Jump to content

iPhone 5


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρυθμισεις---γενικα---ανανεωση εφαρμογων στο υποβαθρο (εχει καποιους διακοπτες,διαλεγεις ποιο θες ανοικτο ή κλειστο)

 

Σε ευχαριστω πολυυυυ!

Μετα απο σχεδον 4 χρονια συνηπαρξης με το iphone δε το ηξερα πως γινεται αυτο!

Να ´σαι καλα!

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστω πολυυυυ!

Μετα απο σχεδον 4 χρονια συνηπαρξης με το iphone δε το ηξερα πως γινεται αυτο!

Να ´σαι καλα!

 

Εχχχχμ αυτό γίνεται απο το Σεπτέμβριο και μετά στην iOS 7.x :)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.. Η μονη δικαιολογια που εχω ειναι οτι απο τον Σεπτεμβριο με παει @@ωντας στη δουλεια μου κ δυστυχως το ποκυ το ψαξιμο με το iphone το εχω παραμελησει...

 

Επειδη εδω στη παρεα υπαρχουν πολλα "τζιμανια" θα ηθελα τα φωτα σας:

Μετα την 7.1 στο αιφονι μου το 5, 16gb, εχω παρατηρησει ορισμενα κολληματα..

Πρωτα απ´ολ στον τερματισμο της κλησης.. Οχι παντα αλλα αρκετες φορες δεν την τερματιζει την κληση..

Επισης θεμα και με την καμερα.. Ορισμενες φορες δεν ανοιγει...

Και φανταζομαι εσεις που θα το εχετε ψαξει πιο πολυ το θεμα θα εχετε βρει κι αλλα...

Ζητω εξ´αρχης σορρυ αν εχουν ηδη απαντηθει οι αποριες μου..

 

Τα εχετε συνατησει κι εσεις;

Πως τα λυσατε, ΑΝ ΛΥΝΟΝΤΑΙ..

Και... Μηπως εχετε ακουσει αν η apple ετοιμαζει update για να διορθωσει αυτα τα "κακως κειμενα"... Και ποτε..;!!

 

Σας ευχαριστω κ περιμενω τα φωτα σας!

Edited by vaniasgr
paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.. Η μονη δικαιολογια που εχω ειναι οτι απο τον Σεπτεμβριο με παει @@ωντας στη δουλεια μου κ δυστυχως το ποκυ το ψαξιμο με το iphone το εχω παραμελησει...

 

Επειδη εδω στη παρεα υπαρχουν πολλα "τζιμανια" θα ηθελα τα φωτα σας:

Μετα την 7.1 στο αιφονι μου το 5, 16gb, εχω παρατηρησει ορισμενα κολληματα..

Πρωτα απ´ολ στον τερματισμο της κλησης.. Οχι παντα αλλα αρκετες φορες δεν την τερματιζει την κληση..

Επισης θεμα και με την καμερα.. Ορισμενες φορες δεν ανοιγει...

Και φανταζομαι εσεις που θα το εχετε ψαξει πιο πολυ το θεμα θα εχετε βρει κι αλλα...

Ζητω εξ´αρχης σορρυ αν εχουν ηδη απαντηθει οι αποριες μου..

 

Τα εχετε συνατησει κι εσεις;

Πως τα λυσατε, ΑΝ ΛΥΝΟΝΤΑΙ..

Και... Μηπως εχετε ακουσει αν η apple ετοιμαζει update για να διορθωσει αυτα τα "κακως κειμενα"... Και ποτε..;!!

 

Σας ευχαριστω κ περιμενω τα φωτα σας!

 

Φαντάζομαι έχετε αναβαθμίσει στην iOS 7.1, αν ναι τότε έχετε ανάγκη από restore και setup as new. Όποτε βρείτε χρόνο, αποθηκεύστε τα δεδομένα σας και στη συνέχεια κάνετε πλήρη διαγραφή! Θα δείτε μια άλλη συσκευή σπό πολλές απόψεις :)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι έχετε αναβαθμίσει στην iOS 7.1, αν ναι τότε έχετε ανάγκη από restore και setup as new. Όποτε βρείτε χρόνο, αποθηκεύστε τα δεδομένα σας και στη συνέχεια κάνετε πλήρη διαγραφή! Θα δείτε μια άλλη συσκευή σπό πολλές απόψεις :)

 

 

Ναι, σωστα, μετα απο update την επαθα.. Ειχα 7.0.1, μου εβγαλε ειδοποιηση για 7.1 και εκανα αναβαθμιση..

