Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν την κανει εγκατασταση με τιποτα την τελευταια ακη.Error status 7 sto zip της ρομ μου βγαζει συνεχεια.

 

Ξανακατεβασε το.

 

προχθες εκανα επανεκινηση τον νοτη και εμεινε κολημενο στην αρχικη οθονη που ελεγε samsung.

με τα πολλα καταφερα να τον αναστησω και να περασω τη ρομ του φιλου s_wind.

ομως συνεχως στην εκκινηση βγαζει calendar storage has stopped. καμια ιδεα?

επισης αυτο το briefnig πως το ξαποστελνουμε ?

 

Εάν συνεχιστούν τα stopped ξαναφλασσαρε το Ρόμ .

Το briefing απενεργοποιησε το .Κράτα πατημένη την κεντρική οθόνη με το δάχτυλο σου και μόλις βγει το μενού του TW κάτω πηγαινε ρυθμίσεις αρχικης -- flipboard και βάλτο Off.

 

EDIT:

GPS TEST v5 FINAL 'Global' 18 - 05 -17 για Galaxy Note 2 , Galaxy S8 , Galaxy S8+

 

LINK -------> https://mega.nz/#!mBh0UDAJ!R2tEdgOJUBZLRfKmFkehp9pWdgICLpAyJJ9NB6Ny0bI

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξανακατεβασε το.

 

 

 

Εάν συνεχιστούν τα stopped ξαναφλασσαρε το Ρόμ .

Το briefing απενεργοποιησε το .Κράτα πατημένη την κεντρική οθόνη με το δάχτυλο σου και μόλις βγει το μενού του TW κάτω πηγαινε ρυθμίσεις αρχικης -- flipboard και βάλτο Off.

 

EDIT:

GPS TEST v5 FINAL 'Global' 18 - 05 -17 για Galaxy Note 2 , Galaxy S8 , Galaxy S8+

 

 

LINK -------> https://mega.nz/#!mBh0UDAJ!R2tEdgOJUBZLRfKmFkehp9pWdgICLpAyJJ9NB6Ny0bI

 

 

την εχω φλασαρει 3 φορες. να την ξανακατεβαζα ? να φταιει το twrp ? εχω 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

την εχω φλασαρει 3 φορες. να την ξανακατεβαζα ? να φταιει το twrp ? εχω 3.0.2-0

 

Μπορεί αυτό ,μπορεί γιατί δεν έχεις ίσως βάλει την official FNL1 4.4.2 .Τα κορεάτικα πορτ όπως αυτό που έχω ανεβάσει θέλουν τον bootloader της FNL1 για να δουλεύουν σωστά. Εάν θέλεις να αλλάξεις custom recovery κάπου το έχω 1-2 σελίδες πίσω σε tar φλασαρισμα με Odin.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αυτό ,μπορεί γιατί δεν έχεις ίσως βάλει την official FNL1 4.4.2 .Τα κορεάτικα πορτ όπως αυτό που έχω ανεβάσει θέλουν τον bootloader της FNL1 για να δουλεύουν σωστά. Εάν θέλεις να αλλάξεις custom recovery κάπου το έχω 1-2 σελίδες πίσω σε tar φλασαρισμα με Odin.

 

Εννοείς την Philz 6.2

 

ολα οκ. εβαλα philz και περασε την ρομ με παραπανω προγραμματα απ οτι πριν και χωρις το μηνυμα λαθους. βεβαια εχω αλλο θεμα.

εν κινησει με το αμαξι μιλωντας μου εκοψε την γραμμη 4 φορες. βεβαια εχω wind και καπου διαβασα οτι εχει θεματα τις τελευταιες μερες.

Edited by npapagri
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια χαρα .

Εχω ξεμείνει κι εγω με το Notακι ολα αυτά τα χρόνια ,καθαρά λόγω οικονομικής κρίσης ,γιατί κατά τα αλλα με εχει κανει τουρκο ,πολυ λαγκ .

Πολυ όμως .

Ποια ρομ προτείνετε ?

Ψάχνω κατι λαιτ ,δε με ενδιαφέρουν οπτικά εφε ,εμφάνιση κτλ ,μονο να ειναι stable και ελαφρύ.

Εχω μια Phoenix rom 4.3 εδω και χρόνια η οποία ειναι μια στοκ ρομ με κάποια συν που τελικά τα βαζει και μόνος του κάποιος .

Ειχα δοκιμάσει και μια σχεδόν στοκ 4.3 που είχε φτιαξει ενα μελος εδω (οχι ο ακης ,ξεχνάω το όνομα) ,αλλα δεν πήγε καλά μετα απο λίγες μέρες,πολυ καθυστέρηση.

