Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να πω την εμπειρια μου κι εγω απο μερικες αναβαθμισεις που εχω κανει στο κινητο μου. φαν του wesam othman. παλιοτερες του ρομ που εβαζα επαιζαν απροβληματιστα. βεβαια ηταν μαμα ρομ καθαρες χωρις κατι εξτρα. δεν με ενοιαζε για το στυλο ηθελα να παιζει η ρομ απροβληματιστα. καποιες ρομ που εβαζα cm απ την πρωτη στιγμη εβγαζαν προβλημα.

επειδη διαβαζα πολυ καλα λογια για του ακη την ρομ κι αυτη που ειχα ειχε αρχισει κατι ψιλοκουλα ειπα να περασω την 26/1.

δυστυχως το κινητο μου παγωνε μετα απο λιγη ωρα απ το φλασαρισμα και χωρις να εχω περασει κατι. μονο τα τηλεφωνα.

πιθανον (θεωρω) το κινητο μου hardware-ικα να διαφερει απ τα περισσοτερα κι ετσι να μην παιζουν σωστα οι "πειραγμενες" ρομ. μπορει εγω να φταιω και να μην κανω κατι σωστα. παντως αυτη την στιγμη ειμαι με την eclipse transformation greece και παιζει αψογα.

με τρωει βεβαια να βαλω την καινουργια του ακη αλλα θα περιμενω λιγο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να πω και γω την εμπειρια μου γιατι το ζηλεψα:D --->>

 

'.U.L.T.I.M.A.T.E - R.O.M. '

Note_2 Odex System , Note_4 Apps, S_7 Style, Full Apps, Rom "ALL IN ONE":D

 

ROM 14_04_16

13007358_504103263095157_1799600657351220262_n.jpg?oh=fedca995276d17459d7294ae55d4b4fc&oe=57AFB990

 

12993630_504103286428488_979639298041807212_n.jpg?oh=a996a672eb33aabff6d9f644c5ff8cf5&oe=57824FE6

 

12974379_504103249761825_9176091949366416747_n.jpg?oh=475ba0eb8f465330f3d6e1aa48191022&oe=577B14A1

 

13015368_504105779761572_6105473844486785425_n.jpg?oh=b1c58db3e936cdb9e6ea0a219ba7aed2&oe=5782064D

 

Changelongs 14-04-16

 

Optimize Odex system apps private apps( για να σηκωσει τα...βαρη , την ταχυτητα των εφαρμογων και να ομαλοποιησει την κατασταση)

Optimize ram(πολυ Καλη διαχειριση παρα των ογκο των εφαρμογων)

Εμφανιση μηνυματος στο systemui οταν εκτελουνται εφαρμογες

Καλυτερη λειτουργικοτητα οταν κανουμε εργασιες ενω ειναι συνδεδεμενο μεσο usb στο pc(χωρις κοληματα)

Ποιο γρηγορη μεταφορα δεδομενων απο την sd card στο pc και αντιστροφα .

Fixed S7 λευκο θεμα στο gallery

Fixed S7 λευκο θεμα και ημερομηνια στα μηνυματα

Διαχωρισμος με γκρι αποχρωση σε μενου-υπομενου πχ settings

Ενσωματωση ολων των στοκ εφαρμογων του S7 οπως βλεπετε στο παραπανω βιντεο παντα ομως μεχρι εκει που υποστηριζεται απο το hardware του Νοτε-2

Edge screen

1)Samsung apps

Galaxy apps

Galaxy Essentials

S-health

2)Google apps

Chrome

Gmail

Maps

Youtube

Drive

Movies play

photos

3)Social

Instagram

Facebook

4)Microsoft apps

Word

Excel

Powerpoint

OneDrive

Onenote

Skype

Optimize framework files

Και τα γνωστα,,,

Θεμα χρωμα μπεζ-γκρι-λευκο-κιτρινο σuμφωνα με το S7

S7 icons

S7 phone

S7 contacts

S7 messeger

S7 mms

S7 clock

S7 email

S7 gallery

S7 εγγ.φωνης

S7 ληψεις

S7 systemui

S7 αριθμομηχανη

S7 εξυπνη διαχειριση

S7 σημειωση

S7 Browser

S7 lockscreen

S7 wallpapers

S7 launcher(big)

