Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ti einai afto??? glitoneis to pagio tou ote gia to stathero?
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή πρέπει να είμαι ο 2ος πιο άσχετος άνθρωπος για την ADSL (ο πρώτος απλά δεν ασχολείται με το θέμα), θέλω να μου λύσετε κάποιες απορίες:

 

1. Σχετικά με το κόστος, έχω τις εξής πληροφορίες. Θα πληρώσω το κόστος ενεργοποίησης της γραμμής (41,65 ευρώ) και τον εξοπλισμό και από εκεί και πέρα θα πληρώνω τα εξής κάθε μήνα:

- Μηνιαίο τέλος ADSL (384): 23,68

- Μηνιαίο τέλος ISDN: 10κάτι ευρώ αν δεν κάνω λάθος

- Συνδρομή Internet (ας πούμε HOME AnyAccess): 12,97

Κάνω κάποιο λάθος; Υπάρχουν άλλες χρεώσεις που παρέλειψα;

 

2. Έκανα μεγάλη μ@λ@κί@ που μετέτρεψα τη γραμμή μου σε ISDN, ε; Γίνεται να ξαναγυρίσω σε PSTN να γλυτώσω κάνα φράγκο;

 

3. Το υπολογιστάκι μου (ένα παμπάλαιο Pentium II MMX) αντέχει το βάρος;

 

Αυτά γι' αρχή, ευχαριστώ για την υπομονή σας και τη βοήθεια που πιστεύω ότι θα μου προσφέρετε και συγγνώμη αν τα ερωτήματά μου έχουν απαντηθεί ξανά αλλά δεν βρήκα κάτι στη γρήγορη αναζήτηση που έκανα. Τουλάχιστον είμαι στο σωστό φόρουμ, κάτι είναι κι αυτό...

 

Το Μηνιαίο τέλος ISDN: 10κάτι ευρώ τι είναι ακριβώς;Το πάγιο για την τηλεφωνική γραμμή (isdn στην περίπτωσή σου) θα εξακολουθήσεις να το πληρώνεις όπως και τώρα.Και γω θα έλεγα να μην το αλλάξεις σε pstn.Απο κει και πέρα θα πρότεινα μιας και δεν είσαι εξοικειωμένος ακόμα την αγορά ενός πακέτου όπου δεν θα χρειαστείς να κάνεις σχεδόν τίποτα εσύ.Ενδεικτικά ondsl kit,forthnet in a box,broandband pack.Τα έχουν όλα μέσα και το μόνο που θα κάνεις είναι να συνδέσεις μερικά καλώδια.Απέφυγε την λύση της ογκοχρέωσης γιατί μόλις μπεις στον κόσμο του 24h online θα δεις ότι δεν θα σου φτάνουν ούτε για ζήτω.

Link to comment
Share on other sites

ti einai afto??? glitoneis to pagio tou ote gia to stathero?

 

Ναι αλλα οι τιμες για voip ειναι ακριβες (φθηνοτερες του οτε αλλα πανακριβες για voip), επισης πρεπει να παρεις και ιντερνετ απο αυτους. Εγω μονο σαν φοιτητης θα σκεφτομουν να καταργησω το σταθερο και να παω βιβοντι, γιατι η αναξιοπιστια της ειναι γνωστη. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Ομολογώ ότι είχα μπερδέψει τη βούρτσα με τη γόμα. Νόμιζα να φανταστείτε ότι με ADSL τα τηλεφωνήματα δεν χρεώνονται έξτρα... Τέσπα. Από μια σύντομη σύγκριση, βρήκα ότι η Vivodi είναι η πιο φτηνή (και στο internet και σε χρεώσεις τηλεφώνων). Το ερώτημα όμως είναι το εξής. Αν βάλω vivodi, κρατάω το τηλέφωνό μου κανονικά; Και βέβαια αν πάρω έτοιμο πακέτο (ας πούμε του πΟΤΕ) δεν μπορώ να επιλέξω vivodi για isp ε;
Link to comment
Share on other sites

Auto simainei oti i Vivodi synehizei na epekteinei to LLU diktyo tis.

Mpravo!

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζομαι στη σύντομη κατάργηση του Μονοπωλείου που έχει εγκαθιδρύσει ο Ο.Τ.Ε. καταληστεύοντας τον Ελληνικό Λαό γιά πάρα πολλές δεκαετίες. Να ευχηθούμε επίσης καί στη σύντομη λειτουργία του WiMax από κάποιο ξένο επενδυτή, μη συνεργαζόμενο με τα ντόπια κατεστημένα.

