Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Hi παιδες!!! Πως παει?? καλα?? Εγω εδω βασανα με τον παροχεα μου και ποιο συγκεκριμενα τον πρωην παροχεα μου την Sparknet... :(((

Λοιπον η εταιρεια αυτη ως γνωστο εχει κλεισει ... χρεωκοπησε ειπαν ..αλλοι ειπαν ηταν φιασκο του Ο.Τ.Ε και αλλα πολλα ακουστηκαν..

Το θεμα ειναι το εξης οτι εγω ειχα συνδεση ADSL STA 1024MBPPS για 4 μηνες....Η εταιρεια ομως εκλεισε οπως αναφερα και ανελαβε στην αρχη η ΤΕΛΑΣ την τεχνικη υποστηριξη για 1 μηνα περιπου.Οταν τελειωσε η παροχη και αποτην ΤΕΛΑΣ πηρα ενα πακετο adsl cube apo VIVODI...Μετα απο 3 εβδομαδες δεχομαι μια κληση απο vivodi που λεει οτι η αιτηση για ADSL δεν εγινε δεκτη απο τον Π.Ο.Τ.Ε ... και τπτ αλλο. Μετα απο 1 εβδομαδα παιρνω στην VIVODI και μου τα εμπλεξαν λιγακι..." και ναι αλλα η SParknet εκλεισε και εχει μεινει η πορτα και οτι δεν μπορου να κανουν τπτ" .Οποτε μιλαω με Π.Ο.Τ.Ε και μου λενε οτι το συμβουλιο... (καποιο συμβουλιο !!!) εβγαλε αποφαση να αφαιρεθουν οι πορτες της SPARKNET..αλλα τπτ περασε 1 μηνας και ακομα τπτ... Ξερετε κατι σχετικο με αυτο το θεμα????Γιατι βλεπω οτι ουτε η vivodi ειναι σε θεση να με βοηθησει και στο κατω κατω δεν ξερω που να βρω το δικιο μου...Πιστευετε οτι αν ακυρωσω την αιτηση για παροχη ADSL APO VIVODI και παω στην ΟΤΕΝΕΤ να μου βγαλουν ποιο γρηγορα την πορτα της Sparknet??? και να βαλουν δικια τους??

Εχει κανενας το ιδιο προβλημα εχετε ακουσει κατι?? Παρακαλω αναφερετα ιτο δικο σας περιστατικο αν ειχατε παροχεα την Sparknet και πως το λυσατε.

2μηνες καθυστερηση και η vivodi μου κλεινει τα τηλεφωνα παρακαλω πειτε την γνωμη σας

Ευχαριστω για τον χρονο σας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.talk-talk.gr:18080/Dynamic/talk-talk/bill5.jsp?Letter=Ε

 

 

Τιμοκατάλογος € 5

 

Χώρα Προορισμού Χρεώση €

 

 

ΕΙΔΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ 1.0000

 

 

ΕΛ ΣΑΛΒΑΔΟΡ 0.5243

 

 

ΕΛ ΣΑΛΒΑΔΟΡ Κινητό 0.5177

 

 

ΕΛΒΕΤΙΑ 0.0555

 

 

ΕΛΒΕΤΙΑ Κινητό 0.4028

 

 

ΕΛΛΑΔΑ Αστικά 0.0455

 

 

ΕΛΛΑΔΑ Αστικά (Καρτοσταθερή) 0.0273

 

 

ΕΛΛΑΔΑ Κινητό Cosmote 0.1852

 

 

ΕΛΛΑΔΑ Κινητό Q-Telecom 0.8182

 

 

ΕΛΛΑΔΑ Κινητό TIM 0.1852

 

 

ΕΛΛΑΔΑ Κινητό Vodafone 0.1852

 

 

ΕΛΛΑΔΑ Υπεραστικά 0.0490

 

 

ΕΛΛΑΔΑ Υπεραστικά (Καρτοσταθερή) 0.0490

 

 

Ριξτε μια ματια στο Q-Telecom ...

 

Μηπως ειναι λαθος? Η Απλα μας Κοροιδέυουν??

