Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπαμ και κατω εφυγε ή εκανε τα τρελλά του πριν, οπως το note4F της γυναικας μου? Παντως για αντικατασταση δεν υπηρξε κανενας προβληματισμος. Ξαναπηρε νοτε4, το οκταπυρηνο ομως. Για μας τους νοτακηδες ευτυχως η αποφαση ειναι πανευκολη. Μεχρι να δεησει και καποιος αλλος να βγαλει πενακι

Οξυ εμφραγμα της μητρικής , δηλ. μια κιεξω! νοτε 4 σκεφτομαι και γω, εσυ προτεινεις exynos και οχι snap. Αλλά με exynos περιορισμένες customs... Αγορα απο που σε καλή κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χεχε, ναι αυτο ειναι το μονο μειον του 8πυρηνου.

Το νοτε4 ομως να ξερεις οτι δεν ειναι παρατημενο απο τη σαμσουνγκ οπως το νοτε2. Στο νοτε2 σε αναγκαζε η ιδια η σαμσουνγκ να φλασαρεις αν ηθελες ταχυτητα, πληρως λειτουργικο πενακι και multi window. Στο 4αρι ειναι αλλιως. Να φανταστεις οτι το εχω ακομα με τη στοκ ΜΜ, ενω στο νοτε2 εχω φλασαρει τις περισσοτερες ρομ του ακιςς. Αν βεβαια εχεις το μικροβιο ξερω οτι δεν σηκωνει γιατρεια. :) :)

Οσον αφορα την επιλογη μεταξυ 4πυρηνου και 8πυρηνου, λογω κινδυνου emmc failure, εισαι πιο ασφαλης με τον exynos. Εμεις πηραμε 2 ιδια note4F. Χωρις γρηγορη φορτιση ή χρηση του ενω φορτιζει. Της γυναικας μου πεθανε, το δικο μου ζει, αλλα με τα πολλα περιστατικα καμμενων μητρικων δεν το ρισκαρα την 2η φορα.

Τελος, αγορα αναγκαστικα μεσω αγγελιας. Αφου ομως δεις απο κοντα και ενδελεχως τη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση, μετά το note 2 έπεσα στην αγκαλιά του Κινέζου και δεν το μετάνιωσα.....και επειδή φίλος μου είχε στην αρχή το τετραπύρηνο Note4 και τώρα το exynos η διαφορά με τον δικό μου είναι δραματικά μεγάλη σε ταχύτητα απόκριση smoothness....η μετάβαση μου σε συσκευή χωρίς πενάκι τελικά ήταν πανευκολη....όλα μέσα στο μυαλό είναι....

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ειμαι λιγο ΘΙΚ :( λιγο πιο λιανα να καταλαβαινω...

Note 2 --> Κινεζος? δηλαδη τι συσκευη?

4core note 4 δεν ειναι exynos. Αλλα και τα 2 ειναι αργα (η γρηγορα) σε σχεση με το δικο σου χωρις πενακι που ειναι το ...

Link to comment
Share on other sites

Ο συμφορουμιτης εχει το κινεζικο xiaomi mi max. Το γραφει στην υπογραφη του, στο τελος του ποστ του.

Καλη συσκευη με ατελειωτη μπαταρια και μεγαλη 16:9 οθονη, ο,τι πρεπει για σ/κ στη φυση ή καπου που δεν εχει ρευμα. Αλλα μεχρι εκει. Η οθονη ειναι χειροτερη ακομα κι απο το νοτε2 ενω το πενακι (και το software και το wacom digitizer) ειναι αναντικαταστατα. Εκτος κι εχεις δακτυλα σαν του Νασμπού, του καναρινιου μας.

 

Γνωμη μου βεβαια και περι ορεξεως... Καθενας εχει τη συσκευη που του καλυπτει καλυτερα τις 2-3 πρωτες του προτεραιοτητες

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη εδωσαν στη γυναικα μου το xiaomi redmi 4X 3/32.

Δεν ξερω αν ειναι επειδη το νοτ μου ειναι ακομη με την 4,1,2 (ας ειναι ρουτ) και εχω καπου 800ΜΒ ελευθερα αποθ. χωρο, αλλα εκεινο απλα πεταει μπροστα του.

Εχει κατι θεματα (δεν λειτουργουν τα home screen pdf (και παρομοια) shortcuts).

