Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 820


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω, για να έρχονται push notifications από εφαρμογές facebook, whatsapp, viber πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία να μην κλείνει το wifi μετά το κλείδωμα? ή να μην την ενεργοποιήσω γιατί θα έχω battery drain?

 

Για τα push notifications δεν μπορω να σε βοηθησω, αλλα την συγκεκριμενη λειτουργια καλο ειναι να την ενεργοποιησεις ετσι κι αλλιως.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα .τελικα μετα απο 8 μαγαζια βρηκα το τελευταιο :) καιρος να αλλαξω το SE NEO V.

Υπαρχει καποιο post που να εχει οδηγειες για αρχικες ρυθμισεις?

Με ενδιαφερουν κυριος

-Τι πραγματα πρεπει να εχω ενεργοιπημενα και τι οχι

-Αν μπορω να μεταφερω τις επαφες (και τα μηνυματα αν γινεται) απο το SE NEO V

-Ρυθμισεις για το ιντερνετ (οχι τις εταιριας εχω CU και μιας και βλεπω οτι εχει intro της vodafone Λογικα θα τα εχει μεσα)

- χρησιμοποιουσα το opera mini διαβασα πριν για το UC browser κανει τη ιδια δουλεια.

- Το nokia software updater που το βρισκω και πως γινεται το update

 

αυτα μεχρι στιγμης...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα .τελικα μετα απο 8 μαγαζια βρηκα το τελευταιο :) καιρος να αλλαξω το SE NEO V.

Υπαρχει καποιο post που να εχει οδηγειες για αρχικες ρυθμισεις?

Με ενδιαφερουν κυριος

-Τι πραγματα πρεπει να εχω ενεργοιπημενα και τι οχι

-Αν μπορω να μεταφερω τις επαφες (και τα μηνυματα αν γινεται) απο το SE NEO V

-Ρυθμισεις για το ιντερνετ (οχι τις εταιριας εχω CU και μιας και βλεπω οτι εχει intro της vodafone Λογικα θα τα εχει μεσα)

- χρησιμοποιουσα το opera mini διαβασα πριν για το UC browser κανει τη ιδια δουλεια.

- Το nokia software updater που το βρισκω και πως γινεται το update

 

αυτα μεχρι στιγμης...

 

-Τι πραγματα πρεπει να εχω ενεργοιπημενα και τι οχι.

Εγω απο συνηθεια κλεινω τα παντα απο συνδεσεις (nfc , wifi , data) και επισης απενεργοποιησα το double tap επειδη το αναφερει ως ενεργοβορο.

-Αν μπορω να μεταφερω τις επαφες (και τα μηνυματα αν γινεται) απο το SE NEO V

αν τις ειχες σε google account τοτε πολυ απλα πας στους λογαριασμους στις ρυθμισεις και προσθετεις τον λογαριασμο σου , μετα απο sync ολα θα ειναι εκει.

-Ρυθμισεις για το ιντερνετ (οχι τις εταιριας εχω CU και μιας και βλεπω οτι εχει intro της vodafone Λογικα θα τα εχει μεσα)

Δουλευουν ολες χωρις να εχω κανει τιποτα , εχω την εντυπωση πως η vodafone καταλαβαινει την αλλαγη συσκευης και αν δεν εχει ρυθμισεις , σου ερχονται με μηνυμα να τις περασεις.

- χρησιμοποιουσα το opera mini διαβασα πριν για το UC browser κανει τη ιδια δουλεια.

Δεν εχω ασχοληθει , για την ωρα δε με χαλαει ο ΙΕ που εχει .

- Το nokia software updater που το βρισκω και πως γινεται το update

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η δημοσίευση συνδέσμων που παραπέμπουν σε copyrighted υλικό
Link to comment
Share on other sites

-Αν μπορω να μεταφερω τις επαφες (και τα μηνυματα αν γινεται) απο το SE NEO V

αν τις ειχες σε google account τοτε πολυ απλα πας στους λογαριασμους στις ρυθμισεις και προσθετεις τον λογαριασμο σου , μετα απο sync ολα θα ειναι εκει.