[sIGPIC][/sIGPIC] Αγαπώ Σουηδία!
Link to comment
Share on other sites

Hi παιδες!!! Πως παει?? καλα?? Εγω εδω βασανα με τον παροχεα μου και ποιο συγκεκριμενα τον πρωην παροχεα μου την Sparknet... :(((

Λοιπον η εταιρεια αυτη ως γνωστο εχει κλεισει ... χρεωκοπησε ειπαν ..αλλοι ειπαν ηταν φιασκο του Ο.Τ.Ε και αλλα πολλα ακουστηκαν..

Το θεμα ειναι το εξης οτι εγω ειχα συνδεση ADSL STA 1024MBPPS για 4 μηνες....Η εταιρεια ομως εκλεισε οπως αναφερα και ανελαβε στην αρχη η ΤΕΛΑΣ την τεχνικη υποστηριξη για 1 μηνα περιπου.Οταν τελειωσε η παροχη και αποτην ΤΕΛΑΣ πηρα ενα πακετο adsl cube apo VIVODI...Μετα απο 3 εβδομαδες δεχομαι μια κληση απο vivodi που λεει οτι η αιτηση για ADSL δεν εγινε δεκτη απο τον Π.Ο.Τ.Ε ... και τπτ αλλο. Μετα απο 1 εβδομαδα παιρνω στην VIVODI και μου τα εμπλεξαν λιγακι..." και ναι αλλα η SParknet εκλεισε και εχει μεινει η πορτα και οτι δεν μπορου να κανουν τπτ" .Οποτε μιλαω με Π.Ο.Τ.Ε και μου λενε οτι το συμβουλιο... (καποιο συμβουλιο !!!) εβγαλε αποφαση να αφαιρεθουν οι πορτες της SPARKNET..αλλα τπτ περασε 1 μηνας και ακομα τπτ... Ξερετε κατι σχετικο με αυτο το θεμα????Γιατι βλεπω οτι ουτε η vivodi ειναι σε θεση να με βοηθησει και στο κατω κατω δεν ξερω που να βρω το δικιο μου...Πιστευετε οτι αν ακυρωσω την αιτηση για παροχη ADSL APO VIVODI και παω στην ΟΤΕΝΕΤ να μου βγαλουν ποιο γρηγορα την πορτα της Sparknet??? και να βαλουν δικια τους??

Εχει κανενας το ιδιο προβλημα εχετε ακουσει κατι?? Παρακαλω αναφερετα ιτο δικο σας περιστατικο αν ειχατε παροχεα την Sparknet και πως το λυσατε.

2μηνες καθυστερηση και η vivodi μου κλεινει τα τηλεφωνα παρακαλω πειτε την γνωμη σας

Ευχαριστω για τον χρονο σας...

Εγω δεν καταλαβα τι φταίει η vivodi.. Εδω δεν κανει τιποτα ο ΟΤΕ που εχει το δεξί χερι θα κανει η vivodi? Αυτη μονο δινει εντολές στον ΟΤΕ.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Εχω ένα Netgear adsl modem , wifi , lan.

Ip του 192.168.1.1

Ολα μια χαρά.

Πήρα τώρα ενα δευτερο linksys αυτή την φορα router με ip 192.168.1.254 .

 

Τώρα φευγει ενα lan καλώδιο απο το netgear και πάει στην θύρα wan του linksys. Με τα πολλά κατάφερα να έχω internet στα pc που ειναι πάνω στο linksys αλλά δεν βλέπουν το υπόλοιπο δικτυο που ειναι πάνω στο Netgear. Ξέρετε?

Nat problem?

ουτε και ξέρω!

