Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμένα πλεον μου δουλεύει το side sync πλην όμως δεν μου δουλεύει το αριστερό κλικ για να ανοιγω τις εφορμγές. μονο με τα βελάκια απο το πληκτρολόγιο. ενω κανονικά μου δουλεέυει το δεξι κλικ και να παω πισω και η ροδέλα για scroll μεταξύ τον οθονών. καμιά ιδέα;;;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άκη, ευχαριστούμε!!! Στις λίγες ώρες που δούλεψα τη νέα rom, διαπίστωσα αισθητή βελτίωση στην ταχύτητα (αν και έχω την εντύπωση ότι τσιμπάει λίγο παραπάνω μπαταρία)! Ένα μικρό bug είναι ότι στο facebook messenger δεν εμφανίζονται τα κινούμενα stickers (καθένας με τον πόνο του... :p)

edit: Όταν πάω να αλλάξω γλώσσα στη συσκευή, οι ρυθμίσεις κλείνουν με σφάλμα (και στις προηγούμενες συνέβαινε).

Edited by ilmas

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Άκη, ευχαριστούμε!!! Στις λίγες ώρες που δούλεψα τη νέα rom, διαπίστωσα αισθητή βελτίωση στην ταχύτητα (αν και έχω την εντύπωση ότι τσιμπάει λίγο παραπάνω μπαταρία)! Ένα μικρό bug είναι ότι στο facebook messenger δεν εμφανίζονται τα κινούμενα stickers (καθένας με τον πόνο του... :p)

 

Ειναι ποιο γρηγορη ο επεξεργαστης χωρις ομως να ανεβει πανω απο τα 1600 και ειναι ενεργοποιημενο το ext4fs.Για πες ρε φιλε την διαδρομη του bug να το δω και γω:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ποιο γρηγορη ο επεξεργαστης χωρις ομως να ανεβει πανω απο τα 1600 και ειναι ενεργοποιημενο το ext4fs.Για πες ρε φιλε την διαδρομη του bug να το δω και γω:rolleyes:

Δεν μπορώ να αλλάξω γλώσσα στις ρυθμίσεις, σε σένα αλλάζει; (γλώσσα συσκευής, όχι πληκτρολογίου). Στο facebook υπάρχουν κάποια αυτοκόλλητα. Όσα έχουν animation δεν εμφανίζονται, μήπως είναι θέμα flash;

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Τα βρηκα τα στικερς και δουλευουν επισης γλωσσα συσκευης αλλαζει ναι...Εκανες τα wipe ? επα ναφορα μπακαπ ?

 

EDIT:Εχω πει ενα εκατομμυριο φορες οτι οταν βαζουμε ενα καινουργιο ρομ παιζουμε μαζι του ελεγχουμε τις λειτουργιες που προσωπικα χρησιμοποιουμε ετσι ωστε οταν κανουμε επαναφορα μπακαπ να την ψυλλιαστουμε οτι κατι φταιει!

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Τα βρηκα τα στικερς και δουλευουν επισης γλωσσα συσκευης αλλαζει ναι...Εκανες τα wipe ? επα ναφορα μπακαπ ?

 

EDIT:Εχω πει ενα εκατομμυριο φορες οτι οταν βαζουμε ενα καινουργιο ρομ παιζουμε μαζι του ελεγχουμε τις λειτουργιες που προσωπικα χρησιμοποιουμε ετσι ωστε οταν κανουμε επαναφορα μπακαπ να την ψηλιαστουμε οτι κατι φταιει!

 

Μπακάπ με titanium... :( Μη βαράαααας!

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Μπακάπ με titanium... :( Μη βαράαααας!

