Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα,έχω ένα πρόβλημα.

Έχω περασμένη την επίσημη Γαλλική 4.4.2.

Επειδή μου έτρωγε την μπαταρία μια ενέργεια mediaserver προσπάθησα να

περάσω την cyanogen με το cyanogen installer. Ενώ τα κάνω όλα σωστά και ο υπολογιστής

μου βγάζει πως περάστηκε κανονικά το λειτουργικό στο κινητό, μόλις τελειώσει η διαδικασία

και ετοιμάζεται να μπεί στο cyanogen αντί αυτού μπαίνει πάλι στο μαμά λειτουργικό.

 

Το έκανα πάνω από 4 φορές αλλά το αποτέλσμα είναι το ίδιο.

Έχετε κάτι να προτείνεται. Με ενδιαφέρει το κινητό να λειτουργεί όσο καλύτερα γίνεται χωρίς

μεγάλη κατανάλωση.Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βάλε μια Καστομ ρικαβερι και περνά την από εκεί

και ασε τα απλικεϊσια..

Χωρίς πλάκα τώρα δες πως θα βάλεις custom recovery στο YouTube

και Κατεβαζεις οποία ρόμ θέλεις την βάζεις στην κάρτα σου και κανεις παιχνίδι.

Πρώτα από όλα παίρνεις backup.

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Mε ενδιαφέρει φίλε μου να είναι όσο πιο απλή διαδικασία γίνεται γιαυτό προσπάθησα μέσω installer.

Έχεις να προτείνεις κάποιο εύκολο οδηγό και κάποια σταθερή ρομ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους.

 

Το Σαββατοκύριακο έκατσα και πέρασα την DN4 με τα 5 updates. Σήμερα αντιλήφτηκα ότι ενώ με το bluetooth κάνω κανονικά τα τηλεφωνήματά μου αν το αποσυνδέσω δεν με ακούει ο άλλος που του μιλάω, ενώ εγώ ακούω κανονικά.

Δοκίμασα το voice recording και δουλεύει άρα δεν είναι το μικρόφωνο της συσκευής.

Από ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα δεν βρήκα αντίστοιχη αναφορά.

Το έχει αντιμετωπίσει κανένας? :O

 

Λοιπόν απαντάω ο ίδιος στον εαυτό μου.

Όταν πέρασα με TWRP την DN4 (με full wipe) και στο πρώτο boot έβαλα τον google account κάποια στιγμή, και αφού κατέβασε αυτόματα τις εφαρμογές που είχα, σε reboot μόλις έβαζα το pin κολλούσε και δεν προχωρούσε στην home screen.

Το ξαναεγκατέστησα λοιπόν.

Αυτή την φορά δεν έβαλα τον λογαριασμό μου αμέσως αλλά μόνο αφού εγκατέστησα όλες τις εφαρμογές που ήθελα.

Μετά όμως έκανα όλα τα updates μαζεμένα σε ένα recovery session.

Όλα έπαιξαν τέλεια εκτός από το πρόβλημα που είχα με το μικρόφωνο που δεν δούλευε σε κλήσεις. Δηλαδή εγώ άκουγα καθαρά αλλά ο απέναντι δεν με άκουγε. Το bluetooth δούλευε κανονικά όπως και το voice recording.

Πάλι από την αρχή εγκατάσταση.

Full wipe λοιπόν, πρώτο boot και δοκιμή αν παίζει το μικρόφωνο.

Όλα πήγαν καλά. Από εκεί και πέρα και πριν βάλω οποιαδήποτε εφαρμογή ή λογαριασμό έκανα εγκατάσταση μία μία αναβάθμιση (από τις 5 που έχουν βγει μέχρι τώρα).

Μετά από κάθε αναβάθμιση έκανα wipe dalvik cache, reboot, δοκιμή του μικροφώνου και αν όλα ήταν εντάξει προχωρούσα στην επόμενη μέχρι την 5η και τελευταία.

Μετά εφαρμογές και τελευταίοι οι λογαριασμοί.

Όλα τώρα φαίνονται να δουλεύουν τέλεια. Θα επανέλθω αν κάτι αλλάξει.

