Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλημερα

φοραω την sotmax v9 και θελω να αλω την v10 .

πρεπει να κανω full wipe η κατευθειαν απο πανω???

ευχαριστω

 

ΥΓ. Επισης αυτο τι ειναι : N7100_EFS_Backup_Restore_WIN.rar

 

Δεν χρειαζεται να κανεις κανενα wipe..Περνα την κατευθειαν απο πανω και εισαι κομπλε..

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια καλημερα

φοραω την sotmax v9 και θελω να αλω την v10 .

πρεπει να κανω full wipe η κατευθειαν απο πανω???

ευχαριστω

 

ΥΓ. Επισης αυτο τι ειναι : N7100_EFS_Backup_Restore_WIN.rar

 

Την v10 την ανεβασε τελικα ο σωτηρης? Δεν μπορω να την βρω, δεν μου ανοιγε το link

Link to comment
Share on other sites

Την v10 την ανεβασε τελικα ο σωτηρης? Δεν μπορω να την βρω, δεν μου ανοιγε το link

 

ναι την ανεβασε

https://mega.co.nz/#!P950GS5C!TS5eJyjnIP7CHh2N6QEummQPL6A9EeOU5mRwXMfIxq0

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

 

Α ωραια, να σαι καλα ρε GTHOM... θα την δοκιμασω... για το efs fix αρχειο που ελεγες, νομιζω νε την παλια εκδοσω αν δεν κανω λαθος ειχε καποιο θεμα και σου χαλουσε το efs backup της συσκευης κ αυτο μαλλον ειναι zipακι για φλασαρισμα για να το επαναφερεις... θα μας πει κ ο σωτος βεβαια οταν δει τα σχολια

Link to comment
Share on other sites

Α ωραια, να σαι καλα ρε GTHOM... θα την δοκιμασω... για το efs fix αρχειο που ελεγες, νομιζω νε την παλια εκδοσω αν δεν κανω λαθος ειχε καποιο θεμα και σου χαλουσε το efs backup της συσκευης κ αυτο μαλλον ειναι zipακι για φλασαρισμα για να το επαναφερεις... θα μας πει κ ο σωτος βεβαια οταν δει τα σχολια

 

To efs ειχε προβλημα με το παλιο μοντεμ και το ril που χρησιμοποιουσαν. Επισης βρηκα καποια διαφορετικα lib files αλλα κατα τ αλλα ειναι ιδια καλη με την 9 μονο που δειχνει σαφως γρηγοροτερη.

Της εκανα και καποιες αισθητικες αλλαγες για να θυμιζει λιγο 4.2.2 μιας και μας εχουν αφησει πεινασμενους σε αυτον τον τομεα....

Edited by sotmax
Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπάρχει τρίγωνο .

Εγω αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως πέρασες το SU+busybox απο την στιγμή που δεν είχες custom recovery :confused:

 

Αν χρησιμοποιούσες τον οδηγό που υπάρχει εδώ στο myphone θα είχες τελειώσει σε 2λεπτα .

 

Τελικά όντως έφταιγε το auto reboot στο Odin. Έγινε μια χαρά το root k custom recovery! Μέχρι χθες που δεν είχε γίνει αυτό το Google now δούλευε μια χαρά πλέον μου λέει ότι δεν είναι διαθέσιμο για την χώρα σας! Τι έγινε;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

μια βοηθεια...

πως μπορω να παρω backup τον φακελο EFS

α. κατεβασα το N7100_EFS_Backup_Restore_WIN

β. ενεργοποιησα το USB Debugging

γ. συνδεσα το κινητο με το pc

δ. ετρεχα το αρχειο Backup_EFS.bat

 

ΑΛΛΑ κολαει στο....

Backup EFS

πιεστε ενα πληκτρο για συνεχεια.........

---STARTING---

---WAITING FOR DEVICE---

 

Και μενει εκει.. τιποτε δεν κανει αλλο...

 

ΥΓ. με το kToll μπορω να το κανω???

ευχαριστω

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

μια βοηθεια...

πως μπορω να παρω backup τον φακελο EFS

α. κατεβασα το N7100_EFS_Backup_Restore_WIN

β. ενεργοποιησα το USB Debugging

γ. συνδεσα το κινητο με το pc

δ. ετρεχα το αρχειο Backup_EFS.bat

 

ΑΛΛΑ κολαει στο....

Backup EFS

πιεστε ενα πληκτρο για συνεχεια.........

---STARTING---

---WAITING FOR DEVICE---

 

Και μενει εκει.. τιποτε δεν κανει αλλο...

 

ΥΓ. με το kToll μπορω να το κανω???

ευχαριστω

 

Drivers της samsung στον υπολογιστή εχεις βαλει;

Μολις τρεξει επιτυχως να ξερεις θα δημιουργηθει και ενα αρχειακι restore_efs back up.

