Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...Οι τιμές ισχύουν από 14/01/05 έως 31/03/05.

Σαν μικρό δεν σας φαίνεται το παράθυρο; Ποιος ξέρει τι μαγειρεύουν για τον Απρίλη... :D

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να σου δώσει ο ΟΤΕ τέτοιο, πρέπει να πάει με οπτική ίνα τουλάχιστον μέχρι τον διακλαδωτη (τεχνολογια FTTC - Fiber to the Cabinet), αν όχι μέχρι το σπίτι (FTTP 0 Fiber to the Home)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

ανοιγω αυτο το θεμα με σκοπο να σταθεροποιησουμε τα download και τα Pings με μερικα ασφαλη πειραγματα ετσι ωστε να δουμε καμια ασπρη μερα

 

RWIN (TCP Receive Window): Η τιμή του καθορίζει πόσα δεδομένα (max) μπορεί να πάρει το PC, με κάθε ΜΙΑ συναλλαγή. Έχει να κάνει με το max θεωρητικό bandwidth, το μέσο latency και το MSS (Maximum Segment Size: Σε τιμή είναι συνήθως 40 μικρότερο του MTU, λόγω headers)

 

για να βρειτε το rwin σας

http://www.broadbandnuts.com/index.php?page=rwin

 

για να δειτε το ping σας θα το χρειαστειτε

http://www.cable-modems.org/cgi-bin/cm/netdiag/netdiag.pl

 

για της τιμες του mss-mtu

http://www.speedguide.net/analyzer.php

 

και με αυτο το προγραμμα θα πειραξουμε τις ρυθμισεις

http://www.speedguide.net/downloads.php

για οποιαδηποτε απορια δεν εχτε παρα να ρωτησετε η να αφησετε μηνυμα στον προσωπικο ταχυδρομο :D

Link to comment
Share on other sites

Αναζητω τα φωτα σας παιδια!

 

Αποφασισα να βαλω ADSL, θελω τα εξεις χαρακτηριστικα:

 

1. 384 kb/s

2. Οχι ογκοχρεωσεις , Χρονοχρεωσεις και αλλα τετοια. Με λιγα λογια να ξερω απο ΠΡΙΝ τι θα πληρωνω καθε μήνα.

 

Ερωτηση1: Διαβαζοντας το FAQ του lewton , πιστευω πως το καλυτερο θα ειναι να διαλεξω Vivodi.

 

Ετσι ειναι? η μηπως να προτιμησω ΟΤΕ? Ποιο ειναι το ΤΕΛΙΚΟ κοστος ενεργοποιησης (Δηλαδη ποσα θα πληρωσω για γραμμες εγκατασταση Modem και τα συναφη... ΟΛΑ δηλαδη εκτος απο τα παγια)

 

1.Για ΟΤΕ

2.Για Vivodi

3.Για Forthnet

4.Για HOL

 

Να σημειωσω οτι θελω μια 12μηνη συνδεση.

 

Ερωτηση2: Απο ποια εταιρια να παρω τη 12μηνη 384?

 

1.ΟΤΕ

2.Vivodi

3.Forthnet

4.HOL

 

Ερωτηση3: Ποιο πακετο να επιλεξω απο αυτη την εταιρια?

 

Ερωτηση4: Η Vivodi ειναι αξιοπιστη σε θεματα ADSL? εχει καλη εξυπηρετηση πελατων?

PS: Με ενδιαφερει να δινεται αν ειναι δυνατον δωρεαν το Modem , μην μπαινουμε και σε αυτο το εξοδο

 

Θα ειμαι ευγνωμων αν δωσετε τα φωτα σας γιατι οι αποριες μου δεν ειναι και λιγες :D:O

Link to comment
Share on other sites

1) Vivodi ΟΧΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ, ΕΧΕΙ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΗΣ ΒΑΛΕ ΑΛΛΗ

(Vivodi έχω και το χω μετανιώσει, ξέρω τι σου λέω έχει πολλά προβλήματα αν δεν με πιστεύεις δες στο αντίστοιχο topic)

 

Κόστος ενεργοποίησης: 41€ (υποχρεωτικό)

 

Κόστος εγκατάστασης: 53€ (αυτό μπορείς να το γλιτώσεις αν συνδέσεις μόνος σου το modem και στο συνιστώ είναι πολύ απλό, υπόθεση 5')

 

MODEM: Ανάλογα τα χαρακτηριστικά του μοντέλου, ξεκινάμε από 50€ περίπου και ανεβαίνουμε.

