Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξερω αν εχετε δει αυτο το θεμα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1928876&page=15

 

Εχει καποιες πολυ ωραιες εικονες :)

 

Και μια ερωτηση (γιατι δε θελω να το ρισκαρω μονος μου) επειδη σκεφτομουν να φτιαξω και δυο δικες μου εικονες, αν η θεωρια μου ειναι σωστη αρκει να κατεβασει καποιος ενα απο τα ζιπαρισμενα αρχεια που λειτουργει στη rom του και να αντικαταστησει απλα την εικονα?

Καποιος με theming γνωσεις ισως μπορει να βοηθησει :)

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έβαλα την ωμέγα 15 πριν λίγο.

Αυτό που ψάχνω να αλλάξω είναι το χρώμα του πληκτρολογιου το οποιο μολις εβαλα το mixed theme του kalaga έγινε μαύρο.

 

Ξέρει κανείς να βοηθήσει;

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Πιο μόντεμ είναι το καλύτερο για Ελλάδα;;

 

Νομιζω οτι το XXDLK7 ειναι το καλυτερο..

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου οι καλυτερες custom roms ειναι:

 

1)Phoenix rom v8.0

2)Esanote v1.1

3)Amnospherum Z.5.0.1

4)Wanamlite

 

Υ.Γ. Δεν εχω δοκιμασει ακομη την ωμεγα αλλα,τουλαχιστον στο S3,δεν με ειχε ενθουσιασει..

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου οι καλυτερες custom roms ειναι:

 

1)Phoenix rom v8.0

2)Esanote v1.1

3)Amnospherum Z.5.0.1

4)Wanamlite

 

Υ.Γ. Δεν εχω δοκιμασει ακομη την ωμεγα αλλα,τουλαχιστον στο S3,δεν με ειχε ενθουσιασει..

 

Δε θα διαφωνησω, αλλα γιατι εβαλες την EsaNote 1.1 και οχι τη 2? :)

Νομιζω πως δεν εχει καποιο ψεγαδι. Εκτος ισως απο το οτι το back σκοτωνει τις εφαρμογες, αλλα το ελυσα με remapping απο το Simplistic.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Δε θα διαφωνησω, αλλα γιατι εβαλες την EsaNote 1.1 και οχι τη 2? :)

Νομιζω πως δεν εχει καποιο ψεγαδι. Εκτος ισως απο το οτι το back σκοτωνει τις εφαρμογες, αλλα το ελυσα με remapping απο το Simplistic.

 

Δεν την δοκιμασα την esanote ν2, αν και την εχω κατεβασει, γι'αυτο εβαλα την ν1.1 απο την οποια ημουν πολυ ευχαριστημενος αλλα βαρεθηκα να περιμενω την <μεγαλη αλλαγη> που ετοιμαζε(και ακομα ετοιμαζει)..Προς το παρον ειμαι με Phoenix v8 την οποια θεωρω εστω και οριακα καλυτερη και απ'οτι διαβασα ετοιμαζει και την ν9..Για να δουμε..

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά... είμαι αρχάριος στο όλο θέμα του android και θα ήθελα λίγο βοήθεια επειδή χάθηκα ... έκανα root το n7100 (αγορά από public, και είμαι στην 4.1.1) ακολουθόντας τα βήματα για Root με Stock Recovery από την Βίβλο... Θέλω τώρα να γυρίσω το κινητό σε κατάσταση καινούργιου.... σαν να το βγάζω τώρα από το κουτι... μπορεί καποιος να μου υποδίξει ακριβώς τα βήματα που θα πρέπει να κάνω??? ρωτάω γιατί έχω βρει 2 λύσεις...

1)

***BACK TO STOCK***

 

Tι χρειαζόμαστε:

1)Την εφαρμογή TriangleAway.

2)Το Pc Odin.

3)Ένα Επίσημο Firmware.

Κάνουμε εγκατάσταση και ''τρέχουμε'' το Triangle Away ώστε να μας μηδενίσει τον μετρητή.

Κατεβάζουμε το επιθυμητό Official Firmware και κάνουμε extract στον υπολογιστή μας όποια αρχεία έχει μέσα το .zip.

Ανοίγουμε το Odin, επιλέγουμε PDA βάζουμε το .tar αρχείο απο το Official Firmware που κατεβάσαμε πριν.

Κλείνουμε τη συσκευή και κάνουμε reboot in download mode (volume down+home button+power button και στη συνέχεια, μόλις εμφανιστεί η οθόνη προειδοποίησης, επιλέγουμε volume up για να μπούμε σε download mode).

Συνδέουμε τη συσκευή στο PC και περιμένουμε μέχρι να να προστεθεί στο port με επιτυχία (Το κουτάκι στο Pc Odin θα γίνει light blue).

Επιλέγουμε ‘Start’ και περιμένουμε.