 

Οποτε προτεινετε να γινει set up as a new ..

Και διορθωνονται ολα;;;

Αν δεν γινομαι κουραστικος συνοπτικα η ολη διαδικασια ειναι:

Transfer purches( για τα apps)

Synch με το pc μου

Backup

Και μετα restore as a new

Και μετα;;;

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωστα, μετα απο update την επαθα.. Ειχα 7.0.1, μου εβγαλε ειδοποιηση για 7.1 και εκανα αναβαθμιση..

 

Οποτε προτεινετε να γινει set up as a new ..

Και διορθωνονται ολα;;;

Αν δεν γινομαι κουραστικος συνοπτικα η ολη διαδικασια ειναι:

Transfer purches( για τα apps)

Synch με το pc μου

Backup

Και μετα restore as a new

Και μετα;;;

Το backup δεν θα το χρησιμοποιήσετε, αποθηκεύστε τις φωτογραφίες σας-video, συγχρονίστε μουσικη, ταινίες βιβλία στη συνέχεια κάνετε μία επαναφορά μέσα από τη συσκευή (Ρυθμίσεις - Γενικά - επαναφορά - όλα τα αρχεία και ρυθμίσεις). Και στην ενεργοποίηση επιλέγετε setup as new, στήνοντας από την αρχή τη συσκευή. Δεν χάνονται εφαρμογές και γενικά ό,τι συγχρονίζεται στο iCloud (φαντάζομαι έχετε λογαριασμό).

Link to comment
Share on other sites

Το backup δεν θα το χρησιμοποιήσετε, αποθηκεύστε τις φωτογραφίες σας-video, συγχρονίστε μουσικη, ταινίες βιβλία στη συνέχεια κάνετε μία επαναφορά μέσα από τη συσκευή (Ρυθμίσεις - Γενικά - επαναφορά - όλα τα αρχεία και ρυθμίσεις). Και στην ενεργοποίηση επιλέγετε setup as new, στήνοντας από την αρχή τη συσκευή. Δεν χάνονται εφαρμογές και γενικά ό,τι συγχρονίζεται στο iCloud (φαντάζομαι έχετε λογαριασμό).

 

 

Αν δεν εχω account ( ουτε θελω δηλαδη) στο icloud?

Προτιμω τις "τοπικες" αποθηκευσεις..

 

(Σορρυ για τη ζαλαδα..)

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιεί κανένας τον atomic browser? τον κατέβασα γιατί έχει full screen mode (και κρύβει και τον statusbar κάτι που δεν βρήκα να κάνει ούτε καν ο dolphin) αλλά διαπίστωσα ένα πρόβλημα. στο quick link menu αν αποθηκεύσεις μια σελίδα μετά δεν σβήνει.... και να κρατήσεις πατημένο τον url δεν βγάζει κανένα μενού για διαγραφή....
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχω account ( ουτε θελω δηλαδη) στο icloud?

Προτιμω τις "τοπικες" αποθηκευσεις..

 

(Σορρυ για τη ζαλαδα..)

 

Από τη στιγμή που κατεβάζεις εφαρμογές έχεις Apple ID, είναι πιο σσφαλές το iCloud από local αποθήκευση. Παρ´ όλα αυτά πρέπει να εξασφαλίσεις τα δεδομένα σου και να προχωρήσεις σε επαναφορά!

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που κατεβάζεις εφαρμογές έχεις Apple ID, είναι πιο σσφαλές το iCloud από local αποθήκευση. Παρ´ όλα αυτά πρέπει να εξασφαλίσεις τα δεδομένα σου και να προχωρήσεις σε επαναφορά!

 

θα μπορούσα να σε ζαλίσω λίγο ακόμα?!

Αν κάνω την επαναφορά από την συσκευή (αφού εννοείται θα έχω κάνει backup μεσα από itunes), που ουσιαστικά διαγράψω όλα τα περιεχόμενα της συκευής, μετά μέσα από το Itunes, θα κάνω setup as a new ή restore from a backup?

Και με αυτό τον τρόπο "καθαρίζει" η συσκευή?

Λύνοντας τα θεματάκια με την 7.1?:confused::confused::confused:

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσα να σε ζαλίσω λίγο ακόμα?!

