Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον thman

 

Ρε παιδια εχω μια απορια :)

 

Κατι VPI , VCI κλπ, τα οποια δεν ξερω τι ειναι τα ρυθμιζει η γραμμη απο μονη της? η ας πουμε το DSLAM η κατι τετοιο?

 

 

Το μοντεμ μου ειναι το speedtouch usb. Αυτες τις ρυθμισεις τις ειδα στο next2u (της οτενετ) και δεν μπορω να τις ''πειραξω'' στο μοντεμ μου.

 

Κανενας καμμια ιδεα?

 

 

VPI virtual path identifier

VCI virtual channel identifier

 

mesw aytwn katalavainei i sindesi pws 8a ginei i dromologisi.

 

Fantasou to VPI san enan agwgo pou paei apo to ena meros sto allo kai to ka8e tetoio periexei polla VCI mesa tou.

 

Ayta ri8mizontai apo ta protocollaktl opote den nomizw oti boreis na epembeis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον trod

 

Χτες εβαλα aDSL και μεχρι να την κανω να δουλεψει (μεσω ethernet) μου αλλαξε τα φωτα. (καταραμενη Intracom)

 

 

Kalo 8a einai na eimaste oloi kapws sygkekrimenoi. H intracom mporei na einai kataramenh, alla den ey8ynetai gia th dikh mas agnoia.

Trod, 8a eixes thn kalosynh na moirasteis mazi mas poio htan to provlhma kai ti lysh vrhkes?

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

τελικα τα βρηκα παιδια οπως σας ειπα και πιο πανω. γνωριζα οτι ειναι 8 και 35 αλλα δεν εχει configuration utility το speedtouch USB. Ηθελε αλλαγη μεσω registry
http://img64.photobucket.com/albums/v195/oikono79/acropolis/07230045.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα.Εχω το netmod v2 hardware kai software version 3.77 εγκατεστιμένο στην θύρα com1 και την τελευταία βδομάδα(παλαιότερα δεν συνέβαινε) όταν στέλνει ή λαμβάνει δεδομένα ακούγεται απο την είσοδο της θύρας ένας περίεργος θόρυβος υψηλής συχνότητας.Άλλαξα τη θύρα και το συνέδεσα στην com2 αλλά πάλι το ίδιο πρόλημα.Επίσης αντεκατέστισα το δικό μου netmod με ενός φίλου μου αλλά πάλι τα ίδια.Επίσης έχω κάνει reset το netmod άλλα τα ίδια.Να σημειωθεί ότι με usb σύνδεση δεν ακούγεται τίποτα αλλά εκεί έχω σοβαρότερα προβλήματα(κάθε τρεις και λιγο κλείνει η usb με αποτέλεσμα να θέλει επανεκίνηση το σύστημα.

 

Εαν κάποιος έχει κάποια ιδέα ευχαρίστος θα την άκουγα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημερωση των παλιων που εκαναν αιτηση πριν πεσουν οι τιμες των μοντεμ:

 

Ειχα κανει αιτηση 17αυγουστου και τελης σεπτεβρη μου εβαλαν το μοντεμ. Ηρθε χτες το τιμολογιο απο τον οτε και ειχε τις νεες τιμες για το μοντεμακι και εντολη για 12ατοκες στον λογαριασμο μου :D

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον awesome

 

Και θα ειναι σα να πληρωνεις 2 λογαριασμους!

Πολλα ευρω φευγουν στην ΙSDN...

 

Το τελευταίο δεν το έπιασα! Το οτι μπορείς να έχεις δυο γραμμές στο σπίτη σου δεν σημαίνει οτι θα πληρώνεις και δυο πάγια! Το πάγιο για την ISDN είναι καθορισμένο και πληρώνεις και ένα ποσό παραπάνο για κάθε νούμερο επιπλέον που μπορείς να πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Aπλά εννοεί ότι άμα έχεις 2 γραμμές, σερφάρεις και μιλάς και στο τηλ κάτι που δεν μπορούσες να το κάνεις με την PSTN οπότε αυξάνεται ο λογαριασμός... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εχω πάρει από το Πλαίσιο μία συσκευούλα που απλά τη συνδέεις στην τηλεφωνική συσκευή.Πληρώνεις απλά τη συσκευή,τις μπαταρίες της και κάτι λίγο στον οτε νομίζω.

Γιατί να κάνουμε πιο δύσκολη τη ζωή μας; :p

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Κυρίες/Κύριοι,

θα ήθελα να κάνω ISDN DATA κλήση από το PC μου σε ένα PC που είναι συνδεδεμένο με NETMOD μέσω USB interface (Δηλάδή να κάνω PPP σύνδεση).

Υπάρχει τρόπος να καταχωρηθεί το ένα από τα 2 MSN που διαθέτω στο USB port του netmod?

Αν όχι, τότε το σύστημα θα παίξει με όποιον από τα 2 MSN χρησιμοποιήσω?

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο σαφής:

Aς υποθέσουμε ότι έχω το MSN #1 (στις αναλογικές θύρες) και το MSN #2 (θα δούμε που θα μπει αυτό).

 

Στην απάντησή σου εκεί που λες "...να χρεώνει το δεύτερο MSN", μήπως εννοείς "...να απαντά το δεύτερο MSN" ?

