και στο app draw μια χαρά γίνεται, ακόμη και με το μαμά launcher. Απλά σπρώχνεις το εικονίδιο της εφαρμογής που θέλεις πάνω στο άλλο εικονίδιο που θέλεις, και γίνεται φάκελος κανονικά.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Και στο app draw μια χαρά γίνεται, ακόμη και με το μαμά launcher. Απλά σπρώχνεις το εικονίδιο της εφαρμογής που θέλεις πάνω στο άλλο εικονίδιο που θέλεις, και γίνεται φάκελος κανονικά.

 

Θέλει μια κάποια προσπάθεια όμως :p

Happiness resides not in possessions, and not in gold, happiness dwells in the soul.
Link to comment
Share on other sites

Δεν σας έχω χαλάσει ποτέ χατήρι οπότε και στο αρχικό post θα μπει και ως ξεχωριστός οδηγός στο αντίστοιχο forum. Λίγη υπομονή μόνο ώστε να δω μερικά πράγματα καθώς και να κάνω ένα ρετουσάρισμα.

Έτοιμος ο οδηγός του Minotavrs για το Z. Έχει υποστεί ένα μικρό ρετουσάρισμα για να ταιριάζει με το ύφος των υπόλοιπων οδηγών, προστέθηκε ως ξεχωριστό θέμα στο forum των οδηγών και μπήκε το link στο αρχικό post.

 

Θα τον βρείτε κάνοντας κλικ παρακάτω με τον τίτλο που βλέπετε:

Οδηγός επιβίωσης για κατόχους Χperia Z

 

Minotavrs δυστυχώς δεν έχεις δικαιώματα τροποποίησης του οδηγού σου στο forum των οδηγών. Αν θέλεις ωστόσο μπορείς να μπεις στην ομάδα των Guide Editors ώστε να μπορείς να αλλάζεις τον οδηγό σου όποτε θες. Ενημέρωσέ με αν θέλεις να σε προσθέσω. :)

 

Συνεχίζουμε την καλή δουλειά και παραμένουμε στο θέμα μας που είναι το Xperia Z κι όχι τα ρολόγια της Seiko! :!: :)

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

σβηνεις τον φακελο /data/usf με root explorer και κανεις μια επανεκιννηση και εισαι μια χαρα:happy:

 

σε ευχαριστώ, το έκανα και φαίνεται εντάξει :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά..... Όταν πάω στης ρυθμίσεις στην καρτέλα αποθηκευτικός χώρος, στην μνήμη τηλεφώνου μου λέει ότι χρησιμοποιεί 80mb για φωτογραφίες ενώ εγώ τις έχω όλες στην κάρτα μνήμης....., ακριβώς από κάτω μου λέει ότι χρησιμοποιεί 190mb για διάφορα,, όταν πατάω πάνω στα διάφορα μου ανοίγει μια καρτέλα με κάτι αρχεία.... να τα σβήσω η πειράζει????

και όταν πάω στην καρτέλα εφαρμογές εκεί που λέει (όλα) έχει κάποιες εφαρμογές που ούτε τις πέρασα πότε , ούτε τις χρειάζομαι όπως το (tweet)..... δεν με δίνει απεγκατάσταση άλλα με δίνει απενεργοποίηση να το κάνω η θα δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα στο κινητό?????

 

Υ.Γ Δεν ειμαι root.......

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι υπάρχουν οι φωτογραφίες και τα βίντεο που είναι εγκατεστημένα από τη Sony για wallpapers κλπ. Στα διάφορα υπάρχουν προγράμματα που εγκαθίστονται στη μνήμη πχ σε μένα στα διάφορα βρίσκεις NAVIGON 700MB. Καλό είναι να μην φας τίποτα από εκεί και σιγά το χώρο που χάνεις, υπάρχει κίνδυνος να φας αρχεία προγραμμάτων, δεν ξέρω αν διαφωνούν ή αν έχουν άλλη άποψη και οι πιο έμπειροι εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορει ας δοκιμασει αυτο How to Create an FTF file of Your Xperia ICS Firmware http://mytechencounters.wordpress.com/2012/06/12/how-to-create-an-ftf-file-of-your-xperia-ics-firmware/ στην ics δουλευει, στην δικη σας εκδοση δεν ξερω.

