Jump to content

Πετάξατε με την EasyJet; Εντυπώσεις - σχόλια


Morpheus78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω μια ερώτηση .. ίσως να είναι και τελείως κουλή .. αλλά αν γνωρίζει κάποιος εκ του ασφαλούς να μου απαντήσει .. θα το εκτιμήσω ...

Ταξιδεύω με easyjet, δεν έχω πληρώσει το χαράτσι για να έχω αποσκευή, άρα θα ταξιδέψω με μία χειραποσκευή που πληροί τις προϋποθέσεις της εταιρίας ..

Ωστόσο, θα μεταφέρω ένα δώρο .. το οποίο είναι μία lava lamp μεσαίου μεγέθους .. και η ερώτηση μου είναι ..

Λέτε να έχω πρόβλημα κατά τον έλεγχο της αποσκευής .. επειδή η συγκεκριμένη λάμπα περιέχει υγρό;

Δυστυχώς δεν προλαβαίνω το Royal Mail ανοιχτό, τη μέρα που πετάω, δεν έχω σε κάποιον να την αφήσω για να πάει να τη στείλει στο παραλήπτη τις επόμενες μέρες, κι εφόσον εγώ θα τον συναντήσω.. προτιμώ να το δώσω αυτοπροσώπως .. αλλά άμα είναι να μου "τη φάνε" στο αεροδρόμιο οι securit- άδες, να μου λείπει το βύσσινο..

Η μεταφορα υγρων απαγορευται εντος του αεροπλανου, ειναι σιγουρο οτι δεν θα σου επιτρεψουν να το παρεις μαζι σου
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω μια ερώτηση .. ίσως να είναι και τελείως κουλή .. αλλά αν γνωρίζει κάποιος εκ του ασφαλούς να μου απαντήσει .. θα το εκτιμήσω ...

Ταξιδεύω με easyjet, δεν έχω πληρώσει το χαράτσι για να έχω αποσκευή, άρα θα ταξιδέψω με μία χειραποσκευή που πληροί τις προϋποθέσεις της εταιρίας ..

Ωστόσο, θα μεταφέρω ένα δώρο .. το οποίο είναι μία lava lamp μεσαίου μεγέθους .. και η ερώτηση μου είναι ..

Λέτε να έχω πρόβλημα κατά τον έλεγχο της αποσκευής .. επειδή η συγκεκριμένη λάμπα περιέχει υγρό;

Δυστυχώς δεν προλαβαίνω το Royal Mail ανοιχτό, τη μέρα που πετάω, δεν έχω σε κάποιον να την αφήσω για να πάει να τη στείλει στο παραλήπτη τις επόμενες μέρες, κι εφόσον εγώ θα τον συναντήσω.. προτιμώ να το δώσω αυτοπροσώπως .. αλλά άμα είναι να μου "τη φάνε" στο αεροδρόμιο οι securit- άδες, να μου λείπει το βύσσινο..

 

Με την Easyjet μίλησες;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Με την Easyjet μίλησες;

 

όχι δεν έχω μιλήσει ... βασικά δεν ξέρω κι αν θα βγάλω άκρη.. μετά και την τελευταία - σημερινή - βομβιστική επίθεση σε αεροπλάνο λέω να μην το "τραβήξω" το θέμα .. φοβάμαι ότι θα σφίξουν τα λουριά, κι εδώ Αγγλία,( απ' όσο θυμάμαι την τελευταία φορά που είχε γίνει η επίθεση με τα υγρά, ήμουν από τους πρώτους που έζησε τον "εφιάλτη" του ελέγχου) δεν παίζουν με το θέμα...

Δυστυχώς, απ' ότι φαίνεται ο αδερφός μου θα πάρει το δώρο του από τον ταχυδρόμο (κι όχι από μένα) μετά τα Φώτα! (κι όχι δεν τον λένε Γιάννη, για να το δικαιολογούσαμε κάπως) ...

