Jump to content

Ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα


Demon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι λίστες έγιναν από άγγλους.Επομένως αν εσύ μου αναφέρεις ότι ένα πανεπιστήμιο είναι καλό επειδή είναι στις πρώτες θέσεις της αξιολόγησης των αγγλικών πανεπιστημίων απλά θα σου πω ότι οι λίστες αυτές είναι υποκειμενικές και δεν τις εμπιστεύομαι για τις σπουδές μου.

 

gmac, δεν κατάλαβε τί του είπες!!! Είναι ΤΟΣΟ απλό! Δεν το πιστεύω...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

gmac, δεν κατάλαβε τί του είπες!!! Είναι ΤΟΣΟ απλό! Δεν το πιστεύω...

Τι να κάνουμε.Δεν είμαστε όλοι τόσο έξυπνοι τελικά:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΜΠ έχει προ πολλού χάσει τη φήμη του.Και δε σου τα προσφέρει όλα ένα καλό πανεπιστήμιο.Αν δε στρώσεις **** και το ΜΙΤ να βγάλεις κανείς δεν θα σε προτιμήσει.Είναι και θέμα διαβάσματος.Μπορεί ένα πανεπιστήμιο να σου προσφέρει τέλειες σπουδές αλλά εσύ να είσαι αραλίκι και να περνάς μετά βίας τα μαθήματα.

 

Έχει χάσει την φήμη του;!!! Στοιχεία, ΤΩΡΑ! Γιατί εγώ δουλεύω σε μέρος που έρχομαι σε επαφή με επιστήμονες απ'ολο τον κόσμο και ξέρω πολύ καλά τί φήμη έχει!

 

Για το δεύτερο, ΑΥΤΟ δεν είπα κι εγώ (ψάξε στην προηγουμενη σελίδα); ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ, αν είσαι καλός, αυτό θα βγει στην δουλειά σου.

 

Και εφ'οσον συμφωνούμε σ'αυτό, ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΜΟΝΟ 10 ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑΣ;

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Οι λίστες έγιναν από άγγλους.Επομένως αν εσύ μου αναφέρεις ότι ένα πανεπιστήμιο είναι καλό επειδή είναι στις πρώτες θέσεις της αξιολόγησης των αγγλικών πανεπιστημίων απλά θα σου πω ότι οι λίστες αυτές είναι υποκειμενικές και δεν τις εμπιστεύομαι για τις σπουδές μου.

 

Δε με διαβάζεις καλά. Είπα ότι η λίστα δεν λέει αν το πανεπιστήμιο είναι καλό ή κακό. Λέει αν είναι καλύτερο ή όχι από τα υπόλοιπα πανεπιστήμια της ίδιας λίστας (τα οποία είναι επίσης british). Με λίγα λόγια συγκρίνει τα αγγλικά πανεπιστήμια μεταξύ τους, όχι με τον υπόλοιπο κόσμο. Είναι relative. Νο?

 

Δεν ανέφερα τη λέξη μπάζα γιατί δε μου αρέσει να κατηγορώ πανεπιστήμια και να υποβιβάζω παιδιά που ξόδεψαν χρόνια σε τέτοια πανεπιστήμια.Όπως είπες κατέθεσες λίστα με 20-30 πανεπιστήμια που θεωρούνται καλά στην αγγλία και όχι διεθνώς.

 

Τα περισσότερα από αυτά τα πανεπιστήμια έχουν καλό όνομα ΚΑΙ διεθνώς. Τουλάχιστον καλύτερο από τα περισσότερα ελληνικά πανεπιστήμια. Αυτό δεν το αποδεικνύει βέβαια η Αγγλική λίστα.

 

Το Bristol το ανέφερα ανάμεσα στα 10 καλά πανεπιστήμια αλλά μάλλον δεν πρόσεξες.Παρεπιμπτόντος και το Manchester είναι πολύ καλό

 

Αλλά όχι το Warwick, το Lancaster και κάποια άλλα που αναφέρουμε; Είσαι πολύ απόλυτος πάντως παρόλο που καταφανέστα δεν γνωρίζεις.

