Jump to content

iPhone 5


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλη σας ημερα!

@pik.

Τις περισσοτερες ωρες στο γραφειο, αλλα κινουμε στους οροφους και δεν εχει παντα καλο σημα 3G.

Eχω ΠΑΝΤΑ ανοιχτα ΟΛΑ μεχρι και το ΒΤ και εχω περισσοτερες απο 5 push εφαρμογες

Εδω εχω Cosmote

.

.

Ξεχασα να σου πω κατι σημαντικο! Παιζουν πολλα 5αρια στην εταιρεια και ολοι εχουν δει μεγαλη καλυτερευση στην μπαταρια, σε σχεση παντα με το το 4S.

 

εγω δεν ειχα τοσο καλα αποτελεσματα αλλα διαφερουμε σε δυο σημαντικα στοιχεια ως προς την χρηση

 

πηγαινοερχομαι ολο το πρωι σε μια εκταση 30χλμ και χρησιμοποιω whastapp.

Δεν αμφισβητω τα στοιχεια που δινεις ισα ισα.Απλα με την χρηση που εκανα εγω και τις δικες μου εφαρμογες δεν ειδα ποτε αυτα τα νουμερα

 

lucky you!

 

@arfi-gorgona

 

ειναι καλυτερες την νυχτα ελαχιστα απο το 4s και την μερα σχεδον ομοιες ...ελαχιστα πιο εντονα τα χρωματα στο 5αρι και σαφως η ταχυτητα κλειστρου ανωτερη

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω δεν ειχα τοσο καλα αποτελεσματα αλλα διαφερουμε σε δυο σημαντικα στοιχεια ως προς την χρηση

 

πηγαινοερχομαι ολο το πρωι σε μια εκταση 30χλμ και χρησιμοποιω whastapp.

Δεν αμφισβητω τα στοιχεια που δινεις ισα ισα.Απλα με την χρηση που εκανα εγω και τις δικες μου εφαρμογες δεν ειδα ποτε αυτα τα νουμερα

 

lucky you!

 

Sorry αλλα δεν εχω καταλαβει. Δηλαδη συγκριτικα με το 4S δεν εχεις δει την διαφορα?

iPhone 6 . iPad Air . One+ One
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν το συγκρινω με το 4s...

αυτο ελειπε να μην ειναι καλυτερο απο το 4s!!!

 

απλα βλεπω οτι με βαση τις αναγκες μου και τον τροπο ζωης και τις μετακινησεις μου ηθελε προσοχη να μην το χρησιμοποιω οπως εγω ηθελα.

Η μπαταρια εννοειται ειναι καλυτερη απο του 4s.

H καλυτερα οχι η μπαταρια ,μια και εχουν ιδια χωρητικοτητα,αλλα η διαχειρηση της ενεργειας της απο το κινητο .

 

Τωρα με τις εφαρμογες που χρησιμοποιω εγω και την χρηση που του κανω εγω δεν εφτανε μετα τις 5μμ

 

αρχιζω να πιστευω εφταιγε το whatsapp και το οτι το ios6 δεν ειναι ετοιμο ακομα

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν το συγκρινω με το 4s...

αυτο ελειπε να μην ειναι καλυτερο απο το 4s!!!

 

απλα βλεπω οτι με βαση τις αναγκες μου και τον τροπο ζωης και τις μετακινησεις μου ηθελε προσοχη να μην το χρησιμοποιω οπως εγω ηθελα.

Η μπαταρια εννοειται ειναι καλυτερη απο του 4s.

H καλυτερα οχι η μπαταρια ,μια και εχουν ιδια χωρητικοτητα,αλλα η διαχειρηση της ενεργειας της απο το κινητο .

