Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον... μαυρα καραβια.... πως να ξεκινησω?

 

 

Εχω γραφτει στο dynDNS.org οκ? Εχω βαλει και το client σε ενα PC μπας και δουλεψει ετσι!

 

Το προβλημα πιστευω ειναι στο router (SpeedTouch 530i με το Last update)

 

Στο NAPT εχω το εξης

 

1 Temp Inside IP 10.0.0.6:80 Outside IP unspesified:80 State-NONE

Ειναι φυσιολογικο αυτο? "unspecified"??? υποτιθεται αφηνεις 0.0.0.0. για να παρει dynamic IP????

 

Tι γινεται ρε παιδια?

 

Το UpuP? Ειναι off? Secure? τι ειναι σε πια θεση?

 

Θα χρειαστει τπτ Defaul Server να βαλω??

 

 

Πως θα τρεξει ΧΩΡΙΣ να ειναι ανοιχτο το PC

 

 

Η δοιμη του δυκτιου ειναι η εξης 3PC>Switch>Router> dsl γραμμη

 

 

Η camera καθεται πανω στο switchακι!

 

 

ΠΩΣ θα παιξει on-line???

 

 

ΕΧΩ ΚΑΡΑΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ :(

 

 

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το συγκεκριμένο ποστ αφορά περιστατικό με τη Φορθνετ, αλλά δεν έχω λογο να πιστεύω ότι είναι καλύτερα τα πράγματα με άλλες εταιρίες.

 

Μια φίλη έχει πρόβλημα με το ασύρματο δίκτυο της (μοντεμ USR 9106, κάρτα USR επίσης). Το δίκτυο είναι φυσικά σωστά φτιαγμένο, δουλεύει αρκετούς μήνες τώρα, ξαφνικά αρχίζει να χάνει τη σύνδεση με το δίκτυο.

 

Το φωτάκι Wan IP είναι κόκκινο... Τη συμβουλεύω να πάρει τη Φορθνετ. Τους παίρνει... Στ πρώτο τηλέφωνο κλασσικά φταίει ο ΟΤΕ... Πάρτους πίσω και επέμενε της λέω. Εφόσον το ADSL λαμπάκι είναι πράσινο, δύσκολο να φταίει ο ΟΤΕ.

 

Στο δεύτερο τηλεφώνημα φταίει το firewall!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μάλιστα.... Απορώ όλοι εμείς που έχουμε firewalls πως μπαίνουμε στο δίκτυο. Η κοπελιά στο τηλέφωνο της προτείνει να το κλείσει. Μάλιστα λέει η φίλη μου. Και πως το κλείνω? ΔΕ ΞΕΡΩ. Απαντάει η τεχνικός. Σημειώστε πως δε μιλάμε για Κανά τρίτο πρόγραμμα, μιλάμε για το firewall των Windows....

 

Τέλος πάντων, λέω εγώ στη φίλη μου πως να το κλείσει, βεβαίως της λέω πως το μοντεμ της έχει και δικό του firewall το οποίο σε καμιά περίπτωση δε πρέπει να κλείσει.

 

Το πρόβλημα με το κόκκινο λαμπάκι δε λύθηκε όταν έκλεισε το firewall των Windows (γιατί άραγε???) και ξαναπαίρνει τηλέφωνο. Το σηκώνει άντρας αυτή τη φορά, λίγο πιο γνώστης, τη καθοδηγεί στο να βάλει χειροκίνητα τους DNS Servers. Δεν έχω καταλάβει γιατί, αλλά αυτό δούλεψε.....

 

Μέχρι που το ένα PC του δικτύου έπρεπε να φύγει. Το δεύτερο που έμεινε μόνο του πλέον και συνδεδεμένο ασύρματα, ξαναεχασε τη πρόσβαση. Νέο τηλεφώνημα, οπού το αστέρι αυτή τη φορά δίνει την εξής υπέροχη συμβουλή: Κάντε reset το μοντεμ. Δε ξέρω πότε και που δουλεύει αυτό, στη συγκεκριμένη περίπτωση όπως εκτός από τις ρυθμίσεις της πρόσβασης χάθηκαν φυσικά και οι ρυθμίσεις του ασύρματου δικτύου....