 

Να διευκρινήσω για 2η φορά σήμερα (για να μην παρεξηγηθώ) ότι κι εγώ απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου είμαι. Απλά δεν έχω παρωπίδες :)΄

 

Ή ίσως και να είχα προτού δω κάποια πράγματα και από τις 2 μεριές.

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνουμε.Δεν είμαστε όλοι τόσο έξυπνοι τελικά:lol::lol:

 

Προφανώς δεν είμαστε... Το κατάλαβα ΠΟΛΥ καλά σήμερα... Απο εδώ και πέρα θα ζητάω πτυχία, μεσους όρους και CV πριν έρθω σε αντιπαράθεση (και φυσικά θα δίνω και τα δικά μου).

 

Άκου το Σιτυ καλύτερο απο το Νοττιγχαμ... Αν είναι ποτε δυνατόν...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Άκου το Σιτυ καλύτερο απο το Νοττιγχαμ... Αν είναι ποτε δυνατόν...

 

Εκεί κόλλησες εσύ; Εδώ είναι καλύτερη η Πάντειος από τα Οxbridge :ninja:

 

Έχω 3 πτυχία από πανεπιστήμια που ο ζαφος90 θεωρεί πολύ καλά. Να ανησυχώ;

 

Σκίστα :superman:

Link to comment
Share on other sites

Δε με διαβάζεις καλά. Είπα ότι η λίστα δεν λέει αν το πανεπιστήμιο είναι καλό ή κακό. Λέει αν είναι καλύτερο ή όχι από τα υπόλοιπα πανεπιστήμια της ίδιας λίστας (τα οποία είναι επίσης british). Με λίγα λόγια συγκρίνει τα αγγλικά πανεπιστήμια μεταξύ τους, όχι με τον υπόλοιπο κόσμο. Είναι relative. Νο?

Συγκρίνει επομένως τα πανεπιστήμια μεταξύ τους και όχι με άλλα ισοδύναμα άλλως χωρών.Επομένως το πρώτο στη λίστα πανεπιστήμιο στην αγγλία μπορεί να είναι χειρότερα από το ΑΠΘ πχ.

Τα περισσότερα από αυτά τα πανεπιστήμια έχουν καλό όνομα ΚΑΙ διεθνώς. Καλύτερο από τα περισσότερα ελληνικά πανεπιστήμια. Αυτό δεν το αποδεικνύει βέβαια η Αγγλική λίστα.

Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω? :O

Αλλά όχι το Warwick, το Lancaster και κάποια άλλα που αναφέρουμε; Είσαι πολύ απόλυτος πάντως παρόλο που καταφανέστα δεν γνωρίζεις.

 

Να διευκρινήσω για 2η φορά σήμερα (για να μην παρεξηγηθώ) ότι κι εγώ απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου είμαι. Απλά δεν έχω παρωπίδες :)

Οκ εσύ ίσως γνωρίζεις περισσότερα.Να σου πάω κόντρα?

Και δεν φοράω παρωπίδες.Είναι σαν να λες ότι έχω δεχτεί προπαγάνδα από κάποιον για να σπουδάσω στην ελλάδα.Είναι κάτι που καταφανέστατα δεν γνωρίζεις:O

Όπως προείπα ότι στοιχεία μάζεψα είναι από προσωπική έρευνα.

Και δε πρόκειται να απαντήσω σε όσους ειρωνεύονται εμένα και τα λεγόμενά μου γιατί προφανώς η νοημοσύνη τους είναι αρκετά χαμηλή για να πράξουν κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

 

Άκου το Σιτυ καλύτερο απο το Νοττιγχαμ... Αν είναι ποτε δυνατόν...