 

Τωρα με τις εφαρμογες που χρησιμοποιω εγω και την χρηση που του κανω εγω δεν εφτανε μετα τις 5μμ

 

αρχιζω να πιστευω εφταιγε το whatsapp και το οτι το ios6 δεν ειναι ετοιμο ακομα

 

Συμφωνώ για την χρήση. Προχθές απο της 8 το πρωι που φευγω για δουλειά άφησα το skype να τρέχει και χρησιμοποίησα το whatsapp για λίγο. 3G ανοικτό και podcasts όλη μέρα στο γραφείο Μέχρι της 5 το κινητό είχε κλείσει. Σήμερα με παρόμοια χρήση, συν κατεβασμα podcasts και 3-4 apps στο wifi, κάμερα για 6-7 φωτό αλλά χωρίς 3G ανοικτό (ενωμένος στο wifi) έχω 60% αυτή τη στιγμή.

Χθες το ψιλοελιωσα το κινητό και δεν το είχα φορτίσει το βραδι αλλά χωρίς Skype και whatsapp μου φάνηκε αρκετα καλύτερη η κατανάλωση.

 

Γενικά η μπαταρία φαίνεται καλύτερη από το 4S αλλά κάποια apps VoIP που εχουν δικαωματα να τρεχουν στο background κάνουν πολύ κακό manage της μπαταρίας.

Επίσης η μπαταρία επηρεάζεται ΠΑΡΑ πολύ από αλλαγή στην ποιότητα του σήματος. Στο Λονδίνο που ήμουν μπορούσε να έχανε και 5-7% σε ένα 20-25 λεπτό στο μετρό όταν είχε No service. Επίσης όταν οδηγώ και αλλάζει από Ε σε 3G έχει πάλι πολύ υψηλή κατανάλωση.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

με το καλο να εχει γεννηθει ανεπαφο απο ελαττωματα!!!!

 

ομορφη θηκη ωραιος!!!!

 

Ήρθε και είναι ανέπαφο, χωρίς εργοστασιακά λάθη και παιδικές ασθένειες.

 

Η knomo θηκούλα ταιριάζει γάντι. Θα σας ενημερώσω από αύριο για την αυτονομία του αν και τις πρώτες μέρες θα ταλαιπωρηθεί πέραν του δέοντος... :lol:

 

Ένα πρώτο benchmark θα είναι στη δουλειά που δε θα έχω χρόνο να ασχοληθώ μαζί του, για να δω πώς τα πάει από αυτονομία σε κατάσταση stanby.

http://d2ffutrenqvap3.cloudfront.net/items/0H2C0G0e1g3S2M3s2C3Z/iphones9web3.gif
Link to comment
Share on other sites

Αντε καλοριζικο. Μακάρι να το χαρεις όσο περισσότερο μπορείς!
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και είναι ανέπαφο, χωρίς εργοστασιακά λάθη και παιδικές ασθένειες.

 

Η knomo θηκούλα ταιριάζει γάντι. Θα σας ενημερώσω από αύριο για την αυτονομία του αν και τις πρώτες μέρες θα ταλαιπωρηθεί πέραν του δέοντος... :lol:

 

Ένα πρώτο benchmark θα είναι στη δουλειά που δε θα έχω χρόνο να ασχοληθώ μαζί του, για να δω πώς τα πάει από αυτονομία σε κατάσταση stanby.

 

Καλορίζικο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! :D

 

Με αρκετά εξαντλητική χρήση σήμερα φτάσαμε στις 23:30 σήμερα με 11% μπαταρία... Πολύ καλά τα πηγαίνουμε για αρχή! ;)

 

Πολύ γρήγορο, εξαιρετική οθόνη, πολύ καλή κάμερα, αρκετά ελαφρύ παρόλο που το'χω μέσα σε θήκη. Πριν το πάρω στα χέρια μου νόμιζα πως θα με χαλάσει λίγο το μεγαλύτερο μέγεθος της οθόνης. Πίστευα πως το ιδανικό θα ήταν το πάχος και τα υλικά κατασκευής του 5 με το μέγεθος του 4/4S. Τώρα αρχίζω και αναθεωρώ τις απόψεις μου! Τώρα πλέον μου φαίνεται το 4άρι πολύ "τετράγωνο"! :p

http://d2ffutrenqvap3.cloudfront.net/items/0H2C0G0e1g3S2M3s2C3Z/iphones9web3.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχετε να προτείνετε καμία πολύ καλή θήκη για το άσπρο???

