Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Ace 2 (I8160)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΚΑΝΕΙΣ. ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΑΠΟΣΧΟΛΕΙ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ. ΚΟΛΛΑΕΙ

 

Δεν ξέρω γιατί σου κολλάει και είναι περίεργο μιας και είναι είναι stock rom,με την διαφορά ότι είναι prerooted.

Όπως και να έχει,καλό θα είναι να βάλεις custom recovery (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) από εδώ και στην συνέχεια να κάνεις full wipe (αν δεν ξέρεις πως γίνεται,πολύ ευχαρίστως να σου πω).

Πριν απ' όλα βέβαια να κάνεις nandroid backup για κάθε ενδεχόμενο και επίσης να έχεις κάνει backup τις εφαρμογές σου με titanium.

Εγώ πάντως,έχω περάσει την rom του κύριλλου που είναι εξαιρετική,ελαφριά και σταθερή,χωρίς τις άχρηστες εφαρμογές της Samsung.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχουμε νέα rom:

 

GT-I8160 - Baltic

 

PDA: I8160XXLK6

CSC: I8160OXXLK1

Version: 2.3.6

Date: 2012-11-21

Regions: Austria, Belgium, France, Germany, Hungary, Italy, Spain, United Kingdom

 

Download

 

Νέος Kernel: EX Kernel v1 (07/12/2012)

 

Features

 

 

Download

EX Kernel v1•eX_Kernel_v1.tar.md5

 

Τον φλασάρουμε ή με odin ή με αυτόν τον τρόπο εδώ.

Στην δεύτερη περίπτωση:

Θα πρέπει να μετανομάσουμε το αρχείο που κατεβάσαμε από tar.md5 σε tar σκέτο.Θα δημιουργηθεί ένα αρχείο zip το οποίο θα αποσυμπιέσουμε και θα δούμε το αρχείο Kernel.bin.md5 Aυτό το αρχείο,θα το ρίξουμε στην sd και θα το περάσουμε με τον τρόπο που προανέφερα.

 

 

[via]

Πρακτικά έχει κάποια διαφορά η νέα rom PDA: I8160XXLK6 ?

Ακόμα τον kernel EX Kernel v1 τον περνάμε στο τηλέφωνο όπως και την rom με το odin , η κάνουμε κάποια άλλη ρύθμιση?

thanks

Edited by dankannn
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά έχει κάποια διαφορά η νέα rom PDA: I8160XXLK6 ?

Ακόμα τον kernel EX Kernel v1 τον περνάμε στο τηλέφωνο όπως και την rom με το odin , η κάνουμε κάποια άλλη ρύθμιση?

thanks

 

Για την καινούργια XXLK6 δεν έχω άποψη,δεν την έχω περάσει.Τον EX Kernel τον έχω στην XXLI2 και τον πέρασα με τον τρόπο που έχω γράψει πιο πριν,μιας και είναι ο μόνος για να μην γράψει ο counter και σε περίπτωση που θέλω να το πάω για service να έχω πρόβλημα.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Για την καινούργια XXLK6 δεν έχω άποψη,δεν την έχω περάσει.Τον EX Kernel τον έχω στην XXLI2 και τον πέρασα με τον τρόπο που έχω γράψει πιο πριν,μιας και είναι ο μόνος για να μην γράψει ο counter και σε περίπτωση που θέλω να το πάω για service να έχω πρόβλημα.

 

Βασιλη σου εστειλα και ενα μηνυμα.

Εγω δεν το εχω κανει ακομα root αρα και με τους δυο τροπους δεν θα εχω προβλημα με τον counter?

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε νέα έκδοση στην rom του Κύριλλου.Είναι η v4 και στηρίζεται στην XXLK6.

Περισσότερα στο αντίστοιχο thread εδώ.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχουμε νέο firmware:

 

GT-I8160 - Germany

PDA: I8160XXLL2

CSC: I8160DBTLL1

Version:

Date: 2012-12-28

Regions: Austria, Belgium, France, Germany, Hungary, Italy, Spain, United Kingdom

 

Download

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΥΤΗ Η ΕΚΔΟΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ BUGS Η ΝΑ ΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΩΣΤΑ

 

 

I8160XXMB2 (Jelly Bean, Android 4.1.2 Leaked/test version) (Build date: Feb 5)

 

 

Μέχρι στιγμής δουλεύουν τα πάντα! Παρά το γεγονός ότι είναι test έκδοση έχει ελάχιστα κολληματάκια.

 

Οι οδηγίες είναι απλές.

 

  1. Σιγουρευτείτε ότι έχετε εγκατεστημένο το Samsung Kies και οτι έχετε πάνω από 15% μπαταρία.
  2. Κατεβάστε και αποσυμπιέστε: http://d-h.st/1dE
  3. Απενεργοποιείτε το κινητό, πατάτε Volume down+Home+Power για να μπείτε σε download mode.
  4. Ανοίγεται το Odin και επιλέγετε:
    -στο PIT το GT-I8160_EUR_XX_4G.pit
    -στο PDA το CODE_I8160XXMB2_932015_REV00_user_low_noship
    -στο CSC το CSC_OXA_I8160OXAMB2_932015_REV00_user_low_noship
  5. Αφήνετε τα re-repartition, Auto reboot and f. reset time τικαρισμένα.
  6. Συνδέετε το κινητό στον υπολογιστή και πάνω αριστερά στο Odin σας βγάζει ID:COM4 ή κάτι παρόμοιο.
  7. Κάντε το σταυρό σας, πατήστε Start και περιμένετε μέχρι να τελειώσει.