 

To City Uni einai polu kalo se kapoia antikeimena pou einai sxetika me business kai finance..episis einai polu stena demeno me to market se auta ta antikeimena. Epipleon kaneis trelo netwroking me ena megalo meros apo to new elite (new money) twn anadiomenwn xwres (i.e. Russia, India and S.Africa). Ean htan na spoudasw kati sxetiko me management tha phgaina city aneta..! Fusika auto den to kanei na einai kalitero apo to Nottingham genika..kamia sxesh..! Telika to knowledge einai trelo power..

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνει επομένως τα πανεπιστήμια μεταξύ τους και όχι με άλλα ισοδύναμα άλλως χωρών.

 

Μα το λέω αυτό εδώ και τόση ώρα. Ότι συγκρίνει τα πανεπιστήμια μεταξύ τους, όχι με άλλων χωρών.

 

Επομένως το πρώτο στη λίστα πανεπιστήμιο στην αγγλία μπορεί να είναι χειρότερα από το ΑΠΘ πχ

 

Θα μπορούσε θεωρητικά, απλά στην πράξη δεν παίζει. Με την καμία όμως.

 

Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω? :O

 

Φυσικά, δικαίωμά σου είναι. Θα μου επιτρέψεις όμως να θεωρώ ότι αμφιβάλεις γιατί κάτι κάπου άκουσες, κι όχι γιατί βασίζεσαι σε κάποιο στοιχείο. Γιατί τα πανεπιστήμια τα οποία ανέφερες για παράδειγμα ότι είναι τα καλύτερα στην Αγγλία (συγκριτικά μεταξύ τους, και όχι συγκριτικά με άλλες χώρες) δεν είναι καν τα καλύτερα της Αγγλίας. Κάποια είναι, κάποια δεν είναι. Γενικώς πρόκειται για ένα συνοθύλευμα του στυλ (με το συμπάθειο κιόλας) κάπου άκουσα, κάπου διάβασα, έχω και 2 γνωστούς που πήγαν.

 

Οκ εσύ ίσως γνωρίζεις περισσότερα.Να σου πάω κόντρα?

Και δεν φοράω παρωπίδες.Είναι σαν να λες ότι έχω δεχτεί προπαγάνδα από κάποιον για να σπουδάσω στην ελλάδα.Είναι κάτι που καταφανέστατα δεν γνωρίζεις:O

 

Δε γνωρίζω τα κίνητρά σου, γνωρίζω όμως ότι ανεξαρτήτως κινήτρων το output της σκέψης σου απλά σε ορισμένα σημεία δεν στέκει ("μόνο 10 πανεπιστήμια αξίζουν και το Sheffield είναι καλύτερο από το Warwick το οποίο μιας και δεν αναφέρεται στη 10άδα σου προφανώς το θεωρείς μηχανή παραγωγής bachelors κτλ κτλ).

 

Όπως προείπα ότι στοιχεία μάζεψα είναι από προσωπική έρευνα.

 

Δυστυχώς η προσωπική σου έρευνα έχει τρύπες όταν βγάζει σαν αποτέλεσμα μια 10άδα που αποτελείται από πανεπιστήμια που αντικειμενικά θεωρούνται πιο μέτρια από άλλα που λείπουν από τη 10άδα σου. Μιλάω πάντα για τη 10άδα αγγλικών unis και δεν τη συγκρίνω με άλλες χώρες (στο συγκεκριμένο σημείο τουλάχιστον :)).

Link to comment
Share on other sites

To City Uni einai polu kalo se kapoia antikeimena pou einai sxetika me business kai finance..episis einai polu stena demeno me to market se auta ta antikeimena. Epipleon kaneis trelo netwroking me ena megalo meros apo to new elite (new money) twn anadiomenwn xwres (i.e. Russia, India and S.Africa). Ean htan na spoudasw kati sxetiko me management tha phgaina city aneta..! Fusika auto den to kanei na einai kalitero apo to Nottingham genika..kamia sxesh..! Telika to knowledge einai trelo power..

 

Μαζί σου. Απλά αντέδρασα στην παραλογία ότι το Σιτυ είναι στα 10 καλύτερα της Αγγλίας, και τα λοιπα είναι φαμπρικες πτυχίων!

