Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες όσοι έχετε sotemax με saber κερνελ δεν έχετε πάθει πλάκα με την αυτονομία της συσκευής;

Μιλάμε πραγματικά η μπαταρία δεν πέφτει...

Sent from my note2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες όσοι έχετε sotemax με saber κερνελ δεν έχετε πάθει πλάκα με την αυτονομία της συσκευής;

Μιλάμε πραγματικά η μπαταρία δεν πέφτει...

Sent from my note2

 

Περα απο αυτο, τα σπαει ο κερνελ σε επιδοσεις... δινει πολυ ξυλο

Link to comment
Share on other sites

Παίδες όσοι έχετε sotemax με saber κερνελ δεν έχετε πάθει πλάκα με την αυτονομία της συσκευής;

Μιλάμε πραγματικά η μπαταρία δεν πέφτει...

Sent from my note2

 

οντως τα σπαει

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Περα απο αυτο, τα σπαει ο κερνελ σε επιδοσεις... δινει πολυ ξυλο

 

Συμφωνώ πάει σφαίρα το κινητό πραγματικά αλλά η αυτονομία είναι το κάτι άλλο.

Σηκώθηκα το πρωί το έβγαλα από την πρίζα ήπια καφέ σεφαρα από το κινητό στο μπαλκόνι μου βγήκα έξω μίλησα στο κινητο και τώρα ήρθα παραλία συνεχίζω να σερφαρω κτλ και το κινητό είναι ακόμη στο 77%

Με το πρώτο θηρίο τώρα ήδη είχα βάλει την δεύτερη μπαταρία και στο σπίτι θα έψαχνα σε λίγο για τρίτη.

Πραγματικά κάτοχος του πρώτου note όταν περνάει στο δεύτερο δεν μπορεί να συνέλθει στο θέμα της αυτονομίας.

Τεσπα νομίζω ότι ο συγκεκριμένος κερνελ είναι και ο πιο δυνατός στο θέμα της αυτονομίας. Είναι ένα κλικ πάνω.

Sent from my note2

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πάει σφαίρα το κινητό πραγματικά αλλά η αυτονομία είναι το κάτι άλλο.

Σηκώθηκα το πρωί το έβγαλα από την πρίζα ήπια καφέ σεφαρα από το κινητό στο μπαλκόνι μου βγήκα έξω μίλησα στο κινητο και τώρα ήρθα παραλία συνεχίζω να σερφαρω κτλ και το κινητό είναι ακόμη στο 77%

Με το πρώτο θηρίο τώρα ήδη είχα βάλει την δεύτερη μπαταρία και στο σπίτι θα έψαχνα σε λίγο για τρίτη.

Πραγματικά κάτοχος του πρώτου note όταν περνάει στο δεύτερο δεν μπορεί να συνέλθει στο θέμα της αυτονομίας.

Τεσπα νομίζω ότι ο συγκεκριμένος κερνελ είναι και ο πιο δυνατός στο θέμα της αυτονομίας. Είναι ένα κλικ πάνω.

Sent from my note2

 

Ετσι απλα... με τις απαραιτητες φωνητικες κλησεις στην δουλεια το πρωι, και λιγο fb και tapatalk... και το εχω στα 1.92ghz με -50mv σε cpu και gpu

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά άψογα :)

και σε ρομ αλλά και σε κερνελ αραζουμε εδώ για λίγο.

Θα πρέπει να βγει κάτι πολύ δυνατό για να αλλάξουμε αφού με το συγκεκριμένο συνδυασμό το κινητό είναι πύραυλος.

Sent from my note2

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά άψογα :)

και σε ρομ αλλά και σε κερνελ αραζουμε εδώ για λίγο.

Θα πρέπει να βγει κάτι πολύ δυνατό για να αλλάξουμε αφού με το συγκεκριμένο συνδυασμό το κινητό είναι πύραυλος.

Sent from my note2

 

Τι governor και I/o scheduler χρησιμοποιεις??