 

Στη θύρα WAN; Εκεί πάει το καλώδιο του OTE που σου φέρνει την ADSL! Βάλτο σε μια από τις θύρες Ethernet τοu Linksys. Αν δεν έχεις ελεύθερη, βγάλε ένα καλώδιο από το Linksys και βάλτο στο Netgear.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ξερω ειναι οτι αν κανεις αιτηση στον ΟΤΕ θα τη στειλουν στο τμημα telemerketing στην Αθηνα απο οπου και θα σου δωσουν μονο κωδικους προσβασης ( = συνδεση με ΟΤΕΝΕΤ) και η γραμμη θα παραμεινει - τουλαχιστον μεχρι να διευθετηθει νομικα- στο ονομα της Sparknet< και δεν θα την πληρωνεις. Τωρα το ποσο συντομα θα σου δωσουν κωδικους δεν το γνωριζω, αλλα πιθανολογω οτι δεν μπορει να κανει πανω απο 5-10 μερες :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι λάθος. Είναι γνωστό. Ισχύει πάνω από 2 χρόνια

Επίσης η smileandweb χρεώνει 0,45 σε κινητό Q και η τηλεκάρτα ΟΤΕ 8 μονάδες αντί για 6 που χρεώνει σε Vodafone και Cosmote.

Ίσως να πρέπει να διαμαρτυρηθούμε !

Link to comment
Share on other sites

και ομως παιδια κωδικο απο vivodi δεν εχω παρει...... Και πιστευω οτι η vivodi δεν με εκπροσωπει σωστα αφου εστειλε μια φορα αιτηση στον Π.Ο.Τ.Ε και ο Π.Ο.Τ.Ε την απεριψε.. και δεν ξαναεστειλαν αιτηση στον Π.Ο.Τ.Ε.... Μονο οταν εγω μιλαω μαζι τους μου κλεινουν το τηλεφωνο και μου λενε αλλα ντι αλλον!!!! Αρα αυτο που ελεγα ηταν να παω στην ΟΤΕΝΕΤ ωστε να βγει ποιο γρηγορα η πορτα της SPARKNET gt με την vivodi που δεν ασχολειται ποτε δεν θα κανουν τπτ για να βγει η πορτα...Και αφου ΟΤΕ ΚΑΙ ΟΤΕΝΕΤ ειναι περιπου ενα λεω να παω ΟΤΕΝΕΤ ωστε να βγει ποιο γρηγορα η πορτα... Η ΟΧΙ????? εσεις τι λετε????
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβα τι φταίει η vivodi.. Εδω δεν κανει τιποτα ο ΟΤΕ που εχει το δεξί χερι θα κανει η vivodi? Αυτη μονο δινει εντολές στον ΟΤΕ.

 

Μα η vivodi εχει μονιμη εχθρα με το Π.Ο.Τ.Ε οποτε τι να περιμενω...

PS: sorry για τα διπλα posts!!! :/

Link to comment
Share on other sites

Μια δοκιμαστική συνδρομή που δίνουν τσάμπα οι providers.

Η διάρκεια της ποικοίλει απο isp σε isp.

Απο μερικές ώρες μέχρι μερικές μέρες.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το demo που δινει για παραδειγμα η HOL, διαρκει 6 ημερες, με maximum πλοηγηση στο internet, 6 ωρες. Οποιο καταναλωθει πρωτο δηλαδη!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερααααααα.....Ελειψα αρκετα λογο υποχρεωσεων αλλα επεστρεψα!

Λοιπον...Το Σπιτι μου ειναι μονοκατοικια με 2 πατωματα.Στο κατω,εχει ο πατερας μου ενα Mac G5 καιθα βαλει ADSL 1024.Eγω ειμαι πανω με το PC και θελω να βαλω ADSL 512.Πως γίνετε να εχω 2 διαφορετικες συνδεσεις σε ενα σπιτι?Θα χρειαστει διακλαδωση μεσω ΟΤΕ? :blink:

