Jump to content

Samsung Galaxy Beam (I8530)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά ψάχνω εδώ και ενα μήνα να βρώ μεταχειρησμένο ή σε καταστημα το συγκεκριμενο κινητο το beam είναι δυνατόν να έχει εξαφανιστεί απο κάθε κατάστημα; το χρειαζομαι αμεσα λογω του projector για την δουλεια μου και δεν μπορω να βρώ τιποτα........

 

εγώ το έχω αν το θελισ το δίνω μεταχειρισμένο γιατί έχω κι αλλα κινητά επιδι δουλεύω στην wind αν το θελης πεσμου

resident evil
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

UPDATE....

Τελικά, μάπα το καρπούζι,,,,:mad:

 

Τα παρατάω και κοιτάω πως να ξεφορτωθώ το τηλέφωνο.

Οτι και να έκανα δεν μου έκατσε.

Τυχαία μένω χωρίς δύκτιο αφού η SimCard εξαφανίζεται δια μαγείας.

 

Υπάρχει 1000% κατασκευαστικό λάθος (ΗW) Και δεν μπορεί να φτιαχτεί με SW Upgrade.....

 

Δοκίμασα ότι ΕΠΙΣΗΜΟ κυκλοφορεί στο NET από FW ακόμη και άλλων χωρών.

Δοκίμασα ότι πιθανές ρυθμίσεις μπορεί να φανταστεί κανείς στο σύστημά του.

Δοκίμασα ακόμη και ROOTED FW.

 

Eβαλα στην πλάτη της SimCard αυτοκόλλητη ταινία (selotape) για να κάνει λίγο ποιό παχιά την SimCard μήπως και είναι πρόβλημα κακής επαφής στο Socket.

Kαθάρισα τις επαφές τις SimCard με όλα τα γνωστά μέσα (Καθαρό Οινόπνευμα - ASETON - ktl.)...

 

ΠΑΠΑΛΑ...... :X:cry::blink::mad::mad::!:

 

Πρέπει κάθε τόσο να έχω το άγχος να ελέγχω εαν έχω ΔΥΚΤΙΟ.

ΕΛΕΟΣ, κουράστηκα ποιά και η υπομονή μου έχει ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ.....

 

Η συσκευή έχει κατασκευαστικό λάθος (και φυσικά ισχύει για όλα τα GT-I8530) και ουσιαστικά ίσως και αυτός είναι και ο λόγος που δύσκολα μπορεί κανείς να την βρεί.

Ισως η SAMSUNG στα σιωπηλά την έχει αποσύρει από την αγορά γνωρίζοντας ότι έβγαλε μία ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΗ ΠΑΤΑΤΑ στην αγορά.

 

Τόσα χρόνια με άλλα τηλέφωνα δεν είχα τέτοια προβλήματα, και πέρασαν πολλά από τα χέρια μου.

 

Ηταν η πρώτη μου επαφή με SAMSUNG κινητό και έφαγα ΠΙΚΡΑ ΜΕΓΑΛΗ.

Δεν ξέρω εαν θα ξαναπιάσω στα Χέρια μου άλλο SAMSUNG γιατί όταν μία σχέση από την αρχή έχει προβλήματα, δύσκολα κάποιος εμπιστεύεται και πάλι να ξαναδοκιμάσει.

 

Θα προσπαθήσω να έρθω σε επαφή με την SAMSUNG για την αντικατάσταση συσκευής, διαφορετικά θα ανεβάσω ένα Video στο Yutube με την καταστροφή της .

 

Αγόρασα ένα SMART PHONE SAMSUNG και κατέλειξα να μείνω με σκέτο SMART Samsung αφού τηλέφωνο ΝΤΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΤΙΑ μου.

 

Προφανώς από τον τρόπο της γραφής μου, καταλαβαίνετε ΠΟΣΑ νεύρα έχω.:lol:

 

Ω ρε πακέτο....... σε καταλαβαίνω απόλυτα...... και έχεις δίκιο., "όταν μία σχέση από την αρχή έχει προβλήματα, δύσκολα κάποιος εμπιστεύεται και πάλι να ξαναδοκιμάσει.῾ Απ'ότι κατάλαβα πάντως, πράγματι το λάθος είναι καθαρά επισκευαστικό, οπότε μή χάσεις την ευκαιρία για αντικατάσταση... και όταν στην κάνουν πες συγχαρητήρια για το σαπάκι τους.....