 

Σύνολο: περίπου 150€ για αρχή και μετά κάθε μήνα θα σου βγαίνει γύρω στα 60€ ανάλογα βέβαια και το πακέτο που θα επιλέξεις.

 

2) Forthnet ή Tellas βάλε αλλιώς δες και την HOL είναι οι πιο σοβαρές σε σχέση με τις άλλες εταιρείες χωρίς να ναι πανάκριβες (όπως η OTENET)

(Πάντως θεωρώ μέγα λάθος να δεσμευτείς για 12μήνες σε κάποια εταιρεία αλλά για να επιμένεις θα χεις τους λόγους σου...)

 

3) Η Forthnet έχει διάφορες επιλογές, η Tellas έχει το Easy (12μηνο και δωρεάν εξοπλισμός) η ΗΟL έχει το Broadband pack (αντίστοιχο του easy) δές στις σελίδες τους για περισσότερα.

 

4) ΟΧΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ - Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ για αυτό και φωνάζω, όποια και να βάλεις στο θέμα υποστήριξη θα ναι καλύτερη.

 

Δες τα αντίστοιχα θέματα στο http://www.adslgr.com που τα συζητάμε όλα αυτά για να δεις τι "παίζει" με τον κάθε παροχέα αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε παιδια :( απογοητευτηκα!

 

Δεν υπαρχει καμια (μα καμια) 384 Χωρις ογκο/χρονοχρεωσεις με ΤΕΛΙΚΟ μηνιαιο κοστος κατω των 34-40 Euro που θα μπορουσα να διαθεσω :cry: μαλλον θα περιμενω να πεσουν οι τιμες..

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε παιδια :( απογοητευτηκα!

 

Δεν υπαρχει καμια (μα καμια) 384 Χωρις ογκο/χρονοχρεωσεις με ΤΕΛΙΚΟ μηνιαιο κοστος κατω των 34-40 Euro που θα μπορουσα να διαθεσω :cry: μαλλον θα περιμενω να πεσουν οι τιμες..

 

 

Παρε 256! Η Forthnet εχει 12+6 μηνες δωρο. Το τελικο κοστος θα ειναι 36.75 Ευρω

Link to comment
Share on other sites

Αναμεσα στις 5 συσκευες access point που εχει το e-shop ποια μου προτεινεται;;

 

Δεν θα ηθελα να αγορασω modem/router με access Point γιατι απ'οτι διαβασα στον οδηγο DSL του lewton το Alcatel Speedtouch 530i ειναι καλο και λεω να το κρατησω και να αγορασω μονο access point.Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.Και αν εχει καποιος να προτεινει και καποιο αλλο μοντελο απο αυτα που εχει το Link που εδωσα κανενα προβλημα. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ.

Και θα πουλούσα τον 530.

Ο 9106 είναι καλύτερος από 530+access point όσον αφορά την ποιότητα (καλά, μην περιμένεις να καταλάβεις διαφορά, απλά κουβέντα να γίνεται), επίσης επειδή έχει 4 ethernet γλιτώνεις την ακτινοβολία αν συνδέσεις μερικά PC μέσω ethernet και κλείνεις το wireless όταν δε χρησιμοποιείς τα υπόλοιπα, ενώ και το κόστος τελικά βγαίνει περίπου το ίδιο αν πιάσεις πχ. 35€ για τον 530. Αν είσαι σε ISDN πάντως μην ξεχνάς και τη μετατροπή του 9106 se ΙSDN Που θα πρέπει να γίνει.