Αποτέλεσμα να μη μπορεί να βρει την admin page το μοντεμ...

 

Και το αστέρι έβγαλε την ετυμηγορία: Ήταν χαλασμένο το μοντεμ και τώρα χάλασε τελιος....

 

Τι να πω ειλικρινά... Πόσο άσχετοι είναι όλοι αυτοί που δουλεύουν εκεί πέρα?

 

Τι είδους εκπαίδευση τους κάνουν πριν τους βάλουν να απαντάνε τηλέφωνα? Το συμπέρασμα που βγάζω είναι πως δεν ακούνε καν ποιο είναι το πρόβλημα. Ο καθένας έχει βρει την αγαπημένη ταυ λύση, την οποία τη λέει σε όποιον παίρνει ότι και να έχει....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

γινετε ή πρεπει να το ξεχασω?

Τι πρεπει να κανω για να εχω μια αξιοπρεπη βιντεοκληση?

Παιδια help διοτι ειναι για δουλεια:confused:

Ευχαριστώ

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

...δίνει την εξής υπέροχη συμβουλή: Κάντε reset το μοντεμ. Δε ξέρω πότε και που δουλεύει αυτό, στη συγκεκριμένη περίπτωση όπως εκτός από τις ρυθμίσεις της πρόσβασης χάθηκαν φυσικά και οι ρυθμίσεις του ασύρματου δικτύου...

Αυτό το έχουν ψωμοτύρι μου φαίνεται... :mad: Μου το έχουν πει κι εμένα! Φυσικά δεν το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Ο CCproxy σαν proxy server θεωρείται καλός server για επαγγελματικό επίπεδο

(για εταιρία με πολλούς υπολογιστές) ή μόνο για ένα LAN με 4-5 υπολογιστές;

Ρωτάω γιατί ο CCproxy είναι και φθηνός και εύκολος στην διαχείριση αντίθετα απο τον ISA που είναι και πανάκριβος και πιο δύσκολος απο τον CCproxy.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω λοιπόω CCproxy ή πρέπει αναγκαστικά ISA;

Για τον proxy τον smoothwall τι γνώμη έχετε; Είναι πιστεύω πολύ ασφαλής αφού βασίζεται και σε linux ;-)

Κάθε βοηθειά σας θα ήτανε πολύτιμη

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

isdn με 3 msn. Το ένα το τηλέφωνο θα είναι για fax, το άλλο το απόρρητο θα ζητήσει από τον ΟΤΕ την υπηρεσία μην εμφάνισης αριθμού (αλλά να ξέρει πως εαν κάποιος ζητήσει το τηλ στο 11888 θα του του δώσουν, θα βάλει μια γραμμή adsl και μια γραμμή που περισσεύει για τους πελάτης. Πολύ απλό...Μια αίτηση προς το Κατάστημα του ΟΤΕ στο οποίο ανήκει

Ναι αλλά έτσι θα έχει στην ουσία 2 γραμμές. Όταν πάρει 3 msn δεν είναι 3 ξεχωριστές γραμμές. Είναι 2 λόγω του ότι η γραμμή isdn έχει 2 κανάλια φωνής/δεδομένων. Η πρότασή μου: 1 γραμμή PSTN για το fax, για την απόρρητη γραμμή θα βάλει μια PSTN και θα ζητήσει να είναι μη ανακοινώσιμη (δηλαδή να μην υπάρχει σε καταλόγους) και να έχει απόκρυψη αριθμού όταν καλεί, για τους πελάτες θα βάλει μια γραμμή ISDN και για το internet θα ζητήσει να μπει adsl σε κάποια από τις γραμμές που θα βάλει. Είναι πολύ απλό και δεν χρειάζεται ιδιαίτερη σκέψη.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Με USR ειχα και εγω προβλημα σε εγκατασταση, απο τοτε προσεχω πολυ ποιο μοντεμ θα βαλω σε adsl ...

