Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γυρω στο 3λεπτο κανει. Η μαρκα του dslam δεν θυμαμαι πια μαρκα ειναι. Παντως καμια απο τις δυο που εγραψες.

 

Παλαιοτερα ειχα βρει καπου εδω στο myphone απο ενα μελος μια ρυθμιση για το συγκεκριμενο μοντεμ την ειχα βαλει στο δικο μου και εκανε συγχρονισμο μεσα σε 30-40sec, αλλα τωρα δεν μπορω να εντοπισω το thread.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Apo to poli to psaksimo telika bre8ike h akrh. Htan sti selida no16 :X Moy bgikan ta matia diabazontas oles aytes tis selides.

 

Edo gia opoion endiaferete: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=44986&page=16&pp=20

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το παλιό μου bt headset ξαναγύρισε στα χέρια μου και σκέφτηκα να το χρησιμοποιήσω με τον τρόπο που περιγράφω στο τίτλο του θέματος. Σε παρόμοια θέματα που υπάρχουν στο εδώ στο myphone δεν βρήκα απαντήσεις γι΄αυτό και ανοίγω καινούριο θέμα. Μιλάω καθαρά για χρήση της κανονικής μου γραμμής και όχι για VoIP, Skype κτλ κτλ. Η γραμμή μου είναι ISDN(το dsl δεν το βάζω γιατί δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ζητάω) και το μόνο που έχω αυτή τη στιγμή είναι το netmod. Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:

-απ΄οσο ξέρω χρειάζομαι ένα 56k modem. Ισχύει αυτό ή μπορώ να κάνω κάτι μόνο με το netmod?

- αν ναι, τότε πρέπει να προσέξω κάτι πριν την αγορά του νέου modem? Αν όχι, χρειάζεται να γίνουν ιδιαίτερες ρυθμίσεις στο netmod και στον τρόπο σύνδεσης του με το pc?

- ποια είναι τα καλύτερα προγράμματα γι’ αυτή τη δουλεiιά? O dialer των windows μου κάνει ή υπάρχουν και καλύτερα? Τονίζω ότι θέλω να το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά με με bt όποτε η εφαρμογή πρέπει να έχει οπωσδήποτε τη δυνατότητα να μεταφέρει τον ήχο στο bt και όχι μόνο στα ηχεία και το μικρόφωνο της κάρτας ήχου. Με μια αναζήτηση είδα ότι υπάρχουν πολλές εφαρμογές όμως εκτός από το ότι δεν μπορώ να τις δοκιμάσω χωρίς modem, πρόσεξα ότι είναι πιο πολύ για χρήση VoIP,τηλεφωνητή ή απλά για callerID.

 

Χρησιμοποιεί κανένας κάτι αντίστοιχο να μου δώσει τα φώτα του?

Link to comment
Share on other sites

ppapadopoulos αν θες να προσθέσεις κάτι στα μηνύματά σου υπάρχει και το http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/edit.gif.
Link to comment
Share on other sites

H kaluteri lusi einai Wifi kai h pio oikonomiki mallon. Ostoso mporeis na dokimaseis kai point to point mikrokumatika opos gia paradeigma ta SRAL ths Siemens alla kai alla pio ftina apo auto. Safos to gprs den simferei toso apo apopsis taxutiton oso kai xrimaton. ISDN 128 einai mia kalh lusi alla pali me upsili xreosi. Doruforiko ok alla me proupo8eseis.
Link to comment
Share on other sites

xa! telika pernao ekei , elpizo na einai kala..

 

pou einai to kentro tou ote??? mallon tha vro spiti kentro konta sto panepistimio, tha yparxei etsi??

 

kai kati allo, oso anafora dsl gia fitites??? yi egine me afto?!!?!?

Link to comment
Share on other sites

kalispera,

exete akousi oti sto foititiko paketo sta8eris ote, oti mpori o ote na vali fragi se klisis epak efoson den kanis sindesi otenet? o aderfos mu spudazi lefkada kai xrisimopii kartes gia internet(logw ligwn orwn sindesis sto net) kai edw kai 2 meres energopii8ike i fragi pros epak. se epikinwnia pu ixe o pateras mu me ton ote iwanninwn ton enimerwsan oti epidi den exume kani sindesi internet me otenet, o ote 8a energopiisi fragi. exi kanis allos to idio problem? sto simvoleo den anaferi kati tetio ws oro. avrio 8a kanw kai gw mia episkeyi ston ote iwanninwn.