 

Αυτα ειχα γραψει στο τοπικ του xperia s, τα γραφω και εδω.

Στο βημα 6 εκει που λεει In a moment, you will see a Flashtool pop up window that shows all the decrypted files, το moment εκανε 5-7 λεπτα, στον φακελο τα τρια αρχεια εγιναν 17 Μετα βλεπουμε την εικονα που εχει κατω απο το βημα 6.

Την εικονα στο βημα 8 δεν την ειδα καθολου.

 

Το ftf που εφτιαξα το φλασαρα στο τηλεφωνο κανονικα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος ο οδηγός του Minotavrs για το Z. Έχει υποστεί ένα μικρό ρετουσάρισμα για να ταιριάζει με το ύφος των υπόλοιπων οδηγών, προστέθηκε ως ξεχωριστό θέμα στο forum των οδηγών και μπήκε το link στο αρχικό post.

 

Θα τον βρείτε κάνοντας κλικ παρακάτω με τον τίτλο που βλέπετε:

Οδηγός επιβίωσης για κατόχους Χperia Z

 

Minotavrs δυστυχώς δεν έχεις δικαιώματα τροποποίησης του οδηγού σου στο forum των οδηγών. Αν θέλεις ωστόσο μπορείς να μπεις στην ομάδα των Guide Editors ώστε να μπορείς να αλλάζεις τον οδηγό σου όποτε θες. Ενημέρωσέ με αν θέλεις να σε προσθέσω. :)

 

Συνεχίζουμε την καλή δουλειά και παραμένουμε στο θέμα μας που είναι το Xperia Z κι όχι τα ρολόγια της Seiko! :!: :)

1000 Eυχαριστω και από εδώ ... φυσικα και να με προσθεσεις... καθως ήδη έχουμε προσθηκες όπως πχ αυτης του NFC παραπάνω "σβηνεις τον φακελο /data/usf με root explorer και κανεις μια επανεκιννηση"

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.

 

επανέρχομαι σε προηγούμενη ερώτηση μου σε σχέση με το ραδιόφωνο.

αν και η απάντηση που πήρα για το αν το ραδιόφωνο της συσκευής δουλεύει χωρίς ενσύρματα ακουστικά/hands free ήταν αρνητική, σήμερα διάβασα αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2156986 που λέει πως μάλλον το xperia z έχει την κεραία του ραδιοφώνου ενσωματωμένη και πως δεν χρειάζεται να έχεις συνδεδεμένα ακουστικά για να δουλέψει.

 

οπότε θέλω να ζητήσω από κάποιον ευτυχή κάτοχο της εκπληκτικής αυτής συσκευής να δοκιμάσει να ανοίξει το ραδιόφωνο χωρίς ενσύρματα ακουστικά.

αν έχει και αυτή τη δυνατότητα τότε μιλάμε για το απόλυτο τηλέφωνο (για τα γούστα μου)

 

ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.

 

επανέρχομαι σε προηγούμενη ερώτηση μου σε σχέση με το ραδιόφωνο.

αν και η απάντηση που πήρα για το αν το ραδιόφωνο της συσκευής δουλεύει χωρίς ενσύρματα ακουστικά/hands free ήταν αρνητική, σήμερα διάβασα αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2156986 που λέει πως μάλλον το xperia z έχει την κεραία του ραδιοφώνου ενσωματωμένη και πως δεν χρειάζεται να έχεις συνδεδεμένα ακουστικά για να δουλέψει.

 

οπότε θέλω να ζητήσω από κάποιον ευτυχή κάτοχο της εκπληκτικής αυτής συσκευής να δοκιμάσει να ανοίξει το ραδιόφωνο χωρίς ενσύρματα ακουστικά.