Αυτο θα τρεξεις για επαναφορα (αχρειαστο να'ναι)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως έφταιγε το auto reboot στο Odin. Έγινε μια χαρά το root k custom recovery! Μέχρι χθες που δεν είχε γίνει αυτό το Google now δούλευε μια χαρά πλέον μου λέει ότι δεν είναι διαθέσιμο για την χώρα σας! Τι έγινε;

 

Κανείς δεν ξέρει;

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ξέρει;

 

Δοκίμασες βάζοντας την γλώσσα τηλεφώνου στην αρχή στα αγγλικά ??

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.....

αντιμετωπιζω ενα περιεργο προβλημα με την τελευταια βάση!

και με την sotemax που ειμαι τωρα αλλα και με την android revolution που ειχα πριν!

ανοιγω πχ 5 με 6 εφαρμογες και βγαινω στο κεντρικο μενου..!

οταν παταω το κουμπι home για να δω τις τελευταιες εργασιες δεν μου εμφανιζει τιποτα!

"καμια προσφατη εφαρμογη"...

παλιοτερα κρατουσε ολες τις εφαρμογες και οταν τις εσβηνα εγω απο κατω τοτε έπαιρνα το παραπανω μήνυμα..

εχει κανεις παρομοιο προβλημα?:blink:

εχω αρχισει να πιστευω μηπως φταιει το τελευταιο simpistic...

ελπιζω να εγινα κατανοητος..αν οχι θα σας ανεβασω και βιντεο..

 

να δειτε εδω το βιντεο για να καταλαβετε τι εννοω...

 

https://www.dropbox.com/s/q7lvsydhmua8yko/sc_2013-07-09_09-35-18.mp4

μιλαμε θα σκασω με το θεμα!

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να φταίει και το simplistic .:confused:

Από οτι είδα είσαι με custom launcher ,δοκίμασες με τον stock να δεις αν κάνει το ίδιο .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να φταίει και το simplistic .:confused:

Από οτι είδα είσαι με custom launcher ,δοκίμασες με τον stock να δεις αν κάνει το ίδιο .

 

Δε νομίζω Μιχάλη, εγώ είμαι με το νέο simplistic και με apex launcher και δεν έχω τέτοιο πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω Μιχάλη, εγώ είμαι με το νέο simplistic και με apex launcher και δεν έχω τέτοιο πρόβλημα..

 

Πάντως είναι παράξενο ,με δυο διαφορετικές rom να κάνει το ίδιο πράγμα . Δεν ξέρω τι kernel έχει ,αλλά και πάλι είναι περίεργο .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να φταίει και το simplistic .:confused:

Από οτι είδα είσαι με custom launcher ,δοκίμασες με τον stock να δεις αν κάνει το ίδιο .

 

 

Πάντως είναι παράξενο ,με δυο διαφορετικές rom να κάνει το ίδιο πράγμα . Δεν ξέρω τι kernel έχει ,αλλά και πάλι είναι περίεργο .

Παίδες καλημέρα.

Φοράω saber kernel.

Δεν είχα κανένα πρόβλημα με καμία άλλη ρομ με την τελευταία βάση μου εμφανίστηκε.

Θα το δω καλύτερα και θα επανέλθω στο θέμα.

Μήπως πείραξα εγώ κάτι και δεν το κατάλαβα.

Sent from my note2

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.

Φοράω saber kernel.

Δεν είχα κανένα πρόβλημα με καμία άλλη ρομ με την τελευταία βάση μου εμφανίστηκε.

Θα το δω καλύτερα και θα επανέλθω στο θέμα.

Μήπως πείραξα εγώ κάτι και δεν το κατάλαβα.

Sent from my note2

 

Saber kernel 25, sormax v10 και τελευταίο simplistic και κανένα πρόβλημα..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.

Φοράω saber kernel.

Δεν είχα κανένα πρόβλημα με καμία άλλη ρομ με την τελευταία βάση μου εμφανίστηκε.

Θα το δω καλύτερα και θα επανέλθω στο θέμα.

Μήπως πείραξα εγώ κάτι και δεν το κατάλαβα.

Sent from my note2

 

Εγώ θα έλεγα να περάσεις την ρομ απο πάνω χωρίς wipe...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.

Φοράω saber kernel.

Δεν είχα κανένα πρόβλημα με καμία άλλη ρομ με την τελευταία βάση μου εμφανίστηκε.

Θα το δω καλύτερα και θα επανέλθω στο θέμα.

Μήπως πείραξα εγώ κάτι και δεν το κατάλαβα.

Sent from my note2

 

Πηγαινε στις ρυθμισεις, επιλογες προγραμματιστη και δες κατω χαμηλα εκει που λεει τερματισμος δραστηριοτητων... το εχεις ενεργοποιημενο? Και το κατω τι επιλογη του εχεις δωσει? Τυπικο οριο??

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στις ρυθμισεις, επιλογες προγραμματιστη και δες κατω χαμηλα εκει που λεει τερματισμος δραστηριοτητων... το εχεις ενεργοποιημενο? Και το κατω τι επιλογη του εχεις δωσει? Τυπικο οριο??