Link to comment
Share on other sites

kalispera,

exete akousi oti sto foititiko paketo sta8eris ote, oti mpori o ote na vali fragi se klisis epak efoson den kanis sindesi otenet? o aderfos mu spudazi lefkada kai xrisimopii kartes gia internet(logw ligwn orwn sindesis sto net) kai edw kai 2 meres energopii8ike i fragi pros epak. se epikinwnia pu ixe o pateras mu me ton ote iwanninwn ton enimerwsan oti epidi den exume kani sindesi internet me otenet, o ote 8a energopiisi fragi. exi kanis allos to idio problem? sto simvoleo den anaferi kati tetio ws oro. avrio 8a kanw kai gw mia episkeyi ston ote iwanninwn.

Μου φαίνετε τραβηγμένο

Ο γυιός μου στην Λαμία έχει το φοιτητικό πακέτο και Εγώ στην Αθήνα επίσης . Δεν είχαμε ποτέ κανένα πρόβλημα . Ο γυιός μου χρησιμοποιεί Altec και εγώ HOL. Ας πάρει ο αδελφός σου να δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ . Οι υπάλληλοι του ΟΤΕ λένε πολλές μπαρούφες προκειμένου να προοθήσουν τα προϊοντα τους . Δεν υπάρχει τέτοιος όρος . Έχει μάλιστα προ πολλου απαγορευθεί στον ΟΤΕ να προωθεί με τέτιο τρόπο της Θυγατρικές του . Εγώ μάλιστα έχω προεπιλογή και στα σταθερά σε άλλη εταιρεία . με ΟΤΕ κάνω μόνο κάπoια υπεραστικά για να έχω την έκπτωση του φοιτητικού πακέτου . Το τελευταίο δίμηνο έκανα 9 ευρώ και πήρα 4 ευρώ από την έκπτωση του φοιτητικού και 1,3 περίπου από τις ΟΤΕΠΙΛΟΓΕΣ .

Αν παρελπίδα ο Αρμόδιος υπάλληλος στην Λευκάδα επιμείνει πες του ότι αγόρασες την smileandweb της Otenet για να μπεις στο internet -πάρε μια εν ανάγκη ( για να δείξεις την καλοπιστία σου 3 ευρώ έχει ) και επέμενε να στο ξεφράξει .

Μετά μπορείς να χρησιμοποιήσεις όπoια κάρτα θέλεις .

Πάντως και ο φίλος μου που σπουδάζει στο Πολυτεχνείο δεν μπάινει ΟΤΕΝΕΤ. Στον ΕΠΑΚ του πολυτεχνείου μπαίνει ποτέ δεν είχε τέτιο πρόβλημα

Σημείωση . Αν δεν έχετε πληρώσει τον λογαριασμό τότε μπαίνει φραγή στα Πάντα δηλαδή και στο internet !!

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα θα σου προτεινα να εβαζες HOL και φτηνη και καλη

 

Απο κει και περα σαν υλικο Speedtouch 530i αλλα για δες http://www.adslgr.com

 

για καλυτερη ενημερωση

Link to comment
Share on other sites

τι φοιτητικο πακετο ρε παιδια?εγω σπουδαζω σερρες και ηθελα να βαλω dsl.αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν ειμαι ολο τον χρονο σερρες οποτε δεν θελω να πληρωνω για ολο τον χρονο.κατι ειχα ακουσει για 6 μηνη συνδρομη?η μου φαινεται?
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

skeftomai na parw ena paketo adsl alla den kserw ti na protimisw :D (eimai fititis kai den ta polu pisteuw auta gia fititiko adsl .polu fantastiko gia na einai elliniko)vasika thelw to paketaki na exei polu kalo eksoplismo kai wpos kai na exei hardware firewall.akousa to connex kati leei.help plz :)

euxaristw ek twn proterwn

Τα πακετάκια δεν έχουν καλό εξοπλισμό. Ακόμα και αν λένε firewall κλπ δεν είναι αξιόπιστα.

Αυτή τη στιγμή το να αγοράσεις άλλον router από τον US Robotics 9105 είναι χαζό, με τα χαρακτηριστικά που προσφέρει στην τιμή του (κάτω από 70€).

Για μένα αγόρασε αυτόν και μην πάρεις πακέτο.

Επίσης, αν δε σε καλύπτει η Vivodi με δικό της δίκτυο (γιατί αν σε καλύπτει είναι με διαφορά η φθηνότερη και έχει πολύ καλή ποιότητα) κάνε μόνος σου την αίτηση στον ΟΤΕ για να είσαι ελεύθερος να αλλάζεις ISP όποτε θέλεις.

 

ΥΓ. Αν σε καλύπτει η vivodi τότε μην αγοράσεις τον US Robotics αλλά πάρε κάποιο μοντέλο της Alcatel (είναι πολύ καλά σε επιδόσεις, απλά δεν έχουν τόσο πλούσια χαρακτηριστικά) για να μπορείς να βάλεις και DSLphone και να έχεις σταθερό χωρός ΟΤΕ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τι φοιτητικο πακετο ρε παιδια?εγω σπουδαζω σερρες και ηθελα να βαλω dsl.αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν ειμαι ολο τον χρονο σερρες οποτε δεν θελω να πληρωνω για ολο τον χρονο.κατι ειχα ακουσει για 6 μηνη συνδρομη?η μου φαινεται?