Link to comment
Share on other sites

Έχει καιρό που το έδωσε πίσω αλλά δεν μας είπε τι έγινε, αν του δώσανε άλλο Beam ή επισκευάστηκε το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

Έχει καιρό που το έδωσε πίσω αλλά δεν μας είπε τι έγινε, αν του δώσανε άλλο Beam ή επισκευάστηκε το ίδιο.

 

Όποιο και από τα δύο να έγινε, πάλι καλά να λες.....:mad:

Link to comment
Share on other sites

Έχω το I8530 περιπου ενα χρονο (αγορα απο το πλαισιο) και ΠΟΤΕ δεν ειχα τα παραπανω προβληματα!:)

Σημερα ηρθε μια αναβαθμιση-οχι jelly bean! Δεν ξερω αν θα αλλαξει κατι στα προβληματα αλλα νομιζω αξιζει τον κοπο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα παιδια,

 

το εχει κανενας το τηλεφωνο rooted ?

αν ναι, θα μπορπυσε να βοηθησει με οδηγιες?

βασικα βρηκα καποιες οδηγιες στο google, ομως το προβλημα μου ειναι οτι δεν το αναγνωριζει το λαπτοπ καν.

windows 7 64bit και το τηλεφωνο το εχω παρει μεταχειρισμενο, ήταν rooted προφανως απο τον προηγουμενο αλλα του περασε επισημο firmware (KOR) προτου μου το δωσει.

 

σε αλλον υπολογιστη με win xp μπορει να εχω τυχη λετε, και να το αναγνωρισει ως συσκευη usb ? ειμαι να σκασω... :(

επισης δεν διαβαζει την καρτα μνημης μου 32αρα samsung class 10.

 

αν καποιος εχει ορεξη να ασχοληθει και χρονο, ας μου εστελνε ενα προσωπικο μηνυμα για λεπτομερειες κτλ.

 

ευχαριστω προκαταβολικα.

 

 

YΓ, μετα απο ατελειωτο googling και δοκιμες, βρηκα τελικα οτι σε download mode, αναγνωριζεται καπως πιο ευκολα το κινητο απο το λαπτοπ. απλα πληροφοριακα για ενδεχομενους αλλους που θα εχουν το ιδιο θεμα.

Edited by m7ixalis
συνενωση συνεχομενων μηνυματων

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Και το δικό μου Beam έχει το ίδιο πρόβλημα με τη sim όπως και ενός φίλου που το είδε το κινητό όταν το αγόρασα και το πήρε κ αυτός. Έλεος, είναι χοντρό το πρόβλημα...
Μy Wii number : 1434 - 3964 - 4896 - 4229
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα στην παρεα,

 

http://www.sammobile.com/2013/06/26/exclusive-update-your-galaxy-beam-to-android-4-1-2-by-odin/

με την ευγενική χορηγία ενός αγνώστου leaker, εχουμε jelly bean για το προτζεκτορ-τηλεφωνο μας οι τυχεροι κατοχοι.

 

δουλευει αριστα την περασα πανευκολα με odin

ΥΓ.στον οδηγο καπου που αναφερει "προσθηκη ταδε αρχειου στο CODE" εννοει την καρτελα PDA του ODIN. το δοκιμασα και πετυχε μια χαρα.

 

το samsung kies το αναγνωριζει αριστα το κινητακι και συγχρονιζει.

 

μονο θεμα οτι δεν δουλευει η παλια μεθοδος root (με εναν kernel 6 mbyte που ειχε διαρρευσει) αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι μου ειναι απαραιτητο το root.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Τελη Ιουλιου διαβασα θα βγει επισημα αυτη ειναι τεστ βερσιον.

Πως σου φαίνεται ως τωρα?Απο μπαταρια πως τα παει?

 

ε λογικα ναι θα βγει και η επισημη αλλα ειχα βαρεθει να τσεκαρω καθε λιγες ωρες http://live.samsung-updates.com/ μηπως βγηκε για το καλουδι μας...

 

ας ειναι καλα η εμπνευση μου να τσεκαρω παλι τα σχολια στο gsmarena για το κινητο μας.

ως τωρα μου φαινεται πραγματικα αριστη !

