Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρίν λίγες μέρες διαβάσαμε στο myphone.gr οτι η TelePassport ανακοίνωσε τις νέες υπηρεσίες με τις απ'ευθείας γραμμές + sDSL :) .

Απο τότε δεν ξαναάκουσα τίποτα. Το 13899 (Freephone της TPH) δεν είναι ιδιαίτερα κατατοπισμένο και το web site της εταιρίας δεν έχει γράψει κάτι ακόμα.

Γνωρίζει κάποιος κάτι; Εχει ξεκινήσει η διάθεση της υπηρεσίας; :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

dream GR μην το βαζεις κατω, θα τα καταφερουμε :D

ρε παιδια

για να ολοκληρωσουμε, με το θεμα ISDN 128 η ADSL 384 (και βεβαια εννοω για την περιπτωση μου, 2-3 ωρες περιπου την ημερα) ποια απο τις δυο περιπτωσεις ''παιζει'' καλυτερα :(

ας δωσει τα φωτα του καποιος που τα εχει δοκιμασει και τα δυο :confused:

Link to comment
Share on other sites

ISDN 128 = 2 x 64 στην χρονοχρέωση. Αρα έχουμε Euro € 0,352 την ώρα 08:00 - 22:00 και € 0,176 22:000 - 8:00. Ολα αυτά επί 2 φορές λόγω 128. Αν μπαίνεις 2 ώρες με 0,352 και 1 ώρα με 0,176 = 1,408 + 0,352= 1,760 την ημέρα x 30 μέρες = € 52.8 τον μήνα + € 13.2 πάγιο = €66 σύνολο τον μήνα

 

Χωρίς να σου υπολογίσω πολλά πολλά δηλαδή κόστος ISP κλπ, βλέπεις ότι άλλο 66 ευρώ για 3 ώρες την ημέρα και άλλο € 27,50.

 

Στο περίπου μια συνδρομή ISDN 128άρα σε ISP έχει κοντά € 465 (Οτενετ) και ή 384 ADSL €529. Βλέπεις ξεκάθαρα ότι σε ετήσια βάση με την ADSL Θα πληρώσεις 529 + 330(27.5χ12) = €859 για 24ωρη σύνδεση με τριπλάσια ταχύτητα (downoad) απο την ISDN128 που θα σου κοστίσει 465 + 792(66χ12)= €1257

 

Σοβαρή διαφορά????

 

Φιλικά

 

Dream_GR

Link to comment
Share on other sites

Basika an exeis XP sto grafeio den xreiazetai na kan pc anywhere!!

Apla energopoieis sto pc sto grafeio na dexete remote desktop connection (mporeis na dialekseis kai poioi logariasmoi xrhstwn (twn XP) tha exoun dynatothta na kanoun remote connection sto pc sou)! Kai mporeis na mpaineis apo to spiti sou apla gnwrizotnas thn ip tou pc tou grafeiou sou! Milame einai eksairetika aplo. Oute programmata oute tpt!

 

To doyleua stis diakopes gia na elegxw pc sth sxolh kai sto gareio (kses na ksekinaw donwloads apo kazaa kai tetoia :p )! Ola ta lefta!

 

*an den exeis XP sto spiti apla pairneis to .dll kai to .exe tou connection apo ta XP kai to trexeis spiti!oute install oute tpt :)

Link to comment
Share on other sites

Dream Gr ησουν κατατοπιστικοτατος φιλε :D

μαλλον θα πρεπει να σε προσλαβω και για λογιστη μου :rolleyes:

αρα ADSL με κλειστα ματια

και συ φιλε Bayern 7 ησουν παρα πολυ εξυπηρετικος στο θεμα αυτο :rolleyes:

παιδια και παλι ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι.

Πέρασα στην Αθήνα φέτος, και η οικογένειά μου είναι στην Μυτιλήνη. Οπότε, συχνά θα χρεώνομαι με υπεραστικές κλήσεις. Η Telepassport όπως έχω ακούσει, συμφέρει για κάτι τέτοιο. Αυτό που με απασχολεί όμως, είναι το τί γίνεται με το internet.

Έχω μία 56άρα σύνδεση από την Panafonet (δωρεάν με αγορά κινητού με σύνδεση Vodafone). Σκοπεύω, τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο να την κρατήσω. Βλέποντας όμως στο site της Telepassport, οι χρεώσεις είναι διαφορετικές από τις κανονικές (οι κανονικές νομίζω είναι 120 δρχ/ώρα με το παλιό σύστημα). Και η ερώτησή μου είναι: Μπορώ να χρησιμοποιώ για την σταθερή μου τηλεφωνία την Telepassport, και παράλληλα να συνεχίσω να μπαίνω στο internet με την 56άρα μου σύνδεση, και με την χρέωση που ισχύει τώρα κανονικά;; (εννοώ τις 120 δρχ/ώρα)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν καλωσήρθες ;)

Θα πρέπει όμως να γνωρίζεις ότι είναι αντίθετο με την πολιτική του φόρουμ αυτού το να ανοίγουμε νέα θέματα με ερωτήσεις που μπορούν να απαντηθούν και σε ήδη υπάρχοντα θέματα.

