Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν έχω κάνει τα εξής:

1) έχω δώσει στον υπολογιστή static ip 192.168.1.2

2) έχω δώσει στο τηλέφωνο static ip 192.168.1.3

3) έχω κάνει τη διαδικασία που λέει το portforward.com για το Router μου και το voipbuster.

 

Παρόλα αυτα μπορώ μόνο να κάνω κλήσεις κα όχι να δεχτώ. Τι φταίει? Ξέρει κανείς?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν αναφέρεις με σαφήνεια το πρόβλημα σου.

Δεν συνδέεσαι καθόλου ή δεν έχεις καλή ποιότητα επικοινωνίας?

Εγώ έχω SIEMENS C450 IP και USR 9106 και έχω αρκετά καλή φωνή μέσω eVoice.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω κάνει τα εξής:

1) έχω δώσει στον υπολογιστή static ip 192.168.1.2

2) έχω δώσει στο τηλέφωνο static ip 192.168.1.3

3) έχω κάνει τη διαδικασία που λέει το portforward.com για το Router μου και το voipbuster.

 

Παρόλα αυτα μπορώ μόνο να κάνω κλήσεις κα όχι να δεχτώ. Τι φταίει? Ξέρει κανείς?

Στο router σου σε πια IP έχεις αντιστοιχήσει την πόρτα που χρησιμοποιεί το VoIPBuster?Στην 192.168.1.2 ή στην 192.168.1.3?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν και ειχα κανει αιτηση καταργησης προεπιλογης φορεα στον οτε η τελλας μου χρεωσε παγια μηνων αν και ειχα καταργησει την προεπιλογη.δηλαδη ζητα να πληρωσω για υπηρεσιες που δεν μου παρειχε.!!σαν να λεμε το ξενοδοχειο μας εχει σαουνα ,πληρωστε αν και δεν τη χρησιμοιησατε,εκει ηταν,ας την χρησιμοποιουσατε!η teledome τωρα χρεωνει και τις αποστολες λογαριασμων αλλα δεν σου το λεει οταν κανεις αιτηση αλλα και κοστος αλλαγης φορεα που επισης κανει την παλαβη και δεν σου το λεει τηλεφωνικα!φυσικα διεκοψα και τις 2 εταιριες.πηρα συνδεση κινητου τωρα που δινουν κλησεις δωρεαν προς σταθερα κ ησυχασα.πλυ ευχαριστημενος παντως εμεινα με αλτεκ και τελεπασπορτ
Link to comment
Share on other sites

gia sas paidia

 

meta apo mia ereuna agoras pou ekana sta 1024 exoume

 

* HOL Hibox 99 euro gia 4 mines k 23,44 euro (5o - 12o mina)

* FORTHNET ADSL in-a-box 117 euro gia 5 mines k 23,4 euro (6o - 12o mina)

* OTENET ONDSL 104 euro gia 4 mines k 26 euro (5o - 12o mina)

* ALTEC jetpack 106 euro για 6 μηνες κ 17,65 euro

sta 2048

* HOL Hibox 99 euro gia 3 mines k 41,44 euro (4o - 12o mina)

* FORTHNET ADSL in-a-box 117 euro gia 3 mines k 38 euro (4o - 12o mina)

* OTENET ONDSL 173,20 euro gia 4 mines k 43,30 euro (5o - 12o mina)

* VIVODI DSL CUBE 99 euro gia 5 mines k 39 euro to mina

 

thelo na mou peite an iparxei kapoio lathos stis parapano times ton paketon.

 

simfoneite k eseis oti opos fenete k poio pano i pio simferousa prosfora sta 1024 einai tis forthnet k sta 2048 einai tis vivodi??na to tsimpiso to paketaki tis vivodi i prepei na prosekso k kati allo??oikonomika fenete super.

apo akiopistia,statherotita k eksoplismo poio apo ta parapano paketa proteinete??

 

euxaristo

Link to comment
Share on other sites

δεν θα σου προτεινα την vivodi γιατι αποτι ξερω απο φιλουs μου

ειναι η χειροτερη εταιρια απο αξιοπιστια.

εγω εχω forthnet1024 [2048 με την αναβαθμιση] και εαν εξαιρεσειs

τα προβληματα με τον οτε που μαs εχει μειωσει τισ ταχυτητεsστο 1/3 μεχρι να τελειωσει το software,απο πλευραs εξυπηρετησηs

ειμαι ευχαριστημενοs.

επειτα θα σου ελεγα να περιμενειs τιs χριστουγενιατικεs προσφορεs που θα πεσουν αρκετα οι τιμεs.