S7 animations

S7 Bootanimation

*Update superuser

*Update Google play

*Update Google service

*Update Task manager

*Update HSDPA/GSM System(διαγραφη LTE)

*Update DNS(ποιο γρηγορη συνδεση και google εφαρμογες)

*Update settings Kernel

*Update Framework files

*Update γραμματοσειρες

* Kαι αλλα δεν θυμαμαι....

 

Οδηγιες εγκαταστασης:

Εμπειρια ...

To rom απευθυνεται σε χρηστες που τους ενδιαφερει η οπτικη και λειτουργικη ανανεωση του τετραετους Note-2.Οσοι δεν ακολουθουν την συγκεκριμενη φιλοσοφια να μην ασχοληθουνε καθολου .

To rom απευθυνεται σε χρηστες που γνωριζουν την διαδικασια wipe και φλασαρισματος.

Καθε αγνοια η αμαθεια δεν συμμορφωνεται με τους κανονες της πραξης αλλα μονο της θεωριας(αλλα λογια να αγαπιεμαστε) .Οποιος δεν γνωριζει πως να βαζει custom Να ...διαβασει στις ενοτητες του MyPhone να μαθει , , , δεν του φταιει η κατσικα του γειτονα.

Kατεβαζουμε και Βαζουμε τα παρακατω δυο ζιπ part1 kai part2 στην sd card.

Φλασαρουμε πρωτα το παρτ1 .Μολις εγκατασταθει δεν κανουμε reboot παραμενουμε στο recovery και φλασαρουμε το παρτ2. Μετα Reboot.

 

*Μετα την εγκατασταση παμε settings και... Απενεργοποιηστε την λειτουργια εξοικονομησης ενεργειας(ενω γραφει ανενεργο δεν ειναι) και στις επιλογες προγραμματιστη βαλτε off τα animations εκτος απο το μεσαιο(στο 0,5).

*Επισης παμε superuser και απενεργοποιουμε τα παντα εκτος απο την πρωτη επιλογη .

*Μη ξεχναμε να βαλουμε την γραμματοσειρα που προτεινω( <droidsans> πορτ απο CM S6-Edge) για καλυτερη οπτικη αποδοση και λειτουργικοτητα.

 

Link part1---->https://mega.nz/#!eAZUiZyB!A3DYM6F5DHTQcvjSR08vB_fY5RPogZpyjy2LlyEi7ms

Link part2---->https://mega.nz/#!ud4WmTiA!rlhZje0cl3uR0WRqIrgCRqDoAYfSM_FgL8KPgXQxYnc

 

Splanner fix(σε ενδεχομενο που δεν εμφανιζεται το icon Splanner(Ημερολογιο) κατεβαστε και καντετο εγκατασταση με το root explorer στο system apps ---> https://mega.nz/#!KJpjALKJ!AxVoWBwESH7PTaWkwJbSj8wlcFrkjqulIj8wbP35L4Q

 

Επομενο Update...The Power Of Love Note 2 ! 20/04/16

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Ξαναματαευχαριστουμε ακιςς. Το δευτερο ζιπ ειναι μονο εφαρμογες, ή εχει και αρχεια συστηματος της ρομ?

Ρωτω γιατι ειδα πολλες "παραπανισιες" εφαρμογες μετα την ολοκληρωση της εγκαταστασης. Βγαινουν βεβαια πανευκολα, απλως ρωταω για τον αν ειναι απαραιτητο το δευτερο ζιπ ωστε να το αποθηκευσω στο φακελο με τις υπολοιπες ρομ σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Με dirty flash (wipe cache/dalvik/internal memory ) απο την τελευταία ρομ που ανέβασες,θα γίνει δουλειά Άκη ?