αν έχει και αυτή τη δυνατότητα τότε μιλάμε για το απόλυτο τηλέφωνο (για τα γούστα μου)

 

ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

 

Χωρις να εχω διαβασει το νημα στο xda σου παραθετω screenshot

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω διαβασει το νημα στο xda σου παραθετω screenshot

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2050313 εδώ λένε πως απλώς εγκαθιστούν την εφαρμογή από το xperia z και έχουν τη δυνατότητα για ακρόαση ραδιοφώνου χωρίς ακουστικά

 

ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

 

αυτό που θέλω να τσεκάρω είναι όχι αν γίνεται (γιατί με κάποιο mod σίγουρα γίνεται), αλλά αν υπάρχει ικανοποιητική λήψη χωρίς τη χρήση ενσύρματων ακουστικών.

Edited by mutunas
Link to comment
Share on other sites

φαίνεται πως η δυνατότητα προέρχεται από το xz (το z που κυκλοφορεί στην Αυστραλία αν δεν κάνω λάθος), οπότε ενδέχεται να θέλει εγκατάσταση η εφαρμογή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2050313

 

ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

 

αυτό που θέλω να τσεκάρω είναι όχι αν γίνεται (γιατί με κάποιο mod σίγουρα γίνεται), αλλά αν υπάρχει ικανοποιητική λήψη χωρίς τη χρήση ενσύρματων ακουστικών.

 

αν κάποια στιγμή έχει κάποιος τη διάθεση να δοκιμάση την εφαρμογή του ραδιοφφώνου από το xz θα ήμουν ευγνώμων

Την εφαρμογή πηγα να την βάλω μεσω ES explorer και copy το apk στην SD αλλα δεν τρεχει καθως δεν εγκαθίσταται...

Link to comment
Share on other sites

 

Κοντεύει τα 5 μιλιονια και με την καθυστέρηση των άλλων θα ανέβει και άλλο...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.

 

επανέρχομαι σε προηγούμενη ερώτηση μου σε σχέση με το ραδιόφωνο.

αν και η απάντηση που πήρα για το αν το ραδιόφωνο της συσκευής δουλεύει χωρίς ενσύρματα ακουστικά/hands free ήταν αρνητική, σήμερα διάβασα αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2156986 που λέει πως μάλλον το xperia z έχει την κεραία του ραδιοφώνου ενσωματωμένη και πως δεν χρειάζεται να έχεις συνδεδεμένα ακουστικά για να δουλέψει.

 

οπότε θέλω να ζητήσω από κάποιον ευτυχή κάτοχο της εκπληκτικής αυτής συσκευής να δοκιμάσει να ανοίξει το ραδιόφωνο χωρίς ενσύρματα ακουστικά.

αν έχει και αυτή τη δυνατότητα τότε μιλάμε για το απόλυτο τηλέφωνο (για τα γούστα μου)

 

ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

 

 

Φίλε μου είσαι Θεός, που το ξετρύπωσες αυτό.....

 

Την εφαρμογή πηγα να την βάλω μεσω ES explorer και copy το apk στην SD αλλα δεν τρεχει καθως δεν εγκαθίσταται...

 

Βασικά λέει να την περάσουμε στο system/app και να την αντικαταστήσουμε με την original. Θα το δοκιμάσω τώρα και θα σας πω αν δουλέψει.

 

Edit: Απίστευτο κι όλως αληθινό, μια χαρά δουλεύει το ράδιο χωρίς ακουστικά. Κατεβάζετε το πρώτο αρχείο που λέει για XZ κάνετε πρώτα μια κόπια το ορίτζιναλ αρχείο σε περίπτωση που το χρειαστείτε ξανά, και μετά με έναν explorer που υποστηρίζει root το περνάτε μέσα στο system/app πατώντας αντικατάσταση του αρχικού, ανοίγετε το ράδιο ΧΩΡΊΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΆ, δουλεύει τέλεια... Καλή σας ακρόαση.

 

Minotavrs, Να μπει στην αρχική στους οδηγούς είναι τέλειο...