Τέλος, μπαίνουμε stock recovery (volume up+home button+power button) και κάνουμε wipe data/factory reset.

 

2.

Για οποιονδήποτε τρόπο root:

Ο πιο εύκολος τρόπος για το Unroot είναι να φλασαριστεί επίσημο Firmware της Samsung μέσω Odin.

Χρησιμοποίησε το Triangle Away για να μηδενίσεις τον flash counter, και βγάλε τη μπαταρία αμέσως μόλις αρχίσει η επανεκκίνηση (στο σήμα του Note II).

Mπες στο recovery mode και κάνε wipe, και βγάλε πάλι τη μπαταρία αμέσως μόλις αρχίσει η επανεκκίνηση.

Βγάλε την εξωτερική κάρτα μνήμης (αν έχεις).

Κατέβασε το firmware της Samsung που είχε αρχικά το τηλέφωνο.

Φλάσαρε το firmware ( Οδηγίες εδώ)

Mετά την επανεκκίνηση, πέρνα από το setup (χωρίς να βάλεις τα στοιχεία σου), μέχρι να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη συσκευή.

Κάνε ξανά επανεκκίνηση.

Περίμενε 10 λεπτά.

Έλεγξε το Settings->About device->Status και σιγούρεψε ότι το Device Status δε γράφει "Modified".

Kάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, και μετά έλεγξε και το counter στο download mode που πρέπει να είναι στο μηδέν.

Είσαι πια unrooted.

 

 

ποιό απο τα 2 είναι το σωστό??? αν είναι κάποιο....

Σας ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχετε δει αυτο το θεμα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1928876&page=15

 

Εχει καποιες πολυ ωραιες εικονες :)

 

Και μια ερωτηση (γιατι δε θελω να το ρισκαρω μονος μου) επειδη σκεφτομουν να φτιαξω και δυο δικες μου εικονες, αν η θεωρια μου ειναι σωστη αρκει να κατεβασει καποιος ενα απο τα ζιπαρισμενα αρχεια που λειτουργει στη rom του και να αντικαταστησει απλα την εικονα?

Καποιος με theming γνωσεις ισως μπορει να βοηθησει :)

 

Φιλε μου δεν το εχω δοκιμασει και ουτε μπορω να το κατεβασω αυτη τη στιγμη γιατι δεν ειμαι σε pc... Θα σου το πω απλα ομως για να καταλαβεις, κατεβασε το αρχειο zip και ανοιξε το, αν εχει μεσα την διαδρομη: vrtheme/system/app μπορεις να το κανεις αυτο που λες, βρίσκεις την εικονα και την αλλαζεις με οποια θελεις.... Αν ομως δεν υπαρχει το "vrtheme" και ειναι σκετο system/app/SystemUI.apk κ.λ.π, απλα παρατα το.... Εκτος αν εχεις γνωσει και μπορεις να κανεις decompile το SystemUI.apk να αλλαξεις την εικονα.. Για να κανεις decompile ομως ενα apk χρειάζεται μια διαδικασία που δεν ειναι απλη...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν το εχω δοκιμασει και ουτε μπορω να το κατεβασω αυτη τη στιγμη γιατι δεν ειμαι σε pc... Θα σου το πω απλα ομως για να καταλαβεις, κατεβασε το αρχειο zip και ανοιξε το, αν εχει μεσα την διαδρομη: vrtheme/system/app μπορεις να το κανεις αυτο που λες, βρίσκεις την εικονα και την αλλαζεις με οποια θελεις.... Αν ομως δεν υπαρχει το "vrtheme" και ειναι σκετο system/app/SystemUI.apk κ.λ.π, απλα παρατα το.... Εκτος αν εχεις γνωσει και μπορεις να κανεις decompile το SystemUI.apk να αλλαξεις την εικονα.. Για να κανεις decompile ομως ενα apk χρειάζεται μια διαδικασία που δεν ειναι απλη...

 

Eυχαριστω motomoto!!

Εχει το vrtheme μεσα, οποτε λογικα θα δουλεψει.. Θα το δοκιμασω και θα ποσταρω feedback :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο στο ειπα ειναι με διαφορα η πιο ομορφη και συναμα αλαγκαριστη ρομ,το παληκαρι εχει κανει σπουδαια δουλεια

 

είδα στο xda ότι μιλούσες με΄το παληκάρι

που έκανε αυτήν την φανταστική ρομ . από

τότε που την έβαλα δεν έχω αλλάξει ρομ και

είναι πολύ σταθερή και με καλή διαχείρηση

όσο αφορά την μπαταρία . σου αναφέρει το

παλικάρι ότι προσπαθεί στην νέα έκδοση (

αν κατάλαβα καλά από τα ελάχιστα αγγλικά

που ξέρω ) προσπαθεί να συμπεριλάβει το

simplistic framework αλλά αντιμετωπίζει ακόμα

κάποια προβλήματα . τι ακριβώς είναι αυτό ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