Αν κάνω την επαναφορά από την συσκευή (αφού εννοείται θα έχω κάνει backup μεσα από itunes), που ουσιαστικά διαγράψω όλα τα περιεχόμενα της συκευής, μετά μέσα από το Itunes, θα κάνω setup as a new ή restore from a backup?

Και με αυτό τον τρόπο "καθαρίζει" η συσκευή?

Λύνοντας τα θεματάκια με την 7.1?:confused::confused::confused:

 

κάνεις setup as new και στήνεις από την αρχη τη συσκευή σου, διευκρινίζω κρατάς backup αλλά δεν το χρειάζεσαι το κρατάς μόνο για ασφάλεια!

Link to comment
Share on other sites

χρειαζομαι βοηθεια με οποιον εχει ασχοληθει και κατεχει x-sim..

Ενας φιλος εχει ενα αηφον που του χαρισαν απο το εξωτερικο. (Καποια ισπανικη εταιρεια κλπ...το ξεκλειδωμα δεν συμφερει)

Λειτουργουσε με x-sim ωσπου πηγαινωντας καραϊβικη δοκιμασε να βαλει αλλη καρτα και μπλοκαρε.

Ακουσα πως η x-sim ειναι μιας χρησεως και οτι στην ουσια αν αλλαξεις καρτα την πετας.

Θελω να βρω καποιον να ασχολειται με x-sim να το κανουμε παλι να δουλεψει.

Ποτε θα πα ποτε θα παααρωωω την T28RS

Link to comment
Share on other sites

κάνεις setup as new και στήνεις από την αρχη τη συσκευή σου, διευκρινίζω κρατάς backup αλλά δεν το χρειάζεσαι το κρατάς μόνο για ασφάλεια!

 

Μα με το setup as a new, δεν χάνεις τηλεφωνικό κατάλογο - μηνύματα - apps - ringtones?

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Μα με το setup as a new, δεν χάνεις τηλεφωνικό κατάλογο - μηνύματα - apps - ringtones?

 

εαν τα έχεις συγχρονίσει δεν τα χάνεις επίσης εαν έχεις λογαριασμό iCloud παλι δεν τα χάνεις, μόνο τα μηνύματα διαγράφονται..

Link to comment
Share on other sites

εαν τα έχεις συγχρονίσει δεν τα χάνεις επίσης εαν έχεις λογαριασμό iCloud παλι δεν τα χάνεις, μόνο τα μηνύματα διαγράφονται..

 

τα έχω συγχρονίσει μέσω itunes...

αφού θα ολοκληρωθεί η διαδικασία του setup as a new, δεν θα πρέπει από κάπου(είτε είναι backup, είτε είναι icloud) να γίνουν restore!?

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

τα έχω συγχρονίσει μέσω itunes...

αφού θα ολοκληρωθεί η διαδικασία του setup as a new, δεν θα πρέπει από κάπου(είτε είναι backup, είτε είναι icloud) να γίνουν restore!?

 

Ας ξεμπερδέψουμε τους όρους συγχρονίζω, αποθηκεύω, κρατάω backup :

 

1. Συγχρονίζουμε τις επαφές, Σημειώσεις, Ημερολόγια μέσω iTunes, είτε με το Outlook είτε με τις επαφές Windows, είτε με τις επαφές από email clients όπως hotmail, gmail, Yahoo mail, iCloud. Επίσης συγχρονίζουμε μουσική ringtones που έχουμε αγοράσει και κατεβάσει στη συσκευή, ταινίες, iBooks, Apps με το iTunes . κλπ

 

2. Αποθηκεύουμε φωτογραφίες - video από τη συσκευή μας στο Computer στην τοποθεσία My Computer - iPhone.

 

3. Το Backup κρατάει πλήρες αντίγραφο της συσκευής μαζί με τις ρυθμίσεις, και μαζί με όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε. Αυτό σημαίνει πως μόλις το περάσουμε στη συσκευή επαναφέρουμε και όλα μας τα προβλήματα.