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, απο τα (πολυ) λιγα που εχω καταλαβει στο αντροϊντ, ειναι οτι η ρομ παιζει τον πρωτο ρολο. Μολις με το καλο περασεις μια ρομ του ακιςς θα δεις μεγαλη διαφορα. Με το ρουτ μπορεις να ξεφορτωθεις πολλες αχρηστες εφαρμογες-βαριδια αλλα αν η ρομ δεν ειναι καλογραμμενη δεν μπορεις να κανεις θαυματα. Αν δεν ηταν ο ακιςς θα ειχα δωσει το νοτε 2 εδω και 3μιση χρονια, απο τοτε που πηρα δηλαδη το νοτε4.

Τοσο στο νοτε2 οσο και στο samsung tab S που εχω περασει custom roms, το εκανα για λογους ταχυτητας και δυνατοτητων. Στο νοτε4 δεν χρειαστηκε να το κανω λογω πολυ καλης ΜΜ ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Κατι θα ξερεις.

Πρεπει να κατσω να το κανω. Φουυυυ, ποιος περναει ξανα ολες τις εφαρμογες.

Εχω και το νοτ 10,1 και αυτο μαμα ρομ (ρουτ) αλλα εχω να το ανοιξω απο το περασμενο καλοκαιρι.

Με ψηνουν και για το LG V20 H990DS...

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση, μετά το note 2 έπεσα στην αγκαλιά του Κινέζου και δεν το μετάνιωσα.....και επειδή φίλος μου είχε στην αρχή το τετραπύρηνο Note4 και τώρα το exynos η διαφορά με τον δικό μου είναι δραματικά μεγάλη σε ταχύτητα απόκριση smoothness....η μετάβαση μου σε συσκευή χωρίς πενάκι τελικά ήταν πανευκολη....όλα μέσα στο μυαλό είναι....

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η αιώνια διαφωνία μεταξύ ταχύτητας και ποιότητας...στο σεξ θέλουμε ποιότητα στο αυτοκίνητο ταχύτητα... στο κινητό? Όλες οι ρομ που πέρασα στη μακαριτισσα τη note 2, πλην μιας γρηγορης cyanogen το πάλαι ποτε που την εβγαλα αμεσως λογω αναπηρίας του πενακίου ήταν touchwiz based! Ίσως λόγω ηλικίας είμαι παραδοσιακός και μου αρέσει ακόμα να γράφω περισσότερο από το να πληκτρολογώ, άλλωστε κι αυτό περιέχει ταχύτητα αφού γράφω γρηγορότερα, συν το ότι μου δίνει μια πιο κοντινή αίσθηση στο παλιό σημειωματαριο...δν ειναι τυχαιο οτι εχω και το note 10.1 (2014) απο τα λιγα tablets που πραγματικα ξεχωριζουν. Τέλος είναι και η διάρκεια ζωής της επένδυσης, κινέζος που θα διαρκέσει 5 χρόνια.? ουφ αυτοψυχαναλυθηκα

Link to comment
Share on other sites

... ουφ αυτοψυχαναλυθηκα

 

Χαχαχα

Και εγώ έχω το 10.1!

 

Όμως η ταχύτητα της τεχνολογίας δεν αφήνει να "χορτασεις" μια ποιοτική συσκευή αφού την επομένη θα είναι ξεπερασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα

Και εγώ έχω το 10.1!

Όμως η ταχύτητα της τεχνολογίας δεν αφήνει να "χορτασεις" μια ποιοτική συσκευή αφού την επομένη θα είναι ξεπερασμένη.

Πιστεύω ότι όλες αυτές οι '''εξελιξεις'' είτε στις Android versions είτε στα ''μηχανακια'' λίγα πραγματικά ουσιαστικά προσφέρουν, κυρίως ειναι μαρκετινγκ κόλπα για να κινείται η αγορά... just my two cents που λένε και στο χωριό...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι βρε Γιωργο, αλλα τους χρειαζομαστε πραγματικα? Η apple (με ολους τους περιορισμους της) κανει θαυματα με 2 γιγα ραμ, 1800ρες μπαταριες και επεξεργαστες με τη μιση ισχυ των τερατων του αντροϊντ. Κι ολα αυτα (νομιζω) χαρη στο καλογραμμενο (κλειστο) λειτουργικο.

Συγγνωμη για το οφφ τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω την τελευταία ROM του Άκη και η έκδοση του Facebook είναι η 133.