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου. Απλά αντέδρασα στην παραλογία ότι το Σιτυ είναι στα 10 καλύτερα της Αγγλίας, και τα λοιπα είναι φαμπρικες πτυχίων!

 

 

Katalavenomaste..no problem. Pantws einai entupwsiako na eisai uper tis dhmosias paidias sthn Ellada k na uparxoun oi zoulou pou me trela arguments se kanoun na fenese polemios autou pou pisteueis. Ti na pw..den einai gia mena ta forum :) Elpizw na vreite akrh oi gennaioi pou tha sunexisoun auto to debate :-)

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω? :O

 

ΟΚ, άλλα αν αμφιβάλεις, πρέπει να παραθέσεις και ανάλογα στοιχεία.

 

Π.χ. το πιο γνώστο international ranking πανεπιστημίων είναι το εξης:

http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2007/ranking2007.htm

 

Χρησιμοποιούν αντικειμενικά κριτήρια, όπως Nobel prizes, citations, publications in Nature and Science, academic performance (λεπτομέριες).

 

Η Μ. Βρετανία είναι δεύτερη (μετά την Αμερική) στα rankings των χωρών με τα περισσότερα πανεπιστήμια στις τοπ θέσεις:

http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2007/ARWU2007Statistics.htm

H Ελλάδα είναι 29η, με το καλύτερο πανεπιστήμιο να είναι στο τοπ 300.

 

Μην μου απαντήσεις, "έχω έναν φίλο που..." Θέλω αντικειμενικά στοιχεία (όπως είναι τα βραβεία νομπελ και τα publications στα κορυφαία επιστημονικά περιοδικά.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Katalavenomaste..no problem. Pantws einai entupwsiako na eisai uper tis dhmosias paidias sthn Ellada k na uparxoun oi zoulou pou me trela arguments se kanoun na fenese polemios autou pou pisteueis. Ti na pw..den einai gia mena ta forum :) Elpizw na vreite akrh oi gennaioi pou tha sunexisoun auto to debate :-)

 

:lol: Απίστευτο, όντως!

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω για τα 2 Ιδιωτικά Πανεπιστήμια που έχω φοιτήσει το Deree και το New York College στην ειδικότητα Business Administration.

 

1)Ολιγομελή τμήματα

 

2)Μπορείς να δουλεύεις παράλληλα διότι έχεις την επιλογή πρωινού ή απογευματινού τμήματος

 

3)Οι καθηγητές αξιολογούνται από το μητρικό πανεπιστήμιο αλλά και από τους φοιτητές και όποιος δεν κάνει τη δουλειά του σωστά παίρνει πόδι...Οι μισοί είναι Έλληνες και οι άλλοι μισοί ξένοι.

 

4)Τα μαθήματα γίνονται στα πρώτα χρόνια στα Ελληνικά και μετά στα Αγγλικά.Έτσι μαθαίνεις και τις αγγλικές ορολογίες.

 

5)Μέσα στα τμήματα υπάρχουν άνθρωποι από διάφορες χώρες και διάφορες εθνικότητες π.χ κινέζοι, γερμανοι κ.α. Έτσι αποκτάς μια διαπολιτισμική κουλτούρα και έρχεσαι σε επαφή με καινούργιους πολιτισμούς.

 

6)Τα κτήρια και οι υποδομές είναι σε άριστη κατάσταση και τα εργαστήρια είναι υπερσύγχρονα για να καλύπτουν τις σύγχρονες ανάγκες της εποχής.

 

7)Τα μαθήματα είναι τα ίδια που διδάσκονται στην Αμερική και κάθε χρόνο ανανεώνονται με τις πιο καινούργιες θεωρίες του management και όλες τις αλλαγές σε ότι αφορά τη διοίκηση επιχειρήσεων. Τα βιβλία έρχονται από την Αμερική και είναι τα ίδια που διδάσκονται εκεί.

 

8)Οι καθηγητές είναι υποχρεωμένοι να είναι δίπλα σου. Ακόμα μπορείς να παίρνεις συμβουλές για επιχειρηματικές κινήσεις που θέλεις να κάνεις.

