Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το greenify λειτουργει για τις εφαρμογες χρηστη, οχι για εφαρμογες συστηματος.. πηγαινε στον διαχειριστη εφαρμογων και δες... περα απο το viber και κανα δυο αλλες εφαρμογες, δεν σου ανοιγει τιποτα σημαντικο... faxebook, tapatalk καιρο, web που τρωνε μνημη ετσι κ αλλιως τα χρειαζεσαι γιατι τα χρησιμοποιεις, οποτε δεν νομιζω οτι εχεις να κερδισεις κατι...

 

χμμ οκ δεν το ηξεραγιατι δεν το ειχα ψαξει το θεμα γενικα!

Σε ευχαριστω μεγαλε!

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια

απο χθες απολαμβανω το Note2 :) ειναι το κατι αλλο. Σαν εμφανιση μοιαζει με το Note1 που ειχα πριν αλλα τελικα μονο εκει μοιαζει :)

το πηρα και αυτο απο το extreme του Νικολα και τον ειπα να το ανοιξει κ να μου περασει αυτος την ζελατινα για την οθονη. ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ εκανε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ περασμα λες και δεν υπαρχει.....

τωρα στο θεμα μας :) . να σας ρωτησω καποια πραγματα??

α. στο note1 υπηρχε ενα θεμα με τον κερνελ. επρεπε να το αλαξεις οταν ηταν να κανεις full wipe. εδω υπαρχει αυτο το προβλημα??

β. μπορει καποιος να μου πει ποιο ακριβως αρχειο να κατεασω για να περασω custom recovery?? και αν το περασω μεσω odin η μεσω του υπαρχοντος recovery..?? αυτο πρεπει να κατεασω?? philz_touch_5.03.7-n7100.tar.md5 η αυτο philz_touch_5.03.7-n7100.zip ?? το ενα ειναι για το odin και το αλλα για μεσω recovery ε??

αυτες ειναι οι οδηγιες για φλασαρισμα??

Download philz_touch_xxx.zip file

Put the previously downloaded philz_touch_xxx.zip file on your sd card

Boot into recovery (volume up+home+power)

Select "Install zip" and browser to your downloaded zip file.

Now select the philz_touch_xxx.zip fileyou copied in previous step

You will have PhilZ Touch Recovery flashed

ευχαριστω πολυ

 

ααααα και οσο για την μπαταρια του απλως ΑΠΑΙΧΤΟ

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Το greenify λειτουργει για τις εφαρμογες χρηστη, οχι για εφαρμογες συστηματος.. πηγαινε στον διαχειριστη εφαρμογων και δες... περα απο το viber και κανα δυο αλλες εφαρμογες, δεν σου ανοιγει τιποτα σημαντικο... faxebook, tapatalk καιρο, web που τρωνε μνημη ετσι κ αλλιως τα χρειαζεσαι γιατι τα χρησιμοποιεις, οποτε δεν νομιζω οτι εχεις να κερδισεις κατι...

 

χμμ οκ δεν το ηξεραγιατι δεν το ειχα ψαξει το θεμα γενικα!

Σε ευχαριστω μεγαλε!

 

Με την donation έκδοση και μέσω xposed framework μπορείς να σταματήσεις και εφαρμογές του συστήματος.

Δεν είναι θέμα μνήμης αλλά αφυπνίσεων. Για παράδειγμα θέλω να έχω ανοικτό το Facebook ώστε να μην βάζω κωδικό συνέχεια αλλά δεν θέλω όταν το κινητό είναι σε deep sleep να το ξυπνάει συνέχεια η εφαρμογή (φυσικά δεν έχω ειδοποιήσεις έτσι). Όταν ανοίξω την οθόνη και αποφασίσω να μπω τότε μέχρι να ξανασβήσει η οθόνη η εφαρμογή παραμένει κανονικά ενεργή.

 

Αν θέλετε να κόψετε τις διάφορες αυτόματες εκκινήσεις από τις εφαρμογές χρήστη και συστήματος υπάρχουν και οι εφαρμογές Autostarts και Gemini App Manager.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

 

και μόλις τελείωσα το σετάρισμα

της 9:mad: . αν την περάσω από πάνω

χωρίς full wipe θα έχω πρόβλήμα ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Με προλαβες..:lol::lol:

φλασαρω επαναφερω και επιστρεφω με εντυπώσεις..

η προηγουμενη εκδοση ηταν πραγματικα Α Ψ Ο Γ Η ...

για να δουμε και εδω..

 

και μόλις τελείωσα το σετάρισμα

της 9:mad: . αν την περάσω από πάνω

χωρίς full wipe θα έχω πρόβλήμα ?

 

χμμμ καλυτερα φουλ γουαιπ...