blah..
Link to comment
Share on other sites

Λογικά αν έχετε δύο διαφορετικά νούμερα στο σπίτι σου θα γίνεται να ενεργοποιήσεις και στα δύο την DSL(έτσι και αλλιώς απλά σου βάζουν πόρτα στα κεντρικά του ΟΤΕ).Τώρα αν έχετε μόνο ένα νούμερα στο σπίτι λογικά δεν θα μπορείς να βάλεις δύο DSL γραμμές σε αυτό.Εγώ θα σου πρότεινα μία γρήγορη σύνδεση DSL (βλέπε http://www.vivodi.gr που δείνει 1-2Mbits/s πολύ φτηνά έως και 12Mbits/s που είναι ακριβό ακόμα) με ένα ασύρματο router ώστε να μπορείς να έχεις και εσύ DSL που θα είσαι στο πάνω όροφο.οκ;
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι.Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την συσκευή που θα πρέπει να αγοράσω ώστε να μπορέσω να μιλάω μέσω voip.Συγκεκριμένα έχω μια dsl 512,έκανα λογαριασμό στην voipbuster και θα πάω να κάνω και κατάθεση τα 11.60ευρώ απλά δεν ξέρω τί άλλο πρέπει να αγοράσω.Θα ήθελα να μπορώ να μιλάω και με κλειστό υπολογιστή.Έχω πάρει το modem-router(τι ακριβώς είναι) από το ΟΤΕ το SpeedTouch585(i)v6 με 4 ethernet θύρες ελεύθερες και το σύνδεσα ασύρματα με τον υπολογιστή.Είδα στο eshop κάποιες συσκευές αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιά μου χρειάζεται.Σόρυ για το μακροσκελές μου post αλλά ελπίζω στην βοήθειά σας.Ευχαριστώ.
Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι η demo συνδεση που γραφετε;

 

Συνήθως την demo σύνδεση στην παρέχουν όταν κάνεις μια νέα συνδρομή /αίτηση για adsl μέχρι να ενημερωθεί η (Χ) εταιρία απο τον ΟΤΕ

Ώς γνωστόν το modem συγχρονίζεται γρηγορότερα απ ότι η ενημέρωση του ΟΤΕ στην (Χ) εταιρία που έχεις κάνει συνδρομή...

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερααααααα.....Ελειψα αρκετα λογο υποχρεωσεων αλλα επεστρεψα!

Λοιπον...Το Σπιτι μου ειναι μονοκατοικια με 2 πατωματα.Στο κατω,εχει ο πατερας μου ενα Mac G5 καιθα βαλει ADSL 1024.Eγω ειμαι πανω με το PC και θελω να βαλω ADSL 512.Πως γίνετε να εχω 2 διαφορετικες συνδεσεις σε ενα σπιτι?Θα χρειαστει διακλαδωση μεσω ΟΤΕ? :blink:

 

 

Γεία χαρά...

Συνήθως πρέπει να υπάρχει δέυτερη γραμμή...:shifty:

Αλλά νομίζω πως ποιό λογικό είναι να χρησιμοποιήσεις ένα WLan και να τελειώνει η υπόθεση...φυσικά και ποιό οικονομική λύση...και θα έχεις και καλύτερη ταχύτητα απο αυτή που σκέφτεσαι να βάλεις...

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις από το E-shop τη συσκευή PAP2 της Linksys στα 68 ΕΥΡΩ. Οδηγίες για το σετάρισμα της θα βρεις σε διάφορα φόρουμς. Ψάξε στο Google. ;)
:) TECHNOMANIAC :)
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=44285

Νομίζω ότι πλέον λύθηκε και αυτό το προβληματάκι

Σόρρυ δεν είδα ότι το είχες ήδη δει.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου έδωσε ο φίλος παραπάνω, έτσι όπως είναι ακριβώς (μαζί με τις παρενθέσεις) το βάζεις στη σελίδα παραμετροποίησης του router σου που ρυθμίζεις το Voip και μέσα στο κουτάκι που γράφει "dial plan"..... ;)

Καλή επιτυχία....

