Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Ace 2 (I8160)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω έτσι και αλλιώς δεν κλείνει αυτόματα η οθόνη όταν είναι στην κάμερα εκτός αν πατήσεις το κουμπάκι. Θα το κοιτάξω πάντως.

 

Αν κατάλαβα καλά στο xda λένε ότι κολλάει όταν είναι ενεργοποιημενη η aosp lock screen. Το δοκίμασα και όντως έτσι είναι. Αν δεν είναι ενεργοποιημένη όλα καλά, δεν κολλάει....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορούμε να έχουμε τα 14 toggle buttons του Lidroid σε πιθανή αναβάθμιση της V8,μιας και είναι πολύ χρηστικά?

 

Έχω προσπαθήσει πολλές φορές χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα... Κάτι πάει λάθος με το κινητό μας και αυτό το mod :P

 

Κυριλλε η rom σου έχει σχέση με το αν μπορώ να γράψω στα μηνύματα 160 χαρακτήρες ; νομίζω ότι μπορούσα να γράψω την πρώτη φορά που την πέρασα και τώρα δεν μπορώ......

 

Μάλλον είχες περάσει τις παλιές που ήταν Gingerbread.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είχες περάσει τις παλιές που ήταν Gingerbread.

 

Sorry δεν ξέρω τι εννοείς.... η δικιά σου ήταν η πρώτη που πέρασα

 

Γράφεις στο xda ότι από εβδομάδα ίσως έχεις τη v9 για το xxxmg4. Ποιο κατεβάζω; αυτό που λέει norgic;

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια κι απο μενα! Χτες βραδυ αναβαθμισα το ace 2 μου μεσω kies σε 4.1.2 ΕΠΙΣΗΜΑ!!!!!!!!!! Ολα καλα μεχρι τωρα με εξαιρεση το οτι μου δειχνει μεγεθος ram 486 mb μονο.....αντι να μεγαλωσει μικρυνε.....κατα τα αλλα ουτε κολληματα εχει ουτε τιποτα!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γνωριζει καποιος πως μπορω να κανω unroot την συσκευη με αναλυτικα βηματα ? εχει την εκδοση I8160XXLI2

 

θελω να γυρισω το κινητο στην επισημη 2.3.6 οταν το πηρα και να κανει μονο του update την τελευταια . καμια βοηθεια ?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

γυρισα την συσκευη στην στοκ εκδοση android αλλα δεν κανει update στην νεοτερη official ενημερωση .πρεπει να κανω κατι αλλο ?
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

γυρισα την συσκευη στην στοκ εκδοση android αλλα δεν κανει update στην νεοτερη official ενημερωση .πρεπει να κανω κατι αλλο ?

 

Πρεπει να αλλαξεις το csc code. Πατα *#272*imei# και επελεξε EUR.

Το ιμει το βλεπεις πληκτρολογωντας *#06#.

 

Νομιζω επισης οτι υπαρχει μια επιλογη στο κιες που γραφεις μοντελο και ιμει και στο παει αυτοματα στο εργοστασιακο και μετα κανεις update. Firmware uprade and initialization η καπως ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να αλλαξεις το csc code. Πατα *#272*imei# και επελεξε EUR.

Το ιμει το βλεπεις πληκτρολογωντας *#06#.

ειχα xeo πολωνια αρχικα αλλα επειδη γυρισα στην gb εβαλα μια σερβικη. κανοντας το παραπανο δεν μου εμφανιζει την πολωνικη εκδοση αλλα μονο 7-8 χωρες. χανω την εγγυηση αν τυχον τυχη κατι στο κινητο? υπαρχει αλλος τροποσ να γυρισω στο αρχικο? το Firmware uprade and initialization δεν δουλεψε. τνχ

Link to comment
Share on other sites

ειχα xeo πολωνια αρχικα αλλα επειδη γυρισα στην gb εβαλα μια σερβικη. κανοντας το παραπανο δεν μου εμφανιζει την πολωνικη εκδοση αλλα μονο 7-8 χωρες. χανω την εγγυηση αν τυχον τυχη κατι στο κινητο? υπαρχει αλλος τροποσ να γυρισω στο αρχικο? το Firmware uprade and initialization δεν δουλεψε. τνχ