Το παραλαμβάνω δευτέρα αλλα θα ερθει γυμνό...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα τη case mate barely there σε κόκκινο! Εχω ανεβάσει και φωτό για να την δεις στο topic με τα αξεσουάρ!
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχετε να προτείνετε καμία πολύ καλή θήκη για το άσπρο???

Το παραλαμβάνω δευτέρα αλλα θα ερθει γυμνό...

 

Κάτι σε Speck CandyShell θα ήταν όμορφο για το άσπρο κατά τη γνώμη μου...

http://cdn.speckproducts.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/s/p/spk-a0842_glam002.jpg

http://cdn.speckproducts.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/s/p/spk-a0809_glam001.jpg

 

ή και κάτι σε τελείως διαφανές...

Οι Speck πάντως φημίζονται για την αντοχή τους και την τέλεια εφαρμογή τους! Είχα μία για το 3GS και μία το 4.

http://d2ffutrenqvap3.cloudfront.net/items/0H2C0G0e1g3S2M3s2C3Z/iphones9web3.gif
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σε Speck CandyShell θα ήταν όμορφο για το άσπρο κατά τη γνώμη μου...

http://cdn.speckproducts.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/s/p/spk-a0842_glam002.jpg

http://cdn.speckproducts.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/s/p/spk-a0809_glam001.jpg

 

ή και κάτι σε τελείως διαφανές...

Οι Speck πάντως φημίζονται για την αντοχή τους και την τέλεια εφαρμογή τους! Είχα μία για το 3GS και μία το 4.

 

Πάντως το iPhone 5 παρά είναι ωραίο για να το χώσεις σε θήκη. Βασικά μέσα σε θήκη ελάχιστα διαφέρει από ένα iPhone 4.

 

Κι εγώ είχα αγοράσει θήκες και δεν τις χρησιμοποιώ γιατί μου στερούνε την απόλαυση...

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

και εγω στην αρχη το ειχα σε θηκη και οταν μετα απο 6μηνες το εβγαλα λεω τι χαζος ειμαι για να εχω τετοιο τηλεφωνο σε θηκη?

αλλα ποτε δεν το εβγαζα σε τραπεζια και τετοια παντα στην τσεπη και παντα πολυ προσοχη.

 

περιμενω να ακουσω απο το παιδι που πηρε το 5αρι εντυπωσεις.

απο μπαταρια ποση ωρα κραταει? ολα αυτα που εχουν ακουστει ισχυουν?(κουνηματα μπαταριας, διαρροη φωτος στο ΟΝ, κουνημα μπαταριας, φθορες). σε τι χρωμα το εχεια παρει?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το πρόβλημα στις φωτογραφίες με πολύ φως,που κάνει ροζ flare ειναι σε όλα τα κινητά η μόνο σε μερικά?Το εχει παρατηρήσει κανένας από εσάς που το έχετε?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

τσεκαρετε παιδες το hands-on στο iPhone 5 που πίασαμε στα χέρια μας

 

http://techmaniacs.gr/apple-iphone-5-hands-on-video/

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τις φώτο πως γινετε να τις κατεβάσω στο PC,για να τσεκάρω το Quality...
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

πες μου σε ποια ερωτηση ακριβως απανταει το review αυτο απο αυτες που εκανα???

εκτος βεβαια απο το χρωμα.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

πες μου σε ποια ερωτηση ακριβως απανταει το review αυτο απο αυτες που εκανα???

εκτος βεβαια απο το χρωμα.

 

Εχω το μαυρο 5αρι χωρις θηκη. Δεν εχω προβληματα με γραντζουνιες κλπ.