VISTA ULTIMATE-http://cordobros.blogspot.com/
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παρατα τον azureus και βαλε τον utorrent ρθθμισε το ανεβασμα στα 14 και το κατεβασμα στο 0 [απεριοριστο] και θα

κατεβαζεισ με 80-90.

VISTA ULTIMATE-http://cordobros.blogspot.com/
Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα της ΤΙΜ δεν ειπες πως δεν καταφερες να βαλεις την προσφορα για δωρεαν κλησεις προς σταθερα;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

για εξηγησέ μας λίγο καλύτερα τι εννοείς. Η ΤΕΛΛΑΣ δεν έχει πάγιο. Χρεώνεσαι μόνο όσα τηλέφωνα έκανες μέσα απο το δίκτυό της

 

σε καποια προγραμματα εχει παγια οπωσ το τελασ 50% που μιλασ με 50% φθηνοτερα μετα απο καποια λεπτα

 

μου εστειλαν σημετρα μειλ απο την τιμ .επιτελουσ το εβαλαν το κλησεισ προσ σταθερα αφου δεν ηθελαν να τουσ καταγγειλω.αλλα την εχω στην μπουκα.δεν υπαρχει χειροτερη εταιρια .

Link to comment
Share on other sites

http://www.iptelephony.gr

 

Είναι μία προσπάθεια που κάνουμε για να ενημερώσουμε αλλά και να προσφέρουμε υπηρεσίες και γνώσεις σε όλους

 

Τα βασικά χαρακτηριστικά του site είναι η τα νέα της IP τηλεφωνίας, παρουσιάσεις εξοπλισμού και tutorials για softphones αλλά και hardphones στα Ελληνικα :D , forums, αλλά και ένας

VoIP server μέσω του οποίου μπορείτε να δέχεστε κλίσεις από άλλους χρήστες αλλά και απο κανονικά τηλέφωνα.

 

Ελπίζουμε να σας φανεί χρήσιμο. :cool:

seomasters.gr - Optimize

 

iptelephony.gr - Communicate

 

And always Keep it fun!!!

Link to comment
Share on other sites

φίλε Thrakiotis1 μήπως πρέπει να χαλαρώσεις λίγο; Μέσα σε 3 post κατάφερες και ανακάτεψες 3 εταιρίες και τις έβγαλες σκάρτες. Και για την ALTEC που δηλώνεις ευχαριστημένος, πρίν λίγο καιρό τους έλεγες απατεώνες.

Αντε και χωρίς παρεξήγηση έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα ρωτήσω τι πρεπει να κάνω για να εχω συνδεδεμένους 2 υπολογιστές χωρίς να κάνω Internet Connection Sharing με το Sagem f@st 800 (USB interface). Να αλλάξω modem ή υπάρχει στο εμποριο καποια συσκευή η οποία να δουλεύει σαν switch και πόσο κάνει?
StereoNova
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια, μπορείς να προσθέσεις το site σου στο MyLinks http://www.myphone.gr/links/ το να ανοίγεις thread όμως απαγορεύεται :lock:
Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτο θα στο έκανε μόνο η ΤΙΜ: να σου ενεργοποιήσει εν των υστέρων μια υπηρεσία που δεν ζήτησες ποτέ και ας ήταν προσφορά. Οπότε μην την κατηγορείς για αυτό μιας και ξηγήθηκε καλά! Είπαμε να τους κράζουμε όλους όσους φταίνε αλλά όταν φταίνε όχι για να έχουμε...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μπερδεμενη. Πηρα MyBroadband Pack 700, εστειλα την αιτηση την επομενη μερα με φαξ (31/10), το πηραν μια χαρα και τωρα περιμενω. Και ακομα περιμενω. :(

:X

Υπομονη. ΟΚ μια ερωτηση .. αφου το κουτι με το Fritz το στειλανε χωρις να μου ειδοποιησουν οτι ερχοταν ... πως θα ξερω αν εχει ενεργοποιηθει η γραμμη;; Και πως υποτιθεται οτι συνδεεω εν τω μεταξυ;

 

Ειχαμε παραξενες μπριζες στο τοιχο εδω για το τηλεφωνο (σαν μια καθετη σχισμη ηταν) αλλαξα αυτη για το Φριτζ, αφου εχει 2 καλωδια στο τοιχο εχει σημασια πως τα συνδεεω;; το δοκιμασα με το τηλεφωνο μια χαρα δουλευει. Συνδεσα το ενα καλωδιο με τη 2η θεση στη μπριζα και το αλλο στην 3η (απο τις τεσσερεις). Εβαλα το Splitter και συνδεσα τα υπολοιπα οπως πρεπει. Θα πρεπει ολες οι αλλες τηλεφωνικες μπριζες να τις βαλω splitter για τα τηλεφωνα τους η δεν χρειαζεται;

 

Για οτι μπορειτε να με βοηθησετε .... θανκς!