Κάθε πρόταση δεκτή.

Αν ειναι και σκουρόχρωμη ρομ ακόμα καλύτερα .

 

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πλέον είναι παλιό.

Εγώ στη θέση σου θα έβαζα την τελευταία μαμά από το Sammobile .

Επίσης μην ξεχνάς ότι όσο πιο πολύ κάθεται μία ρομ τόσο πιο πολύ αργή γίνεται. Δοκίμασε δλδ να περάσεις με φρέσκια εγκατάσταση αυτή που ήδη φοράς και θα δεις τεράστια διαφορά.

Ή ψάξε του wesam.othman έχει μια σούπερ λάιτ κάπου στο XDA.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Η dark v.2 του Άκη είναι πολύ καλή και σταθερή.Την είχα κάνα εξάμηνο και Όλα καλά.

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις .

Φρεσκια εγκατάσταση εχω κανει ήδη αυτής που φοράω άλλες δυο φορες απλα επειδή ήταν το πιο εύκολο να κάτσει η ρομ κατευθείαν .

Δυστυχώς εχει γεράσει πολυ η συσκευή και φαίνεται έντονα πια.

 

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την τελευταία του ακη και δεν φαινεται καθόλου γερασμένη..Τουλαχιστον με τιποτα για πέντε χρόνων συσκευή.Πιστευω το καλύτερο Νοτε μέχρι στιγμής.

 

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι η συσκευη σου απο αποψη πλακετας/μπαταριας, αλλα τα 2 νοτε2 της οικογενειας (το 1 με μπαταρια 6μηνου και το αλλο με 4ετιας) εχοντας την note pro2 rom του ακιςς, συμπεριφερονται πιο σβελτα σε συγκριση με τα στοκ νοτε4 που εχουμε. Και χωρις το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ bug.
Link to comment
Share on other sites

Άκη τα gestures του Νόβα μπορείς να τα βάλεις στον τελευταίο tw? Διπλο χτύπημα για κλείδωμα κτλ??

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

να επανερθω λιγο με το προβλημα μου.

αν και μαλον εχει προβλημα ο νοτης επειδη δεν θελω να το αλλαξω μιας και ακομα φυσαει με ρομ σαν αυτη του ακη.

το προβλημα ξεκινησε μετα απο μια επανεκινηση οπου εμεινε κολημενο στο λογοτυπο της σαμσουνγκ.

για να συνερθει εβαλα μια καθαρη 4.4.2 και μετα του ακη αφου ξεπερασα τα προβληματα που ειχα βαζοντας philz αντι twrp που ειχα.

ειλικρινα καιρο ειχα να δω τοσο σβελτο το κινητο. μπραβο σε ολους που ασχολουνται με τις ρομ και συγκεκριμενα στον ακη.

ομως απ την παρασκευη που ειχα στησει το κινητο με ολα μου τα προγραμματα την κυριακη το πρωι σε μια επανεκινηση παλι εμεινα με ο λογοτυπο της σαμσουνγκ.

δεν θεωρω οτι εχει σχεση η ρομ του ακη. ουτε η προηγουμενη που την ειχα το λιγοτερο χρονο. ουτε ειχα περασει κατι που να επηρεαζε.

μονο το setcpu ειχα βαλει minimum 800mhz την συχνοτητα.

ειδα στο odin για nand erase all και σκεφτομουν αν υπαρχει κατι να κανω με το odin η κατι να δοκιμασω.

 

αν και εχω βρει τον αντικαταστατη του νοτη η καρδια μου αρνειται το αποχωριστει (χαρις σε ατομα σαν τον ακη) εκτος και αν με αποχωριστει αυτο .

 

edit: απ οσο διαβασα το nand erase θα με στειλει στον αντικαταστατη.

Edited by npapagri
Link to comment
Share on other sites

να επανερθω λιγο με το προβλημα μου.

αν και μαλον εχει προβλημα ο νοτης επειδη δεν θελω να το αλλαξω μιας και ακομα φυσαει με ρομ σαν αυτη του ακη.

το προβλημα ξεκινησε μετα απο μια επανεκινηση οπου εμεινε κολημενο στο λογοτυπο της σαμσουνγκ.

για να συνερθει εβαλα μια καθαρη 4.4.2 και μετα του ακη αφου ξεπερασα τα προβληματα που ειχα βαζοντας philz αντι twrp που ειχα.