 

Μου έβγαζε από την αρχή updates για το facebook και δεν τα έκανα.

 

Επειδή κρασάρει συνέχεια αποφάσισα να τα κάνω, αλλά δεν τα δέχεται.

 

Την απεγκατεστησα και πήγα να βάλω την τελευταία, αλλά το Play Store μου λέει ότι η τελευταία έκδοση του Facebook 170 δεν είναι συμβατή με το Note II (!)

 

Ξέρει κανένας τι παίζει με την εφαρμογή Facebook και το Note II ;

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Έχω την τελευταία ROM του Άκη και η έκδοση του Facebook είναι η 133.

Μου έβγαζε από την αρχή updates για το facebook και δεν τα έκανα.

Επειδή κρασάρει συνέχεια αποφάσισα να τα κάνω, αλλά δεν τα δέχεται.

Την απεγκατεστησα και πήγα να βάλω την τελευταία, αλλά το Play Store μου λέει ότι η τελευταία έκδοση του Facebook 170 δεν είναι συμβατή με το Note II (!)

Ξέρει κανένας τι παίζει με την εφαρμογή Facebook και το Note II ;

Μόλις έβαλα την τελευταία έκδοση (170) του facebook και λειτουργεί κανονικά (με την τελευταία rom του Άκη).

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάφερα να την βάλω και κατέληξα με το facebook lite που πέρασε μια χαρά.

 

Και ανακάλυψα ότι παρόλο που είναι κομμένο σε σχέση με το κανονικό facebook app, έχει κάποια πλεονεκτηματα.

 

Δεν μου έχει κρασάρει ακόμα ούτε μια φορά, δεν έχει τον αλγόριθμο του κανονικού facebook και μπορώ να δω περισσότερες και διαφορετικές αναρτήσεις από την κανονική έκδοση.

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάφερα να την βάλω και κατέληξα με το facebook lite που πέρασε μια χαρά.

 

Και ανακάλυψα ότι παρόλο που είναι κομμένο σε σχέση με το κανονικό facebook app, έχει κάποια πλεονεκτηματα.

 

Δεν μου έχει κρασάρει ακόμα ούτε μια φορά, δεν έχει τον αλγόριθμο του κανονικού facebook και μπορώ να δω περισσότερες και διαφορετικές αναρτήσεις από την κανονική έκδοση.

Εγώ μπαίνω facebook και messenger με το opera που δουλεύει άψογα!

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την τελευταία έκδοση (170) του facebook και λειτουργεί κανονικά (με την τελευταία rom του Άκη).
Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.

 

Δεν με αφήνει να βάλω ούτε την εφαρμογή της Χρυσής Ευκαιρίας (xe.gr)

 

Είναι κάποιο setting που έχω πειράξει ή που δεν έχω πειράξει στο τελευταίο ROM του Άκη ;

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχεις βαλει πχ 20 αλλες εφαρμογες και σου μπλοκαρει τη Χρυση Ευκαιρια και το Facebook? Ή δεν σε αφηνει να βαλεις καμμια εφαρμογη τριτου?
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις αναβαθμισει το playstore? Ο ακιςς νομιζω προτεινε να μην το αναβαθμισουμε.

 

Το facebook δεν μπορεις να το παρεις απο αλλου? πχ apk mirror? Ή παλι δεν σε αφηνει? Για την ΧΕ δεν εχω ιδεα εκτος του οτι μαλλον θελει 5.0 +.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αναβαθμίσει το Playstore στην τελευταία έκδοση. Εγκατέστησα τη ΧΕ κανονικά (έχει πολύ αργή απόκριση, όμως). Μήπως να δοκίμαζες επανεγκατάσταση της rom;

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δυστυχώς, άλλο ένα πρόβλημα για το θρυλικό Note 2, τουλάχιστον σε εμένα.

 

Δεν παίζει η εφαρμογή της ΕΡΤ, η ERT VR που προσφέρει όλα αυτά τα κόλπα με τις 5 κάμερες για να δεις το παιχνίδι live και 180 μοίρες, ενώ σε video προσφέρει 18 κάμερες και 360 μοίρες.

 

Το κινητό μας έχει γυροσκόπιο, αλλά δεν έχει Andoird 5.0+ που ζητάει η εφαρμογή.

 

Αν μου πείτε ότι σε κάποιον από εσάς παίζει, την επόμενη στιγμή κάνω format και ξαναπερνάω καθαρή την ROM!

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...