Σίγουρα δεν περνάει τον έλεγχο, έχει πάνω από 100 ml υγρό μέσα η λάμπα...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Οι θεοι μας εδωσαν μια τελεια μηχανη αναζητησης τον Google

 

http://www.easyjet.com/EL/ExeiLka/baggage.html

 

Λες να μην το γνωρίζω; αφού έχω κάνει κράτηση και τα ίδια ακριβώς λέει και στο booking .. απλά επειδή πρόκειται για κάτι άλλο πέραν των γνωστών ... αναψυκτικά, νερό, καλλυντικά, αρώματα, οδοντόκρεμες ... είναι μία λάμπα.. δεν ανοίγει για να χρησιμοποιήσεις το υγρό!! εκτός κι αν το σπάσεις στο κεφάλι κανενός .. !!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω μιλήσει ... βασικά δεν ξέρω κι αν θα βγάλω άκρη.. μετά και την τελευταία - σημερινή - βομβιστική επίθεση σε αεροπλάνο λέω να μην το "τραβήξω" το θέμα .. φοβάμαι ότι θα σφίξουν τα λουριά, κι εδώ Αγγλία,( απ' όσο θυμάμαι την τελευταία φορά που είχε γίνει η επίθεση με τα υγρά, ήμουν από τους πρώτους που έζησε τον "εφιάλτη" του ελέγχου) δεν παίζουν με το θέμα...

Δυστυχώς, απ' ότι φαίνεται ο αδερφός μου θα πάρει το δώρο του από τον ταχυδρόμο (κι όχι από μένα) μετά τα Φώτα! (κι όχι δεν τον λένε Γιάννη, για να το δικαιολογούσαμε κάπως) ...

Σίγουρα δεν περνάει τον έλεγχο, έχει πάνω από 100 ml υγρό μέσα η λάμπα...

 

Πράγματι, μετά και το τελευταίο πρόβλημα, δύσκολα θα το δεχτούν. Εξ άλλου και να ρωτήσεις και να σου πουν ok, μπορεί στο αεροδρόμιο να αποφασίσουν πως τελικά έχουν πρόβλημα και να την κρατήσουν.

 

Για ταχυδρομείο σε βλέπω... :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Λάμπα με υγρο... χμμμμμμμμμμ Πιο πιθανο να σε συλλαβουν παρα απλα να σου παρουν την λαμπα!

Ρε αντε στο Harrod's και παρε στο παιδι κανενα PAul Smith μην βρεις τον μπελα σου!

Περα απο την πλακα βρες καποιον να το στειλει για σενα αφου δεν προλαβαινεις, πολυ χλωμο να σε αφησουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια σας.Εχω κανει κράτηση για 4 ατομα στην easyjet για Βερολινο και εχω καποιες αποροιες...τα ονοματα των παιδιων που εκανα κρατηση τα εγραψα στα ελληνικα και με μικρα (π.χ. Ιωαννης Παπαδοπουλος) και στο mail που με εστειλαν τον κωδικο κρατησης μου τα εβγαζε ερωτηματικα(π.χ. Ι?????? ?????ο?ο??ο?).Στο mail με τον αριθμο συμβολαιου ομως μου τα εβγαζε κανονικα...Ξερει κανεις πως αμα με δημιουργισει προβλημα στο αεροδρομιο? και πως διορθωνεται? η πως μπορω να επικοινωνησω στα ελληνικα με καποιον της easyjet?ολα τους τα τηλεφονα ειναι στα αγγλικα...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Εχω κανει κράτηση για 4 ατομα στην easyjet για Βερολινο και εχω καποιες αποροιες...τα ονοματα των παιδιων που εκανα κρατηση τα εγραψα στα ελληνικα και με μικρα (π.χ. Ιωαννης Παπαδοπουλος) και στο mail που με εστειλαν τον κωδικο κρατησης μου τα εβγαζε ερωτηματικα(π.χ. Ι?????? ?????ο?ο??ο?).Στο mail με τον αριθμο συμβολαιου ομως μου τα εβγαζε κανονικα...Ξερει κανεις πως αμα με δημιουργισει προβλημα στο αεροδρομιο? και πως διορθωνεται? η πως μπορω να επικοινωνησω στα ελληνικα με καποιον της easyjet?ολα τους τα τηλεφονα ειναι στα αγγλικα...

 

Καταρχάς, - no offence - αλλά το γράφει παντού ότι πρέπει τα ονόματα να γράφονται με Αγγλικούς χαρακτήρες .. !!!

Πήγαινε εδώ, βάλε τα στοιχεία που σου ζητάει, και - λογικά - θα συνδεθείς για να δεις την κράτησή σου.

Υπάρχουν επιλογές του τύπου : Check in - Αλλαγή - Εμφάνιση.

Στο "αλλαγή" θα σου βγάλει 3 επιλογές : αλλαγή ονόματος, αλλαγή πτήσης, αλλαγή στοιχείων εγγράφου.