 

Συγχρονίζουμε λοιπόν τα δεδομένα μας όπως ανέφερα παραπάνω και στην συνέχεια κάνουμε επαναφορά, ώστε να έχουμε πλήρη διαγραφή της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεμπερδέψουμε τους όρους συγχρονίζω, αποθηκεύω, κρατάω backup :

 

1. Συγχρονίζουμε τις επαφές, Σημειώσεις, Ημερολόγια μέσω iTunes, είτε με το Outlook είτε με τις επαφές Windows, είτε με τις επαφές από email clients όπως hotmail, gmail, Yahoo mail, iCloud. Επίσης συγχρονίζουμε μουσική ringtones που έχουμε αγοράσει και κατεβάσει στη συσκευή, ταινίες, iBooks, Apps με το iTunes . κλπ

 

2. Αποθηκεύουμε φωτογραφίες - video από τη συσκευή μας στο Computer στην τοποθεσία My Computer - iPhone.

 

3. Το Backup κρατάει πλήρες αντίγραφο της συσκευής μαζί με τις ρυθμίσεις, και μαζί με όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε. Αυτό σημαίνει πως μόλις το περάσουμε στη συσκευή επαναφέρουμε και όλα μας τα προβλήματα.

 

Συγχρονίζουμε λοιπόν τα δεδομένα μας όπως ανέφερα παραπάνω και στην συνέχεια κάνουμε επαναφορά, ώστε να έχουμε πλήρη διαγραφή της συσκευής.

 

είσαι επεξηγηματικότατος και σ'ευχαριστώ για την υπομονή σου...μα να σε κουρασω λιγο ακομα: αφού τα συχγρονίσω εγω για πχ στο outlook, οταν θα ειναι αδειο το κινητό μου, μετα τη διαδικασία set up as a new, πώς θα τα ξαναβαλω μεσα???

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

είσαι επεξηγηματικότατος και σ'ευχαριστώ για την υπομονή σου...μα να σε κουρασω λιγο ακομα: αφού τα συχγρονίσω εγω για πχ στο outlook, οταν θα ειναι αδειο το κινητό μου, μετα τη διαδικασία set up as a new, πώς θα τα ξαναβαλω μεσα???

 

ο συγχρονισμός είναι αμφίδρομος μόλις συνδέσεις τη συσκευή μου κι επιλέξεις sync, ό,τι έχεις στη συσκευή, περνάει στο outlook κι ό,τι έχεις στο outlook περνάει στη συσκευή, δεν κανει replace αλλά merged

Link to comment
Share on other sites

ο συγχρονισμός είναι αμφίδρομος μόλις συνδέσεις τη συσκευή μου κι επιλέξεις sync, ό,τι έχεις στη συσκευή, περνάει στο outlook κι ό,τι έχεις στο outlook περνάει στη συσκευή, δεν κανει replace αλλά merged

 

Οπότε, για να μη σε ζαλίζω πολύ:

κάνω sync συσκευή με Outlook(για να έχω τις επαφές μου και στο λαπτόπι)

Copy φωτγραφίες από κινητό στον υπολογιστή

κάνω Setup as a new μέσα από τη συσκευή μου

Ολοκληρώνω το σετάρισμα της συσκευής, μιας και θα είναι σαν καινούργια πλέον

και για το τέλος, κάνω ένα Sync πάλι, για να μου μεταφέρει τα ήδη σωμένα του υπολογιστή στο τηλέφωνο?

Σωστά:O

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Οπότε, για να μη σε ζαλίζω πολύ:

κάνω sync συσκευή με Outlook(για να έχω τις επαφές μου και στο λαπτόπι)

Copy φωτγραφίες από κινητό στον υπολογιστή

κάνω Setup as a new μέσα από τη συσκευή μου

Ολοκληρώνω το σετάρισμα της συσκευής, μιας και θα είναι σαν καινούργια πλέον

και για το τέλος, κάνω ένα Sync πάλι, για να μου μεταφέρει τα ήδη σωμένα του υπολογιστή στο τηλέφωνο?

Σωστά:O

 

Όλα σωστά θα σε συμβούλευα να ενεργοποιήσεις το iCloud,

 

1. Εάν σου κλέψουν τη συσκευή είναι άχρηστη, δεν μπορούν να την χρησιμοποιήσουν.

2. Οποιαδήποτε αλλάγη στις επαφές ενημερώνεται το outlook και όλες οι συσκευές που τις περιέχουν.

3. Οι 1000 τελευταίες φωτογραφίες βρίσκονται στο iCloud ό,τι και να γίνει.

4. Αυτοματο καθημερινό backup όταν η συσκευή βρίσκεται σε wifi και συνδεδεμένη με πρίζα.

5. Αυτόματος συγχρονισμός ημερολογίων, emails, σημειώσεων, remainders, εγγράφων, βιβλίων, μουσικής, εφαρμογών σε όλες τις συσκευές.