Εξάλλου έχεις ήδη δημοσιεύσει την ερώτησή σου αλλού:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&postid=95798#post95798

και υπάρχει μια πρώτη απάντηση.

Και πάλι καλωσήρθες.

Μάνος

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα παιδια

προβληματιζομαι να βαλω ADSL στη γραμμη του σπιτιου μου αλλα μαλλον θα το κανω. Εχω ηδη ISDN

το ερωτημα λοιπον ειναι το εξης ο ΟΤΕ δεν μπoρει ακομα να βαλη ADSL στις ISDN στην Καλλιθεα :(

ενω βεβαια μπορει στις PTSN

Oποτε ρωτω να ζητησω να γινει η ISDN μου PTSN παλι και βεβαια μετα να την κανω ADSL :(

διοτι κρατωντας την ISDN και βαζοντας και την ADSL θα πληρωνω και τα παγια της ISDN και τα παγια της ADSL. Και τι θα εχω πλεον παραπανω ρε παιδια ? την αναγνωριση μου ειπαν απο ΟΤΕ :o

Μα αν δεν κανω λαθος με 0,80 ευρω εχεις και την αναγνωριση (υποθετω οτι τα 0,80 ευρω ειναι το μηνα ετσι !)

Για δωστε μου τη γνωμη σας , με τις εμπειριες σας παιδια :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ariadgr

 

Θέλει αναβάθμιση firmware.

 

 

Pos tha ginei i anabathmisi?

Ki ego ta idia :o ...

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως μπορείς να χρησιμοποιησεις για την σταθερή τηλεφωνία την Telepassport, και να συνεχίσεις να μπαίνεις στο internet με την 56άρα σύνδεση με χρέωση ΕΠΑΚ - ΟΤΕ.

 

Αν θές περισσότερα γράψε μου.

Link to comment
Share on other sites

άλλος ένας στον όμορφο κόσμο των φερέσυχνων...:o

γνώμη μου να περιμένεις λίγο να πέσουν τα τιμολόγια και να πας για dsl...λιγότερος κόπος και χρήμα(μάλλον)...:o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nikos_s3

 

άλλος ένας στον όμορφο κόσμο των φερέσυχνων...:o

γνώμη μου να περιμένεις λίγο να πέσουν τα τιμολόγια και να πας για dsl...λιγότερος κόπος και χρήμα(μάλλον)...:o

 

 

Mε PCM είναι πιθανό να μη μπορεί να βάλει ουτε DSL . ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπανε είναι ότι δεν μπορείς να βάλεις ISDN επειδή η γραμμή σου βρίσκεται πάνω σε PCM. PCM είναι συσκευές που βάζει ο ΟΤΕ όταν υπάρχει έλλειψη γραμμών στο δίκτυό του, ώστε μία τηλεφωνική γραμμή να εξυπηρετεί πολλά τηλέφωνα. Το πρόβλημα είναι ακριβώς ότι σε αυτή τη περίπτωση δεν μπορείς να βάλεις ούτε ISDN, ούτε ADSL γιατί αυτά απαιτούν "καθαρή" γραμμή μέχρι το τηλεφωνικό κέντρο.

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αν κάποιος γνωστός σου στην περιοχή έχει καθαρή γραμμή και δεν τη χρησιμοποιεί για Internet (το PCM ρίχνει την ταχύτητα των data - είναι σχεδιασμένο να δουλεύει καλά μόνο για φωνή), να ζητήσετε από τον ΟΤΕ να σας κάνουν τράμπα τις γραμμές για να μπορέσεις να βάλεις ISDN. Καλή τύχη...

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Για εγκυκλοπεδικούς λόγους αναφέρω ότι για την παραπάνω απορία μου μίλησα με τεχνικό του ΟΤΕ και μου είπε ότι ο θόρυβος στο netmod οφειλόταν στην κακοκαιρία και σε υγρασία στις γραμμές. ;)
Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Emena pantos me tin usb prota douleye, alla den ebriske to netmod meta apo kathe reset toy pc. Tora poy to ebala sto serial, men mpeno sto internet alla den exo anagnorisi. Mou esteilan kai emena apantisi apo tin intracom kai mou aneferan ta parapano!
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Epeidi to provlima paramenei agapitoi filoi mou k ote den kserei i toylaxiston kanei pws den kserei tpt to mono pou mporeis na kaneis einai na valeis kapoio paliotero netmod(ayto ekana egw) i na toys pareis na erthoyn na to allaksoun k an sou kanei ta idia ksana na toys pareis mexri na toys ekneyriseis....!!!

 

Opws elegan k sto AMAN : O ote einai monopoleio reeeeeeeeee...

Alla egw tha prosthesw : Ote Sucks!!!

A.T
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κρατήσεις το νούμρο που είχες με την ISDN στη νέα PSTN;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...