 

DZ

 

PS Οταν ειχα συνδεθει με το απλο μου modem, ~ μια εβδομαδα μετα απο την αιτηση, στο modem αρχισαν να αναβοσβηνουν τα φωτακια του και να κανει κλικ-κλακ παρα πολλες φορες και παρα πολυ γρηγορα - πρωτη φορα μου συνεβη αυτο - any ideas τι ηταν΄;;; Ειχα τη τρελλη χαρα οτι προσπαθησαν να μου την ενεργοποιησαν τη γραμμη, αλλα :cry:

Link to comment
Share on other sites

ayto gia to modem pou arxisan na anavosvinoun ta fotakia kai na kanei aytous tous alien ixous pithanon na einai epidei i grami sou pleon einai adsl to modem tis pstn syndesis den mporei pleon na prosarmostei. to spliter tora to syndeeis stin kentriki grami tou spitiou, apo kei tha pernoun kai ta alla tilefona tou spitiou kai to internet. afou sou to steilane mallon tha exei energopoiithei kai i grami sou, synithos pernei 15-25 meres na energopioithei. elpizo na voithisa.
Link to comment
Share on other sites

file mou aijivl

katarxin enas virtual server tha sou kostisei ligo (oxi polla alla tha kostisei) alla ektos apo afto den tha exeis kai kales taxitites.

skepsou oti apo livano tha perneis stin kaliteri periptosi me 1024 Kbitsper sec

kati oxi kai toso ikanopioitiko mias kai den prokeite pote na piaseis aftes tis taxitites alla kai epidei enas virtual server stin ousia einai o dikos sou ipologistis analoga me tis dinatotites tou pciou sou kai tin syndesi tou pc apo livano tha perneis dedomena. tora gia tin asfaleia ton dedomenon an kapios se exei valei sto mati den tin glitoneis, tpt allo den mporei na simvei. :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Θεωριτικά η συνδεσή σου είναι ενεργοποιημένη δεν χρειάζεσαι demo σύνδεση θα πας στα management tools στο site της hol και θα δεις τι παίζει. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου συνδέσει ο ΟΤΕ το dsl πριν έρθει το courier.
Link to comment
Share on other sites

Εαν έχεις ανοίξει σωστά τα ports που χρειάζεσαι (6881 σε TCP και UDP) είναι αποκλειστικά θέμα του πόσοι seders υπάρχουν, με την 768 hol μου κατεβάζω από 0 μέχρι και 80,82 kB/sec
Link to comment
Share on other sites

Ετσι υπεθεσα και εγω αλλα ... γιοκ! Το απλο PSTN μοντεμ μου συνεχιζει να δουλευει και ευθεια στη τηλεφωνικη μπριζα (σε dialup του πανεπιστημιο, με 28.8 :cry:) και τωρα που το περνω απο το ΦΟΝ του Φριτζ, αλλα DSL φωτακι μηδεν :(

Μαλλον πρεπει να περιμενω ακομη. Οταν τους πηρα την τεταρτηη που περασε μου ειπαν 10 εργασιμες ... μετρω... και παρακολουθω που μου κατεβαινουν οι εικονες μια μια στις σελιδες που περνω καθως φτιαχνω καφε, παιρνω και ενα υπνακι ... κλπ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

irthe to courier!

synedesa ton e3oplismo alla den egine kati!

ti akrivos na kano sta management tools?

...μου άλλαξαν όλη τη μητρική του DELL δωρεάν, και μάλιστα εκτός εγγύησης! ;)

HUAWEI IDEOS X5 PRO

Link to comment
Share on other sites

Εαν έχεις ανοίξει σωστά τα ports που χρειάζεσαι (6881 σε TCP και UDP) είναι αποκλειστικά θέμα του πόσοι seders υπάρχουν, με την 768 hol μου κατεβάζω από 0 μέχρι και 80,82 kB/sec

Και όταν στο mininova π.χ. λέει ότι έχει 200 seeds και εγώ κατεβάζω με 20, τι συμβαίνει; Όλα τα ports είναι ρυθμισμένα στο router. Η otenet εδώ και ενάμιση μήνα περίπου, σέρνεται στα περισσότερα downloads από servers του εξωτερικού.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...