 

Χαχαχα οχι αλλα μου θυμιζει τα ποστ στο xda που ενω ενα ρομ λειτουργει σωστα περα απο μικροbug που μπορει να εχει βλεπεις χρηστες να λενε οτι δεν μπορουν να παρουν τηλεφωνο να στειλουν μηνυματα και διαφορα αλλα ...:p:p:p

 

Edit:εαν θες περισσοτερη μπαταρια πηγαινε στο μενου agni και βαλε luzactiveq( σκετο ) και reboot

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Ακη η ρομ φαινεται πολυ γρηγορη, αυτο που δεν βρίσκω εγω ειναι τα ελληνικα στη φωνητικη αναζητηση. Ξερεις κατι για αυτο? Εχω κανει ολα τα wipes και μεχρι στιγμης κανενα backup. Μπαταρια κλπ θα φανουν στις επομενες μερες.
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα οχι αλλα μου θυμιζει τα ποστ στο xda που ενω ενα ρομ λειτουργει σωστα περα απο μικροbug που μπορει να εχει βλεπεις χρηστες να λενε οτι δεν μπορουν να παρουν τηλεφωνο να στειλουν μηνυματα και διαφορα αλλα ...:p:p:p

 

Edit:εαν θες περισσοτερη μπαταρια πηγαινε στο μενου agni και βαλε luzactiveq( σκετο ) και reboot

 

χαχαχαχα

οπως τα λες ειναι... :p:p

 

Ακη η ρομ φαινεται πολυ γρηγορη, αυτο που δεν βρίσκω εγω ειναι τα ελληνικα στη φωνητικη αναζητηση. Ξερεις κατι για αυτο? Εχω κανει ολα τα wipes και μεχρι στιγμης κανενα backup. Μπαταρια κλπ θα φανουν στις επομενες μερες.

 

εμενα εχει κανονικα ελληνικα...για δες παλι την λιστα, ειναι προς το τελος τα ελληνικα...δεν εχω πειραξει κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα

οπως τα λες ειναι... :p:p

 

 

 

εμενα εχει κανονικα ελληνικα...για δες παλι την λιστα, ειναι προς το τελος τα ελληνικα...δεν εχω πειραξει κατι αλλο.

 

Τι να πω δεν ξερω και μενα μου φαινεται περιεργο γιαυτο και εχω κοιταξει τη λιστα αρκετες φορες. Συνήθως ηταν κοντα με τη γλωσσα της Τουρκίας στη φωνητικη αναζητηση, τωρα δεν υπάρχει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω δεν ξερω και μενα μου φαινεται περιεργο γιαυτο και εχω κοιταξει τη λιστα αρκετες φορες. Συνήθως ηταν κοντα με τη γλωσσα της Τουρκίας στη φωνητικη αναζητηση, τωρα δεν υπάρχει πουθενά.

 

για δες στο play store για google search...κατεβασε και ενημερωσε την πρωτη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

για δες στο play store για google search...κατεβασε και ενημερωσε την πρωτη επιλογη

 

Εγκατεστημενη και ενημερωμενη ειναι. Πραγματικα μου φαινεται πολυ περιεργο. Για το google inc μιλας παντα.

 

Edit: απενεεγοποιησα και ξανα εγκατεστησα την εφαρμογη και μου τα εμφανισε τα ελληνικα. Σε ευχαριστω για τη βοηθεια...

Edited by tigio13
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστημενη και ενημερωμενη ειναι. Πραγματικα μου φαινεται πολυ περιεργο. Για το google inc μιλας παντα.

 

αυτην λεω ναι!

δεν μου παει αλλου το μυαλο, για περιμενε μηπως καποιος αλλος εχει καμια ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδία εμένα δεύτερη μέρα όλα καλά φτου φτου. Πολύ γρήγορη και πολύ ομαλή. Και από μπαταρία καλά πάμε. Το έχω πουσάρει στα 1,7 με agnis για δοκιμή χωρίς πρόβλημα. Σαν να έχω άλλο τηλέφωνο. Μπράβο Akiss!!!!!
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Tips μερος 1ο...για αρχαριους και μη...

 

Παμε να βελτιωσουμε κιαλλο την λειτουργικοτητα...

 

Oσοι εχουμε φλασαρει την eclipse(transformation) εχουνε γινει αρκετες αλλαγες σε ολους τους τομεις.