βασιζεται σε αλλη "βαση" η νέα ρομ και φαντάζομαι θα ειναι καλυτερα να την βαλεις "καθαρή"

Link to comment
Share on other sites

και μόλις τελείωσα το σετάρισμα

της 9:mad: . αν την περάσω από πάνω

χωρίς full wipe θα έχω πρόβλήμα ?

 

Δεν διάβασα στην πρώτη του σελίδα τι λέει, αλλά εγώ ούτως ή άλλως θα την περάσω full wipe...ενταξει έχω κοντά τρεις εβδομάδες να φλασάρω...:D

 

@Freddy είμαι στο 40% κατέβασμα...απ ότι βλέπω θα είσαι μπροστά μου καμία ώρα. :)

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα στην πρώτη του σελίδα τι λέει, αλλά εγώ ούτως ή άλλως θα την περάσω full wipe...ενταξει έχω κοντά τρεις εβδομάδες να φλασάρω...:D

 

@Freddy είμαι στο 40% κατέβασμα...απ ότι βλέπω θα είσαι μπροστά μου καμία ώρα. :)

 

εγω ηδη βαζω τις εφαρμογες μου απο το τιτανιουμ..

τι να πω για αλλη μια φορα το γρηγορο εγινε γρηγορότερο..:lol:

τεσπα εβαλα και τον κερνελ που προτείνει στην αρχη..ετσι για αλλαγή!

θα επιστρέψω με εντυπωσεις αυριο!

παντως και ο Launcher της ρομ ειναι άπαιχτος...

παει σφαιρα πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites

εγω ηδη βαζω τις εφαρμογες μου απο το τιτανιουμ..

τι να πω για αλλη μια φορα το γρηγορο εγινε γρηγορότερο..:lol:

τεσπα εβαλα και τον κερνελ που προτείνει στην αρχη..ετσι για αλλαγή!

θα επιστρέψω με εντυπωσεις αυριο!

παντως και ο Launcher της ρομ ειναι άπαιχτος...

παει σφαιρα πραγματικά!

ποιον κέρνελ έβαλες ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

ποιον κέρνελ έβαλες ?

 

Adam kernel προτείνει.

Αυτόν θα βάλω και εγώ να δοκιμάσω.

 

Τρείς φορές εγκατάσταση full wipe, όταν επιλέγω Adam Kernel δεν μπουτάρει το τηλέφωνο. Κάνει picture salad στο ξεκίνημα και σβήνει:shock:.

Με Stock kernel όλα καλά. Θα τον περάσω μετά τον Adam.:)

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

με το rom toolbox μπορείς να το κάνεις και με το pimp my rom.μετα την έλευση του σ4 στο xda το νήμα του νοτε ειναι σχεδόν νεκρό . ελπίζω με το που βγει 4.2.2 να έχουμε κάτι καινούριο και να μην μας παρατήσουν
Link to comment
Share on other sites

με το rom toolbox μπορείς να το κάνεις και με το pimp my rom.μετα την έλευση του σ4 στο xda το νήμα του νοτε ειναι σχεδόν νεκρό . ελπίζω με το που βγει 4.2.2 να έχουμε κάτι καινούριο και να μην μας παρατήσουν

 

Τελικα ξαναπερασα το xposed firmware... βλεπω οτι εχει επιλογη για να αλλαξεις σε ολες τις εφαρμογες τα dpi... αλλα επειδη δεν το εχω ξαναδουλεψει, πρεπει να το κανω για καθε μια εφαρμογη ξεχωριστα?? Δεν μπορει να γινει μια κ εξω για ολη την συσκευη??

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ξαναπερασα το xposed firmware... βλεπω οτι εχει επιλογη για να αλλαξεις σε ολες τις εφαρμογες τα dpi... αλλα επειδη δεν το εχω ξαναδουλεψει, πρεπει να το κανω για καθε μια εφαρμογη ξεχωριστα?? Δεν μπορει να γινει μια κ εξω για ολη την συσκευη??

 

Είσαι και βιαστικός εσύ. :p

Εάν το κάνεις μια κ έξω θα συναντήσεις ασυμβατότητες στο stock keyboard, στον Tw launcher και δεν θυμάμαι που αλλού. :)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι και βιαστικός εσύ. :p

Εάν το κάνεις μια κ έξω θα συναντήσεις ασυμβατότητες στο stock keyboard, στον Tw launcher και δεν θυμάμαι που αλλού. :)

 

Ναι ε?? Κ δεν μου λες, για την επιφανεια εργασιας ποιο θα επιλεξω?? Χαθηκα λιγο:D