 

Μιας και γυρισες σε gb περνα την LL2 μεσω odin κατευθιαν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλημέρα παιδιά. Χθές πήρα το samsung galaxy ace 2 I8160 (κωδικός μοντέλου GT-I8160, android 4.1.2, Kernel 3.0.31-1106830) και θα ήθελα τη βοήθειά σας για να μπορέσω να απενεργοποιήσω μόνιμα τις περιτές (για τις ανάγκες μου) εφαρμογές, χωρίς να προκαλέσω ζημιά στο κινητό. Μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός για το τι κάνει η κάθε εφαρμογή? Πριν το παραλλάβω ψάχνοντας στο internet διάβασα ότι κάποιος απενεργοποίησε πάρα πολλές εφαρμογές χωρίς να επηρεαστεί το κινητό και η μπαταρία του κρατούσε και 5 ημέρες, αλλά δυστυχώς δεν μπορω να ξαναβρώ τη σελίδα. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τις απαντήσεις σας.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Χθές πήρα το samsung galaxy ace 2 I8160 (κωδικός μοντέλου GT-I8160, android 4.1.2, Kernel 3.0.31-1106830) και θα ήθελα τη βοήθειά σας για να μπορέσω να απενεργοποιήσω μόνιμα τις περιτές (για τις ανάγκες μου) εφαρμογές, χωρίς να προκαλέσω ζημιά στο κινητό. Μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός για το τι κάνει η κάθε εφαρμογή? Πριν το παραλλάβω ψάχνοντας στο internet διάβασα ότι κάποιος απενεργοποίησε πάρα πολλές εφαρμογές χωρίς να επηρεαστεί το κινητό και η μπαταρία του κρατούσε και 5 ημέρες, αλλά δυστυχώς δεν μπορω να ξαναβρώ τη σελίδα. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

καλά 5 μέρες δεν πάει με την καμία . 2 ζορικα χωρις πολλα πολλα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Χθές πήρα το samsung galaxy ace 2 I8160 (κωδικός μοντέλου GT-I8160, android 4.1.2, Kernel 3.0.31-1106830) και θα ήθελα τη βοήθειά σας για να μπορέσω να απενεργοποιήσω μόνιμα τις περιτές (για τις ανάγκες μου) εφαρμογές, χωρίς να προκαλέσω ζημιά στο κινητό. Μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός για το τι κάνει η κάθε εφαρμογή? Πριν το παραλλάβω ψάχνοντας στο internet διάβασα ότι κάποιος απενεργοποίησε πάρα πολλές εφαρμογές χωρίς να επηρεαστεί το κινητό και η μπαταρία του κρατούσε και 5 ημέρες, αλλά δυστυχώς δεν μπορω να ξαναβρώ τη σελίδα. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

Μάλλον χρησιμοποιούσε το κινητο σαν ρολόι. Έβλεπε απλά την ώρα 3 φορές τη μερα για να του βγάλει τόση αναμονή.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Χθές πήρα το samsung galaxy ace 2 I8160 (κωδικός μοντέλου GT-I8160, android 4.1.2, Kernel 3.0.31-1106830) και θα ήθελα τη βοήθειά σας για να μπορέσω να απενεργοποιήσω μόνιμα τις περιτές (για τις ανάγκες μου) εφαρμογές, χωρίς να προκαλέσω ζημιά στο κινητό. Μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός για το τι κάνει η κάθε εφαρμογή? Πριν το παραλλάβω ψάχνοντας στο internet διάβασα ότι κάποιος απενεργοποίησε πάρα πολλές εφαρμογές χωρίς να επηρεαστεί το κινητό και η μπαταρία του κρατούσε και 5 ημέρες, αλλά δυστυχώς δεν μπορω να ξαναβρώ τη σελίδα. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