Πας στο αλλαγή ονόματος και τα περνάς στα αγγλικά όπως αναγράφονται στην ταυτότητα / διαβατήριο. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια χρέωση για την συγκεκριμένη τροποποίηση (στην αλλαγή πτήσης υπάρχει σίγουρα ένα "πάγιο" των 20-25 ευρώ).

Καλή τύχη και προσοχή την επόμενη φορά!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, - no offence - αλλά το γράφει παντού ότι πρέπει τα ονόματα να γράφονται με Αγγλικούς χαρακτήρες .. !!!

Πήγαινε εδώ, βάλε τα στοιχεία που σου ζητάει, και - λογικά - θα συνδεθείς για να δεις την κράτησή σου.

Υπάρχουν επιλογές του τύπου : Check in - Αλλαγή - Εμφάνιση.

Στο "αλλαγή" θα σου βγάλει 3 επιλογές : αλλαγή ονόματος, αλλαγή πτήσης, αλλαγή στοιχείων εγγράφου.

Πας στο αλλαγή ονόματος και τα περνάς στα αγγλικά όπως αναγράφονται στην ταυτότητα / διαβατήριο. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια χρέωση για την συγκεκριμένη τροποποίηση (στην αλλαγή πτήσης υπάρχει σίγουρα ένα "πάγιο" των 20-25 ευρώ).

Καλή τύχη και προσοχή την επόμενη φορά!

 

Βασικα το ηξερα αυτο απλα δεν το ολοκληρωνα γιατι δεν ξερω ποσο θα χρεωθω.Απλα ρωταω να μαθω αν με δημιουργισουν κανα προβλημα στα αεροδρομια...Πιστευεις οτι δε θα το δεχτουνε ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το ηξερα αυτο απλα δεν το ολοκληρωνα γιατι δεν ξερω ποσο θα χρεωθω.Απλα ρωταω να μαθω αν με δημιουργισουν κανα προβλημα στα αεροδρομια...Πιστευεις οτι δε θα το δεχτουνε ?

 

Αν δεν περάσεις στο επόμενο βήμα .. να δεις αν υπάρχουν χρεώσεις ή όχι .. δεν θα μάθεις ποτέ!

Πίστεψέ με .. το αναφέρουν πριν κάθε αλλαγή, και αν δεν δώσεις τον αριθμό της κάρτας σου ξανά, και δεν tick-άρεις την επιλογή "αποδέχομαι τους όρους" .. δεν σε χρεώνουν ..

Οπότε κατ' εμέ, δεν έχεις τίποτα να χάσεις με το να προχωρήσεις στο επόμενο βήμα της αλλαγής στοιχείων ..

 

Ενδεχομένως στην Ελλάδα, να μην έχεις πρόβλημα ... αλλά στο εξωτερικό δεν υπάρχει αμφιβολία ...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μία ερώτηση....προσπαθώ από το απόγευμα να κλείσω εισητήρια για Λονδίνο ανήμερα του Πάσχα και ενώ όλα προχωρούν καλά γραφω στοιχεία,τύπο , πιστωτικής αριθμό κτλ δεν μου επιβεβαιώνει την κράτηση και με βγάζει σε μία σελίδα με αγγλική γραμματοσειράλέγοντας ότι είτε κάτι πάει στραβά με την κάρτα έίτε να ελέγξω για την κράτηση μου...τίποτα όμως δεν είναι καταγεγραμμένο!!!Πρώτη φορά κλείνω με την εν λόγω εταιρία...ξέρετε αν το σύστημα έχει πέσει ήκάποιο πιθανό λάθος που ενδέχεται να κανω????ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
.ξέρετε αν το σύστημα έχει πέσει ήκάποιο πιθανό λάθος που ενδέχεται να κανω????ευχαριστώ!

 

Δικό σου λάθος είναι ή κάτι δε πάει καλά με τη κάρτα.Οχι της εταιρείας πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση....προσπαθώ από το απόγευμα να κλείσω εισητήρια για Λονδίνο ανήμερα του Πάσχα και ενώ όλα προχωρούν καλά γραφω στοιχεία,τύπο , πιστωτικής αριθμό κτλ δεν μου επιβεβαιώνει την κράτηση και με βγάζει σε μία σελίδα με αγγλική γραμματοσειράλέγοντας ότι είτε κάτι πάει στραβά με την κάρτα έίτε να ελέγξω για την κράτηση μου...τίποτα όμως δεν είναι καταγεγραμμένο!!!Πρώτη φορά κλείνω με την εν λόγω εταιρία...ξέρετε αν το σύστημα έχει πέσει ήκάποιο πιθανό λάθος που ενδέχεται να κανω????ευχαριστώ!