θα το φορτισω στο 100% αποψε για να δω ποσο θα παει σερι η μπαταρια του ! γενικα πιο γρηγορο, πιο ομορφο, κλασσικο 4.1. δεν υπαρχει καλυτερο τηλεφωνο, τελος !

 

ΥΓ. εχει κανεις ματ προστατ.οθονης? ειναι καλυτερο υπό τον ηλιο από τα κλασσικα προστατευτικα οθονης?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει εγώ ματ προστατευτικό από την αρχή επειδή στο άλλο μου έχω το κλασσικό και με εκνευρίζει στις αντανακλάσεις.

Να είσαι καλά πάντως Thou Bou που το έψαξες πάλι και βρήκες να βάλουμε το 4.1

Αν δεν μας το αναβαθμίσει η εταιρία επίσημα θα το χώσω κι εγώ να τελειώνουμε με το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τελη Ιουλιου διαβασα θα βγει επισημα αυτη ειναι τεστ βερσιον.

Πως σου φαίνεται ως τωρα?Απο μπαταρια πως τα παει?

 

αριστο λειτουργικα.

μπαταρια, απο τοτε που ρωτησες, το φορτησα στο 100%. τωρα ειναι στο 1%, δεν ειχε μπει καθολου σε λειτουργια εξοικονομησης. (αληθεια πως γινεται να μπαινει αυτοματα σε εξοικ.ενεργειας οταν εχει χαμηλη μπαταρια???)

 

με χρηση αρκετη, ανοιχτο μονιμα wifi, προβολη με προτζεκτορα κανα 20λεπτο αυτες τις 2 ημερες, ειναι εν ενεργεια 1ημερα και 21 ωρεσ. στο τσακ να συμπληρωνα 2 ημερες φουλ.

απολυτα ευχαριστημενος.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Η εξοικ.ενεργειας δεν βοηθαει σε τιποτα,απλα εχει να διαλεξεις να κλεινει το wifi,gps,συγχρονισμους και αλλα τετοια απο καποιο συγκεκριμενο ποσοστο μπαταριας που θα επιλεξεις.Εγω τα εχω ολα κλειστα,τα ανοιγω μονο οταν τα χρειαζομαι.

Κρατα μια σχετικα χαμηλη φωτεινοτητα στην οθονη,και κλεινε τα προγραμματα απο Ρυθμισεις>εφαρμογες και υπηρεσιες που εκτελουνται.Παλια που μου αρεσε να πειραζω τα παντα ακομα και αν δεν υπηρχε προβλημα θα ειχα βαλει Jelly bean,τωρα οταν βγει επισημα βλεπουμε...

Οποιος ενδιαφερεται αυτος ο τυπος εξηγει πως γινεται,εχει και αλλα ενδιαφερονται video για το κινητο μας --πχ πως Κανουμε format Ntfs την εξωτερικη μνημη και προγραμματα που χρεαζονται για να μπορει να διαβαζει το κινητο αρχεια μεγαλυτερα απο 4.3 GB http://www.youtube.com/user/allabouthegalaxybeam/videos

Edited by christoos
λαθος
Link to comment
Share on other sites

ενημερωση:

 

στην jelly bean αυτην, φαινεται να μην δουλευει το ιντερνετ μεσω δεδομενων δικτυου.δεν το ειχα προσεξει λογω χρησης wifi εντος σπιτιου απο την αρχή όπου ρυθμιζουμε την συσκευη μετα την αναβαθμιση.

 

σημαντικο μείον για χρηση του smartphone.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γειά σας ρε παιδιά,το κινητό το εχω από τον Ιανουαριο είναι φοβερό!Είχα και'γω θέμα με την sim αλλά προς το παρόν έστρωσε.Το θέμα είναι με την αναβάθμιση,μπήκα στο link που έδωσε ο thou bou αλλα δεν κανει λήψη.Είμαι να σκάσω πείτε μου τι να κάνω?

 

Μήπως τελικά δεν θα δούμε πότε jelly bean?Απαράδεκτο για samsung galaxy και για τα λεφτά του φυσικά..

 

-Ομάδα Διαχείρισης-

Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ρε παιδιά,το κινητό το εχω από τον Ιανουαριο είναι φοβερό!Είχα και'γω θέμα με την sim αλλά προς το παρόν έστρωσε.Το θέμα είναι με την αναβάθμιση,μπήκα στο link που έδωσε ο thou bou αλλα δεν κανει λήψη.Είμαι να σκάσω πείτε μου τι να κάνω?