 

Αυτά για αρχή! :)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, για να μη σε ζαλίζω πολύ:

κάνω sync συσκευή με Outlook(για να έχω τις επαφές μου και στο λαπτόπι)

Copy φωτγραφίες από κινητό στον υπολογιστή

κάνω Setup as a new μέσα από τη συσκευή μου

Ολοκληρώνω το σετάρισμα της συσκευής, μιας και θα είναι σαν καινούργια πλέον

και για το τέλος, κάνω ένα Sync πάλι, για να μου μεταφέρει τα ήδη σωμένα του υπολογιστή στο τηλέφωνο?

Σωστά:O

 

Γιατί παιδευεσαι;

Πήγαινε ρυθμίσεις iCloud αν δεν έχεις βάλε το Apple ID & password σου συνδεσου και επέλεξε ποια πράγματα να συγχρονίζονται με το iCloud.

Μόνο τις φωτογραφίες μπες από τον υπολογιστή και αντέγραψε τές

Μόλις κανεις restore & set up as new θα σου ζητήσει το Apple ID ανοίγεις και το iCloud και όλα θα έρθουν πίσω αυτόματα όσα επιλέξεις πχ επαφές ημερολόγια σελιδοδείκτες.

Μόνο τις εφαρμογές θα τις κατεβασεις πάλι από την αρχή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όλα σωστά θα σε συμβούλευα να ενεργοποιήσεις το iCloud,

 

1. Εάν σου κλέψουν τη συσκευή είναι άχρηστη, δεν μπορούν να την χρησιμοποιήσουν.

2. Οποιαδήποτε αλλάγη στις επαφές ενημερώνεται το outlook και όλες οι συσκευές που τις περιέχουν.

3. Οι 1000 τελευταίες φωτογραφίες βρίσκονται στο iCloud ό,τι και να γίνει.

4. Αυτοματο καθημερινό backup όταν η συσκευή βρίσκεται σε wifi και συνδεδεμένη με πρίζα.

5. Αυτόματος συγχρονισμός ημερολογίων, emails, σημειώσεων, remainders, εγγράφων, βιβλίων, μουσικής, εφαρμογών σε όλες τις συσκευές.

 

Αυτά για αρχή! :)

 

Ο μόνος μου "φόβος" σχετικά με το sync είναι ο εξής:

μην γίνει καμιά @@ρια και το άδειο iphone πάει και αδειάσει τις εγγραφές που θα υπάρχουν μέσα στο outlook ή στο laptop Για παράδειγμα...για να "εξισώσει και τα 2 άκρα"...

Αλλά μου είπες εσύ ότι γίνεται merge..:worry:

Την είχα πατήσει έτσι με android κινητό και από τότε είμαι πολύ επιφυλακτικός...

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος μου "φόβος" σχετικά με το sync είναι ο εξής:

μην γίνει καμιά @@ρια και το άδειο iphone πάει και αδειάσει τις εγγραφές που θα υπάρχουν μέσα στο outlook ή στο laptop Για παράδειγμα...για να "εξισώσει και τα 2 άκρα"...

Αλλά μου είπες εσύ ότι γίνεται merge..:worry:

Την είχα πατήσει έτσι με android κινητό και από τότε είμαι πολύ επιφυλακτικός...

 

Αυτό μπορεί να γίνει μόνο στην περίπτωση που έχουμε άδειο outlook οι επαφές των Windows, η λύση είναι μία demo επαφή στο outlook κι επιλογή merged. Το iOS έχει ως βάση τον υπολογιστή, κι όχι τη συσκευή :)

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος μου "φόβος" σχετικά με το sync είναι ο εξής:

μην γίνει καμιά @@ρια και το άδειο iphone πάει και αδειάσει τις εγγραφές που θα υπάρχουν μέσα στο outlook ή στο laptop Για παράδειγμα...για να "εξισώσει και τα 2 άκρα"...

Αλλά μου είπες εσύ ότι γίνεται merge..:worry:

Την είχα πατήσει έτσι με android κινητό και από τότε είμαι πολύ επιφυλακτικός...

 

Ασε το outlook βάλε μόνο iCloud

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ασε το outlook βάλε μόνο iCloud

 

 

Σε βλεπω φανατικο του icloud!

Παιρνει backup και τα ringtones που εχω φτιαξει εγω;;

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...