 

Με τον rοοτ explorer παμε στο build.prop to τρεχουμε και βλεπουμε κατω-κατω ..

 

dalvik .vm.dexopt-flags=u=n,m=y

 

Κανουμε back κραταμε πατημενο το build.prop να μας βγει το μενου και παταμε open in text editor...

 

πηγαινουμε στην παραπανω τιμη και αντι u=n,m=y την σβηνουμε και γραφουμε u=n,o=a,v=n,m=y

 

κανουμε save μετα reboot μπαινουμε recovery και κανουμε andvanced dalvik cache

 

Θα γινει optimize all classes

 

 

tips μερος 2ο...

 

O governor luzactiveq mod o οποιος ερχεται προεγκατεστημενος στο ρομ ειναι ενας αρκετα γρηγορος και επιθετικος governor σε σχεση με τους υπολοιπους...Ομως με την παροδο του χρονου θα δουμε οτι η μπαταρια ειναι ποιο ενεργοβορα γιατι οι ρυθμισεις του governor βρισκονται σε υψηλα επιπεδα ...Παμε να το στανιαρουμε χωρις να χασουμε σε επιδοσεις...

 

Πηγαινουμε στο μενου του Agni - governor και αλλαζουμε σε luzactiveq(σκετο) μετα reboot...

Στην συνεχεια με τον root explorer παμε system / etc / init.d βλεπουμε luzactiveq παταμε παρατεταμενα επανω του να μας βγει το μενου open in text editor. μπαινουμε και αλλαζουμε τις 2 πρωτες τιμες την πρωτη απο 80 την κανουμε 60 και την δευτερη απο 60 την κανουμε 10. save και reboot.

 

Διαφορες με πριν...περισσοτερη μπαταρια κατα 20-30% και μεγιστες επιδοσεις ξανα...γιατι ειμαστε για δεσιμο και δεν ειμαστε καλα:lol::lol::lol:

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Tips μερος 1ο...για αρχαριους και μη...

 

Παμε να βελτιωσουμε κιαλλο την λειτουργικοτητα...

 

Oσοι εχουμε φλασαρει την eclipse(transformation) εχουνε γινει αρκετες αλλαγες σε ολους τους τομεις.

 

Με τον rοοτ explorer παμε στο build.prop to τρεχουμε και βλεπουμε κατω-κατω ..

 

dalvik .vm.dexopt-flags=u=n,m=y

 

Κανουμε back κραταμε πατημενο το build.prop να μας βγει το μενου και παταμε open in text editor...

 

πηγαινουμε στην παραπανω τιμη και αντι u=n,m=y την σβηνουμε και γραφουμε u=n,o=a,v=n,m=y

 

κανουμε save μετα reboot μπαινουμε recovery και κανουμε andvanced dalvik cache

 

Θα γινει optimize all classes

 

 

tips μερος 2ο...

 

 

γραψε και το 2ο μερος και θα τα κανω στο σπιτι ολα μετα :)

Link to comment
Share on other sites

:lol:χαχαχαχα μη χασεις....καλησπερες...

 

χαχχαχαα

 

εχω δουλεια μετα :p

 

αν και παει πολυ καλα η ρομ και οπως ειναι τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Tips μερος 1ο...για αρχαριους και μη...

 

Παμε να βελτιωσουμε κιαλλο την λειτουργικοτητα...

 

Oσοι εχουμε φλασαρει την eclipse(transformation) εχουνε γινει αρκετες αλλαγες σε ολους τους τομεις.

 

Με τον rοοτ explorer παμε στο build.prop to τρεχουμε και βλεπουμε κατω-κατω ..

 

dalvik .vm.dexopt-flags=u=n,m=y

 

Κανουμε back κραταμε πατημενο το build.prop να μας βγει το μενου και παταμε open in text editor...

 

πηγαινουμε στην παραπανω τιμη και αντι u=n,m=y την σβηνουμε και γραφουμε u=n,o=a,v=n,m=y

 

κανουμε save μετα reboot μπαινουμε recovery και κανουμε andvanced dalvik cache

 

Θα γινει optimize all classes

 

 

tips μερος 2ο...