 

Τεσπά, από τα access points θεωρώ καλύτερο αυτό: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.533062, το οποίο δεν είναι απλό access point αλλά router χωρίς ενχωματωμένο modem (δεν έχει ουσιαστική διαφορά στην τιμή). Ο λόγος είναι αυτός που είπα και πιο πάνω, δηλαδή ότι αν συνδέσεις αυτόν στον 530 και πάνω σε αυτόν μερικούς υπολογιστές μέσω ethernet, δε θα χρειάζεται να έχεις μόνιμα ανοιχτό το wireless, και άρα γλιτώνεις την ακτινοβολία.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει εδω και καιρό ΙSDN γραμμή , με την προυπόθεση ότι μπορώ να μπαινω και με dial up συνδεση ( με 56κ modem d-link sto b1 kanali toy netmod) ! Τον πρώτο καιρό συνδεόμουνα με καλές ταχύτητες για dial up (50K - 52k) με download 5.5kb/sec - 5.7 kbit/sec.Μετά για ένα διάστημα 2 μηνών χρισημοποίησα ISDN συνδεση 128Κ(ΝΕSCAFE) με καλές ταχύτητες( netmod syndemeno me usb Η/Υ). Από τον Ιανουαριο που τελείωσε επανήλθα στην dial up και τότε αρχισαν τα προβληματα , έμπαινα με ταχύτητες μέχρι 42.6Κ και πολλές φορές με 31.2κ και 28Κ και το download μεχρι 4.0kb/sec 4.2kb/sec, δηλαδη η συνδεση γενικος δεν ηταν σταθερή. Μιλησα με το 121 του ΟΤΕ και μου ειπαν αφου ελεγξαν την γραμμή ότι ειναι μια χαρα και αφουν ειναι isdn αν υπήρχε προβλημα θα φαινότανε, μίλησα με την το ISDN helpdesk και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κατι αφτοί αν και το πρόβλημα λεει έχει ξανα αναφερθει σε αυτους!! και μου πρότειναν να μιλησω με το 121 (μπαλακι με κανανε). Μιλησα και με panafon net που ειναι η συνδεση, και από εκεί ολα είναι εντάξει τσεκάρανε την σύνδεση και είναι όλα καλα!

 

#Σημείωση , οταν μπαίνω με isdn σύνδεση η ταχύτητες ειναι σωστές σε 64Κ 6.5κb/sec download και 128K 13.5kb/sec με 14.0kb/sec (το κακό ειναι ότι δεν έχω σταθερή συνδεση isdn για να τους γράψω στα πα**ρια μου )

 

Απο μέρος μου

το συστημα ειναι φορμαρισμενο με τους τελαιυταιους drivers του Modem(βασικα οι ιδιοι που ειχα και πριν και εμπαινα με 50Κ , οπου είναι και οι τελαιυταιοι)

 

Τα καλώδια της γραμμή δεν έχουν πειραχτεί και ειναι όλα καινούρια και τσεκαρισμένα

 

Γενικός απο μέρος μου όλα ειναι οπως και ΠΡΙΝ , η μόνη αλλαγη ειναι ότι μπήκε sp2 σε σχέση με παλιά αλλα δεν ξερώ κατα πόσο παίζει ρόλο!

 

Υπαρχέι περίπτωση να φταεί το ΜODEM και να έχει χαλάσει και να μην μπορεί να μπαινει πάνω απο 42.6 ( η χαλάει τελειως η όχι ετσι δεν έιναι ?)

 

Γενικος το θέμα μου δεν ειναι και τοσο σημαντικό αλλα θελω να βρώ που ειναι το προβλημα!!

 

θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας!!

extremer gr
Link to comment
Share on other sites

Απο μέρος μου

το συστημα ειναι φορμαρισμενο με τους τελαιυταιους drivers του Modem(βασικα οι ιδιοι που ειχα και πριν και εμπαινα με 50Κ , οπου είναι και οι τελαιυταιοι)

 

το λεω ποιο πάνω :)

extremer gr
Link to comment
Share on other sites

1) (ψιλοάσχετο) βγάλε το Netmod από τη USB και βάλτο σειριακά.

2) Οι ταχύτητες που πιάνεις όταν κατεβάζεις ένα αρχείο (όπως σου τις δείχνει κάποιο αξιόπιστο πρόγραμμα π.χ. DUmeter πόσο είναι; Για v.90 over ISDN από γρήγορο server θα πρέπει να είναι όχι κάτω απο 5 kb/s. Που και πάλι λίγα είναι, αλλά σαν threshold σου θέτω τα 5.

3) Δοκίμασες κάποιο άλλο modem (κάποιου φίλου ίσως);

Link to comment
Share on other sites

1) (ψιλοάσχετο) βγάλε το Netmod από τη USB και βάλτο σειριακά.