Αυτο με τις φωτογραφιες ισχυει αλλα αρκει να μετακινησεις το κινητο λιγα χιλιοστα για να μην φαινεται το μωβ χρωμα στις φωτο. Το φαινομενο θελει συγκεκριμενη γωνια και τον ηλιο ισα ισα να ριχνει λιγο φως στο καδρο.

 

Μπαταρια ελαφρως καλυτερη απο το 4S αλλα εξαρταται απο την χρηση που του κανεις και τα apps που χρησιμοποιας.

 

Οπως εγραψα σε αλλο ποστ:

 

"Προχθές απο της 8 το πρωι που φευγω για δουλειά άφησα το skype να τρέχει και χρησιμοποίησα το whatsapp για λίγο. 3G ανοικτό και podcasts όλη μέρα στο γραφείο Μέχρι της 5 το κινητό είχε κλείσει. Σήμερα με παρόμοια χρήση, συν κατεβασμα podcasts και 3-4 apps στο wifi, κάμερα για 6-7 φωτό αλλά χωρίς 3G ανοικτό (ενωμένος στο wifi) έχω 60% αυτή τη στιγμή.

Χθες το ψιλοελιωσα το κινητό και δεν το είχα φορτίσει το βραδι αλλά χωρίς Skype και whatsapp μου φάνηκε αρκετα καλύτερη η κατανάλωση.

 

Γενικά η μπαταρία φαίνεται καλύτερη από το 4S αλλά κάποια apps VoIP που εχουν δικαωματα να τρεχουν στο background κάνουν πολύ κακό manage της μπαταρίας.

Επίσης η μπαταρία επηρεάζεται ΠΑΡΑ πολύ από αλλαγή στην ποιότητα του σήματος. Στο Λονδίνο που ήμουν μπορούσε να έχανε και 5-7% σε ένα 20-25 λεπτό στο μετρό όταν είχε No service. Επίσης όταν οδηγώ και αλλάζει από Ε σε 3G έχει πάλι πολύ υψηλή κατανάλωση."

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

H Adriana ψηφίζει λευκό..... :p

https://pbs.twimg.com/media/A43nUl0CIAAZbUL.jpg:large

 

Ποια είναι η Αντριάννα ?

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Και ήρθε η στιγμή μετά από μια εβδομάδα χρήσης του κινητού να γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου! Για το συγκεκριμένο κινητό έριξα πολύ ιδρώτα και λεφτά για να το αποκτήσω. Γύρισα ολόκληρο το Λονδίνο ματαίως ψάχνοντας ένα ξεκλείδωτο, αλλά η έκπληξη ήρθε στο γυρισμό μου από Αγγλία και στο αεροδρόμιο της Ζυρίχης όταν έλαβα ένα mail από έναν πωλητή στο eBay Αμερικής λέγοντας μου πως με χαρά του θα μου έστελνε το iPhone που είχε παραγγείλει από την Apple στην Ελλάδα! Και έτσι λοιπόν μετά από μια βδομάδα ήρθε στα χέρια μου το iPhone 5. Η αίσθηση του στο χέρι μου ήταν εκπληκτική! Τόσο λεπτό ώστε να φοβάμαι μην το σπάσω αλλά ταυτόχρονα και τόσο στιβαρό ώστε να θέλω να το σφιχταγκαλιάζω με την χούφτα μου. Η πρώτη φορά που έβαλα στην οθόνη του ένα βίντεο από το youtube(από τον browser και όχι την άθλια μη-προσαρμοσμένη εφαρμογή της google) έμεινα άναυδος! Το χρώμα ήταν τόσο πολύ πιο ζωντανό με το iPhone 4 που είχα πιο πριν που τα έβαλα ύστερα σε κάθε εφαρμογή δίπλα-δίπλα και είδα ότι τα μπλε ήταν πιο σκούρα, το μαύρο πιο “αγνό” και τα λευκά πιο ζεστά!