Link to comment
Share on other sites

Τι governor και I/o scheduler χρησιμοποιεις??

 

Δεν έχω πειράξει τίποτα απολύτως.

Το έβαλα όπως ακριβώς ήταν από το aroma installer.

Γενικα πότε δεν τα πειράζω αυτά.

Τεσπα μου έκατσε άψογα ο συνδυασμός στο θηριο μου οπότε..

Sent from my note2

Link to comment
Share on other sites

Ετσι απλα... με τις απαραιτητες φωνητικες κλησεις στην δουλεια το πρωι, και λιγο fb και tapatalk... και το εχω στα 1.92ghz με -50mv σε cpu και gpu

 

ποια γραμματοσειρα χρησιμοποιεις?? πολυ ωραια ειναι :)

και το εικονιδιο της μπαταριας πολυ ωραιο....

και ενα τελευταιο, αυτον που μπορω να το βρω " amnosperum dialer " ??

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο saber kernel υποστηρίζει exfat ? Τον είχα βάλει στην αρχή και δεν έβλεπα την sd card τότε κάποιοι είπαν οτι φταίει ο kernel και πρέπει να την φορμάρω σε fat32 .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλός ο saber παιδιά αλλά το μόνο που με χαλάει λιγάκι είναι ότι δεν έχει επιλογή στο triangle away να κάνει reset τον counter αυτόματα μετά απο reboot...

 

ποια γραμματοσειρα χρησιμοποιεις?? πολυ ωραια ειναι :)

και το εικονιδιο της μπαταριας πολυ ωραιο....

και ενα τελευταιο, αυτον που μπορω να το βρω " amnosperum dialer " ??

 

Για τον dialer: http://db.tt/hKfHMajF

Link to comment
Share on other sites

ποια γραμματοσειρα χρησιμοποιεις?? πολυ ωραια ειναι :)

και το εικονιδιο της μπαταριας πολυ ωραιο....

και ενα τελευταιο, αυτον που μπορω να το βρω " amnosperum dialer " ??

 

Μανισια ειναι.. η choco cookie ειναι φιλε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,sotmax ή moon?με ενδιαφέρει η αυτονομία.

 

Αν σ ενδιαφέρει η αυτονομία ρώτα για κερνελ και όχι για ρομ... Για την moon δεν ξέρω αλλά γενικά όταν μια ρομ δεν είναι παρα φορτωμένη είναι το ίδιο με τις άλλες που είναι παρόμοιες.. Άρα για κερνελ θα σου πρότεινα N.E.A.K η Perseus.. Έχω ακούσει καλά λόγια και για Saber που έχει 10 λεπτά που τον πέρασα... Εγώ είμαι με Sotmax αυτή τη στιγμή..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος πού έχει δοκιμάσει και τις 2 να μάς πει την γνώμη του?

 

Δεν εχω δοκιμασει την moon να πω την αληθεια αλλα εχω διαβασει οτι εχει καποια θεματακια..Βαλε την sotmax φιλε μου ειναι πολυ καλη..

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο saber kernel υποστηρίζει exfat ? Τον είχα βάλει στην αρχή και δεν έβλεπα την sd card τότε κάποιοι είπαν οτι φταίει ο kernel και πρέπει να την φορμάρω σε fat32 .

Οχι δυστυχώς δεν υποστηρίζει exfat. Κάνε ένα φορματ την κάρτα σου σε fat32 και θα την βλέπεις κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Το responsiveness του kernel αυτού είναι απίστευτο. Έτρεξα το quadrant από περιέργεια (ξέροντας ότι δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο) και έβγαλα πάνω από 8000. Όντας πεπεισμένος ότι είμαι overclocked τσέκαρα και το Max είναι στα 1600.

 

Αν τα πηγαίνει καλά και από μπαταρία μάλλον θα χαιρετήσω τον Adam.

 

Όλα τα παραπάνω με sotmax και γω.

