Jump to content

[Ρυθμίσεις] Personal Hotspot


Chalik82
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

θέλω να αγοράσω ένα iPad αλλά είναι χωρίς 3G. Μου είπαν ότι μπορώ να έχω σύνδεση 3G στο tablet μέσω ασύρματης σύνδεσης με 3G κινητό. Να έχει δηλαδή το κινητό 3G σύνδεση και να την "δίνει" στο tablet. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει περισσότερο σε αυτή τη συνδεσμολογία? Αν βέβαια είναι εφικτή μια τέτοια λύση. Ή τελικά πρέπει να πάω οπωσδήποτε σε tablet 3G? Thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

θέλω να αγοράσω ένα iPad αλλά είναι χωρίς 3G. Μου είπαν ότι μπορώ να έχω σύνδεση 3G στο tablet μέσω ασύρματης σύνδεσης με 3G κινητό. Να έχει δηλαδή το κινητό 3G σύνδεση και να την "δίνει" στο tablet. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει περισσότερο σε αυτή τη συνδεσμολογία? Αν βέβαια είναι εφικτή μια τέτοια λύση. Ή τελικά πρέπει να πάω οπωσδήποτε σε tablet 3G? Thanks

 

Λογικα θα πρεπει να εχεις περασμενη την σουιτα του κινητου στο ipad,για να δινει την συγκεκριμενη δυνατοτητα...κατι παρομοιο εκανα σε σταθερο υπολογιστη παλιοτερα...δεν ειμαι ομως 100% σιγουρος για την περιπτωση αυτη....

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

θέλω να αγοράσω ένα iPad αλλά είναι χωρίς 3G. Μου είπαν ότι μπορώ να έχω σύνδεση 3G στο tablet μέσω ασύρματης σύνδεσης με 3G κινητό. Να έχει δηλαδή το κινητό 3G σύνδεση και να την "δίνει" στο tablet. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει περισσότερο σε αυτή τη συνδεσμολογία? Αν βέβαια είναι εφικτή μια τέτοια λύση. Ή τελικά πρέπει να πάω οπωσδήποτε σε tablet 3G? Thanks

 

Μπορείς να δώσεις internet εφ' όσον έχεις κινητό που να υποστηρίζει τη λειτουργία mobile hotspot.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις internet εφ' όσον έχεις κινητό που να υποστηρίζει τη λειτουργία mobile hotspot.

 

Έχω το Nokia C3. Μπας και ξέρει κανείς? Γιατί δεν βγάζω άκρη. :angry: Thanks guys!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Nokia C3. Μπας και ξέρει κανείς? Γιατί δεν βγάζω άκρη. :angry: Thanks guys!

 

Δυστυχώς το c3 δεν έχει τετοια λειτουργία όπως επίσης δεν έχει και 3g οπότε δεν γίνεται. Υπάρχουν όμως πολλές άλλες συσκευές που το υποστηρίζουν και λειτουργούν μάλιστα πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

θα διαλεξεις αναμεσα σε συμπιαν/ανδροιδ και iphone 5 :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Απλα να ξερεις το εξης σημαντικο,

Οτι κινητο και να αγορασεις ΕΚΤΟΣ απο iPhone+Vodafone θα εχεις τη συγκεκριμενη υπηρεσια χωρις χρεωση. Εαν εχεις iPhone με συνδεση Vodafone τοτε θα χρεωνεσαι βασει διαφορετικου τιμοκαταλογου (...Διπλη χρεωση...)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το Lg p500 σαν φορητό σημείο πρόσβασης και δουλεύει μια χαρά σαν 3g modem. Αλλά και οποιοδήποτε android με 2.2+ δουλεύει μια χαρά. Σε συνδυασμό με ένα πρόγραμμα τύπου cosmote i20 σε καλύπτει πλήρως

 

Sent from my LG-P500

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως είναι, εγώ που έχω iphone και vodafone οταν προσπάθησα να συνδέσω το ipad 2 wifi για να λάβει σήμα 3G ως hotspot δεν γινόταν και έβγαζε ένα μήνυμα που έλεγε ότι πρέπει να μιλήσω με την vodafone ενώ όταν έκανα το ίδιο με htc wildfire και wind αμέσως συνδέθηκε το ipad 2 wifi και έπερνε 3G.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Έχω το Nokia C3. Μπας και ξέρει κανείς? Γιατί δεν βγάζω άκρη. :angry: Thanks guys!