 

Τα παιδια στα support εχουν χαρτακια οσο καταλαβα μονο για καποια μοντεμς αν

εχεις καποια μαρκα που δεν εχουν "χαρτακι" ....

 

no support....

Link to comment
Share on other sites

Η πρότασή μου: 1 γραμμή PSTN για το fax, για την απόρρητη γραμμή θα βάλει μια PSTN και θα ζητήσει να είναι μη ανακοινώσιμη (δηλαδή να μην υπάρχει σε καταλόγους) και να έχει απόκρυψη αριθμού όταν καλεί, για τους πελάτες θα βάλει μια γραμμή ISDN και για το internet θα ζητήσει να μπει adsl σε κάποια από τις γραμμές που θα βάλει. Είναι πολύ απλό και δεν χρειάζεται ιδιαίτερη σκέψη.

 

Βέβαια αντί να βάλει 2 PSTN + 1 ISDN, μπορεί να βάλει 2 ISDN και να γλιτώσει σε πάγια. (Η μία ISDN για τις εισερχόμενες και η άλλη για fax/εξερχόμενες με ξεχωριστά MSN).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ενημερωτικά (καθώς δεν έχει γίνει...ΑΚΟΜΑ το να έχει η κάθε εταιρία δικό της αριθμό ενημέρωσης ΠΦ) μπορείς και να καλέσεις (ένα από) τα νούμερα που πληροφορεί έμμεσα για την ΠΦ...

 

Το 210-9999999. Αυτός ο αριθμός απ' ότι έχω καταλάβει (ίσως και σκόπιμα) δεν υπάρχει. Όμως, η κάθε εταιρία δίνει δικό της μήνυμα όταν δεν βρίσκει ένα νούμερο.

 

Π.χ. Ο ΟΤΕ λέει "Ο αριθμός δεν αντιστοιχεί..." κτλ, η Forthnet λέει "Η κλήση σας δρομολογήθηκε από το δίκτυο της Forthnet", η Q "Q-Telecom: ο αριθμός που καλέσατε δεν αντιστοιχεί..." και πάει λέγοντας.

 

Ο τρόπος είναι ιδιαίτερα χρήσιμος αν από τον ΟΤΕ ή τον πάροχο δεν βγάζεις άκρη (π.χ. ο ΟΤΕ σου λέει έχεις ενώ δεν έχεις, κτλ κτλ...)

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Hello from Greece!

 

As far as I know such a number does not exist, although it could be useful.

Maybe someone else knows better?

 

Thanks for your answer!

 

Actually, SipBroker (http://www.sipbroker.com) has several PSTN numbers in many parts of the world, that allow to access almost any voip provider from a traditional landline.

 

I've used that successfully with people calling from UK, Ireland, Argentina and Belgium directly into my VoIP FWD line.

 

I was wondering if such thing was available for landlines in Greece.

 

I've seen that there is something like that from evoice, but it does not look to work properly to act as gateway.

 

Regards,

Santiago

Link to comment
Share on other sites

Ο ενας υπολογιστης θα παρει τη συνδεση και θα ΄΄αφηνει΄΄ τον δευτερο να μπαινει ιντερνετ.

DSL>pc1>pc2

O pc1 θελει 2 καρτες δικτυου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα στήσεις Gigabit Ethernet? Αν οχι πήγαινε σε switch με 10/100 που κοστίζουν τα μισά λεφτά.

Αλλιώς ανάμεσα στα 2 θα σου πρότεινα το Level One. Κοιτα και σε 3Com αν και πρέπει να είναι τσιμπημένες οι τιμές τους.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι θα χαρω να ακουσω παρατηρησεις για βελτιωσεις ή ιδεες.... :happy:

Καλη δουλεια φιλε μου,αλλα αν μπορουσες να εβαζες τιμες κλπ.και για τους υπολοιπους παροχους(ολους αν ειναι δυνατον!!),δεν θα ηταν ασχημα..!!!!!:cool:

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...