ειλικρινα καιρο ειχα να δω τοσο σβελτο το κινητο. μπραβο σε ολους που ασχολουνται με τις ρομ και συγκεκριμενα στον ακη.

ομως απ την παρασκευη που ειχα στησει το κινητο με ολα μου τα προγραμματα την κυριακη το πρωι σε μια επανεκινηση παλι εμεινα με ο λογοτυπο της σαμσουνγκ.

δεν θεωρω οτι εχει σχεση η ρομ του ακη. ουτε η προηγουμενη που την ειχα το λιγοτερο χρονο. ουτε ειχα περασει κατι που να επηρεαζε.

μονο το setcpu ειχα βαλει minimum 800mhz την συχνοτητα.

ειδα στο odin για nand erase all και σκεφτομουν αν υπαρχει κατι να κανω με το odin η κατι να δοκιμασω.

 

αν και εχω βρει τον αντικαταστατη του νοτη η καρδια μου αρνειται το αποχωριστει (χαρις σε ατομα σαν τον ακη) εκτος και αν με αποχωριστει αυτο .

 

edit: απ οσο διαβασα το nand erase θα με στειλει στον αντικαταστατη.

 

Τσαμπα παιδευεστε βλεπω...δεν εχει προβλημα απλα κατι μενει μεσα στην μνημη συσκευης η στην sdcard.θα μπορουσες να κανεις ολους τους καθαρισμους απο το recovery πριν το φλασαρισμα και να βαλεις το ρομ με usb στην sdcard .Μη βαζεις τις εφαρμογες που εχεις για ενα διαστημα μετα το φλασαρισμα .Επισης το να ανεβαζουμε τις ελαχιστες επιδοσεις πρεπει να γνωριζουμε πως λειτουργει ο καθε governor σε συνδυασμο με τους schedulers.Μπορει εσυ πχ να νομιζεις οτι ανεβαζοντας τις ελαχιστες να εχει καλυτερο ξεκινημα πχ.ελαχιστες 800mhz οπως λες οτι κανεις αλλα λογο του συνδυασμου των 2 παραπανω που αναφερα να δουλευουν τις περισσοτερες φορες στα 800 και οχι μεχρι το μαξιμουμ εφοσον απαιτητικες εφαρμογες το χρειαζονται.Αλλωστε το ρομ ερχεται με ελαχιστη 400mhz.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Τσαμπα παιδευεστε βλεπω...δεν εχει προβλημα απλα κατι μενει μεσα στην μνημη συσκευης η στην sdcard.θα μπορουσες να κανεις ολους τους καθαρισμους απο το recovery πριν το φλασαρισμα και να βαλεις το ρομ με usb στην sdcard .Μη βαζεις τις εφαρμογες που εχεις για ενα διαστημα μετα το φλασαρισμα .Επισης το να ανεβαζουμε τις ελαχιστες επιδοσεις πρεπει να γνωριζουμε πως λειτουργει ο καθε governor σε συνδυασμο με τους schedulers.Μπορει εσυ πχ να νομιζεις οτι ανεβαζοντας τις ελαχιστες να εχει καλυτερο ξεκινημα πχ.ελαχιστες 800mhz οπως λες οτι κανεις αλλα λογο του συνδυασμου των 2 παραπανω που αναφερα να δουλευουν τις περισσοτερες φορες στα 800 και οχι μεχρι το μαξιμουμ εφοσον απαιτητικες εφαρμογες το χρειαζονται.Αλλωστε το ρομ ερχεται με ελαχιστη 400mhz.

 

μακαρι να εχεις δικιο. εχω να ρωτησω κατι για τους καθαρισμους. κανω andanced wipe αλλα παντα βρισκω συνηθως αρχεια ειτε απο παιχνιδια ή απο φωτογραφιες και δεν θυμαμαι τι αλλο. δεν με πολυαπασχολησε μιας και δεν ειχα προβληματα. απλα μου κανει εντυπωση πως εμφανιστηκε το προβλημα . χαζευοντας στο twitter λαγκαρε το κινητο και μετα απο μια επανεκινηση εμεινε στο λογοτυπο.

και μετα αφου το ξαναεστησα σε 3 μερες χωρις να λαγκαρει το εκανα επανεκινηση και παλι τα ιδια. χωρις να πειραξω το setcpu μιας και η ρομ σου ηταν αερας.

στο μυαλο μου σαν βλαβη μου εκατσε σαν ζημια σε καποια μνημη που κανει corupt καποιο αρχειο που μετα εχουμε το κολημα. (σκεπτικο αλλα pc λειτουργια).