 

Φίλε επειδή έχω και γω το Nokia c3,είπα να το συνδέσω δοκιμαστικά μέσω bluetooth με το ipad2 που έχω(αν και είναι η έκδοση με το 3G).Την ώρα που γίνετε η σύζευξη των συσκευών το Nokia σε ρωτάει αν θές να γίνετε ανταλλαγή δεδομένων με το ipad.μόλις τελειώσε η σύνδεση μεταξύ τον συσκευών ενεργοποιήθηκε η σύνδεση gprs στο Nokia.άνοιξα τον safari στο ipad και είχα internet κανονικα,αργο μεν αλλα είχα.απλά λόγο του οτι το gprs είναι αργο έιναι μόνο για μια ώρα ανάγκης πχ να δεις κάποι email.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά...

Προσωπικά έχω iPad2 WiFi και iPhone 4 με JB 4.3.1 και σύνδεση Vodafone Unlimited. Σερβίρω internet στο iPad με το MyWi (εφαρμογή από Cydia) χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς καμία extra χρέωση. Όλη την δουλειά την κάνει το MyWi... ;)

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά...

Προσωπικά έχω iPad2 WiFi και iPhone 4 με JB 4.3.1 και σύνδεση Vodafone Unlimited. Σερβίρω internet στο iPad με το MyWi (εφαρμογή από Cydia) χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς καμία extra χρέωση. Όλη την δουλειά την κάνει το MyWi... ;)

 

Την αγόρασες την εφαρμογή που αναφέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να κάνετε διαμοιρασμό μέσω Bluetooth και όχι wifi. Σε μένα έτσι δουλεύει καλύτερα

 

Sent from my LG-P500

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το galaxy s2 μπορει να δωσει 3g ιντερνετ σε ipad1 wifi only??με iphone4 λογικα θα γινεται πιο ευκολα? Edited by GTV
only Apple
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μια ερώτηση παιδιά και συγνώμη αν έχει απαντηθεί αλλά βρίσκομαι σε απόγνωση...

 

Χρειάστηκα για πρώτη φορά σήμερα που είμαι σε επαρχία να ενεργοποιήσω το προσωπικό hotspot του νέου iPad 4G/WiFi (με κάρτα Vodafone και Mobile Internet Unlimited πρόγραμμα που δίνει 3GB με την "πολιτική ορθής χρήσης" το μήνα) για να το δει το iphone 4 που έχω αλλά...

 

ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ iPAD ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ PERSONAL HOTSPOT !!!! :worry: :worry:

 

Δεν είναι jailbroken η συσκευή (εκεί θα χα επιλογές..) και έχω το 5.1.1 περασμένο.

 

Πήγα στα APN settings και αντί για webonly.vodafone.gr έβαλα internet.vodafone.gr και username και pass τη λέξη "user". Τίποτα...

 

Έκανα ένα hard reset. Τίποτα...

 

Στο "Δίκτυο" υπάρχουν μόνο οι επίλογές VPN και WiFi, το "Personal Hotspot" ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ.

 

Μια βοήθεια βρε παιδιά, αν μπορεί κανείς γιατί είμαι μακρυά από Αθήνα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Edited by nickvog

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά και συγνώμη αν έχει απαντηθεί αλλά βρίσκομαι σε απόγνωση...

 

Χρειάστηκα για πρώτη φορά σήμερα που είμαι σε επαρχία να ενεργοποιήσω το προσωπικό hotspot του νέου iPad 4G/WiFi (με κάρτα Vodafone και Mobile Internet Unlimited πρόγραμμα που δίνει 3GB με την "πολιτική ορθής χρήσης" το μήνα) για να το δει το iphone 4 που έχω αλλά...

 

ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ iPAD ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ PERSONAL HOTSPOT !!!! :worry: :worry:

 

Δεν είναι jailbroken η συσκευή (εκεί θα χα επιλογές..) και έχω το 5.1.1 περασμένο.

 

Πήγα στα APN settings και αντί για webonly.vodafone.gr έβαλα internet.vodafone.gr και username και pass τη λέξη "user". Τίποτα...

 

Έκανα ένα hard reset. Τίποτα...

 

Στο "Δίκτυο" υπάρχουν μόνο οι επίλογές VPN και WiFi, το "Personal Hotspot" ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ.