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, πήρα αυτή τη θήκη

SONY XPERIA Z HANDY DELUXE LEDER TASCHE CASE HÜLLE IN SCHWARZ, COVERT RETAIL VERPACKUNG

http://ecx.images-amazon.com/images/I/31ocPPk9gpL._SL500_AA300_.jpg http://ecx.images-amazon.com/images/I/41oU0I4g2YL._AA300_.jpg

από amazon.de

 

καλή είναι, το κινητό μπαίνει σε πλαστικό περίβλημα όπου και εφαρμόζει πάρα πολύ καλά και το κρατάει σταθερό. Εξωτερικά είναι δέρμα και εσωτερικά μαλακό δέρμα, δεν προσθέτει όγκο στο κινητό, ο λόγος που το πήρα όπως και της τιμής. Κλείνει με μαγνήτη εσωτερικό, στο κάλυμμα και στο λουράκι.

Μείον είναι ότι το πλαστικό καλύπτει τη θύρα sd. Και επίσης ένα ελάττωμα κατασκευαστικό ότι ο μαγνήτης στο κάλυμμα έπρεπε να είναι λίγο πιο πάνω ώστε το λουράκι να κλείσει σε ευθεία, τώρα κάνει γωνία.

Link to comment
Share on other sites

Edit: Απίστευτο κι όλως αληθινό, μια χαρά δουλεύει το ράδιο χωρίς ακουστικά. Κατεβάζετε το πρώτο αρχείο που λέει για XZ κάνετε πρώτα μια κόπια το ορίτζιναλ αρχείο σε περίπτωση που το χρειαστείτε ξανά, και μετά με έναν explorer που υποστηρίζει root το περνάτε μέσα στο system/app πατώντας αντικατάσταση του αρχικού, ανοίγετε το ράδιο ΧΩΡΊΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΆ, δουλεύει τέλεια... Καλή σας ακρόαση.

 

Minotavrs, Να μπει στην αρχική στους οδηγούς είναι τέλειο...

duc γράψε σε παρακαλώ τι πρέπει να μπει στον οδηγό του Minotavrs για να τα προσθέσω μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία ώστε να γίνει ο Minotavrs Editor.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

duc γράψε σε παρακαλώ τι πρέπει να μπει στον οδηγό του Minotavrs για να τα προσθέσω μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία ώστε να γίνει ο Minotavrs Editor.

 

Απλά κατεβάζουμε από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2050313 το πρώτο αρχείο από τα τρία, το κάνουμε αποσυμπίεση και αφού κρατήσουμε μια κόπια το ορίτζιναλ αρχείο Radio3.apk (σε περίπτωση που θέλουμε να το τοποθετήσουμε ξανά) το κάνουμε αντιγραφή, το αρχείο που κατεβάσαμε από τους XDA και με έναν explorer που υποστηρίζει πρόσβαση root πάμε στο system/app και το κάνουμε επικόλληση, θα μας ζητήσει να το κάνουμε αντικατάσταση πατάμε ναι, Ρυθμίζουμε τα permitions σε rw-r-r πηγαίνουμε χωρίς καν επανεκκίνηση και ανοίγουμε το ράδιο.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη Τρίτη πήγα πίσω στη wind το κινητό μου μετά από 6 μέρες που το είχα διότι διαπίστωσα ότι είχε 6 καμμένα pixels το κινητό έφυγε στη sony για doa. Απ' τη wind μου είπαν ότι θα το είχα τέλος της προηγούμενης βδομάδας. Σήμερα τους πήρα τηλέφωνο και η απάντηση που είχα ήταν ότι τους πήγαν και άλλα άτομα πίσω το κινητό για τον ίδιο λόγο μάλλον πρόκειται περί προβληματικής παρτίδας και έχουν στείλει mail στη sony να δουν τι γίνετε αλλά δεν τους έχει απαντήσει. Παίζει να ισχύει κάτι από όλο αυτό ή με δουλεύουν κανονικότατα?
nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...