 

Επανέρχομαι γιατί κάτι δεν πάει καλά. Ενώ το set cpu δείχνει μαξ 1600, το cpu spy λέει άλλα:

 

[ATTACH]33650[/ATTACH]

 

[ATTACH]33651[/ATTACH]

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Το responsiveness του kernel αυτού είναι απίστευτο. Έτρεξα το quadrant από περιέργεια (ξέροντας ότι δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο) και έβγαλα πάνω από 8000. Όντας πεπεισμένος ότι είμαι overclocked τσέκαρα και το Max είναι στα 1600.

 

Αν τα πηγαίνει καλά και από μπαταρία μάλλον θα χαιρετήσω τον Adam.

 

Όλα τα παραπάνω με sotmax και γω.

 

Τα παει φοβερα στο θεμα μπαταριας, οχι απλα καλα... ετσι την πατησα κ εγω χτες.. εκανα ενα quadrant για χαβαλε, βλεπω 8465 κ εχω μεινει παγωτο.. μπαινω στο geekbench 2, επαιζε μεταξυ 2450-2550.. το ξεζουμιζω λιγο, με παει στα 2580... απο χτες μεχρι σημερα τρεχω συνεχεια benchs, εχω λαλεψει... φοβερος κερνελ, ειδικα στο scrolling νομιζω τα σπαει ασχημα...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα διάφορα τεστ και απ ότι φαίνεται ότι μαξ συχνότητα και να ορίσω δεν την ακούει και συνεχίζει να έχει ως μαξ τα 1920.

 

Όποτε έτσι εξηγείται η απόδοση και άρα τον αφαιρώ άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα διάφορα τεστ και απ ότι φαίνεται ότι μαξ συχνότητα και να ορίσω δεν την ακούει και συνεχίζει να έχει ως μαξ τα 1920.

 

Όποτε έτσι εξηγείται η απόδοση και άρα τον αφαιρώ άμεσα.

 

Πως γινεται παλι αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Εκανα διάφορα τεστ και απ ότι φαίνεται ότι μαξ συχνότητα και να ορίσω δεν την ακούει και συνεχίζει να έχει ως μαξ τα 1920.

 

Όποτε έτσι εξηγείται η απόδοση και άρα τον αφαιρώ άμεσα.

 

γιατί τον αφαιρείς? έχεις πρόβλημα με τη θερμοκρασία ?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα διάφορα τεστ και απ ότι φαίνεται ότι μαξ συχνότητα και να ορίσω δεν την ακούει και συνεχίζει να έχει ως μαξ τα 1920.

 

Όποτε έτσι εξηγείται η απόδοση και άρα τον αφαιρώ άμεσα.

 

Ετσι ακριβώς. Δεν λογαριάζει την max CPU που έχεις βάλει. Και εμενα αυτό με ξενέρωσε.

Εγώ είχα φοβερή αυτονομία με red pill αλλά κανα δυο φορές βρήκα την cpu κολλημένη στα 1600 και αυτό με θορύβησε. Θυμάμαι και άλλον χρήστη που είχε διαπιστωσει το ίδιο με red pill οπότε μάλλον δεν είναι τυχαιο. Γύρισα σε stock kernel και με λίγο πείραγμα είμαι καλά για την ώρα.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αλλαγή σε saber kernel . Με το triangle away δεν μηδενίζει με τίποτα. Αν δεν βρω λύση θα πάω σε stock. Δεν δουλεύει το all share cast. Αν έχετε κάποια λύση........
Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες του Triangle Away αναφέρει:

"- My counter always stays at 1

Some devices/bootloaders set the counter to 1 at every boot if you are running a custom kernel or recovery. On these devices, Triangle Away may always display 1 - make sure to check the counter in actual download mode, and make sure you are running a stock Samsung kernel and recovery."

 

Οπότε αν θες να μηδενίσεις πρέπει να πας σε Stock Kernel και Recovery.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...