Hasta La Victoria Siempre

" Che "

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ετσι ακριβως κα8οτι αλλα παιχνιδια εχουν την επιλογη συνδεσης μεσω αιπι αλλα μεσω λαν...οταν λεμε λαν εννοουμε να τον βλεπεις στα networks να κανεις διαμοιρασμο τα αρχεια σου κτλπ κτλπ ;)

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

Τι συμφερει πιο πολυ,να ζητησω γραμμη μεσω του ιντερνετ,με τηλεφωνο ή να παω σε ενα οτεσοπ΄;;;επισης στην συσκευασια του SPEEDTOUCH 510i απο τον οτε τι περιεχεται μεσα;και σε ποσο χρονικο διαστημα γινεται η ενεργοποιηση και η αποστολη του μοντεμ;ευχαριστω εκ των προτερων! :O

 

 

KANENAS DEN XEREI RE PAIDIA!!!;;;

Link to comment
Share on other sites

με vpn πρέπει κάπως να γίνεται αυτό, αλλά μια φορά που το είχα δοκιμάσει, κάπου είχα κολλήσει...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να δεις το νέο για το adsl2 της vivodi.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=76261

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Για τις κοινές ερωτήσεις που (δεν είναι ντροπή!) όλοι έχουν στην πρώτη επαφή με το dsl, διαβάζετε τα περιεχόμενα! και ακολουθείστε τα links που σας ενδιαφέρουν και σίγουρα το ADSL guide!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

έχουμε θέμα για τη vivodi :rolleyes:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=41705

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Οταν εξοικειωθείς με το ADSL, υπάρχει όντως τρόπος για δωρεάν ιντερνετιακή τηλεφωνία με voip. Μην τα φορτώνεσαι όμως όλα μαζί. Σιγά και σταθερά χωρίς ντροπές και άγχος.
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε rigasnic και σενα kcyber για τις απαντησεις σας...rigasnic 8α δοκιμασω να εγκαταστησω το προγραμμα που μου λες

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε rigasnic και σενα kcyber για τις απαντησεις σας...rigasnic 8α δοκιμασω να εγκαταστησω το προγραμμα που μου λες

Βασικά δεν έιναι πρόγραμμα... Σημαίνει Virual Private Network και είναι "τρόπος" σύνδεσης. Επειδή όμως κι εγώ προσπάθησα ανεπιτυχώς να το κάνω, ας βοηθήσει κάποιος αν μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλλύτερη είναι η προσφορά της Hellas on Line που έχει δωρεάν ενεργοποίηση + μόντεμ + 3 ευρώ στο e-voice. Με τη τιμή που θα πληρώνεις μόνο γιά πάγιο στον Ο.Τ.Ε. γιά την ADSL γραμμή θα έχεις καί την πρόσβαση. Δηλαδή με 25 ευρώ στην 512 όλα πληρωμένα, μόνο που το ποσό είναι μετρητής γιά 12 μήνες 296,31 ευρώ.

Hasta La Victoria Siempre

" Che "

Link to comment
Share on other sites

Τι συμφερει πιο πολυ,να ζητησω γραμμη μεσω του ιντερνετ,με τηλεφωνο ή να παω σε ενα οτεσοπ΄;;;επισης στην συσκευασια του SPEEDTOUCH 510i απο τον οτε τι περιεχεται μεσα;και σε ποσο χρονικο διαστημα γινεται η ενεργοποιηση και η αποστολη του μοντεμ;ευχαριστω εκ των προτερων! :O

 

 

KANENAS DEN XEREI RE PAIDIA!!!;;;

 

 

Καλύτερα να πας από εκεί και να κάνεις ότι κάνεις εσύ από κοντά γιατί αν πέσεις σε κάνα άσχετο τηλεφωνητή/ήτρια κάηκες.

 

Γιατί επιλέγεις το πακέτο του ΟΤΕ όμως ;Υπάρχουν τόσες και τόσες προσφορές.