 

Μήπως τελικά δεν θα δούμε πότε jelly bean?Απαράδεκτο για samsung galaxy και για τα λεφτά του φυσικά..

 

-Ομάδα Διαχείρισης-

Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

 

πατας στο λινκ http://hotfile.com/dl/230734226/008b1c9/I8530XXAMF1_I8530OXAAMF1_XEO.rar.html στα αριστερα οπου λεει regular download, περιμενεις 30 δευτερολεπτα και κατεβηκε η ρομ.

 

τα δεδομενα μια χαρα δουλευουν, ειχα απλα ξεμεινει απο καρτα εντελως και αρα ουτε τα προπληρωμενα mbyte ισχυαν.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα και από εμένα στην παρέα του myphone.gr! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς πότε πρόκειται να βγεί επίσημα από τη Samsung αναβάθμιση για το Galaxy Beam σε Android 4.2 γιατί βλέπω οι κάτοχοι του Galaxy Beam μάλλον να μενουμε στην απαρχαιωμένη gingerbread! Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντησή σας.:):):)
Seize The Day Now! Tomorrow Would Be Too Late!
Link to comment
Share on other sites

Η 4.1.2 ηταν να βγει τελη Ιουλιου επισημα...

Φτασαμε τελη Οκτωβρη και τιποτα ακομα...

Ειναι προφανες πλεον πως η Σαμσουνγκ εχει τους κατοχους αυτου του μοντελου γραμμενους στα αρχ....... της:chair::chair:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι κ εγώ κάτοχος του Beam.

Προχτές έκανα την αναβάθμιση σε Jelly Bean (αυτήν από τον leaker). Όλα καλά, αλλά έχω το εξής προβληματάκι. Όταν πάω να ανοίξω κάποια εφαρμογή, που και που (όχι πάντα ευτυχώς) μπλοκάρει για ένα δευτερόλεπτο και με γυρνάει στην Home Screen. Αυτό μπορεί να γίνει και καμιά 5-6 φορές μέχρι να καταφέρω τελικά να ανοίξω την εφαρμογή. Έχει συμβεί σε κανέναν αυτό? Μήπως γνωρίζει κανείς τι φταίει και καμιά λύση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι κ εγώ κάτοχος του Beam.

Προχτές έκανα την αναβάθμιση σε Jelly Bean (αυτήν από τον leaker). Όλα καλά, αλλά έχω το εξής προβληματάκι. Όταν πάω να ανοίξω κάποια εφαρμογή, που και που (όχι πάντα ευτυχώς) μπλοκάρει για ένα δευτερόλεπτο και με γυρνάει στην Home Screen. Αυτό μπορεί να γίνει και καμιά 5-6 φορές μέχρι να καταφέρω τελικά να ανοίξω την εφαρμογή. Έχει συμβεί σε κανέναν αυτό? Μήπως γνωρίζει κανείς τι φταίει και καμιά λύση?

 

εγω ειχα βαλει αυτη την δοκιμαστικη 4.1.2 αλλα παρατηρουσα επισης ασταθη συμοπεριφορα. με την 2.3.6 δουλευει μια χαρα το κινητο και μεχρι να βγει η επίσημη δε βλεπω να το ξαναπειράζω.

 

αφου η samsung το εχει στα αναβαθμησιμα κινητα, υπαρχει περιπτωση τελικα να μην δώσει την αναβαθμιση ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα στην παρέα του myphone.gr. Σχετικά με την αναβάθμιση του Galaxy Beam σε Android 4.1.2 και όντας και εγώ κάτοχος της συγκεκριμένης συσκευής έχω να παρατηρήσω ότι η Samsung μας έχει εντελώς ξεχασμένους! Αν και έχει δηλώσει ότι θα το αναβαθμίσει σε Android Jelly Bean, φοβάμαι πως δεν είναι πιθανό να συμβεί κάτι τέτοιο, μια που φτάσαμε στα τέλη του 2013 και ουδέν νεώτερον έχουμε από τη μαμά Sammy! :(:(:(
Seize The Day Now! Tomorrow Would Be Too Late!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Beam (I8530)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...