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση πως δεν δουλεύει με το touch wiz της samsung πρέπει να αλλάξεις launcher επίσης δεν δουλεύει το ρολόι η κάμερα πρέπει να περάσεις multi dpi εφαρμογές ψάξε λίγο στο xda μη τρέχεις για format μετα
Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση πως δεν δουλεύει με το touch wiz της samsung πρέπει να αλλάξεις launcher επίσης δεν δουλεύει το ρολόι η κάμερα πρέπει να περάσεις multi dpi εφαρμογές ψάξε λίγο στο xda μη τρέχεις για format μετα

 

Οκ φιλε μου, θα το ψαξω, να σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου εξηγήσεις τι ειναι αυτο και πως γίνεται;

 

Στο Greenify (Donation Version) στην περιγραφή εκεί που λέει How to Activate υπάρχει μία σύντομη περιγραφή για το Xposed framework.

Εκεί σε κατευθύνει στην κατάλληλη σελίδα ώστε να το κάνεις εγκατάσταση (στο έδωσα και παραπάνω το link) και αναφέρει που βρίσκονται τα modules για να μπορέσεις να σταματήσεις και εφαρμογές του συστήματος (ουσιαστικά μέσα στην λίστα των modules του XposedInstaller).

Αν αντιμετωπίσεις κάποια δυσκολία ή δεν καταλαβαίνεις κάτι το λες ώστε να γράψουμε αναλυτικά τι πρέπει να κάνεις αν και η διαδικασία όπως θα δεις είναι αρκετά απλή.

 

Φυσικά παίρνεις τα κατάλληλα Backups πριν ξεκινήσεις!

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

+1000

 

πλεον δεν μπαινω καν στη διαδικασια δοκιμης αλλης ρομ...

πιο σταθερη και πιο απροβληματιστη απο την wanamlite δεν εχω δοκιμασει...βεβαια δεν εχει την παραμετροποιηση που εχουν αλλες αλλα για μενα οσο πιο στοκ τοσο το καλυτερο.

 

Η πιο smooth εμπειρια που εχω με το νοτελι 2 ειναι η καθε εκδοση αυτης της ρομ.

Εχω πετρωσει για τα καλα εδω... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και εγω την νεα amnosferum ,καλη ομορφη αλα επεστρεψα στον καλύτερο κατ εμε συνδυασμό για το Νοτελι... wannam+adam kernel ;-)
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν εχει αναφερθεί ξανά ,άλλα για οποίον θέλει μια γρήγορη αλλαγή μεταξυ kernels ή modems /launchers / recoverys κ.τ.λ ..... εδω είναι η λύση .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

στο note1 ειχα ενα προγραμμα το USB switch το οποιο οπως σιγουρα γνωριζεται αλλαζε τον τροπο συνδεσης της καρτας μνημης απο το μαμισιο " συσκευη μεσων (MTP) και καμερα (PTP) σε συσδεση USB

το περασα και στο note2 αλλα δεν δουλευει. ξερεις κανεις γιατι??

 

υπαρχει καποιο παρομοιο προγραμμα που να δουλευει ???

Edited by GTHOM
Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Στο Greenify (Donation Version) στην περιγραφή εκεί που λέει How to Activate υπάρχει μία σύντομη περιγραφή για το Xposed framework.

Εκεί σε κατευθύνει στην κατάλληλη σελίδα ώστε να το κάνεις εγκατάσταση (στο έδωσα και παραπάνω το link) και αναφέρει που βρίσκονται τα modules για να μπορέσεις να σταματήσεις και εφαρμογές του συστήματος (ουσιαστικά μέσα στην λίστα των modules του XposedInstaller).

Αν αντιμετωπίσεις κάποια δυσκολία ή δεν καταλαβαίνεις κάτι το λες ώστε να γράψουμε αναλυτικά τι πρέπει να κάνεις αν και η διαδικασία όπως θα δεις είναι αρκετά απλή.

 

Φυσικά παίρνεις τα κατάλληλα Backups πριν ξεκινήσεις!

 

Ok σε ευχαριστώ ελπιζω να το κανω κάποια στιγμή και αυτο και να μην κολλήσω πουθενά.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Δεν ξέρω πώς μου έκατσε έτσι (ίσως είναι και η ιδέα μου) και στο τελευταίο φλασάρισμα με την στοκ το κινητό πετάει! Ούτε μισό σκάλωμα ούτε λαγκάρισμα ούτε τίποτα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπαρχει τρόπος να πάρω backup την ROM χωρίς όμως CWM recovery γιατί αλλάζει το status της συσκευής. Είμαι ρούτ πάντως. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να πάρω backup της ROM ώστε να την έχω για φλασάρισμα στο μέλλον ή τέλος πάντων αν περάσω CWM Recovery μπορώ μετά να το απεγκαταστήσω; ευχαριστώ. Edited by pReHiStoRik
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...