 

Αν η καρτα σου ειναι χρεωστικη visa δοκιμασε τις αλλες επιλογες, πχ visa credit card, electron κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Περσυ το Πασχα ειχα πεταξει με την easyjet. Μια χαρά ήταν, πολύ καλά. Δν ξέρω αν έχει ειπωθεί παραπάνω, πάντως να βγάζετε εισιτήρια απο το site της κι οχι από άλλα (μη εξουσιοδοτημένα site) γιατί μπορεί να έχετε πρόβλημα. ΕΜάς δλδ μας καθυστέρησαν, ήταν βεβαια πολύ εξυπηρετικοί αλλά υπήρξε θεματάκι.

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
προσφατα πεταξα με EASY, χρεωσα την atticabank VISA(electron) χωρις κανενα προβλημα! και διαφωνω οτι ειναι στεναχωρα μεσα στο αεροπλανο! για οσους ερχονται απο gadwick, μην ξεχασουν να πανε στο north terminal που γινεται με δωρεαν λεωφορειο και η διαδρομη ειναι 6 λεπτα. παντως εμεινα πολυ ευχαριστημενος κ εχω πεταξει με πολλες εταιριες για να συγκρινω

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Καλησπερα και απο εμενα...Ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τις διαστασεις της χειραποσκευης. Εχω μια βαλιτσα που εχει μηκος 58εκ (μαζι με τα πλαινα τσεπακια) Αν λοιπον τα τσεπακια παραμεινουν αδεια και το νουμερο πεσει κατω απο τα 56. Θα την δεχτουν η οχι?
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα τη δεχτούν. Μη νομίζεις ότι τη μετράνε και με μεζούρα. Το θέμα είναι να χωράει στο κουτί που έχουν για μέτρηση έστω και στριμωγμένη
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως είναι ασύμφορο να προσθέσεις αποσκευή μετά την κράτηση σε low cost εταιρεία . Μπορεί να κοστίσει περισσότερο και από το εισιτήριο. Ακριβώς τιμή δεν ξέρω αλλά αν ψάξεις λίγο το σαιτ της εταιρίας θα το βρεις
Link to comment
Share on other sites

προσφατα πεταξα με EASY, χρεωσα την atticabank VISA(electron) χωρις κανενα προβλημα! και διαφωνω οτι ειναι στεναχωρα μεσα στο αεροπλανο! για οσους ερχονται απο gadwick, μην ξεχασουν να πανε στο north terminal που γινεται με δωρεαν λεωφορειο και η διαδρομη ειναι 6 λεπτα. παντως εμεινα πολυ ευχαριστημενος κ εχω πεταξει με πολλες εταιριες για να συγκρινω

 

H Easy το fleet της αποτελειται απο A320 που ειναι οι θεσεις μεταξυ τους ειναι λιγο πιο ευρυχωρες απο οτι τα B737-8 της Ryan κατα προσωπικη μου αποψη.Αλλα και τα δυο ειναι εξισου καλα αεροπλανα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η Easyjet θεωρείται ένα σκαλί πιο πάνω από την Ryanair.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η Easyjet θεωρείται ένα σκαλί πιο πάνω από την Ryanair.

 

Στο τι ειναι ενα σκαλι πανω ακριβως? Σαν στολος και προορισμοι η ραιαν ειναι σιγουρα ειναι ενα σκαλι ισως και 2 πανω... τιμες χαμηλοτερες η ραιαν και οι 2 ειναι low cost ουτε φαι ουτε νερο.

Link to comment
Share on other sites

Στο τι ειναι ενα σκαλι πανω ακριβως? Σαν στολος και προορισμοι η ραιαν ειναι σιγουρα ειναι ενα σκαλι ισως και 2 πανω... τιμες χαμηλοτερες η ραιαν και οι 2 ειναι low cost ουτε φαι ουτε νερο.

 

Κυρίως, όσον αφορά το γενικότερο σέρβις και την αντιμετώπιση των πελατών/επιβατών και τα πιο άνετα αεροσκάφη. Αυτή είναι η επικρατούσα άποψη στην αγορά την οποία και συμμερίζομαι πλήρως καθώς έχω ταξιδέψει αρκετές φορές και με τις δύο.

 

Αν ήταν θέμα προορισμών θα ήταν καλύτερη αεροπορική εταιρεία στον κόσμο η United...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...