 

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω με twrp και advanced wipe κανω και wipe data. Και δεν εχω συναντησει καποιο προβλημα ως τωρα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω με twrp και advanced wipe κανω και wipe data. Και δεν εχω συναντησει καποιο προβλημα ως τωρα.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Αυτό που θέλω να αποφύγω είναι το Wipe data....Αν γίνεται....

 

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα χασεις μηνυματα/επαφες/φωτο, wifi passwords, τα οποία τα κανεις backup πανευκολα. ΟΛΑ τα υπολοιπα που ειναι αποθηκευμενα στην sd, δεν χανονται. Μονο τα wifi passes δεν εχω βρει τροπο να τα παιρνω backup.
Link to comment
Share on other sites

Θα χασεις μηνυματα/επαφες/φωτο, wifi passwords, τα οποία τα κανεις backup πανευκολα. ΟΛΑ τα υπολοιπα που ειναι αποθηκευμενα στην sd, δεν χανονται. Μονο τα wifi passes δεν εχω βρει τροπο να τα παιρνω backup.

Δεν θα χάσω μόνο αυτά δυστυχώς....Θα χάσω

Ρυθμίσεις (μηνυμάτων - κλήσεων - email - ήχων ανά επαφή και αλλα) και επειδη έχει καεί η γούνα μου από restore τύπου titanium σε νέα ρομ θέλω να το αποφύγω.... :) :) :)

 

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα χασεις μηνυματα/επαφες/φωτο, wifi passwords, τα οποία τα κανεις backup πανευκολα. ΟΛΑ τα υπολοιπα που ειναι αποθηκευμενα στην sd, δεν χανονται. Μονο τα wifi passes δεν εχω βρει τροπο να τα παιρνω backup.

Αφού είσαι root πας στη διαδρομή:

Device/data/misc/wifi και κρατάς το αρχείο wpa_supplicant.conf

Εκεί βρίσκονται όλοι οι κωδικοί από τα ασύρματα δίκτυα και μπορείς να το βάλεις στην καινούρια rom χωρίς να χάσεις κανέναν κωδικό.

 

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι root πας στη διαδρομή:

Device/data/misc/wifi και κρατάς το αρχείο wpa_supplicant.conf

Εκεί βρίσκονται όλοι οι κωδικοί από τα ασύρματα δίκτυα και μπορείς να το βάλεις στην καινούρια rom χωρίς να χάσεις κανέναν κωδικό.

 

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Ευχαριστω.:D

Πολυ χρησιμο post.

Link to comment
Share on other sites

είπα να την δοκιμάσω και εγώ και δεν μου ανοίγει με τίποτε το WiFi....από dr.ketan.... μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με τον boot loader ? ποιος είναι ο τελευταίος δεν θυμάμαι....

Εγώ μετά το φλασάρισμα της τελευταίας official έχω αυτόν:

N7100XXUFNL1

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι root πας στη διαδρομή:

Device/data/misc/wifi και κρατάς το αρχείο wpa_supplicant.conf

Εκεί βρίσκονται όλοι οι κωδικοί από τα ασύρματα δίκτυα και μπορείς να το βάλεις στην καινούρια rom χωρίς να χάσεις κανέναν κωδικό.

 

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

Ευχαριστω.:D

Πολυ χρησιμο post.

Επίσης γίνεται και με Titanium Backup.

 

sent from my Amstrad CPC6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

φλασαρω τώρα την ελληνικη official N7100XXUFNL1 με Odin, μετά ρουταρω και μετά twrp και την ρομ του Άκη.....αυτη μάλλον είναι η σωστή επιλογή....