Η παραπάνω ήταν η σωστή σειρά σε μένα και ελπίζω να βοήθησα κάποιον να αποφύγει παραπάνω ταλαιπωρία. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα όλα τα updates σε ένα recovery session και δεν έχω πρόβλημα με το bluetooth. Πρόβλημα με το pin δεν μπορώ να έχω γιατί το έχω καταργήσει. Τον google account τον έβαλα μετά τα updates. Στο τέλος το άφησα να κατεβάσει εφαρμογές. Νομίζω ότι αν το ξανακάνω με την ίδια σειρά μπορεί να πάρω άλλα αποτελέσματα. Με διάφορες rom το παρατήρησα, ότι κάθε φορά "κάθεται" διαφορετικά το λειτουργικό. Πάντα καθαρή εγκατάσταση με wipes κτλ. Οπότε όποιος μπαίνει στο άθλημα χρειάζεται υπομονή κι επιμονή και να μην του είναι απαραίτητο το κινητό για τις επόμενες 1-2 μέρες.
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο το ρημαδι ρε παιδια που εμφανιστικε σημερα και μου εχει ρουφιξει ολη την μπαταρια ???

 

com.android.chrome:sandboxe..

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τον chrome απ' ότι διαβάζω. Το έχουν αντιμετωπίσει κι άλλοι σε διάφορες συσκευές, διάβασα για παράδειγμα στο xda για nexus 5. Δοκίμασε άλλον browser αφού απενεργοποιήσεις/παγώσεις τον chrome.
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόνο με τον Chrome μπορώ να έχω όλους τους σελιδοδείκτες αλλά και τους κωδικούς πρόσβασης στο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να μπορείς να μεταφέρεις κωδικούς κτλ και σε άλλον browser αλλά όπως σε βολεύει.

Παρέλαβα νέα handsfree κι επέστρεψα στην dr. ketan 14 για να έχω ραδιόφωνο. Μου λείπει η ομορφιά της DN4

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ειμαι σε ωμεγα ρομ 4.3,προσπαθω να περασω την ρομ του dr ketan v14, εχω phelps recovery6028,κανω τα wipes φλασαρω κανονικα αλλα το τηλ μενει μετα το reboot στο logo samsung,περιμενω 20 λεπτα,τιποτα,ξαναμπαινω σε ρικοβερι και φλασαρω την ωμεγα,καποια βοηθεια.....
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μονο philz recovery 626 θα σου δουλεψει η v14 δες καλυτερα στο ποστ του dr ketan.την χρησιμοποιώ 2 μηνες σχεδον και ειναι super
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να βάλεις την νεότερη Philz. Διάβασα επίσης ότι στη Philz σταματάει η εξέλιξη/υποστήριξη από τον developer. Εγώ άλλαξα ήδη σε TWRP
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Mε ενδιαφέρει φίλε μου να είναι όσο πιο απλή διαδικασία γίνεται γιαυτό προσπάθησα μέσω installer.

Έχεις να προτείνεις κάποιο εύκολο οδηγό και κάποια σταθερή ρομ?

 

Εγώ έχω την CM 11 με AGNi kernel και ρυθμισμένο προφίλ σε battery saving. Ίσως και στη ROM του Dr Ketan να μπορέσει να μπει ο ίδιος kernel.

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους.

 

Από χθες στα καλά καθούμενα, βλέπω ότι το κινητό μου, μου ζητάει pin σα να έχω κάνει restart. Λέω κάποιο restart κατά λάθος ή κάποιο κρασαρισματάκι.

Βάζω το pin, τίποτα! Στην ίδια οθόνη και "απομένουν 2 προσπάθειες". Βγάζω μπαταρία, βάζω, τα ίδια.

Δοκιμαζω τη sim στης γυναίκας μου το κινητό, παίζει μια χαρά. Βάζω άλλη sim στο κινητό μου δεν παίζει!

Πάω να τρελαθώ!