 

Επίσης συστήνω ανεπιφύλακτα τον Apex Launcher!!

 

http://i.imgur.com/htZXD7a.png

 

http://i.imgur.com/MGpq8dS.png http://i.imgur.com/GFcr6E8.png

http://i.imgur.com/9gQOo1b.png http://i.imgur.com/IQ26e0e.png

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Από κατανάλωση ram τι λέει?

 

Έτσι και έτσι πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με τη ραμ. Επίσης πλέον έχουμε 624MB μέγιστη ram :)

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω και γω...αν ερθει γνησια jb θα την κσνει αυτοματα? Η θελει παλι να πεσουμε σε 2.3.6? Edited by simon74
Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορεις να τα κανεις ολα τα αρχεια ενα?

 

τα έκανα και έβαλα και το λινκ. Πάντως είναι πολύ ωραία η ρομ! Θα σας αρέσει πάρα πολύ! Την έχουνε βάλει πολλά άτομα από xda χωρίς πρόβληματα. Μέχρι τώρα δεν έχουμε εντωπίσει κανένα σοβαρό bug.

 

Θα το δοκιμασω και γω...αν ερθει γνησια jb θα την κσνει αυτοματα? Η θελει παλι να πεσουμε σε 2.3.6?

 

Δεν ξέρω αν θα το κάνει αυτόματα. Μπορεί. Εν πάση περιπτώσει, μόλις βγει η τελική JB θα μπορούμε να την περάσουμε με Odin, και στη συνέχεια να μας έρχονται οι αναβαθμίσεις με Kies ή OTA.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κανεις να ρουταρει τη 4.1.2 ??

 

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2139263

 

Ναι με το λινκ που αναφέρεις την έκανα root χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Είδα πολλές αναφορές για battery drain..

Παρατήρησες κάτι; ;

 

Κάτι πρέπει να παίζει με το Bluetooth σε μερικούς χρήστες. Εγώ δεν το έχω αγγίξει το BT και δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο, ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση μου βγαζει στο odin all threads completed (suceeded 0/ failed 0) το κινητο κανει downloading ... σθνεχιζω κανονικα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση μου βγαζει στο odin all threads completed (suceeded 0/ failed 0) το κινητο κανει downloading ... σθνεχιζω κανονικα?

 

Δηλαδη φλασαρες? Δεν σε επιασα απολυτα..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη φλασαρες? Δεν σε επιασα απολυτα..

 

Δεν το καταφερα ....μαλλον δεν τα καταφερνω σ αυτα...αν μπορεις να σου στειλω πμ με το τηλ μου..να μου δωσεις αναλυτικα οδηγιες...ακολουθησα τα βηματα και παταω start ...και τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μπηκε σε download mode ;; Σε ρώτησε αν θες να συνεχισεις να πατησεις vol up ;

 

 

 

Στο s2 ηταν με leak κοντα 2 μηνες τα παιδια, μολις βγηκε η κανονικη τη περασαν με odin,δεν ηρθε σαν ΟΤΑ.

Edited by Da_rudakos
Link to comment
Share on other sites

Με ρωτησε τα πατησω volume up...

μπηκ

α σε download mode.εγραφε downloading...εβαλα τα αντστοιχα αρχεια στον υπολογιστη ...επιφανεια εργασιας...αλλα οταν πατησα start...εβγαλε το παραπανω μηνυμα αμεσως...

Link to comment
Share on other sites

Κανε επανεκκίνηση τον υπολογιστη, αλλαξε θυρα usb και ξανα.

Λογικα θα γίνει.

 

Μια ερωτηση...πριν προσπαθησω...απο μπαταρια πως παει...εχει καποιο θεμα???

 

παλι τα ιδια ...μηπως πρεπει να ξεζιπαρω ολα τα αρχεια??

 

βρε παιδια μια βοηθεια ...αφου επιλεξω ολα τα αρχεια συμφωνα με τηδιαδικασια παταω το start ...και κατευθειαν μου βγαζει μνμ..all threads completed (succeed 0 / failed 0) .. το τηλ λεει DOWNLOADING do not turn off target ..μνμ που ετσι κι αλλιως το βγαζει απ την αρχη πουμπαινει σε download mode..τι κανω λαθος ..μηπως πρεπει να περιμενω?? τι μνμ πρεπει να βγαλει οταν παταω start? στειλτε καμια αναλυτικη οδηγια..

 

ευχαριστω ακομα μια φορα τον kyrillos13 για την πολυτιμη συνδρομη του

 

Λιγο μικρή η γραμματοσειρα στο πληκτρολογιο ολα τ αλλα τέλεια. ..εχει καποιος ιδεες???

Edited by simon74
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , ενδιαφερομαι να κανω root το κινητο μου και επειτα να του βαλω καποιο custom rom , σκεφτομαι το jellycream 2.0 , ειναι καλο? εχετε να μου προτεινετε κατι διαφορετικο για το συγκεκριμενο κινητο?

 

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

ποιες οι εντυπωσεις ως τωρα?? πως δουλευει σε σας η jb? εχετε καποια παρατηρηση για να κανουμε το κινητο ποιο γρηγορο?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...