Πανω που πηγα να γραψω οτι δεν το καταβερα βρηκα ενα ωραιο οδηγο εδω μεσα και ολα οκ με επαφεσ.με μηνυματα δεν μπορω να κανω κατι ε?

Απο app εκτος του sysapp pushe τι αλλο πρεπει να κατεβασω?

Edited by Zaxos7
Link to comment
Share on other sites

Πανω που πηγα να γραψω οτι δεν το καταβερα βρηκα ενα ωραιο οδηγο εδω μεσα και ολα οκ με επαφεσ.με μηνυματα δεν μπορω να κανω κατι ε?

 

Δοκιμασίες το TransferMyData; Ειναι της ΝΟΚΙΑ και κάνει αυτά που ζητάς.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω τους αναγνώστες/χρήστες του forum...Είμαι και γω κάτοχος ενός 820 που αγόρασα μέσω της προσφοράς της vodafone στα 129. Για όσους ενδιαφέρονται πάντως όταν πήγα σήμερα στο κατάστημα (Πλ. Κυψέλης-Αθήνα) να παραλάβω το δικό μου είχε σε stand μαζί με άλλα κινητά και το συγκεκριμένο στα 129...το αναφέρω μια και κάποιοι που ενδιαφέρονταν να το αγοράσουν μέσω internet (όπως και γω) δεν το πρόλαβαν...

Επειδή βλέπω πως το αγόρασαν και άλλοι αυτήν την περίοδο (καλορίζικο) μήπως μπορούν να παραπέμψουν σε κάποιο οδηγό για τις αρχικές ρυθμίσεις; Και κάτι άλλο: τα χρωματιστά καλύμματα που μπορεί κάποιος να αγοράσει είναι μόνο αυτά για αυτόματη φόρτιση ή υπάρχουν και απλά, για τα οποία και ενδιαφέρομαι; έχω σκοπό όταν βρω χρόνο να διαβάσω όλο το νήμα, αλλά, εν τω μεταξύ, θα ήθελα να ρωτήσω τους ήδη κατόχους αν έχουν κάποια θήκη/ζελατίνα προστασίας και γενικότερα αν έχουν να προτείνουν κάποια συγκεκριμένη...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πως το αγόρασαν και άλλοι αυτήν την περίοδο (καλορίζικο) μήπως μπορούν να παραπέμψουν σε κάποιο οδηγό για τις αρχικές ρυθμίσεις; Και κάτι άλλο: τα χρωματιστά καλύμματα που μπορεί κάποιος να αγοράσει είναι μόνο αυτά για αυτόματη φόρτιση ή υπάρχουν και απλά, για τα οποία και ενδιαφέρομαι; έχω σκοπό όταν βρω χρόνο να διαβάσω όλο το νήμα, αλλά, εν τω μεταξύ, θα ήθελα να ρωτήσω τους ήδη κατόχους αν έχουν κάποια θήκη/ζελατίνα προστασίας και γενικότερα αν έχουν να προτείνουν κάποια συγκεκριμένη...

 

Καπακια υπαρχουν και απλα και με ασυρματη φορτιση. Αν μιλαμε για φυσικο καταστημα πιθανοτατα θα τα βρεις μονο σε καποιο Nokia Care που σημαινει πως θα ειναι σε τσιμπημενη τιμη. Για ζελατινες απο φυσικο καταστημα νομιζω εχει το Πλαισιο κατι Puro. Εννοειται πως σε ebay κλπ υπαρχουν μπολικες επιλογες για ολα τα βαλαντια.