είδα στο xda ότι μιλούσες με΄το παληκάρι

που έκανε αυτήν την φανταστική ρομ . από

τότε που την έβαλα δεν έχω αλλάξει ρομ και

είναι πολύ σταθερή και με καλή διαχείρηση

όσο αφορά την μπαταρία . σου αναφέρει το

παλικάρι ότι προσπαθεί στην νέα έκδοση (

αν κατάλαβα καλά από τα ελάχιστα αγγλικά

που ξέρω ) προσπαθεί να συμπεριλάβει το

simplistic framework αλλά αντιμετωπίζει ακόμα

κάποια προβλήματα . τι ακριβώς είναι αυτό ?

 

Θα την δώσει μάλλον σήμερα...

Βρήκε άκρη και θα την ανεβάσει σήμερα

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω motomoto!!

Εχει το vrtheme μεσα, οποτε λογικα θα δουλεψει.. Θα το δοκιμασω και θα ποσταρω feedback :)

 

Και φυσικα δουλεψε :D

Πρεπει μονο να βρω τροπο να κανω σωστο resize στην εικονα γιατι παρολο που τη μικρυνα με τη Ζωγραφικη, με 460x575 πιξελ μου κανει ζουμ..

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

είδα στο xda ότι μιλούσες με΄το παληκάρι

που έκανε αυτήν την φανταστική ρομ . από

τότε που την έβαλα δεν έχω αλλάξει ρομ και

είναι πολύ σταθερή και με καλή διαχείρηση

όσο αφορά την μπαταρία . σου αναφέρει το

παλικάρι ότι προσπαθεί στην νέα έκδοση (

αν κατάλαβα καλά από τα ελάχιστα αγγλικά

που ξέρω ) προσπαθεί να συμπεριλάβει το

simplistic framework αλλά αντιμετωπίζει ακόμα

κάποια προβλήματα . τι ακριβώς είναι αυτό ?

 

Οπως ακριβως ειπε και ο φιλος μου ο Νικος το προβλημα το ελυσε και αναμενουμε σημερα το νεο update τωρα για τις custom rom που αναφερει πιο πανω ο Δημητρης νομιζω οτι ολες αυτες ειναι καλες απο εκει και περα βαζεις αυτη που σου καθεται καλυτερα στο ματι και πιστευω οτι του amnodaniel ειναι μακραααααααν η ομορφοτερη..(γνωμη μου)

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά δεν νομίζω να ερωτευτώ άλλο τηλέφωνο πλην του note 2...

Έχουν περάσει και θα σου περάσουν όλα σχεδόν από τα χέρια μου μέχρι και το iPhone 5 είχα που εγώ ποτέ δεν είχα παρτίδες με Apple, κανένα μα κανένα δεν συγκρίνεται με το απίστευτο εργαλείο...

Εγώ παραμένω πιστός στον φινικα και στον Περσέα...

Είναι απίστευτα τα νούμερα που έχω και στην μπαταρία αλλά και στην ταχύτητα, καθώς και στην απροβληματιστη καθημερινή εμπειρία....

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά δεν νομίζω να ερωτευτώ άλλο τηλέφωνο πλην του note 2...

Έχουν περάσει και θα σου περάσουν όλα σχεδόν από τα χέρια μου μέχρι και το iPhone 5 είχα που εγώ ποτέ δεν είχα παρτίδες με Apple, κανένα μα κανένα δεν συγκρίνεται με το απίστευτο εργαλείο...

Εγώ παραμένω πιστός στον φινικα και στον Περσέα...

Είναι απίστευτα τα νούμερα που έχω και στην μπαταρία αλλά και στην ταχύτητα, καθώς και στην απροβληματιστη καθημερινή εμπειρία....

 

Και εγώ πρώτη φορά κρατάω ρομ δύο εβδομάδες!!!

Τελείως απροβλημάτιστη...απλά αναμένω σήμερα-αύριο την V9.:D

 

Όσον αφορά το εργαλείο...συμφωνώ απόλυτα...

Απλά δεν σχολιάζω γιατί θα γίνουμε "γραφικοί" με τα διθυραμβικά σχόλιά μας και εδώ και στο επίσημο thread.:p

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πρώτη φορά κρατάω ρομ δύο εβδομάδες!!!

Τελείως απροβλημάτιστη...απλά αναμένω σήμερα-αύριο την V9.:D

 

Όσον αφορά το εργαλείο...συμφωνώ απόλυτα...

Απλά δεν σχολιάζω γιατί θα γίνουμε "γραφικοί" με τα διθυραμβικά σχόλιά μας και εδώ και στο επίσημο thread.:p

 

Εκεί μάλλον θα την κάνω και εγώ την μετάβαση...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πρώτη φορά κρατάω ρομ δύο εβδομάδες!!!