Αμα ειναι να πληρώνεις μόνο 5 ευρώ τον μήνα τι σε χαλαέι να πληρώνεις και 3 μήνες παραπάνω το καλοκαίρι ? (15 ευρώ )... όσο για συνδρομή φυσικά μπορείς να παρεις και 6μηνη

Link to comment
Share on other sites

τι φοιτητικο πακετο ρε παιδια?εγω σπουδαζω σερρες και ηθελα να βαλω dsl.αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν ειμαι ολο τον χρονο σερρες οποτε δεν θελω να πληρωνω για ολο τον χρονο.κατι ειχα ακουσει για 6 μηνη συνδρομη?η μου φαινεται?

milas gia to programma kateksoxin kai isxuei gia pagia gia 6 mines to xrono .Kai opws katalabaineis einia gia to kalokairi kai 1 mina ta xristougenna kai to pasxa.To ipoloipo xroniko diastima den exeis oute eiserxomeni oute ekserxomeni epikoinwnia kai fisika den mporeis na baleis adsl

Link to comment
Share on other sites

τι φοιτητικο πακετο ρε παιδια?εγω σπουδαζω σερρες και ηθελα να βαλω dsl.αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν ειμαι ολο τον χρονο σερρες οποτε δεν θελω να πληρωνω για ολο τον χρονο.κατι ειχα ακουσει για 6 μηνη συνδρομη?η μου φαινεται?

Νομίζω επίσης ότι μπορείς να το βάλεις τον Οκτώβριο και όποτε θέλεις να το κόψεις . Το τέλος σύνδεσης για τους φοιτητές είναι το 50% των 35 ευρώ άρα 17,5 ευρώ .Όποτε θέλεις με 17,5 το επανασυνδέεις....\

Σίγουρα θα υπάρχουν και τρίμηνα ή τετράμηνα πακέτα όπως κυκλοφορούν και για τους μη φοιτητές.!

Link to comment
Share on other sites

ena ena giati den katalava tipota.thelo na valo dsl.poso tha plirono?exo ekptosi 50%?
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

 

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥ NETMOD ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ. ΣΤΟΧΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΕΙΛΗΜΕΝΝΗ Η 1Η ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΛ. ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΜΙΛΑΕΙ.

 

 

thanks

- marios

Link to comment
Share on other sites

Μα, αυτος δεν ειναι ο λογος που υπαρχει το ISDN; Δυο γραμμες, με εναν αριθμο τηλεφωνου;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

τοτε κανε το να συνδεεται με 128 κbit allios kane tin grammi ksana pstn! lol...
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

ena ena giati den katalava tipota.thelo na valo dsl.poso tha plirono?exo ekptosi 50%?

θα περιμένεις λίγες ακόμα μέρες

ο ΟΤΕ έχει ανακοινώση φοιτητικό internet με την έναρξη του νέου ακαδημαϊκού έτους δηλαδή σε 4 μέρες .

Η προσφορά περιλαμβάνει γραμμή 512 με κόστος 5 ευρώ. Τέλος σύνδεσης με 50 % έκπτωση δηλαδή 17,5 ευρώ ( μιλάμε για την αρχική σύνδεση)

Από κει και πέρα περιμένουμε να δούμε τι θα προσφέρουν οι internet providers . O OTE ως γνωστό προσφέρει μόνο την γραμμη για το ADSL !

για περισότερα δες την ανακοίνωση του ΟΤΕ εδώ http://www.ote.gr/oteweb/filesup/ADSLStudent_DT_OTEfinal.pdf

Link to comment
Share on other sites

thanks a lot.

μακαρι και οι εταιρειες παροχης ιντερνετ να κανουν καμια προσφορα γιατι αλλιως παλι πολλα ειναι τα εξοδα

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

τοτε κανε το να συνδεεται με 128 κbit allios kane tin grammi ksana pstn! lol...

 

 

Sostes oi paratiriseis. Den eksigisa ti akribos thelo na kano. Thelo otan milao kai me pairnei kapoios na mi tou kalei, oute na exei anamoni klisis. Thelo na kanei oti milaei sa na eixa mia grammi. Me ton register S118=1 mporo na apenergopoihso to ab1 port alla mono otan to S82=74. Ego thelo omos to S82=76 oste na mporo na blepo sto hyperterminal p.x. tin anagnorisi klisis. Elpizo na mi sas mperdepsa1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...