 

Πάντως ο χρόνος ενεργοποίησης δεν είναι σταθερός.Αρχίζει από 4 εργάσιμες μέρες στους τυχερούς και μπορεί να φτάσει τις 12, για να μην πώ και παραπάνω.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

dim12 εξαρτάται τι θες να κάνεις.Αν πάρεις γραμμή απο ΟΤΕ και σύνδεση απο isp μπορείς να ζητήσεις ενεργοποίηση είτε απο τον ΟΤΕ με οποιονδήποτε τρόπο είτε κατευθείαν απο τον isp.Αν πάρεις έτοιμο πακέτο αναγκαστικά την διαδικασία την αναλαμβάνει ο isp που βγάζει το πακέτο.

Το modem αν το πάρεις απο ΟΤΕ θα σου έχει έρθει σπίτι πιο γρήγορα απο όσο θα γίνει η ενεργοποίηση της γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να χρησιμοποιήσω το MS Outlook για να τηλεφωνήσω είτε σε επαφές είτε σε τηλεφωνικούς αριθμούς που δεν ανήκουν σε κάποια επαφή. Μέχρι τώρα έχω αντιμετωπίσει το εξής πρόβλημα : Ο καλούμενος ο συνδρομητής δεν μπορεί να με ακούσει καθόλου ενώ εγώ τον ακούω πολύ καθαρά. Οι ρυθμίσεις του μικροφώνου είναι σωστές : τις έχω ελέγξει με τόσο με το Skype, όσο και με το voice recorder των Windows Xp. Το modem είναι OK και επιπλέον η αποστολή και λήψη FAX γίνεται κανονικά.

Γνωρίζει κανείς :

  • Εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τούς dialers του Outlook και των Windows Xp (dialer.exe);

  • Εάν υπάρχει κάποιο πρακτικό και εύχρηστο πρόγραμμα δωρεάν με δυνατότητα εισαγωγής επαφών από το MS Outlook. Με ενδιαφέρει επίσης να υπάρχει δυνατότητα αυτοματοποίησης της εισαγωγής των 25 ψηφίων που χρησιμοποιούν υπηρεσίες όπως το evoice της HOL.

Link to comment
Share on other sites

Για adsl από ΟΤΕ, πάμε στο thread για το δίκτυο του ΟΤΕ ;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=80550

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! έχω ένα πακέτο ADSL της forthnet το plus! Η γραμμή είναι 384 over isdn, αφού αυτή χρειαζόταν για το πακέτο! το modem είναι το linksys που δίνει μαζί , το οποίο μετά από πολλά τηλεφωνήματα με διαφορετικούς κάθε φορά τεχνικούς της εταιρίας δουλεύει πια καλά και σωστά! το θέμα είναι ότι η γραμμή δεν μου αποδίδει αυτά που θέλω ή τουλάχιστον αυτά που θα έπρεπε και ψάχνοντας στα διάφορα forum είδα ότι σωθήκανε (κατά κάποιο τρόπο) μόνο όσοι κάνανε την τηλεφωνικη γραμμή τους 512 και είχαν σύνδεση 384! και τελικά αυτό αποφάσισα και εγώ να κανω!απλα όσο και αν έψαξα δεν είδα μερικές απαντήσεις που θα ήθελα και έτσι έχω κάποιες απορίες! 1)θα δω διάφορα ουσιαστική? 2)πληρώνω έξτρα στον οτε? 3)αν ναι πόσο? γιατί τα πάγια μου και η μετατροπή της γραμμής μου είναι ήδη πληρωμένα από το πακέτο! 4)μήπως πληρώνω τη διαφορά από αυτά που πληρώνει το πακέτο μέχρι αυτό που κοστίζει η 512? 5)μετά το τέλος της συνδρομής(5μηνες) διακόπτεται η σύνδεση και οποία παροχή , το θέμα είναι επειδή αν κάνω εγώ τη μετατροπή και όχι η εταιρία μήπως μου κρατήσουν το πάγιο της 512 επ'αορίστου?? που δεν νομίζω αλλά.....

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων και sorry για το μεγάλο post!

...OMERTA...
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που έχεις "εξουσιοδοτήσει" την Forthnet να σου πληρώνει την γραμμή μέσω του in a box δεν γίνεται να αλλάξεις απο μόνος σου σε 512 καθώς εσύ δεν πληρώνεις πάγιο και δεν μπορείς να πληρώνεις δύο φορές το πάγιο για την dsl γραμμή.Αυτό θα μπορούσες να το είχες κάνει αν πλήρωνες μόνο την forthnet σαν isp στα 512 και τον ΟΤΕ για την γραμμή ή αν είχε η Forthnet κάποιο πακέτο in a box στα 512 (που δεν έχει).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...