 

Μια βοήθεια βρε παιδιά, αν μπορεί κανείς γιατί είμαι μακρυά από Αθήνα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

Και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω αλλά δεν μου έδωσε κανένας λύση. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτή η λειτουργεία από μόνη της στο iPad όπως στο iPhone γιατί πρέπει να εμπλέκονται οι εταιρείες κιν τηλεφωνίας; Ας μας ενημερώσει κανείς άμα βγάλει κάποια άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα θεματάκι με το hotspot.. iPhone 4s iOS 5.1.1. Το ενεργοποιώ και μπαίνω μέσω iPad. Μέχρι εκεί όλα ok. Αν αφήσω όμως το iPad για κανένα δεκάλεπτο χωρίς να το χρησιμοποιώ, μετά χάνεται ... Για να εμφανιστεί πάλι στα διαθέσιμα δίκτυα, πρέπει να το κλείσω στο iPhone και να το ενεργοποιήσω πάλι.. Έχει βρει κανένα τσακάλι την λύση μήπως?? Είναι μεγάλο σπάσιμο, γιατί είμαι στο εξοχικό, και το iPhone το αφήνω στον πάνω όροφο για να πιάνει 3G.. Έτσι κάθε φορά πρέπει να ανεβοκατεβαίνω ή να μην αφήνω καθόλου απο τα χέρια μου το iPad ώστε να μην κάνει sleep.........
Link to comment
Share on other sites

"Note: If you leave the Personal Hotspot screen or put iPhone to sleep, iPhone only broadcasts the Wi-Fi network for an additional 90 seconds. If no devices join the Wi-Fi network during that time, iPhone stops broadcasting your Wi-Fi network. You can start broadcasting your Wi-Fi network again by tapping Settings > Personal Hotspot."

 

Είναι λογικό αυτο που συμβαίνει για εξοικονόμηση μπαταρίας. Η λύση είναι Bluetooth pair των 2 συσκευών.

http://www.macworld.com/article/1159258/bluetooth_tethering.html

Link to comment
Share on other sites

"Note: If you leave the Personal Hotspot screen or put iPhone to sleep, iPhone only broadcasts the Wi-Fi network for an additional 90 seconds. If no devices join the Wi-Fi network during that time, iPhone stops broadcasting your Wi-Fi network. You can start broadcasting your Wi-Fi network again by tapping Settings > Personal Hotspot."

 

Είναι λογικό αυτο που συμβαίνει για εξοικονόμηση μπαταρίας. Η λύση είναι Bluetooth pair των 2 συσκευών.

http://www.macworld.com/article/1159258/bluetooth_tethering.html

 

Σ´ευχαριστώ πολύ.. Να ´σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ στις αρχές Αυγούστου ,το συμπέρασμα είναι ότι λόγω carrier settings δεν αφήνει να είναι ενεργή αυτή η επιλογή

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά και συγνώμη αν έχει απαντηθεί αλλά βρίσκομαι σε απόγνωση...

 

Χρειάστηκα για πρώτη φορά σήμερα που είμαι σε επαρχία να ενεργοποιήσω το προσωπικό hotspot του νέου iPad 4G/WiFi (με κάρτα Vodafone και Mobile Internet Unlimited πρόγραμμα που δίνει 3GB με την "πολιτική ορθής χρήσης" το μήνα) για να το δει το iphone 4 που έχω αλλά...

 

ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ iPAD ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ PERSONAL HOTSPOT !!!! :worry: :worry:

 

Δεν είναι jailbroken η συσκευή (εκεί θα χα επιλογές..) και έχω το 5.1.1 περασμένο.

 

Πήγα στα APN settings και αντί για webonly.vodafone.gr έβαλα internet.vodafone.gr και username και pass τη λέξη "user". Τίποτα...

 

Έκανα ένα hard reset. Τίποτα...

 

Στο "Δίκτυο" υπάρχουν μόνο οι επίλογές VPN και WiFi, το "Personal Hotspot" ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ.

 

Μια βοήθεια βρε παιδιά, αν μπορεί κανείς γιατί είμαι μακρυά από Αθήνα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

Μόνο για Γαλλία που μένω μπορώ να σου πω, αναλόγως την εταιρεία το έχουν διαθέσιμο ή όχι. Για παράδειγμα στην Orange έπρεπε να πληρώσω 10 ευρώ τον μήνα για να έχω διαθέσιμη την επιλογή ενώ άλλη εταιρεία μου έδινε δωρεάν αυτή την επιλογή. Εξαρτάται την εταρεία κινητής τηλεφωνίας. Ή χρεώνουν για αυτό ή απλά θέλει κάτι update από τον πάροχό σου, οπότε πάρε τηλέφωνο στην Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...