 

http://img.tapatalk.com/d/13/07/10/utepazas.jpg

 

Αυτές τις ρυθμίσεις έχω φίλε μου

Sent from my note2

Link to comment
Share on other sites

http://img.tapatalk.com/d/13/07/10/utepazas.jpg

 

Αυτές τις ρυθμίσεις έχω φίλε μου

Sent from my note2

 

Μπες μεσα στο simplistic control κ δες εδω μηπως καταλαθος εχεις ορισει καμια περιεργη action οταν πατας τα συγκεκριμενα κουμπια... δεν ξες καμια φορα..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, επειδή είχα μερικά προβλήματα με omega είπα τέλος και γύρισα στης μαμάς την καινούρια. Η διαδικασία έγινε μέσω mobile odin pro και έκανα wipe data και cache. Αφού έκανε boot είδα ότι τα 8GB είναι δεσμευμένα. Έχει μαζέψει σκουπίδια μέσα; Θα ήθελα να το καθαρίσω εντελώς γιατί πιστεύω ότι κάτι περίεργο παίζει. Τι πρέπει να κάνω; Μου έκανε restart πριν από λίγο και δεν ξέρω τον λόγο... Ωστόσο η μπαταρία τα πάει μια χαρά και δεν έχω awakes. Καλή φαίνεται...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, επειδή είχα μερικά προβλήματα με omega είπα τέλος και γύρισα στης μαμάς την καινούρια. Η διαδικασία έγινε μέσω mobile odin pro και έκανα wipe data και cache. Αφού έκανε boot είδα ότι τα 8GB είναι δεσμευμένα. Έχει μαζέψει σκουπίδια μέσα; Θα ήθελα να το καθαρίσω εντελώς γιατί πιστεύω ότι κάτι περίεργο παίζει. Τι πρέπει να κάνω; Μου έκανε restart πριν από λίγο και δεν ξέρω τον λόγο... Ωστόσο η μπαταρία τα πάει μια χαρά και δεν έχω awakes. Καλή φαίνεται...

 

Μπες στο recovery και κάνε factory reset...

Link to comment
Share on other sites

Μπες μεσα στο simplistic control κ δες εδω μηπως καταλαθος εχεις ορισει καμια περιεργη action οταν πατας τα συγκεκριμενα κουμπια... δεν ξες καμια φορα..

 

λοιπον παιδες καταλαβα πανω κατω τι προβλημα εχω το θεμα ειναι γιατι το εχω και γιατι δεν μπορω να το λυσω!

αν ειμαι σε μια εφαρμογη και πατησω το κεντρικο μενου για να βγω η εφαρμογη μενει στο παρασκηνιο για να μπορεσω μετα να την δω αν πατησω το κεντρικο μενου!

αν βγω απο την εφαρμογη με το back πληκτρο μετα εχω το παραπανω προβλημα!

δεν υπαρχει η εφαρμογη !

το εχω και με την sotemax αλλα και με την revolution...(και οι 2 ειναι στην τελευταια βαση! )

ειδα ολα αυτα που μου εχετε πει(ρυθμισεις κτλ) και απο οτι βλεπω δεν εχει πειραχτει τιποτα...!

τι να πω! αν δεν βρω λυση γυρνάω στην sotemax 9....

(μου κανει παντως εντυπωση που το προβλημα το εχω μονο εγω και κανενας αλλος...)

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδες καταλαβα πανω κατω τι προβλημα εχω το θεμα ειναι γιατι το εχω και γιατι δεν μπορω να το λυσω!

αν ειμαι σε μια εφαρμογη και πατησω το κεντρικο μενου για να βγω η εφαρμογη μενει στο παρασκηνιο για να μπορεσω μετα να την δω αν πατησω το κεντρικο μενου!

αν βγω απο την εφαρμογη με το back πληκτρο μετα εχω το παραπανω προβλημα!

δεν υπαρχει η εφαρμογη !

το εχω και με την sotemax αλλα και με την revolution...(και οι 2 ειναι στην τελευταια βαση! )

ειδα ολα αυτα που μου εχετε πει(ρυθμισεις κτλ) και απο οτι βλεπω δεν εχει πειραχτει τιποτα...!

τι να πω! αν δεν βρω λυση γυρνάω στην sotemax 9....

(μου κανει παντως εντυπωση που το προβλημα το εχω μονο εγω και κανενας αλλος...)

 

 

Ρε φιλαρακι, με το back πληκτρο βγαινεις τελειως απο την εφαρμογη... κανει kill το συστημα... και σε εμενα κ στον σταυρο ετσι δουλευει... δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαρακι, με το back πληκτρο βγαινεις τελειως απο την εφαρμογη... κανει kill το συστημα... και σε εμενα κ στον σταυρο ετσι δουλευει... δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα...

 

ρε παιδια εγω αλλιως τα θυμόμουν πριν...:blink:

τοσο πολυ μπερδεύτηκα...?

και να έβγαινες απο την εφαρμογη τελειως οταν πατουσες το κεντρικο μενου συνεχόμενα σου την εβγαζε στις προσφατες εφαρμογές...

και αν πατουσες μετα το κουμπι με τον κάδο δεξια κατω τις έσβηνε...

τωρα με το "πισω" τις σβήνει απο μονο του!.

ειναι δυνατον να κανω τοσο λαθος?

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...