Σωστά, αλλά εγώ προτιμώ philz αντί για twrp. Σε περίπτωση που δεν έχεις wifi στη rom του Άκη φλασάρεις τον kernel που έχει προτείνει. Καλή επιτυχία

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

ο Ακης λεει "update kernel settings" που είναι το update αφου ο 4.3.9 είναι εδώ και μηνες χωρις καποια αλλαγη ουτε τον εχει ανεβασει τροποποιημενο....

Σου είπα για τον τροποποιημένο γιατί είναι έκδοση 4.3.9, εάν φλασάρεις νεώτερη έκδοση kernel δε θα μπορέσεις να πας στην 4.3.9 πάρα μόνο εάν φλασάρεις κάποια eclipce μέχρι τη v5, σύμφωνα με οδηγίες που έχει δώσει πιο πριν ο Άκης.

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα για τον τροποποιημένο γιατί είναι έκδοση 4.3.9, εάν φλασάρεις νεώτερη έκδοση kernel δε θα μπορέσεις να πας στην 4.3.9 πάρα μόνο εάν φλασάρεις κάποια eclipce μέχρι τη v5, σύμφωνα με οδηγίες που έχει δώσει πιο πριν ο Άκης.

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

Μεχρι και την v5?Εγω που κατεβασα την v7 θα πρεπει να βαλω την 5 για να φλασαρω του Ακη;

Και μια ερωτηση!Μπορω να μη βαλω το gallery που εχουν οι νεοτερες ρομ και να βαλω αυτο που χρησιμοποιει και ο Ketan?Υπαρχει το apk καπου;

Edited by zizu21
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποια έκδοση kernel έχει η v7, αν δεις μερικά ποστ πιο πίσω τη v5 μου προτείνει ο Άκης για να εκκαθαρρίσει τα στοιχεία από τον νεώτερο και να μπορέσει να περαστεί αυτός που έχει η rom του.

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τη Ρομ του Ακη.Την γραμματοσειρα πως την αλλαζω και που την βρισκω;Επισης νομιζω πως το προβλημα που ειπα πιο πισω με το 3g παραμενει.Βεβαια δεν ειναι ακομα τσεκαρισμενο απλα ενω πηγαινα να βαλω τις πρωτες ρυθμισεις και ενεργοποιηθηκε αυτοματα το 3g ξαφνικα πεταξε το σημα επανηλθε στη συνεχεια αλλα κολλησε το κινητο και ξανα απο την αρχη.Εχει κανεις καποια ιδεα τι στο καλο μπορει να συμβαινει;Μηπως χαλασε η κεραια;Αλλα γιατι να κολλα το κινητο;

 

Edit:συγγνωμη που ξαναεγραψα για τη γραμματοσειρα

Link to comment
Share on other sites

Ακη οταν εχω πολλαπλα παραθυρα οταν παω να επιστρεψω στην αρχικη δεν δειχνει καμια εφαρμογη που εχω μπροστά μονο το φοντο.Αν βρω κι αλλο μπαγκ θα το πω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης οταν φορτισα το κινητο εβγαλε οτι η φορτιση ολοκληρωθηκε και οταν το αποσυνδεσα επεσε στο 98% μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια μέρα χρήσης, το μόνο πρόβλημα είναι στα μηνύματα που δε φαίνεται η "Διαγραφή" (πατώντας πάνω δεξιά, όμως, διαγράφονται).

Μετά την εγκατάσταση του Nova launcher πάγωνε στην εκκίνηση, λύθηκε με wipe dalvik.

Το πρόβλημα που ανέφερε ο φίλος zizu21 δεν το έχω, τα πολλαπλά παράθυρα λειτουργούν κανονικά.

Υπάρχουν δεκάδες γραμματοσειρές, άχρηστες όμως γιατί δεν υποστηρίζουν ελληνικά. Πιο ευανάγνωστη γραμματοσειρά θεωρώ την Armani.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...