Αν ναι, τότε αυτό ακριβώς έψαχνα!

 

Ωστόσο, υπενθυμίζω ότι το PC με WIN2K το οποίο τρέχει RAS και στο οποίο θέλω να συνδέομαι είναι συνδεδεμένο με το netmod με USB θύρα. Πως γίνεται λοιπόν να απαντά η USB θύρα στο MSN #2? Με αυτά τα ΑΤ commands?

 

Με άλλα λόγια, είτε κάνω κλήση με ISDN είτε με PSTN στο MSN #2, με ενδιαφέρει να απαντά η USB θύρα!

 

Απάντησέ μου αν μπορέσεις!

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα ήταν καλό να γράφουμε εδώ ποία προγράμματα δουλεύουν και με ποίες ρυθμίσεις σε PPPoA.

 

Λοιπόν έχω γυρίσει το πρωτόκολλο σε PPPoA από oE και μέχρι στιγμής διαπίστωσα τα εξής:

 

ICQ: Παίζει χωρίς έξτρα ρύθμιση. Καλού κακού διάλεξα Using Firewall & Not Using Proxy.

 

Kazaa: Έπρεπε να ανοίξω το Port 2605. Φαίνεται να παίζει μια χαρά αν και δεν έχω κάνει πολλά Downloads για να σιγουρευτώ.

 

IRC: Παίζει ΟΚ. DCC δεν χρησιμοποιώ (έχουν γράψει άλλοι για το θέμα) αλλά χρησιμοποιώ Ident και παίζει ανοίγοντας την πόρτα 113 στο Security φυσικά.

 

FTP: Παίζει εντάξει σε όλα τα Ports με FlashFXP και καμία έξτρα ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια γραμμη PSTN και θελω να την μετατρεψω με τον ιδιο αριθμο σε ISDN.

Γνωριζει κανεις εαν για αυτη την μετατροπη με χρεωσει ο ΟΤΕ?

 

Ο λογος που το κανω ειναι οτι κουραστηκα αρκετα να κανω connect με τον ISP μου στα 45Kbps, και αφου ειδα οτι η Forthnet εχει πολυ καλες τιμες στις ISDN συνδεσεις, θα πρεπει να το εκμεταλευτω.

 

Κατι τελευταιο αξιζει τον κοπο να αγορασω συνδρομη 128αρα? ή να παρω καλυτερα 64?

 

Με ποσα kb/sec κατεβαζει καποιος με 64 και με ποσα με 128 υπο φυσιολογικες συνθηκες.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στο site του ΟΤΕ έχει αναλυτικές πληροφορίες και για τεχνικά θέματα και για τις χρεώσεις
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

To ksero oti sto site toy OTE exei plirofories. To thema einai oti den brika tin "xreosi" metatropis apo PSTN se ISDN, gi'ayto kai anoiksa neo thema!
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι να εγκαταστήσω ADSL για επαγγελματική χρήση, ποιος κατα τη γνώμη σας είναι ο καλύτερος Provider?

Παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι έχουν βάλει ADSL και έχουν εμπειρία και όχι όλοι όσοι έχουν ακούσει ή τους έχουν πει διάφορα?

 

 

Επίσης θα μπορούσα να δημιουργήσω web server ώστε να φιλοξενήσω το domain μου και αν ναι με ποια ταχύτητα θα είναι αυτό εφικτό?

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας. :)

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται που εισαι. εγω ειμαι ναουσα με τελλας και δεν εχω πεσει ποτε κατω απο 40 kb/s download (σε 384 συνδεση). Για downtime κλπ, δεν τιθεται θεμα. Μεχρι τωρα ολα πολυ καλα.
http://img64.photobucket.com/albums/v195/oikono79/acropolis/07230045.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι έχουν βάλει ADSL και έχουν εμπειρία και όχι όλοι όσοι έχουν ακούσει ή τους έχουν πει διάφορα?

 

Τι εννοείς με αυτό; Είναι δυνατόν να έχει δοκιμάσει κάποιος όλους τους providers για να σου πει ποιόν θεωρεί καλύτερο;

Ο καθένας καταγράφει τις προσωπικές του εμπειρίες από όσους έχει δοκιμάσει και εσύ αποφασίζεις.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Otenet. Εδω και 3 εβδομαδες που ειμαι μεσα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα...

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον lewton

 

Τι εννοείς με αυτό; Είναι δυνατόν να έχει δοκιμάσει κάποιος όλους τους providers για να σου πει ποιόν θεωρεί καλύτερο;

Ο καθένας καταγράφει τις προσωπικές του εμπειρίες από όσους έχει δοκιμάσει και εσύ αποφασίζεις.

 

 

Εννοώ πως ο καθένας βάση της εταιρίας που έχει επιλέξει να πει τη γνώμη του πως του φαίνεται η εν λόγω εταιρία ώστε να αποφασίσω ποιος είναι ο καλύτερος.

 

 

Επίσης ρώτησα αν μπορώ να φιλοξενήσω το domain μου σε δικό μου server χωρίς να πληρώνω το hosting αλλού, Γνωρίζει κανείς κάτι επ΄αυτού και αν ναι με ποια ταχύτητα είναι εφικτό?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...