 

9)Γενικά το επίπεδο σπουδών είναι πολύ υψηλό και η βάση είναι το 75% με αποτέλεσμα όποιος δεν είναι καλός να κόβεται. Σε περίπτωση που κοπείς σε πάνω από 3 μαθήματα, θα πρέπει να περιμένεις 1 χρόνο χωρίς να πάρεις μαθήματα και μετά ξαναπαίρνεις τα ίδια που κόπηκες. Αν κοπείς και την δεύτερη χρονιά, το πανεπιστήμιο σε διώχνει.

 

10)Το πτυχίο είναι το ίδιο με αυτό που θα έπαιρνες στην Αμερική και δεν αναγράφει πουθενά το όνομα του κολλεγίου ή τον τόπο σπουδών.

 

11)Υπάρχει career center το οποίο συνεργάζεται με τις περισσότερες πολυεθνικές της αγοράς και σου βρίσκει άμεσα δουλειά

 

12)Ακόμα μέσα στα κολλέγια κάνεις διασυνδέσεις με παιδιά πολύ γνωστών επιχειρηματιών και δημιουργείς διασυνδέσεις οι οποίες θα σε βοηθήσουν μελλοντικά

 

Στα σύν και κάποιες άλλες παροχές.

 

1)Έχεις δικαίωμα συμμετοχής και εγγραφής σε όλα τα facilities της σχολής χωρίς επιπλέον χρέωση όπως: Γυμναστήριο, Κολυμβητήριο, εκμάθηση ξένων γλωσών, χοροί,ξιφασκία, σκι αλλά και μπορείς να παρακολουθήσεις δωρεάν σεμινάρια που γίνονται σε εβδομαδιαία βάση από πολύ γνωστούς ομιλητές.

 

2) 2 εκπαιδευτικές Εκδρομές το χρόνο στο θυγατρικό πανεπιστήμιο όπου μένεις στην εστία και παρακολουθείς κάποια μαθήματα που τα μεταφέρεις στην ελλάδα.

 

3)Δωρεάν εγγραφή στο μηνιαίο περιοδικό Harvard Business Review

 

4)Ημερίσιο email με θέματα γύρω από τον τομέα σπουδών σου

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κοπείς σε πάνω από 3 μαθήματα, θα πρέπει να περιμένεις 1 χρόνο χωρίς να πάρεις μαθήματα και μετά ξαναπαίρνεις τα ίδια που κόπηκες>>

μενεις δηλ 1 χρονο χωρις να μπορεις να παρεις τιποτα?3 μαθηματα το εξαμηνο ή χρονο?75% βαση?ουτε mit na tan.

για ποιο απο τα 2 ισχυουν αυτα που λες?κανε ενα εντιτ γιατι σε πολλα που λες δεν ισχυουν κ στα 2.

 

τι πτυχιο δινει το deeree γιατι απ οσο ξερω το μονο που λεει πανω ειναι deree college κ δεν υπαρχει συνεργασια με κανενα αμερικανικο πανεπιστημιο.παρολα αυτα το πτυχιο του deree για ελλαδα ειναι οκ.

το διασυνδεσεις-φιλιες με πλουσιοπαιδα κτλ σηκωνει αμφισβητηση..

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έγραψα ισχύουν για το New York College.

 

αν έχεις μέσο όρο κάτω από 75% το χρόνο σε 3 μαθήματα, περιμένεις για 1 χρόνο χωρίς να κάνεις τίποτα παρά μόνο διάβασμα και δίνεις τον επόμενο και αν περάσεις συνεχίζεις.

Link to comment
Share on other sites

!!!

ποσα μαθηματα εχουν το χρονο δηλ?αν εχουν τα διπλα οκ λογικα αν εχουν καμια 10αρα τον χρονο αλλαζει το θεμα...