2) Οι ταχύτητες που πιάνεις όταν κατεβάζεις ένα αρχείο (όπως σου τις δείχνει κάποιο αξιόπιστο πρόγραμμα π.χ. DUmeter πόσο είναι; Για v.90 over ISDN από γρήγορο server θα πρέπει να είναι όχι κάτω απο 5 kb/s. Που και πάλι λίγα είναι, αλλά σαν threshold σου θέτω τα 5.

3) Δοκίμασες κάποιο άλλο modem (κάποιου φίλου ίσως);

 

1) aφου μπαινω με modem δεν έχει καμια σεχεση το netmod σε κανάλι β1 του netmod συνδεω το modem

2)οπως ειπα και πριν πριν βγει το πρόβλημα ειχα 5.5 κβ/sec

3) αυτο θέλω να το κάνω!!

extremer gr
Link to comment
Share on other sites

1) aφου μπαινω με modem δεν έχει καμια σεχεση το netmod σε κανάλι β1 του netmod συνδεω το modem

2)οπως ειπα και πριν πριν βγει το πρόβλημα ειχα 5.5 κβ/sec

3) αυτο θέλω να το κάνω!!

 

Κατα τη γνωμη μου φταιει ο provider.Δοκιμασε απο καποιο φιλο σου τη συνδεση και θα με θυμηθεις :)

 

Edit: Πιο ευκολα, 89625 77777 username : guest password : guest Ειναι της HOL για να μπαινεις και να ενεργοποιεις τη συνδεση σου. Δοκιμασε το :cool:

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό στο 530... Αλλά όχι όλες οι NAPT ρυθμίσεις. Π.χ. μου χάνονταν συνέχεια οι πόρτες για το WinMX. Τελευταία όμως σταθεροποιήθηκαν. Είναι όντως ανεξήγητο αλλά από μόνο του λύθηκε, τώρα δεν ξέρω πώς και τι όμως απλά επιβεβαιώνω το γεγονός. Και εννοείται ότι πατούσα και εγώ Save All.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό στο 530... Αλλά όχι όλες οι NAPT ρυθμίσεις. Π.χ. μου χάνονταν συνέχεια οι πόρτες για το WinMX. Τελευταία όμως σταθεροποιήθηκαν. Είναι όντως ανεξήγητο αλλά από μόνο του λύθηκε, τώρα δεν ξέρω πώς και τι όμως απλά επιβεβαιώνω το γεγονός. Και εννοείται ότι πατούσα και εγώ Save All.

 

Εγώ πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει κανέν πρόβλημα σε κανένα πρόγραμμα με τις ρυθμίσεις NAPT όπως τις έχω περάσει εκεί ειναι

Link to comment
Share on other sites

Αν δε χρειάζεσαι σώνει και καλά να χρησιμοποιείς το wireless συνεχώς (όπως π.χ. για να μεταφέρεις τη σύνδεση του Internet σε άλλο χώρο), και εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις κάποιον ADSL + WiFi router, και να ανοιγοκλείνεις το WiFi όποτε το θέλεις. Όχι λόγω ακτινοβολίας (στα σπίτια μας συνήθως έχουμε συσκευές που εκπέμπουν παραπάνω), αλλά κυρίως για λόγους ασφαλείας του δικού σου δικτύου.

 

Προτιμώ τα Linksys, γιατί έχουν τις πλάτες τις Cisco, αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα προσωπικών προτιμίσεων. Χοντρικά, όλα τις ίδιες δυνατότητες σου δίνουν. Σημαντικό για τα WAP54G έναντι των άλλων, είναι ότι από άποψη ασφάλειας, υποστηρίζουν εκτός από το κλασσικό WEP, και WPA με AES ή ΤΚΙΡ.

Important things for a happy relationship:

 

1. It is important to find a woman that cooks and cleans.

2. It is important to find a woman that makes good money.

3. It is important to find a woman that likes to have sex.

4. It is important that these three women never meet.

Link to comment
Share on other sites

Ok παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Μαλλον σε καποιο adsl router wi-fi θα καταληξω (us robotics ή linksys). :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

τίποτα και με αυτή τα ίδια και με μία συνδεση ενός φίλου τα ίδια!!!! 42κ 99% ειναι του ΟΤΕ το πρόβλημα αλλα βαριούνται να το ελένξουνε
extremer gr
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...