 

Οσον αφορα τις ρυθμισεις εξαρταται απο τις λειτουργιες που θες οποτε δυσκολο να φτιαχτει καποιος οδηγος που να ταιριαζει σε ολους. Σιγουρα θα χρειαστεις καποια εφαρμογη σαν αυτη που θα σου δωσει την δυνατοτητα να βαλεις tiles απο καποιες βασικες ρυθμισεις στην homescreen. Λογικα θα θελεις και ενα tile για την μπαταρια και προτεινω να κανεις pin αυτο του Insider που θα σου δωσει προσβαση και σε αλλες ρυθμισεις.

 

Γενικα το 820 εχει ενα θεματακι με την αυτονομια του οποτε θελει να το δουλεψεις λιγο μεχρι να βρεις την χρυση τομη ωστε αναλογα με την χρηση που θα κανεις να βγαζεις χωρις αγχος την μερα αλλα να εχεις και οσο το δυνατον περισσοτερες λειτουργιες ενεργοποιημενες.

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, κ εγω ενας απο τους τυχερους νεους κατοχους της συσκευης. Ημουν ετοιμος να ρωτησω τα ιδια με τον history77. Εχω ψαξει αρκετα για καπακια, θηκες, ζελατινες κλπ κ νομιζω η πιο συμφερουσα λυση ειναι το ebay. Ευχαριστω τον g1orgos και τους υπολοιπους που μας λυνουν τις αποριες και μας βοηθουν να κανουμε την αρχη...

Πρωτες εντυπωσεις εξαιρετικες παντως, μενει να δουμε κ πως θα τα παει απο αυτονομια απο δω κ περα

 

Επισης, οσον αφορα τα οσα λεγονται για την amber, δεν χρησιμοποιησα καθολου το NSU. Το κινητο εκανε μια ενημερωση αρχικα, μετα το εκλεισα, και την αλλη μερα μετα απο λιγη ωρα μου εβγαλε καποια updates μεσω του store και ενεργοποιηθηκαν ολα τα features, οπως το glance screen κλπ

Οποτε αν δεν τα εχετε αρχικα, μην αγχωνεστε

Edited by Homer
amber details
Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα τις επαφες μεσω google,αλλα αν απενργοποιησω το λογαργιασμο χανονται και αυτες, ωπς μπορω να τις περασω μονιμα στο τηλεφωνω?

Πως μπορω να διαγραψω ενα λογαριασμο(hotmail)?εφαγα ωρες και δεν μπορεσα να το βρω?

Μπορω να αλλαξω καπως διαταξη στο μενουή να κανω καποια ομαδοποιηση ή μονο καθετα?

Στο gps κατεβασα το χαρτη της ελλαδασ.για καποιο λογο 2 φορες που το δοκιμασα σε 2 διαφορετικα κτηρια με δειχνει λιγα μετρα πιο μακρια απο εκει που ειμαι τι μπορει να φταει?

 

g1orgos αυτο συο παρακατω λινκ το εχεις κανει?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2400715

Μπορεις να το αναλυσης λιγο?που παμε για να βαλουμε τις ρυθμισεισ?

Edited by Zaxos7
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ως αρχαριος να ρωτησω πως θα βαζατε τις επαφες απο sumbian σε wp;

 

Με την εφαρμογή της ΝΟΚΙΑ Transfer my Data...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Με την εφαρμογή της ΝΟΚΙΑ Transfer my Data...

 

αντεγραψε μεσω bluetooth τις επαφεσ μου απο το se neo v αλλα δεν τις εμφανιζει.γιατι?

 

g1orgos αυτο στο παρακατω λινκ το εχεις κανει?

http://forum.xda-developer....php?t=2400715

Μπορεις να το αναλυσης λιγο?που παμε για να βαλουμε τις ρυθμισεισ?

Link to comment
Share on other sites

αντεγραψε μεσω bluetooth τις επαφεσ μου απο το se neo v αλλα δεν τις εμφανιζει.γιατι?