 

O governor luzactiveq mod o οποιος ερχεται προεγκατεστημενος στο ρομ ειναι ενας αρκετα γρηγορος και επιθετικος governor σε σχεση με τους υπολοιπους...Ομως με την παροδο του χρονου θα δουμε οτι η μπαταρια ειναι ποιο ενεργοβορα γιατι οι ρυθμισεις του governor βρισκονται σε υψηλα επιπεδα ...Παμε να το στανιαρουμε χωρις να χασουμε σε επιδοσεις...

 

Πηγαινουμε στο μενου του Agni - governor και αλλαζουμε σε luzactiveq(σκετο) μετα reboot...

Στην συνεχεια με τον root explorer παμε system / etc / init.d βλεπουμε luzactiveq παταμε παρατεταμενα επανω του να μας βγει το μενου open in text editor. μπαινουμε και αλλαζουμε τις 2 πρωτες τιμες την πρωτη απο 80 την κανουμε 60 και την δευτερη απο 60 την κανουμε 10. save και reboot.

 

Διαφορες με πριν...περισσοτερη μπαταρια κατα 20-30% και μεγιστες επιδοσεις ξανα...γιατι ειμαστε για δεσιμο και δεν ειμαστε καλα:lol::lol::lol:

 

Χαχαχαχαχα! Ευχαριστούμε Άκη! Άψογη η rom!:)

Link to comment
Share on other sites

Akiss να το κάνω και εγώ που σε εμένα παίζει τέλεια η rom ή όχι?

 

Α επίσης ξέχασα να αναφέρω στο προηγούμενο μου ποστ ότι το HSDPA πάει σφαίρα. Ποτέ δεν είχα τόσο άμεση απόκριση στο δίκτυο στο σερφάρισμα!

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Akiss να το κάνω και εγώ που σε εμένα παίζει τέλεια η rom ή όχι?

 

Α επίσης ξέχασα να αναφέρω στο προηγούμενο μου ποστ ότι το HSDPA πάει σφαίρα. Ποτέ δεν είχα τόσο άμεση απόκριση στο δίκτυο στο σερφάρισμα!

 

Οταν δεν εχουμε προβλημα δεν το πειραζουμε αρα εισαι κομπλε.Για το δικτυο που λες εφυγαν απο το ρομ οι "τυποποιημενες" τιμες που βαζει η sammy .Ο λογος γιατι εφυγαν ειναι πολυ απλα τα δικτυα αναβαθμιζονται και ετσι στην ουσια εγινε αυτοματη προσαρμογη δικτυου στο οποιο ανηκεις;)

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν εχουμε προβλημα δεν το πειραζουμε αρα εισαι κομπλε.Για το δικτυο που λες εφυγαν απο το ρομ οι "τυποποιημενες" τιμες που βαζει η sammy .Ο λογος γιατι εφυγαν ειναι πολυ απλα τα δικτυα αναβαθμιζονται και ετσι στην ουσια εγινε αυτοματι η προσαρμογη δικτυου στο οποιο ανηκεις;)

 

Εμενα επαιζε τελεια η ρομ, αλλα το πειραξα και εβαλα τις ρυθμισεις που ειπες...

Εκλαψα λιγο, αλλα τις εκανα :p

Link to comment
Share on other sites

Εμενα επαιζε τελεια η ρομ, αλλα το πειραξα και εβαλα τις ρυθμισεις που ειπες...

Εκλαψα λιγο, αλλα τις εκανα :p

 

:lol:Και τι ειδες οτι χαλασε το γλυκο?

Link to comment
Share on other sites

:lol:Και τι ειδες οτι χαλασε το γλυκο?

Μπααα

Λιγοοο πιο αμεσα γινοται ολα νομιζω...

Η ειναι τοσο ιδεα μου?

Δεν ξερω...

Θα δειξει :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...