Τελείως απροβλημάτιστη...απλά αναμένω σήμερα-αύριο την V9.:D

 

Όσον αφορά το εργαλείο...συμφωνώ απόλυτα...

Απλά δεν σχολιάζω γιατί θα γίνουμε "γραφικοί" με τα διθυραμβικά σχόλιά μας και εδώ και στο επίσημο thread.:p

 

Παναγιωτη εχεις δοκιμασει του amnodaniel την ρομ??εαν οχι καποια στιγμη ριχτην επανω στο θηριο και εαν βρεις εστω και ενα προβλημα εγω θα αλλαξω τηλεφωνο....μπρρρρρ λεμε τωρα ....

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη εχεις δοκιμασει του amnodaniel την ρομ??εαν οχι καποια στιγμη ριχτην επανω στο θηριο και εαν βρεις εστω και ενα προβλημα εγω θα αλλαξω τηλεφωνο....μπρρρρρ λεμε τωρα ....

 

Τώρα εσύ συνονόματε...πας φιρί φιρί να με βάλεις στην πρίζα και να ξανα στήνω το τηλέφωνο από την αρχή!:p

Αλλά επειδή ξέρω (από εποχής Note1) πως ότι λες ισχύει...θα την βάλω ρε φίλε.:)

Ούτος ή άλλως και την Phoenix V9 να βάλω θα το κάνω το Full Wipe.

Θα βάλω την καινούργια που θα βγάλει και θα αναφέρω.:D

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εσύ συνονόματε...πας φιρί φιρί να με βάλεις στην πρίζα και να ξανα στήνω το τηλέφωνο από την αρχή!:p

Αλλά επειδή ξέρω (από εποχής Note1) πως ότι λες ισχύει...θα την βάλω ρε φίλε.:)

Ούτος ή άλλως και την Phoenix V9 να βάλω θα το κάνω το Full Wipe.

Θα βάλω την καινούργια που θα βγάλει και θα αναφέρω.:D

 

Περίμενε βγάζει και αυτός σήμερα την καινούρια έκδοση...

Μεχρι το βράδυ θα την έχει δώσει...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εσύ συνονόματε...πας φιρί φιρί να με βάλεις στην πρίζα και να ξανα στήνω το τηλέφωνο από την αρχή!:p

Αλλά επειδή ξέρω (από εποχής Note1) πως ότι λες ισχύει...θα την βάλω ρε φίλε.:)

Ούτος ή άλλως και την Phoenix V9 να βάλω θα το κάνω το Full Wipe.

Θα βάλω την καινούργια που θα βγάλει και θα αναφέρω.:D

 

Ναι Παναγιωτη ριχτην επανω στο θηριο και σε παρακαλω δωσε μια αναφορα πιστευω πως ειναι ισως η πιο αδικημενη ρομ εδω μεσα το παληκαρι εχει βγαλει μια ρομ για παρτι του και απλως θελησε να την μοιραστει μαζι μας και πιστεψε με την εχω βαλει απο την πρωτη ημερα που βγηκε και δεν εχω κανενα προβλημα και ενα αλλο που μου εχει κανει εντυπωση δεν εχει βαλει paypal donations κλπ κλπ και ουτε καν το συζηταει,ποιος ο λογος να μην τον υποστηριξουμε αφου οτι κανει το κανει για το κεφι του και στο φιναλε η ρομ ειναι απροβληματιστη

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη συμφωνω οτι η rom του amnodaniel ειναι η πιο ομορφη και πολυ γρηγορη..Μου φαινεται την νεα που θα ανεβασει θα την πεταξω πανω..Οπως ειπες το παλικαρι ασχοληθηκε για παρτι του απο χομπι και μοιραστηκε την δουλεια του μαζι μας χωρις να κερδισει εστω το παραμικρο..Αξιζει να τον υποστηριξουμε..

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη συμφωνω οτι η rom του amnodaniel ειναι η πιο ομορφη και πολυ γρηγορη..Μου φαινεται την νεα που θα ανεβασει θα την πεταξω πανω..Οπως ειπες το παλικαρι ασχοληθηκε για παρτι του απο χομπι και μοιραστηκε την δουλεια του μαζι μας χωρις να κερδισει εστω το παραμικρο..Αξιζει να τον υποστηριξουμε..

 

Συμφωνω Δημητρη το παληκαρι το μονο που ζητησε ηταν ενα ευχαριστω και τιποτε αλλο ουτε donations paypal κλπ και στο φιναλε το μονο που ισως της λειπει ηταν το simplistic framework (αν και εγω δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε) και λεω ηταν επειδη με την σημερινη αναβαθμιση θα εχει και αυτο,γραψε του ενα καλο λογο στο xda εαν μπορεις

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...