:) TECHNOMANIAC :)
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα μήνα αγόρασα μια σύνδεση της Otenet με το Sagem F@st 1500WG. Μετά απο ένα μήνα με πήραν τηλέφωνο ότι η σύνδεση ενεργοποιήθηκε και οτι μπορώ να συνδεθώ κανονικά! Έλα όμως που όλα αυτά ήταν ένα όνειρο απατηλό!Η εγκατάσταση γινόταν κανονικά όπως και ο συνχρονισμός, αλλά στο τέλος μου έβγαζε "H Σύνδεση PPP απέτυχε, παρακαλώ ελεγξτε το U/N kai P/W. Τους πήρα 2-3 φορές τηλέφωνο, άκουσα ένα κάρο χαζομαρες μεχρι που μίλησα με ένα παλικαρι και μου είπε οτι τα στοιχεια μου λειτουργουν κανονικα και επίσης μου έδωσε κατι εταιρικά της οτενετ για να τα δοκιμάσω αλλα δεν δουλευαν ούτε αυτά! Τέλος πάντων, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν παίζει ρόλο ο τρόπος που είναι συνδεμένα τα καλώδια του ΟΤΕ, στο σπίτι μου επειδή τα σταθερά ειναι αγορασμένα απο αγγλία η συνδεσμολογια είναι λίγο διαφορετική (νομίζω είναι ενωμένα και τα 4 καλώδια αν δεν κάνω λάθος) Μπορεί το DSL να συνχρονίζεται, το led του ADSL να ανάβει σταθερά, αλλά να υπάρχει λάθος στην σύνδεση?

--------------

Dr. Tasos

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα μήνα αγόρασα μια σύνδεση της Otenet με το Sagem F@st 1500WG. Μετά απο ένα μήνα με πήραν τηλέφωνο ότι η σύνδεση ενεργοποιήθηκε και οτι μπορώ να συνδεθώ κανονικά! Έλα όμως που όλα αυτά ήταν ένα όνειρο απατηλό!Η εγκατάσταση γινόταν κανονικά όπως και ο συνχρονισμός, αλλά στο τέλος μου έβγαζε "H Σύνδεση PPP απέτυχε, παρακαλώ ελεγξτε το U/N kai P/W. Τους πήρα 2-3 φορές τηλέφωνο, άκουσα ένα κάρο χαζομαρες μεχρι που μίλησα με ένα παλικαρι και μου είπε οτι τα στοιχεια μου λειτουργουν κανονικα και επίσης μου έδωσε κατι εταιρικά της οτενετ για να τα δοκιμάσω αλλα δεν δουλευαν ούτε αυτά! Τέλος πάντων, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν παίζει ρόλο ο τρόπος που είναι συνδεμένα τα καλώδια του ΟΤΕ, στο σπίτι μου επειδή τα σταθερά ειναι αγορασμένα απο αγγλία η συνδεσμολογια είναι λίγο διαφορετική (νομίζω είναι ενωμένα και τα 4 καλώδια αν δεν κάνω λάθος) Μπορεί το DSL να συνχρονίζεται, το led του ADSL να ανάβει σταθερά, αλλά να υπάρχει λάθος στην σύνδεση?

Έλεγξε username kai password επισταμένα....Ζήτησε να τα επιβεβαιώσεις και στην οτενετ...Σε εμενα άλλο U/N είχα δηλώσει και άλλο μου βάλανε (η διαφορά ήταν σε μιά παύλα άσχετη που μου προσθέσανε αυτοβούλως, για να καταλάβεις και έτσι ενώ συγχρόνιζε δεν μπορούσα να συνδεθώ...):O

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνο με τους παραπανω.Αλλα εαν ακομα θελεις να βαλεις 2 ADSL θα πρεπει να εχεις στο σπιτι σου 2 γραμμες απο ΟΤΕ (οχι 2 αριθμους πχ απο ISDN).
Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε username kai password επισταμένα....Ζήτησε να τα επιβεβαιώσεις και στην οτενετ...Σε εμενα άλλο U/N είχα δηλώσει και άλλο μου βάλανε (η διαφορά ήταν σε μιά παύλα άσχετη που μου προσθέσανε αυτοβούλως, για να καταλάβεις και έτσι ενώ συγχρόνιζε δεν μπορούσα να συνδεθώ...):O

 

 

Τα στοιχεία είναι σωστά, το έχω επιβεβαιώσει 3 φορές μέχρι τώρα, μου είπαν να βάλω για δοκιμή U/N: otenet@otenet.gr και P/W: otenet και δεν έγινε τπτ, τοπ πρόβλημα ειναι στο σπίτι μου. Και αυτό που σκέφτομαι είναι η συνδεσμολογία των καλωδίων...

--------------

Dr. Tasos

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...