δηλ αν σε ενα μαθημα παρεις 75% παιρνεις το χαμηλοτερο βαθμο?:P

εχεις προχειρο καποιο λινκ σε 2 που κοιταξα ειχε credits mono?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν και χωρίς να είμαι πολέμιος των ιδιωτικών πανεπιστήμίων παραθέτω τους εξής προβληματισμούς:

 

1. ολιγομελή τμήματα (αυτό δεν παίζει ούτε στα ελληνικά πανεπιστήμια ούτε στα ξένα) μου θυμίζει φροντιστήριο.

 

2. οι έλληνες και οι ξένοι καθηγητές εχουν διδακτορικό, μεταπτυχιακό, δημοσιεύσεις, (διότι είχα γνωστό που ήταν υποψήφιος διδάκτορας στην πληροφορική και εργαζόταν σε "ξένο" κολλέγιο);

 

3. carreer center: δεν είναι τίποτα εγγυημένο όον αφορά την θέση και τα χρήματα

 

4. το γεγονός ότι ελέγχονται οι καθηγητές είναι πάρα πολύ κάλο αλλά τι πάει να πει δεν κάνουν καλά την δουλειά τους (ποιό είναι το κριτήριο αν οι μαθητές - πελάτες είναι ευχαριστημένοι μαζί τους)?

 

5. η βάση είναι το 75%: σε τι θέματα και σε τι ύλη? δεν παίζει ρόλο μόνο το ποσοστό

 

6. διασυνδέσεις: σίγουρα υπάρχει αυτή η δυνατότητα αλλά έχω την εντύπωση ότι οι γόνοι πλούσιων οικογενειών πάνε σε καλά πανεπιστήμια εκτός ελλάδας και εκτός ευρώπης (αμερική κυρίως)

 

Επαναλαμβάνω ότι δεν θέλω να θίξω κανέναν, είμαι υπέρ της ιδιωτικής εκπαίδευσης - πανεμιστημιακού επιπέδου, για τα επιχειρήματα που αναφέρω παραπάνω υπάροχυν αδυναμίες κτυπητές στα δημόσια ελληνικά ΑΕΙ και ΤΕΙ αλλά πρέπει να είμαστε λίγο έως πολύ επιφυλακτικοί.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν και χωρίς να είμαι πολέμιος των ιδιωτικών πανεπιστήμίων παραθέτω τους εξής προβληματισμούς:

 

1. ολιγομελή τμήματα (αυτό δεν παίζει ούτε στα ελληνικά πανεπιστήμια ούτε στα ξένα) μου θυμίζει φροντιστήριο.

 

2. οι έλληνες και οι ξένοι καθηγητές εχουν διδακτορικό, μεταπτυχιακό, δημοσιεύσεις, (διότι είχα γνωστό που ήταν υποψήφιος διδάκτορας στην πληροφορική και εργαζόταν σε "ξένο" κολλέγιο);

 

3. carreer center: δεν είναι τίποτα εγγυημένο όον αφορά την θέση και τα χρήματα

 

4. το γεγονός ότι ελέγχονται οι καθηγητές είναι πάρα πολύ κάλο αλλά τι πάει να πει δεν κάνουν καλά την δουλειά τους (ποιό είναι το κριτήριο αν οι μαθητές - πελάτες είναι ευχαριστημένοι μαζί τους)?

 

5. η βάση είναι το 75%: σε τι θέματα και σε τι ύλη? δεν παίζει ρόλο μόνο το ποσοστό

 

6. διασυνδέσεις: σίγουρα υπάρχει αυτή η δυνατότητα αλλά έχω την εντύπωση ότι οι γόνοι πλούσιων οικογενειών πάνε σε καλά πανεπιστήμια εκτός ελλάδας και εκτός ευρώπης (αμερική κυρίως)

 

Επαναλαμβάνω ότι δεν θέλω να θίξω κανέναν, είμαι υπέρ της ιδιωτικής εκπαίδευσης - πανεμιστημιακού επιπέδου, για τα επιχειρήματα που αναφέρω παραπάνω υπάροχυν αδυναμίες κτυπητές στα δημόσια ελληνικά ΑΕΙ και ΤΕΙ αλλά πρέπει να είμαστε λίγο έως πολύ επιφυλακτικοί.