 

g1orgos αυτο στο παρακατω λινκ το εχεις κανει?

http://forum.xda-developer....php?t=2400715

Μπορεις να το αναλυσης λιγο?που παμε για να βαλουμε τις ρυθμισεισ?

 

Πηγαινε στις επαφες .. πατα τις τρεις τελιτσες να σου εμφανισει τις ρυθμισεις και κοιτα εκει που γραφει εμφανιση επαφων καρτας SIM. Νομιζω ομως πως θα πρεπει να υπαρχει ενας ενεργος λογαριασμος hotmail (ή gmail) με τον οποιον πρεπει να συγχρονιστουν.

 

Αυτο με τον proxy το ειχα κανει πιο παλια αλλα απο οτι λενε καποια παιδια πλεον ο συγκεκριμενος proxy εχει μπλοκαριστει. Εμενα δεν μου δουλευει απο τοτε που περασα την GDR3 ετσι κι αλλιως. Ανοιγεις το wifi επιλεγεις την ενεργη συνδεση και μετα θα σου ανοιξει μενου να ενεργοποιησεις το proxy και να περασεις τις αντιστοιχες τιμες. Γενικα μιλωντας η χρηση proxy εμπεριεχει αρκετο ρισκο ειδικα αν εχεις ευαισθητα δεδομενα στην συσκευη (πχ αριθμους πιστωτικης).

 

 

Αλλη μια εφαρμογη που ξεχασα να αναφερω πριν και ειναι αρκετα σημαντικη στο σεταρισμα της συσκευης αλλα και στην πορεια ειναι το SysAppPusher το οποιο βοηθαει ωστε να εχεις παντα τις τελευταιες εκδοσεις των εφαρμογων της Nokia (και οχι μονο).

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια εφαρμογη που ξεχασα να αναφερω πριν και ειναι αρκετα σημαντικη στο σεταρισμα της συσκευης αλλα και στην πορεια ειναι το SysAppPusher το οποιο βοηθαει ωστε να εχεις παντα τις τελευταιες εκδοσεις των εφαρμογων της Nokia (και οχι μονο).

 

οποτε το pro camera το ξεχναμε :(

Καλο το SysAppPusher αλλα δεν σου διχνει κατευθειαν ποια θελουν update αλλα στα βγαζει ολα κατω απο το tab της Νοκια και τα κοιτας ενα-ενα..αλλα οντως αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

οποτε το pro camera το ξεχναμε :(

Καλο το SysAppPusher αλλα δεν σου διχνει κατευθειαν ποια θελουν update αλλα στα βγαζει ολα κατω απο το tab της Νοκια και τα κοιτας ενα-ενα..αλλα οντως αξιζει.

 

Με το που ανοιγεις την εφαρμογη εχει επιλογη "check" ... ειναι το εικονιδιο κατω αριστερα.

 

Απλα δεν εχεις συνηθισει των τροπο που δειχνουν τις πληροφοριες τα wp ακομη ;)

 

Edit: Οσον αφορα την εφαρμογη για καμερα, αν θες κατι καλυτερο απο την default ριξε μια ματια στην One Shot. Δεν ειναι free αλλα υπαρχει η δυνατοτητα δοκιμης. Κατα την γνωμη μου ειναι οτι καλυτερο υπαρχει.

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Ναι το παταω το check το κανει,μου εμφανιζει απο κατι σε ολα τα tabs αλλα στα updates τιποτα.τεσπα μικρο το κακο.

Αυτο μου με καιει ειναι το gps ,εκανα ενα restore γιατι δεν μπορουσα να διαγραψω το hotmail που χα βαλει,ανοιγω το gps παλι βλεπω οτι με δειχνει μερικα μετρα ποιο μακρια απο εκει που ειμαι.Μαλιστα λεει οτι μπορει να υπαρχει καποιο εμποδιο και μου λεει να κανω την συσκευη μια κινηση (ενα οριζοντιο 8 ή το σημα του απειρου αν προτειματε) αλλα και παλι τιποτα?τι φταει?να το παω για επιστροφη?