Όπως θα δείτε και στην παρακάτω φωτό(μην με κρίνετε έχω ένα θέμα με τα Smurfs!) το σπιτάκι με την περίεργα μπλε σκεπή στο iPhone 4 είναι με μώβ σκεπή στο 5(fun fact: Όταν έβγαλα screenshot από την εφαρμογή στο iPhone 4 τα χρώματα ήταν ακριβώς όπως στο 5 για αυτό έβγαλα φωτογραφία της οθόνης του 4 για να δείτε την διαφορά, δεν προσπαθώ να παραχωρήσω ένα πλεονέκτημα στο iPhone 5 με το να μην βγάλω φωτογραφία την οθόνη την ίδια αλλά δεν έχει καμία διαφορά με το screenshot )! http://i49.tinypic.com/2z3p8is.jpg http://i45.tinypic.com/ru8ujc.jpg Ακόμα ξαφνιάστηκα όταν όσο σφιχτά και να το κρατούσα το σήμα δεν έλεγε να πέσει, βρε με τίποτα, ακόμα και με το 3g ανοιχτό του οποίου η κάλυψη στην περιοχή μου είναι άθλια! Η βελτίωση στα μάτια κάποιου με iPhone 4 στην κάμερα ήταν άμεσα αισθητή και απίστευτη! Και τώρα ήρθε το εξαιρετικά αμφιλεγόμενο μέρος του review, η μπαταρία. Η μπαταρία του κινητού ήταν μια ευχάριστη έκπληξη όταν ακόμα και με βαριά χρήση(push notifications, mail μέσω push, ebay, beejiveim, skype, φωτογραφίες, εξερεύνηση των χαρτών και του flyover, τηλέφωνα, μηνύματα - imessage/sms, μουσική και μικρά βίντεο στο youtube ή στον browser) έβγαλε άνετα μια μέρα και με απόθεμα 10% όταν τελικά μπήκε στην πρίζα, μια σαφέστατη βελτίωση σε σχέση με το iPhone 4! Και μετά είναι η ταχύτητα! Στα πάντα, στο τρόπο που συμπεριφέρονται τα animation στις εφαρμογές, στην ταχύτητα του safari, στον χρόνο επεξεργασίας φωτογραφιών και βίντεο, στα πάντα! Η ποιότητα του ήχου στα ακουστικά ήταν πραγματικά απρόσμενα καλή, τα ακουστικά έκαναν πολύ ωραία εφαρμογή στα αυτιά μου και ο ήχος ήταν δυνατός, καθαρός και με αισθητό το μπάσο. Ακόμα το ηχείο του νέου iPhone είναι πολύ δυνατότερο από αυτό που έχω συνηθίσει από το iPhone 4! Ακόμα πιστεύω πως θα πρέπει να αναφερθώ και στον παράγοντα γρατζουνιές μιας και έχει συζητηθεί τόσο πολύ. Θα πρέπει να πω πως αγαπάω υπερβολικά πολύ το κινητό μου για να το βάλω μέσα σε τσέπες με κλειδιά ή άλλα αιχμηρά αντικείμενα αλλά μέσα στην τσάντα και στην τσέπη μου με τα ακουστικά, μαζί, το κινητό βγήκε αλώβητο(εννοείται πως τότε δεν φορούσε την θήκη)!!

Edited by big
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος παίζει games στη συγκεκριμένη συσκευή που απαιτούν τη χρήση ίντερνετ και κατα πόσο αυτά επηρεάζουν τη μπαταρία.

Επίσης αν έχουν βγει εφαρμογές για το 5 που να αξίζουν και να μη μπορούν να ανταποκριθούν τα προηγούμενα μήλα.ευχαριστώ.

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Κλαίω :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=ybDKfGEw4aU&feature=plcp

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=5iV3B6qlPoU]Apple iPhone 5 Unboxing & Review - YouTube[/ame]

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...