 

 

1) Το κάθε τμήμα έχει το πολύ 15 σπουδαστές σε σχέση με τα δημόσια που έχει πολύ περισσότερα

 

Επίσης η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική και έτσι δεν μπορείς να πηγαίνεις μόνο στις εξετάσεις με ξένες σημειώσεις και να δίνεις.

 

2)Η πλειοψηφία των διδασκώντων έχει διδακτορικό εκτός ελαχίστων που κατέχουν μεταπτυχιακό και είναι υποψήφιοι διδάκτορες και διδάσκουν μόνο σε προπτυχιακό επίπεδο.Αυτοί ελέγχονται από το μαμά πανεπιστήμιο.Έτσι γίνεται σε όλες τις χώρες.

 

3) Έχουν συνεργασία με ΣΕΒ και με πολλές ιδιωτικές επιχειρήσεις και σε προσλαμβάνουν στο τομέα σπουδών σου αμέσως μετά την αποφοίτηση.Η θέση είναι απλή για κάποιον χωρίς προυπηρεσία και managerial για κάποιον με προυπηρεσία.Είναι στο χέρι του κάθε απόφοιτου να ανέβει βαθμίδα ανάλογα με το πόσο καλώς είναι.Είναι γενικό φαινόμενο ιδιωτικού τομέα ότι τις υψηλόβαθμες θέσεις θα τις πιάσουν άτομα που δουλεύουν,ξέρουν τι δουλειά,μπορούν και αξίζουν ανεξάρτητα αν έχουν τελειώσει ΤΕΙ,ΑΕΙ,Κολλέγιο ή ΙΕΚ.

 

4)Οι καθηγητές αξιολογούνται 2 φορές το εξάμηνο από τους φοιτητές οι οποίοι συμπληρώνουν ένα evaluation για το κάθε καθηγητή ξεχωριστά.Στο δημόσιο πανεπιστήμιο οι καθηγητές δεν αξιολογουνται ή αξιολογούνται μόνο από τον πρύτανη και κανένας ποτέ δεν απολύεται εάν δεν είναι καλός.

 

5)Τα θέματα και η ύλη καθορίζονται από το μητρικό πανεπιστήμιο και είναι τα ίδια με έξω.Το 75% είναι σαφέστατα πιο δύσκολο να επιτευχθεί σε σχέση με το 50% που έχουν τα ελληνικά πανεπιστήμια.

 

6)Σίγουρα πολλοί φέυγουν για σπουδές στο εξωτερικό, αλλά από προσωπική μου εμπειρία βλέπω ότι οι περισσότεροι που σπουδάζουν σε κολλέγια(Μπορώ να μιλήσω μόνο για το Deree και το New York College που έχω αποφοιτήσει) είναι γόνοι επώνυμων ανθρώπων όσον αφορά την οικονομική τους δύναμη.

 

Τέλος θα ήθελα να τονίσω ότι δεν χρειάζεται να υπάρχει καμία αντιπαλοτητά διότι η ίδια η αγορά θα κρίνει ποιος αξίζει και ποιος όχι.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, άλλα αν αμφιβάλεις, πρέπει να παραθέσεις και ανάλογα στοιχεία.

 

Π.χ. το πιο γνώστο international ranking πανεπιστημίων είναι το εξης:

http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2007/ranking2007.htm

 

Χρησιμοποιούν αντικειμενικά κριτήρια, όπως Nobel prizes, citations, publications in Nature and Science, academic performance (λεπτομέριες).

 

Η Μ. Βρετανία είναι δεύτερη (μετά την Αμερική) στα rankings των χωρών με τα περισσότερα πανεπιστήμια στις τοπ θέσεις:

http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2007/ARWU2007Statistics.htm

H Ελλάδα είναι 29η, με το καλύτερο πανεπιστήμιο να είναι στο τοπ 300.