επειδη ξεφευγω θα κοιταξω να ριξω φλασαρισμα απο στικακι μετα απο καλο καθαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να εχεις δικιο. εχω να ρωτησω κατι για τους καθαρισμους. κανω andanced wipe αλλα παντα βρισκω συνηθως αρχεια ειτε απο παιχνιδια ή απο φωτογραφιες και δεν θυμαμαι τι αλλο. δεν με πολυαπασχολησε μιας και δεν ειχα προβληματα. απλα μου κανει εντυπωση πως εμφανιστηκε το προβλημα . χαζευοντας στο twitter λαγκαρε το κινητο και μετα απο μια επανεκινηση εμεινε στο λογοτυπο.

και μετα αφου το ξαναεστησα σε 3 μερες χωρις να λαγκαρει το εκανα επανεκινηση και παλι τα ιδια. χωρις να πειραξω το setcpu μιας και η ρομ σου ηταν αερας.

στο μυαλο μου σαν βλαβη μου εκατσε σαν ζημια σε καποια μνημη που κανει corupt καποιο αρχειο που μετα εχουμε το κολημα. (σκεπτικο αλλα pc λειτουργια).

επειδη ξεφευγω θα κοιταξω να ριξω φλασαρισμα απο στικακι μετα απο καλο καθαρισμα.

 

Στο philz recovery εχει επιλογη να φορμαρεις και τις 2 μνημες.Μετα εχει επιλογη(δεν θυμαμαι πως λεγεται) να περασεις το ρομ απο τον υπολογιστη στην sdcard

Edit:Κανεις φορματ storage (default) και φορματ media sdcard.Προσοχη θα σβηστουν τα παντα.

Μετα πας στην ακριβως απο κατω επιλογη 'mount USB storage' το πατας και συνδεεις τον Νοτη στο pc μεταφεροντας το ρομ καθαρο.Επισης να εχεις κανει πριν απο αυτα ολα τα wipe και ολα τα φορματ system κτλ.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Στο philz recovery εχει επιλογη να φορμαρεις και τις 2 μνημες.Μετα εχει επιλογη(δεν θυμαμαι πως λεγεται) να περασεις το ρομ απο τον υπολογιστη στην sdcard

Edit:Κανεις φορματ storage (default) και φορματ media sdcard.Προσοχη θα σβηστουν τα παντα.

Μετα πας στην ακριβως απο κατω επιλογη mounts and storage το πατας και συνδεεις τον Νοτη στο pc μεταφεροντας το ρομ καθαρο.Επισης να εχεις κανει πριν απο αυτα ολα τα wipe και ολα τα φορματ system κτλ.

 

οκ ευχαριστω. θα αφησω μερικες μερες αυτη που εχω και θα ξαναδοκιμασω την δικη σου.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω. θα αφησω μερικες μερες αυτη που εχω και θα ξαναδοκιμασω την δικη σου.

 

Ναι οκ αλλα να θυμασαι οτι οταν αλλαζουμε εκδοση ρομ πχ.απο 4.4.2 σε 4.4.4 κανουμε τα παντα φορματ ετσι ωστε να παραμεινει μονο ο bootloader και το modem.Μετα φλασαρουμε.Εαν δεν τα κανουμε θα μενουν παντα σκουπιδια.Επισης οχι επαναφορες μπακαπ πχ.απο 4.4.2 σε 4.4.4 γιατι περιεχουν αλλα αρχεια συστηματος με απoτελεσμα να γεμισεις fc διακοπες εφαρμογων , παγωματα κτλ.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Με τα gestures θα κάνεις κάτι?

 

Same Sh1t...Different Day

 

Αυτό φίλε μάλλον δεν γίνεται που ζητάς.

Θα πρέπει να επέμβει στο κώδικα του Touchwiz πράγμα που φαντάζομαι δεν είναι εύκολο.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Έχω εντύπωση ότι σε μια πιο παλιά έκδοση το είχε κάνει και γι'αυτό το ζητάω.Αν κάνω λάθος και δεν είναι όπως νομίζω...σόρρυ

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Έχω εντύπωση ότι σε μια πιο παλιά έκδοση το είχε κάνει και γι'αυτό το ζητάω.Αν κάνω λάθος και δεν είναι όπως νομίζω...σόρρυ

 

Same Sh1t...Different Day

Σωστά θυμάσαι, είχε μερικά gestures στην touchwiz. Γιατί δε χρησιμοποιείς τον Nova που είναι υπερπλήρης;

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω και πληρωμένο αλλά είπα να δώσω μια ευκαιρία αυτή την φορά γιατί από την πρώτη μέρα πάντα βάζω Νόβα.

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...