Απο τη στιγμη που επελεξες smartphone ξεχνα τις 5 μερες και συνηθισε την καθημερινη φορτιση. Πανω απο 1-2 μερες δεν βγαζει κανενα smartphone εκτος και αν το εχεις στη βιτρινα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά δεν είμαι απ΄ αυτούς που εγκαταλείπουν ευκολα. Έψαξα στο διαδίκτυο και βρήκα ασφαλή τρόπο να μήν τρέχουν οι μη απαραίτητες (όποιες θέλει ο καθένας) εφαρμογές που "τρώνε" τη μπαταρία. Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας για να προσπαθήσουμε όλοι μαζί να βελτιστοποιήσουμε την απόδοση της μπαταρίας βρίσκοντας και αφαιρόντας εφαρμογές που δεν χρησιμοποιήθηκαν ποτέ από κανέναν. Για παράδειγμα πολλές εφαρμογές της Google. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλές και θα ήθελα τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται root για να απενεργοποίησης εφαρμογές συστήματος ,σε κάθε περίπτωση πρέπει να ξέρεις τι κάνεις .

List of bloatware that is safe to remove

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται root για να απενεργοποίησης εφαρμογές συστήματος ,σε κάθε περίπτωση πρέπει να ξέρεις τι κάνεις .

List of bloatware that is safe to remove

Δεν είναι απαραίτητο το root. Δες αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2058944 και πες μου την άποψή σου κι αν έχεις κάνει και πώς boot από την sd card

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο το root. Δες αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2058944 και πες μου την άποψή σου κι αν έχεις κάνει και πώς boot από την sd card

Δεν χρησιμοποιώ τέτοιου είδους script ,προτιμώ να τις διαγράφω /παγώνω μόνος μια -μια ,έχοντας πάρει πρώτα ενα backup .

Οδηγίες για το πως να το περάσεις υπάρχουν στο συγκεκριμενο thread .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί να κατεβάσει μια stock rom,να αφαιρέσει την σαβούρα χωρίς να την ξεζιπάρει και στην συνέχεια να την φλασάρει με odin.Όμως θα πρέπει να ξέρει τι να αφαιρέσει γιατί κάποιες εφαρμογές είναι απαραίτητες από το σύστημα.

Εγώ θα σου πρότεινα να το κάνεις root και στην συνέχεια να δοκιμάσεις την rom του Κύριλλου που είναι πάρα πολύ καλή.Όπως και να έχει πάνω από 2 μέρες,λίγο δύσκολο να βγάλει η συγκεκριμένη μπαταρία.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τελικά με την επιλογη "Διαχείρηση Εφαρμογών" έκλεισα/διέκοψα τις μη απαραίτητς για μένα εφαρμογές και εγκατέστησα μία εφαρμογή διαχείρησης μπαταρίας και η μπαταρία μέχρι τώρα έχει κρατήσει 4 ημέρες και κάτι ώρες και είναι στο 10%. Περιμάνω να ολοκληρώσω τους τρεις κύκλους πλήρους αποφόρτισης-φόρτισης για να μετρήσω την τελική διάρκεια της μπαταρίας. Θέλω να πιστεύω ότι θα διαρκεί περίπου 5 ημέρες. Edited by danos42
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε νέο firmware:

 

GT-I8160 - Germany

PDA: I8160XXLL2

CSC: I8160DBTLL1

Version:

Date: 2012-12-28

Regions: Austria, Belgium, France, Germany, Hungary, Italy, Spain, United Kingdom

 

Download

 

Που μπορουμε να την βρουμε τωρα που κατεβασαν το hotfile?

Link to comment
Share on other sites

Που μπορουμε να την βρουμε τωρα που κατεβασαν το hotfile?

 

http://terafile.co/91b232757105/XEG-I8160XXLL2-20130130092357.zip

ή από εδώ:

http://rapidgator.net/file/5713a806135b557d56df2af667253cd3

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

:!::!::!::!:

Αφαιρέθηκαν κάποια μηνύματα , και ηρεμήστε λίγο σας παρακαλώ .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παιδιά καλησπέρα.Κάποις χρησιμος οδηγός για ρουταρισμα και καινουργια ρομ στο ACE2 υπάρχει?? στο youtube βρηκα αυτό, να το δοκιμάσω??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...