 

Μην μου απαντήσεις, "έχω έναν φίλο που..." Θέλω αντικειμενικά στοιχεία (όπως είναι τα βραβεία νομπελ και τα publications στα κορυφαία επιστημονικά περιοδικά.

απ οσο ξερω κ ακουγεται η ελλαδα δεν συμμετεχει σε κανενα ranking...

επισης το σιτε κατω κατω λεει<<Copyright © 2007 Institute of Higher Education, Shanghai Jiao Tong University, All Rights Reserved>>

οποτε δεν ειναι καμμια επισημη γνωμη/αρχη...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι συγκρίνετε τώρα τα κολλέγια 3 ετους φοίτησης με τα πανεπιστήμια? Είναι δυνατόν? Συμφωνώ ότι υπάρχουν επιστήμες (όπως η οικονομική που υπηρετώ εγώ) και οι ΙΤδες που παίρνουν και μπορούν να έχουν και ανθρώπους χωρίς πτυχίο ΑΕΙ ΤΕΙ μέσα αλλά ελεος...

Τμήματα όπως. μηχανολογοι, γιατροί, φυσικοί, χημικοί, είναι δυνατόν ποτέ να αντικαταστηθούν στην ελλάδα από κολλέγια? Ημαρτον (προσοχή είπα κολλέγιο όχι πανεπιστημία, αλλά δεν είδα κ ποτε κανένα princeton, mit, να έρχεται στην ελλάδα ή αλλού στον κόσμο)

Και κυρίως μην μπερδεύετε την επαγγελματική αποκατάσταση με το πανεπιστήμιο. Είναι άλλο το ένα άλλο το άλλο. Το πανεπιστήμιο είναι σχολείο σκέψης όχι επαγγελματική εκπαίδευση...κάτι που είναι τα κολλέγια σήμερα...Μην θεωρείται μαθήματα ιστορικά πχ στα πανεπιστήμια ή κοινωνιολογικά ώς άχρηστα και τα άλλα χρήσιμα για ένα κ μοναδικό λόγο. Τα μαθήματα πρακτικής και εργασίας επειδή ακριβώς αναφέρονται σε έναν χώρο που έχει τρομακτικό ρυθμό αλλαγής των δεδομένων δεν μπορούν να ακολουθήσουν.

Πολύ μεγάλα ινστιντούτα στο χώρο της έρευνας παγκοσμοίως, σε μεταπτυχιακό και διδακτορικό επίπεδο συνεργάζονται με το Καποδιστριακο, της Μακεδονίας, της Κρήτης και φυσικά με κανένα κολλέγιο στην ελλάδα... Κ εγώ ως άνθρωπος δεν εμπιστεύομαι κανένα εκαπιδευτικό ίδρυμα που δεν έχει από πίσω μεταπτυχιακά κ διδακτορικά τμήματα και τμήματα έρευνας. Κοινώς το παιδί μου σε ιδιωτικό δεν θα πάει...

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

απ οσο ξερω κ ακουγεται η ελλαδα δεν συμμετεχει σε κανενα ranking...

επισης το σιτε κατω κατω λεει<<Copyright © 2007 Institute of Higher Education, Shanghai Jiao Tong University, All Rights Reserved>>

οποτε δεν ειναι καμμια επισημη γνωμη/αρχη...

 

Ε; Κανείς δεν συμμετέχει σε rankings πανεπιστημίων. Δεν είναι διαγωνισμός ομορφιάς για να δηλώσεις συμμετοχή.

 

Για πολλοστή φορά, βασίζεται σε αντικειμενικά κριτήρια όπως βραβεία νόμπελ, αναφορές και papers στα μεγαλύτερα περιοδικά, κτλ. Η συγκεκριμένη είναι απο τις λίγες έρευνες που αξιολογεί σε διεθνές επίπεδο. Υπάρχουν κι άλλες (google it, god damn it...):

 

http://en.wikipedia.org/wiki/College_and_university_rankings#Academic_Ranking_of_World_Universities

 

Σε όλες το συμπέρασμα είναι το ίδιο.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...