 

Να πως ότι έχω βάλει custom rom - kitkat 4.4.3. Έχω γίνει root. Έχω εγκατεστημένο X Privacy και ενεργοποιημένη την εντολή όποτε μπαίνει να αλλάζει imei, κλπ.

Αναρωτιέμαι μήπως παίζει κάτι με αυτό αν και για πάρα πολύ καιρό σε περίπτωση restart έπαιζε μια χαρά. Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να κάνω backup φωτογραφίες και διάφορα. Δεν θέλω να αναγκαστώ να κάνω factory reset.

Please help!

Samsung Galaxy S - I9000
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα 1.5 χρόνο κλείνω και σκέφτομαι να το ρουταρω αλλά θέλω μια ρομ με τις ευκολίες από το πενάκι μιας και το συνήθισα. Είδα και τα ωραία από το 3 και ζήλεψα καμιά πρόταση?

Ράδιο δεν με ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

Εγω την v14 εχω περασμενη.Το μονο παραπονο ειναι οτι τρωει μπαταρια λιγο πιο γρηγορα απο την μανα που ειχα αλλα οκ μπροστα στα καλα που μου εδωσε το φορτιζω και 4 ωρες νωριτερα!

Τις επιλογες εξυπνη κυλιση εξυπνη παυση κλπ πως τις λειτουργεις;

 

τις επιλογες "εξυπνη κυλιση εξυπνη παυση" δεν τα χρησιμοποιώ καθόλου. Για να είμαι ειλικρινής δεν τα έχω δοκιμάσει καθόλου...

με την v14 έφτιαξε και η ultra εξοικονόμηση και γενικότερα όλα δουλεύουν απροβλημάτιστα.

πολύ ευχαριστημένος,

θα ήθελα να δοκίμαζα και cm11 αλλά δεν έχει s pen δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

τις επιλογες "εξυπνη κυλιση εξυπνη παυση" δεν τα χρησιμοποιώ καθόλου. Για να είμαι ειλικρινής δεν τα έχω δοκιμάσει καθόλου...

με την v14 έφτιαξε και η ultra εξοικονόμηση και γενικότερα όλα δουλεύουν απροβλημάτιστα.

πολύ ευχαριστημένος,

θα ήθελα να δοκίμαζα και cm11 αλλά δεν έχει s pen δυστυχώς

 

Καλημέρα, υπάρχει το Note Buddy (S Pen helper) και το CM S Pen Add-on :) (πληροφοριακά)

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, υπάρχει το Note Buddy (S Pen helper) και το CM S Pen Add-on :) (πληροφοριακά)

 

δεν τις γνώριζα, ευχαριστώ

 

θα ήθελα κάποια στιγμή να βάλω rom που να μην έχει σχέση με samsung αλλα δεν το έχω ψάξει ακόμα

 

υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι που χρησιμοποιείς cm έναντι drKetan/ DN4 ή είναι απλώς θέμα προτίμησης;

Link to comment
Share on other sites

δεν τις γνώριζα, ευχαριστώ

 

θα ήθελα κάποια στιγμή να βάλω rom που να μην έχει σχέση με samsung αλλα δεν το έχω ψάξει ακόμα

 

υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι που χρησιμοποιείς cm έναντι drKetan/ DN4 ή είναι απλώς θέμα προτίμησης;

 

Δεν μου αρέσει το TW (touchwiz). Θεωρώ το Vanilla πιο φιλικό και το έχω συνηθίσει :)

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει το TW (touchwiz). Θεωρώ το Vanilla πιο φιλικό και το έχω συνηθίσει :)

 

ευχάριστα διλήμματα όταν υπάρχουν επιλογές και μάλιστα απροβλημάτιστες ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Εχω το ΝΟΤΕ 2, ενα χρονο, με android 4.1.2 ρουταρισμενο .

Θελω να του κανω επαναφορα εργοστασικακων ρυθμισεων και update.

Εχω μπερδευτει λιγο με την διαδικασια ... αν μπορει καποιος ας μου απαντισει εστω και private για τον τροπο . Μην κανω καμια πατατα...

Και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

update σε custom rom θελεις να το κανεις?

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...