Link to comment
Share on other sites

οποτε το pro camera το ξεχναμε :(

Καλο το SysAppPusher αλλα δεν σου διχνει κατευθειαν ποια θελουν update αλλα στα βγαζει ολα κατω απο το tab της Νοκια και τα κοιτας ενα-ενα..αλλα οντως αξιζει.

 

http://www.techtree.com/content/features/4637/how-install-nokia-pro-cam-pureview-lumia-phones.html

Εδώ περιγράφουν τη διαδικασία και υπάρχει νέο proxy που δουλεύει.

Μερικές φορές καλύτερα να μιλάς, παρά να τα μασάς ;)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Ξέρετε αν και πως μπορώ να βγάλω τα γράμματα απο το μενου που ξεχωρίζουν αλφαβητικά τις εφαρμογές;;;;;:blink:

Link to comment
Share on other sites

To εψαξα και εγω και διαβασα οτι δεν γινεται.Αν σε βολευει, πατα το μεγεθυντικο φακο απο πανω που σου βγαζει ενα πλαισιο αναζητησης και αφαιρει τα γραμματα.

 

Το προ καμ της νοκια με την παραπανω διαδικασια μου πετυχε !

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

http://www.techtree.com/content/features/4637/how-install-nokia-pro-cam-pureview-lumia-phones.html

Εδώ περιγράφουν τη διαδικασία και υπάρχει νέο proxy που δουλεύει.

Ευχαριστουμε!!!!

Μηπως υπαρχει διαδικασια να παρουμε GDR3?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε!!!!

Μηπως υπαρχει διαδικασια να παρουμε GDR3?

 

Υποψη πως επισημα αναφερεται πως ακυρωνει την εγγυηση (η Nokia ειναι σχετικα χαλαρη σε αυτα τα θεματα αλλα ο καθενας το κανει με δικη του ευθυνη)

 

Η διαδικασια ειναι σχετικα απλη. Πας εδω http://apps.windowsstore.com/ επιλεγεις το start building και στην ουσια εγγραφεσαι (δωρεαν) σαν developer. Αφου γινει αυτο θα σου βγαλει μια επιλογη στην σελιδα εκει η οποια θα λεει "Preview for developers" και θα σε οδηγει στο store οπου και θα κατεβει η αντιστοιχη εφαρμογη και θα ξεκινησει η διαδικασια του update σε GDR3.

 

Η αλφαβητικη ενδειξη ξεκιναει στις 45 εφαρμογες νομιζω και δεν υπαρχει τροπος να εμφανιζεται .. οταν οι εφαρμογες θα ειναι 100+ ομως ειναι χρησιμο feature να εχεις ;)

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Υποψη πως επισημα αναφερεται πως ακυρωνει την εγγυηση (η Nokia ειναι σχετικα χαλαρη σε αυτα τα θεματα αλλα ο καθενας το κανει με δικη του ευθυνη)

 

Η διαδικασια ειναι σχετικα απλη. Πας εδω http://apps.windowsstore.com/ επιλεγεις το start building και στην ουσια εγγραφεσαι (δωρεαν) σαν developer. Αφου γινει αυτο θα σου βγαλει μια επιλογη στην σελιδα εκει η οποια θα λεει "Preview for developers" και θα σε οδηγει στο store οπου και θα κατεβει η αντιστοιχη εφαρμογη και θα ξεκινησει η διαδικασια του update σε GDR3.

 

Η αλφαβητικη ενδειξη ξεκιναει στις 45 εφαρμογες νομιζω και δεν υπαρχει τροπος να εμφανιζεται .. οταν οι εφαρμογες θα ειναι 100+ ομως ειναι χρησιμο feature να εχεις ;)

Ευχαριστω Γιωργο,παντα γρηγορος και ακριβης!Αξιζει τον κοπο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...